Start Informacje Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 września 2018 06:10

XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 16 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. śś. Korneliusza, pap. i Cypriana, bpa i męcz.

Poniedziałek – 17 IX – wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dok. Kościoła; albo: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa

Wtorek – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak.

Środa – 19 IX – wsp. dow. św. Januarego, bpa i męcz.

Czwartek – 20 IX – wsp. śś. Andrzeja Kim Taegon, prezb., Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męcz.

Piątek – 21 IX – Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty

Niedziela – 23 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb. (op. się)

 1. Liturgia Słowa napomina, iż trudno jest człowiekowi zrozumieć zamierzenia Cierpiącego za nas Jezusa – lepiej Mu uwierzyć, czyniąc coś ufnie.
 2. Dzisiejsza niedziela 16 IX jest Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu (rozpoczyna się V tom Lekcjonarza Mszalnego).
 3. Dziś zbiórka do puszek przed świątyniami naszej diecezji na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 4. O godz. 9:00 oprawę muzyczną przygotował zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 5. Dziś (16 IX) nie ma w naszym kościele Mszy św. popołudniowej o 14:30 – bo o godz. 14:30 wyruszymy z pielgrzymką na „Wzgórze Krzyża”, gdzie odprawiona będzie Msza św. o 17:00 „ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego”
 6. Grupa pielgrzymkowa formuje się więc o godz. 14:30 na placu przed kościołem – można się też dołączać po drodze.
 7. W tym roku, wedle kolejki, obstawę liturgiczną przygotowuje nasza parafia. Grupę prowadzą świeccy (bo ks. wikariusz jest przeszkodzony).
 8. W tę niedzielę 16 IX: odpust parafialny w sąsiedniej Ptaszkowej ku czci MB Radosnej – suma o 11:00 (wczoraj zaś w Zawadzie).
 9. Także w tę niedzielę 16 IX odpust parafialny w Mogilnie „na Podwyższenie Krzyża Świętego” – suma też o 11:00.
 10. Trwa rozpoczęty w sobotę tygodniowy odpust w Sanktuarium w Limanowej.
 11. W poniedziałek 17 IX przypada Dzień Golgoty Wschodu – Dzień Sybiraka.
 12. We wtorek 18 IX na koniec triduum modlitw w intencji młodzieży przeżywamy Święto św. Stanisława Kostki. Msze św. o 6:30 i 18:00.
 13. W tę III środę miesiąca – modlitwa Akcji Katolickiej w int. trwającego w naszej diecezji V Synodu.
 14. W piątek przeżywać będziemy liturgiczną rangę Święta św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. Msze św. o 6:30, 15:00 (z G.M.) i 18:00.
 15. W niedzielę za tydzień spotkanie Rady Parafialnej na starej plebanii po sumie o godz. 11:45 (połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 16. Jak już zapowiadałem, od najbliższej niedzieli 23 IX (po jesiennym odpuście) wracamy do nowego kościoła z Mszami św. o 14:30.
 17. Tak więc od 23 IX aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą” w Niedzielę Miłosierdzia, czyli pierwszą po Wielkanocy, Msze św. popołudniowe będą już w nowym kościele.
 18. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów, w piątek o 17:00 – próba scholii (na chórze).
 19. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła – zel. Heleny Wacławiak.
 20. Powstała jeszcze jedna nowa dziecięca Róża Misyjna: w klasach IV, V, VII w Królowej Polskiej – Róża p.w. św. Krzysztofa (zelator: Martyna Jawor. Dziękuję tacie Martynki – p. Mirosławowi – za zafundowanie dzieciom tajemniczek różańcowych.
 21. Dziękuję ks. wikaremu za założenie tych trzech nowych misyjnych róż dziecięcych (o dwóch wcześniejszych informowałem przed tygodniem).
 22. Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź druga: Wojciech Andrzej Knap, Łódź; oraz Tetiana Prytychenko, Ukraina.
