Start Artykuły Święto Miłosierdzia Bożego
Święto Miłosierdzia Bożego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 06 kwietnia 2013 21:02

Kościół katolicki obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami skromnej zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach.

Na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. W samych Stanach Zjednoczonych mieszka ich ok. 800 tys. Kult jest bardzo rozpowszechniony także w Ameryce Południowej i Afryce, jak i w takich krajach, jak Filipiny, Korea i Nowa Zelandia. W kwietniu 1993 roku Jan Paweł II beatyfikował s. Faustynę Kowalską i ogłosił jej święto, a 30 kwietnia 2000 roku dokonał jej uroczystej kanonizacji.

„Jestem miłością i miłosierdziem samym” – mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę Faustynę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata. Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (godz. 15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

Święto przypomina nam w sposób szczególny, że Boże Miłosierdzie jest nieskończone. Chrystus czeka na każdego grzesznika. Oczekuje tylko żalu za grzech i chęci zadośćuczynienia. Jak sugeruje nam koronka do Bożego Miłosierdzia, święto to jest nierozłącznie związane ze śmiercią Chrystusa, który właśnie na krzyżu otworzył nam bramy nieba i zwyciężył ludzki grzech; jest też związane ze zmartwychwstaniem, gdy Chrystus pokonał śmierć i dał nam nadzieję na życie wieczne.

ZOBACZ FILM Życie świętej Faustyny

ZOBACZ FILM  Orędzie Miłosierdzia

ZOBACZ FILM Faustyna

Poprawiony: sobota, 06 kwietnia 2013 21:32