Start Informacje XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018
XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 września 2018 06:10

XXIV Niedziela Zwykła – 16 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 16 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. śś. Korneliusza, pap. i Cypriana, bpa i męcz.

Poniedziałek – 17 IX – wsp. dow. św. Roberta Bellarmina, bpa i dok. Kościoła; albo: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bpa

Wtorek – 18 IX – Święto św. Stanisława Kostki, zak.

Środa – 19 IX – wsp. dow. św. Januarego, bpa i męcz.

Czwartek – 20 IX – wsp. śś. Andrzeja Kim Taegon, prezb., Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męcz.

Piątek – 21 IX – Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty

Niedziela – 23 IX – XXV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Pio z Petrelciny, prezb. (op. się)

 1. Liturgia Słowa napomina, iż trudno jest człowiekowi zrozumieć zamierzenia Cierpiącego za nas Jezusa – lepiej Mu uwierzyć, czyniąc coś ufnie.
 2. Dzisiejsza niedziela 16 IX jest Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu (rozpoczyna się V tom Lekcjonarza Mszalnego).
 3. Dziś zbiórka do puszek przed świątyniami naszej diecezji na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.
 4. O godz. 9:00 oprawę muzyczną przygotował zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 5. Dziś (16 IX) nie ma w naszym kościele Mszy św. popołudniowej o 14:30 – bo o godz. 14:30 wyruszymy z pielgrzymką na „Wzgórze Krzyża”, gdzie odprawiona będzie Msza św. o 17:00 „ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego”
 6. Grupa pielgrzymkowa formuje się więc o godz. 14:30 na placu przed kościołem – można się też dołączać po drodze.
 7. W tym roku, wedle kolejki, obstawę liturgiczną przygotowuje nasza parafia. Grupę prowadzą świeccy (bo ks. wikariusz jest przeszkodzony).
 8. W tę niedzielę 16 IX: odpust parafialny w sąsiedniej Ptaszkowej ku czci MB Radosnej – suma o 11:00 (wczoraj zaś w Zawadzie).
 9. Także w tę niedzielę 16 IX odpust parafialny w Mogilnie „na Podwyższenie Krzyża Świętego” – suma też o 11:00.
 10. Trwa rozpoczęty w sobotę tygodniowy odpust w Sanktuarium w Limanowej.
 11. W poniedziałek 17 IX przypada Dzień Golgoty Wschodu – Dzień Sybiraka.
 12. We wtorek 18 IX na koniec triduum modlitw w intencji młodzieży przeżywamy Święto św. Stanisława Kostki. Msze św. o 6:30 i 18:00.
 13. W tę III środę miesiąca – modlitwa Akcji Katolickiej w int. trwającego w naszej diecezji V Synodu.
 14. W piątek przeżywać będziemy liturgiczną rangę Święta św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. Msze św. o 6:30, 15:00 (z G.M.) i 18:00.
 15. W niedzielę za tydzień spotkanie Rady Parafialnej na starej plebanii po sumie o godz. 11:45 (połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej).
 16. Jak już zapowiadałem, od najbliższej niedzieli 23 IX (po jesiennym odpuście) wracamy do nowego kościoła z Mszami św. o 14:30.
 17. Tak więc od 23 IX aż do wiosennego odpustu „na Opatrzność Bożą” w Niedzielę Miłosierdzia, czyli pierwszą po Wielkanocy, Msze św. popołudniowe będą już w nowym kościele.
 18. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów, w piątek o 17:00 – próba scholii (na chórze).
 19. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła – zel. Heleny Wacławiak.
 20. Powstała jeszcze jedna nowa dziecięca Róża Misyjna: w klasach IV, V, VII w Królowej Polskiej – Róża p.w. św. Krzysztofa (zelator: Martyna Jawor. Dziękuję tacie Martynki – p. Mirosławowi – za zafundowanie dzieciom tajemniczek różańcowych.
 21. Dziękuję ks. wikaremu za założenie tych trzech nowych misyjnych róż dziecięcych (o dwóch wcześniejszych informowałem przed tygodniem).
 22. Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź druga: Wojciech Andrzej Knap, Łódź; oraz Tetiana Prytychenko, Ukraina.
