Start Artykuły Wokół Sakramentu Namaszczenia Chorych cz. III
Wokół Sakramentu Namaszczenia Chorych cz. III PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 09 listopada 2013 20:18

Nasza postawa chrześcijańska wobec ludzi chorych i umierających w kilku punktach:  

1.  Na co chciałby liczyć ksiądz, idący do chorego? Na dokładny adres. W razie potrzeby i możliwości - na podwiezienie samochodem. Na towarzyszenie mu w drodze (w modlitewnym milczeniu) do chorego w nocy (dla bezpieczeństwa)  i odprowadzenie na plebanię (jeśli to tylko jest możliwe). Na oczekiwanie ze świecą przy drzwiach domu (mieszkania). Na udział otoczenia w sprawowaniu Sakramentów  Świętych (z pokoju wychodzi się jedynie na czas Spowiedzi Świętej chorego).

2.  Jak należy się zachować widząc kapłana niosącego Najświętszy Sakrament?
W miarę możności uklęknąć (przystanąć, skłonić głowę; mężczyźni - zdjąć nakrycie głowy). Podjąć modlitwę w intencji chorego, do którego ksiądz podąża (podobnie chrześcijanin powinien się modlić słysząc sygnał karetki pogotowia).

Boże, Twój Syn dźwigał nasze boleści i objawił nam tajemniczą wartość cierpienia, wysłuchaj nasze prośby za wszystkich chorych i spraw aby pamiętali, że należą do tych, którym Ewangelia obiecuje pociechę, i czuli się zjednoczeni z Chrystusem cierpiącym za zbawienie świata. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen. (Z Mszy Św. za chorych)