 23. Jak również – zapowiedź pierwsza: Piotr Władysław Tokarczyk, Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, Królowa Polska.
 24. Komu znane są jakieś przeszkody małżeńskie, ma obowiązek zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 25. Wydatki tego tygodnia: Kupiłem benzynę i olej silnikowy na wymianę do traktorka-kosiarki.
 26. Zapłaciłem malarzom jeszcze za malarskie materiały (w tym 60 + 80 litrów farby i 20 litrów bezbarwnej powłoki) oraz robociznę.
 27. Zapłaciłem za kuchnię odpustową (wieczorny posiłek dla członków zespołu „Marana-tha” i ich rodzin oraz obiad na 25 osób).
 28. Za pizze dla malarzy pracujących w  tygodniu w kościele oraz dla pracujących w sobotę parafian.
 29. Zostały naprawione rozwalone 2 statywy pod kolumny głośnikowe dla chóru oraz zdezelowane krzesło w kuchni.
 30. Za dwa zestawy tajemniczek dla dwóch dziecięcych Róż Różańcowych (trzeci zestaw tajemniczek zafundowali rodzice małej zelatorki).
 31. Styropianowe listwy narożne do szpalt drzwi (5 szt.) oraz klej do styropianu „Decolep”.
 32. Litr rozpuszczalnika do farby „Hammerite”.
 33. Zwyczajowa składka inwestycyjna (z racji II niedzieli miesiąca) zebrana w niedzielę odpustową wyniosła: 4260 zł.
 34. Znów otrzymaliśmy opłaty przesyłowe za gaz: 29,79 + 37,45 zł.
 35. Zakończył się kolejny etap prac malarskich w nowym kościele: przed odpustem, jak już podawałem, wymalowano po raz kolejny przedsionek kościoła i kantorek przy nim, w którym przechowywane są feretrony, lichtarze pogrzebowe i sprzęt do sprzątania kościoła oraz elementy dekoracyjne; a w tym tygodniu wymalowano zakrystię i całą klatkę schodową przy zakrystii (prowadzącą do podziemi i na górę do salki ministranckiej nad zakrystią) powlekając część tych ścian przeźroczystą zmywalną powłoką. Wczoraj wypłaciłem wszystkie te malarskie prace.
 36. Obok środków odgrzybiających, przeciwpleśniowych i przeciw wilgoci użyto też aktywnego koncentratu podkładowego „Sarsil”.
 37. W niedalekiej przyszłości pomalowana będzie, też z nałożeniem bezbarwnej powłoki, także klatka schodowa na chór. I to byłby na razie koniec prac malarskich na zapleczach naszej świątyni. Informuję, iż malarze wyłożyli z wypłaty 300 zł „na rzecz naszego kościoła”. Bóg zapłać.
 38. Przy okazji prac malarskich powstawiane zostały w winklach przy drzwiach kaplicy „ćwierćwałki” wykończeniowe rogów szpalt.
 39. Jak również pozakładane kupione przeze mnie wcześniej kolejne dolne klosze przy kinkietach (w prezbiterium i kaplicy).
 40. Przed odpustem również usunięte zostały 2 przepalone stare tradycyjne reflektory na słupie przy górnym parkingu pobierające prąd 2 x po 500 W, a zamienione na nowe 3 oszczędne reflektory „ledowe” pobierające prąd 3 x po 50 W; wymieniona też została czujka zmierzchu uruchamiająca oświetlenie frontonu kościoła. W tym tygodniu rozliczę się zarówno za materiał jak i robociznę z elektrykiem p. Mariuszem Porębą.
 41. Dziękuję niestety tylko 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza za sobotnią pracę przy porządkowaniu drewna spod wiaty (cięcie spróchniałych desek, przenoszenie stempli) oraz malowaniu z pierwszego barierek w kościele na klatce schodowej przy zakrystii – pracowali: Stanisław Ruszkowicz (za niego Tadeusz Homoncik), Stanisław Wyszowski, Kazimierz Czernecki (za niego Michał Poręba), Jerzy Janus (za tatę jego syn Jakub). Dzięki.
 42. Także dziękuję na razie 3 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – pracowały przy sprzątaniu starej plebanii oraz plewieniu chwastów przy kosodrzewinie i innych krzewowych nasadach nad potokiem: Stefania Jelito, Wiesława Kociołek, Aneta Poręba -Bochenek. Dziękuję.
 43. Ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Irena Karpiel. Dzięki.
 44. Pozostałe niektóre panie, nieobecne wczoraj z racji sobotnich chrzcin w rodzinie, obiecały przyjść za tydzień – z góry dziękuję.