 23. Jak również – zapowiedź pierwsza: Piotr Władysław Tokarczyk, Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, Królowa Polska.
 24. Komu znane są jakieś przeszkody małżeńskie, ma obowiązek zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 25. Wydatki tego tygodnia: Kupiłem benzynę i olej silnikowy na wymianę do traktorka-kosiarki.
 26. Zapłaciłem malarzom jeszcze za malarskie materiały (w tym 60 + 80 litrów farby i 20 litrów bezbarwnej powłoki) oraz robociznę.
 27. Zapłaciłem za kuchnię odpustową (wieczorny posiłek dla członków zespołu „Marana-tha” i ich rodzin oraz obiad na 25 osób).
 28. Za pizze dla malarzy pracujących w  tygodniu w kościele oraz dla pracujących w sobotę parafian.
 29. Zostały naprawione rozwalone 2 statywy pod kolumny głośnikowe dla chóru oraz zdezelowane krzesło w kuchni.
 30. Za dwa zestawy tajemniczek dla dwóch dziecięcych Róż Różańcowych (trzeci zestaw tajemniczek zafundowali rodzice małej zelatorki).
 31. Styropianowe listwy narożne do szpalt drzwi (5 szt.) oraz klej do styropianu „Decolep”.
 32. Litr rozpuszczalnika do farby „Hammerite”.
 33. Zwyczajowa składka inwestycyjna (z racji II niedzieli miesiąca) zebrana w niedzielę odpustową wyniosła: 4260 zł.
 34. Znów otrzymaliśmy opłaty przesyłowe za gaz: 29,79 + 37,45 zł.
 35. Zakończył się kolejny etap prac malarskich w nowym kościele: przed odpustem, jak już podawałem, wymalowano po raz kolejny przedsionek kościoła i kantorek przy nim, w którym przechowywane są feretrony, lichtarze pogrzebowe i sprzęt do sprzątania kościoła oraz elementy dekoracyjne; a w tym tygodniu wymalowano zakrystię i całą klatkę schodową przy zakrystii (prowadzącą do podziemi i na górę do salki ministranckiej nad zakrystią) powlekając część tych ścian przeźroczystą zmywalną powłoką. Wczoraj wypłaciłem wszystkie te malarskie prace.
 36. Obok środków odgrzybiających, przeciwpleśniowych i przeciw wilgoci użyto też aktywnego koncentratu podkładowego „Sarsil”.
 37. W niedalekiej przyszłości pomalowana będzie, też z nałożeniem bezbarwnej powłoki, także klatka schodowa na chór. I to byłby na razie koniec prac malarskich na zapleczach naszej świątyni. Informuję, iż malarze wyłożyli z wypłaty 300 zł „na rzecz naszego kościoła”. Bóg zapłać.
 38. Przy okazji prac malarskich powstawiane zostały w winklach przy drzwiach kaplicy „ćwierćwałki” wykończeniowe rogów szpalt.
 39. Jak również pozakładane kupione przeze mnie wcześniej kolejne dolne klosze przy kinkietach (w prezbiterium i kaplicy).
 40. Przed odpustem również usunięte zostały 2 przepalone stare tradycyjne reflektory na słupie przy górnym parkingu pobierające prąd 2 x po 500 W, a zamienione na nowe 3 oszczędne reflektory „ledowe” pobierające prąd 3 x po 50 W; wymieniona też została czujka zmierzchu uruchamiająca oświetlenie frontonu kościoła. W tym tygodniu rozliczę się zarówno za materiał jak i robociznę z elektrykiem p. Mariuszem Porębą.
 41. Dziękuję niestety tylko 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza za sobotnią pracę przy porządkowaniu drewna spod wiaty (cięcie spróchniałych desek, przenoszenie stempli) oraz malowaniu z pierwszego barierek w kościele na klatce schodowej przy zakrystii – pracowali: Stanisław Ruszkowicz (za niego Tadeusz Homoncik), Stanisław Wyszowski, Kazimierz Czernecki (za niego Michał Poręba), Jerzy Janus (za tatę jego syn Jakub). Dzięki.
 42. Także dziękuję na razie 3 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – pracowały przy sprzątaniu starej plebanii oraz plewieniu chwastów przy kosodrzewinie i innych krzewowych nasadach nad potokiem: Stefania Jelito, Wiesława Kociołek, Aneta Poręba -Bochenek. Dziękuję.
 43. Ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Irena Karpiel. Dzięki.
 44. Pozostałe niektóre panie, nieobecne wczoraj z racji sobotnich chrzcin w rodzinie, obiecały przyjść za tydzień – z góry dziękuję.
 45. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka. Czeka w dalszym ciągu robota przy rozbiórce resztek wiaty i składu desek zdrowych oraz dalszego cięcia spróchniałych.
 46. Także na tę sobotę (15 IX) proszę też kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Czeka je praca przy plewieniu kwiatów i inne porządki.
 47. Po odpuście dziękuję za: liturgiczną i muzyczną oprawę odpustu; przygotowanie i posprzątanie dekoracji; wystrój kwiatami (p. Krystyna Michalik); zabranie na procesję baldachimu, feretronów i wieńców żniwnych, przywóz i wywóz ławek; zabezpieczenie placu i kierowanie ruchem (strażacy). Pragnę też imiennie podziękować małej Julii Janus ubranej w strój ludowy – dziecku, które jako jedyne przyszło sypać kwiaty.
 48. Po dojechaniu na procesję po Mszach św. odprawionych w swoich parafiach w naszym odpuście udział wzięło w sumie 23 księży.
 49. Dziękuję: paniom za kolejne wrzosy zafundowane i umieszczone przed nowym kościołem. Mariuszowi Michalikowi – za przywózkę jesionu.
 50. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Artur i Barbara (z domu Ziębiec) Długopolscy; Renata, Grzegorz Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Janina, Józef Siedlarz; Józefa Surma; Stanisław Surma.
 51. W tę niedzielę 16 IX o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert charytatywny na rzecz dzieci z niepełnosprawnością: „Dwudniaki na cztery pory roku”.
 52. Informacja z Kurii z Wydziału Młodzieżowego: „XXX Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, odbędzie się 21 września (piątek). Jest to pielgrzymka diecezjalna, dlatego zwracamy się z prośbą do Księży Prefektów oraz Katechetów, aby zaplanowali i zorganizowali wyjazd w tym właśnie terminie oraz zgłosili zorganizowane grupy na www.kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30. w Auli o. Kordeckiego. Później będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty, a o godz. 12.00 Ks. Bp Stanisław Salaterski będzie przewodniczył Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po Mszy zapraszamy na Wały Jasnogórskie, gdzie o godz. 14 będzie miała miejsce Droga Krzyżowa”. A ja, jako proboszcz parafii, proszę rodziców o mobilizację swych synów i córek z klas maturalnych.
 53. Dni Formacji dla Ministrantów odbędą się w Ciężkowicach od 21 do 23 września br., a nie tydzień później jak początkowo zostało zapowiedziane. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 września.
 54. Doroczna pielgrzymka górska do Litmanovej na Słowacji – w sobotę 22 IX. Wyjazd z placu sprzed kościoła o 7:15. Z Krościenka przejście na stronę Słowacką przez Rezerwat Białej Wody. O 14:00 Msza św. w leśnym Sanktuarium MBNP na górze Zvir i ognisko. Powrót wieczorem przez Starą Lubovnię. Koszt 35 zł (w tym przejazd, ubezpieczenie i kiełbaska). Zapisy p. Stanisława Bogdańska 608 065 902. Jest to pielgrzymka dziękczynna z darem abstynencji i trzeźwości na 100-lecie Niepodległej Polski. Szczegółowy program – patrz: plakat.
 55. W najbliższą sobotę i niedzielę (22-23 IX) organizowana jest XXXIV Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę – suma 23 IX o 11:00.
 56. W parafii p.w. Ducha Świętego u oo. Jezuitów w Nowym Sączu w każdy wtorek o 17:30 przez 8 miesięcy w roku (z wyjątkiem maja, czerwca, października i listopada) sprawowane jest Nabożeństwo do Ducha Świętego (patrz: afisz w gablocie).
 57. W gablocie umieszczony jest reklamowy plakat Mediów Katolickich w Diecezji Tarnowskiej.
 58. Tam także afisz o kierunkach studiów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
 59. Jak również zawieszony jest afisz reklamowy o kierunkach studiów na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
 60. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł.
 61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.