 45. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka. Czeka w dalszym ciągu robota przy rozbiórce resztek wiaty i składu desek zdrowych oraz dalszego cięcia spróchniałych.
 46. Także na tę sobotę (15 IX) proszę też kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Czeka je praca przy plewieniu kwiatów i inne porządki.
 47. Po odpuście dziękuję za: liturgiczną i muzyczną oprawę odpustu; przygotowanie i posprzątanie dekoracji; wystrój kwiatami (p. Krystyna Michalik); zabranie na procesję baldachimu, feretronów i wieńców żniwnych, przywóz i wywóz ławek; zabezpieczenie placu i kierowanie ruchem (strażacy). Pragnę też imiennie podziękować małej Julii Janus ubranej w strój ludowy – dziecku, które jako jedyne przyszło sypać kwiaty.
 48. Po dojechaniu na procesję po Mszach św. odprawionych w swoich parafiach w naszym odpuście udział wzięło w sumie 23 księży.
 49. Dziękuję: paniom za kolejne wrzosy zafundowane i umieszczone przed nowym kościołem. Mariuszowi Michalikowi – za przywózkę jesionu.
 50. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Artur i Barbara (z domu Ziębiec) Długopolscy; Renata, Grzegorz Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Janina, Józef Siedlarz; Józefa Surma; Stanisław Surma.
 51. W tę niedzielę 16 IX o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert charytatywny na rzecz dzieci z niepełnosprawnością: „Dwudniaki na cztery pory roku”.
 52. Informacja z Kurii z Wydziału Młodzieżowego: „XXX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, odbędzie się 21 września (piątek). Jest to pielgrzymka diecezjalna, dlatego zwracamy się z prośbą do Księży Prefektów oraz Katechetów, aby zaplanowali i zorganizowali wyjazd w tym właśnie terminie oraz zgłosili zorganizowane grupy na www.kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30. w Auli o. Kordeckiego. Później będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty, a o godz. 12.00 Ks. Bp Stanisław Salaterski będzie przewodniczył Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po Mszy zapraszamy na Wały Jasnogórskie, gdzie o godz. 14 będzie miała miejsce Droga Krzyżowa”. A ja, jako proboszcz parafii, proszę rodziców o mobilizację swych synów i córek z klas maturalnych.
 53. Dni Formacji dla Ministrantów odbędą się w Ciężkowicach od 21 do 23 września br., a nie tydzień później jak początkowo zostało zapowiedziane. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 września.
 54. Doroczna pielgrzymka górska do Litmanovej na Słowacji – w sobotę 22 IX. Wyjazd z placu sprzed kościoła o 7:15. Z Krościenka przejście na stronę Słowacką przez Rezerwat Białej Wody. O 14:00 Msza św. w leśnym Sanktuarium MBNP na górze Zvir i ognisko. Powrót wieczorem przez Starą Lubovnię. Koszt 35 zł (w tym przejazd, ubezpieczenie i kiełbaska). Zapisy p. Stanisława Bogdańska 608 065 902. Jest to pielgrzymka dziękczynna z darem abstynencji i trzeźwości na 100-lecie Niepodległej Polski. Szczegółowy program – patrz: plakat.
 55. W najbliższą sobotę i niedzielę (22-23 IX) organizowana jest XXXIV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę – suma 23 IX o 11:00.
 56. W parafii p.w. Ducha Świętego u oo. Jezuitów w Nowym Sączu w każdy wtorek o 17:30 przez 8 miesięcy w roku (z wyjątkiem maja, czerwca, października i listopada) sprawowane jest Nabożeństwo do Ducha Świętego (patrz: afisz w gablocie).
 57. W gablocie umieszczony jest reklamowy plakat Mediów Katolickich w Diecezji Tarnowskiej.
 58. Tam także afisz o kierunkach studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
 59. Jak również zawieszony jest afisz reklamowy o kierunkach studiów na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
 60. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł.
 61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś