Start Informacje Duszpasterskie XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 września 2018 06:17

XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

Poniedziałek – 1 X – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dok. Kośc.

Wtorek – 2 X – wsp. św. Aniołów Stróżów

I Środa – 3 X – „dzień misyjny” w naszej parafii

I Czwartek – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu

I Piątek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

I Sobota – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.

I Niedziela – 7 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (op. się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam, iż Duch Święty wieje, kędy chce” – zaprasza w swą świętą sferę także ludzi spoza Ludu Bożego.
 2. Dziś kolejna „14 niedziela synodalna” z własną liturgią – dzień modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
 3. To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w Szczepanowie trwa dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka; ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.
 4. Podczas Mszy św. o 10:30 na „sumie” zaśpiewa i zagra młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.
 5. Dziś po południu o 14:00 „wigilijny” Różaniec w przededniu Nabożeństw Różańcowych (te od jutra – od poniedziałku 1 X o 17:00).
 6. W tę niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat. Z okazji IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór” zaprasza „Związek Podhalan” oraz „Małopolskie Centrum Kultury Sokół”.
 7. Od dziś do przyszłej niedzieli (30 IX – 7 X) trwa Wielki Odpust w sanktuarium MB Bocheńskiej (Różańcowej). Szczegóły na plakacie.
 8. Od jutra (poniedziałek 1 X) w dni powszednie rozpoczynają się popołudniowe Nabożeństwa Różańcowe.
 9. Wraz z nimi zmienia się czas popołudniowej liturgii – o godz. 17:00 Różaniec i bezpośrednio po nim Msza św. (około 17:45).
 10. Podczas nabożeństw różańcowych rozważania i czytanki – z książki ”Zapatrzeni w Maryję, oddani Ojczyźnie” o. Marka Wójtowicza SJ.
 11. Zachęcam też do odmawiania Różańca Świętego (na wzór Majówek) przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach i rodzinnie w domu. Za pobożne odmówienie modlitwy różańcowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 12. Od 1 X rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich: w naszej świątyni za śp. Tadeusza Gronia; w Afryce za śp. Krzysztofa Stasika.
 13. 1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.
 14. W tym tygodniu przypada I środa października – „dzień misyjny”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 15. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 16. W I czwartek od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku comiesięczna adoracja IHS dla klas VI, VII, VIII oraz III klas gimnazjalnych.
 17. W I czwartek 4 X zamiast czytanki październikowej wysłuchamy Listu Episkopatu o ekologii (we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu).
 18. Zaś w I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 19. W I piątek – od 13:30 objazd ks. wikariusza do chorych z Komunią Świętą (według spisu zgłoszonych chorych).
 20. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 16:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 21. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00, zaś wieczorem o 17:00 Nabożeństwo Różańcowe, a po nim Msza św.
 22. W sobotę 6 X z dekanatu autokarowy wyjazd do Tarnowa, do sanktuarium MB Fatimskiej, by włączyć się w Diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów i Nauczycieli (program zaczyna się tam od 9:30).
 23. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 (14 X – w różach żeńskich i składka inwestycyjna).
 24. W niedzielę 7 X na sumie chrzest 3 dzieci: bliźniaczek Izabeli Joanny Siedlarz i Eweliny Alicji Siedlarz oraz dziecka z rodziny Wolaków.
 25. W niedzielę za tydzień (7 X) odpust „ku czci św. Franciszka z Asyżu” w niedalekiej Cieniawie – suma o 11:00.
 26. Tegoroczny październik jest miesiącem maryjnym, jak i „Nadzwyczajnym miesiącem misyjnym”.
 27. Intencja ewangelizacyjna (misyjna) na październik: „Aby osoby konsekrowane rozbudziły swój zapał misyjny i były obecne wśród ubogich, zepchniętych na margines i tych, którzy nie mają głosu”.
 28. W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trwa w Kościele nieustanna modlitwa za Ojczyznę oraz dziękczynienie za licznych polskich świętych i błogosławionych. W październiku kończy się też wielka Nowenna w intencji Polski. „Nowenna Jubileuszowa” rozłożona była na 9 miesięcy. Do każdego z nich był przypisany konkretny temat i postać polskiego świętego lub błogosławionego: Miłosierdzie wobec potrzebujących – św. Szymon z Lipnicy (luty); Modlitwa i pokuta – św. Jacek (marzec); Świętowanie niedzieli – św. Stanisław Kazimierczyk (kwiecień); Małżeństwo i rodzina – bł. Salomea (maj); Praca i odpoczynek – bł. Aniela Salawa (czerwiec); Szacunek dla życia – św. Jadwiga Królowa (lipiec); Wolność od nałogów i uzależnień – św. Brat Albert (sierpień); Wychowanie i wykształcenie – św. Jan Kanty (wrzesień); Jedność i solidarność – św. Jan Paweł II (październik).
 29. Na powitalnej (startowej) stronie parafialnej został umieszczony link do prawie czterominutowego filmiku i zdjęć naszych obu kościołów i cmentarza wykonanych na moje zamówienie z drona: https://photos.app.goo.gl/3Uay477mKreRsG6D6 Polecam i zachęcam do obejrzenia. W przyszłości pojawi się filmik ubogacony o kolejne ujęcia.
 30. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – spotkanie KSM (na starej plebanii), w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze),
 31. Spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-komunijnych odbędzie się w tym tygodniu w czwartek 4 X o 18:30 (sala pod kościołem).
 32. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła – zel. Ferdynanda Poręby.
 33. Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.
 34. A także – zapowiedź druga: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa. Kto zna przeszkody do zawarcia tych małżeństw, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 35. Wydatki tego tygodnia 3 reflektory ledowe na słupie przy górnym parkingu i czujka zmierzchu na ścianie kościoła (+ robocizna).
 36. Jakiś czas temu zakupiłem 3 kubiki desek suchego dębu dla zrobienia ław dla ministrantów (są już od dawna u stolarza).
 37. Wydałem na tajemniczki dla dzieci; książeczka legitymacyjna dla ministranta.
 38. Dla piątkowych robotników najętych przed tygodniem. Za 3 pizze dla sobotnich robotników oraz kawę i herbatę.
 39. Opłaty przesyłowe za gaz i za telefon kancelaryjny.
 40. Dziękuję Czesławowi Szczecina za ofiarę 100 zł na prowadzenie strony internetowej.
 41. Dziękuję 6 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela za sobotnią pracę sprzątania resztek po drewutni – pracowali: Stanisław Karpiel (za niego Mateusz Kachniarz), Kazimierz Kociołek, Władysław Kowalczyk, Stanisław Jelito, Marek Homoncik, Marek Ślipek (za niego Michał Poręba).
 42. Dziękuję 5 kobietom z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – wykonały prace porządkowe (i przy iglakach): Stanisława Ruszkowicz, Anna Kocemba, Maria Groń (za nią Tadeusz Groń), Agnieszka Groń (za nią Krzysztof Groń), Teresa Groń (za nią Urszula Groń).
 43. Ofiarę zamiast pracy złożyły: Marta Smólczyńska (50 zł); Helena Wacławiak (50 zł); Maria Lorek (50 zł); Dorota Potoniec (100 zł).
 44. Nadto także w poprzednim tygodniu ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Anna Ślipek (z mężem Markiem) z Królowej Polskiej (z grupy Stanisława Lebdy). Jak również ofiarę 100 zł zamiast pracy złożyła Stanisława Bogdańska (też z grupy Stanisława Lebdy).
 45. Również w poprzednim tygodniu zamiast pracy ofiarę 100 zł złożyła Jolanta Grzyb (z grupy Stanisława Karpiela).
 46. Oraz „na kościół” ofiarę 100 zł anonimowo przekazała pewna rodzina z Królowej Górnej z „Wyrębów”.
 47. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Planowana jest robota przy małych wykopach (na brzegu nad potoczkiem).
 48. Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. W planie są nadal prace porządkowe.
 49. Dziękuję Eugeniuszowi Mężykowi, właścicielowi kamieniołomu w Królowej Górnej za dwa wozidła ziemi (humusu) ofiarowanego końcem września w prezencie dla naszej parafii.
 50. 0 X o 16:00 kinie „Sokół” w Starym Sączu wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej z operetką, w której zawarte są fragmenty szlagierów: „Księżniczka Czardasza” oraz „Skrzypek na dachu” i „West Side Story”. Wyjazd sprzed kościoła. Wolnych tylko 30 miejsc. Wstęp wolny – darmowy. Opłata za autobus – 10 zł. Zapisy w zakrystii i w kancelarii oraz u x. proboszcza. Zapraszam kogokolwiek z parafii, a zawłaszcza chórzystów, Akcję Katolicką, Radę Parafialną, Róże Różańcowe i inne grupy dorosłych.
 51. "Proszę Cię, pomódl się za mnie uzależnionego i moją Rodzinę" – to hasło tegorocznej modlitewnej inicjatywy „Doba dla Wolności”. W przyszłą niedzielę 7 października zachęcamy wszystkich parafian do ofiarowania Komunii Świętej i modlitwy różańcowej w intencji osób uzależnionych od alkoholu, ich dzieci i bliskich.
 52. 4 X (czw.) o 18:00 w sali gimnastycznej szkoły podst. w Kamionce Wlk. spotkanie informacyjne programu „Czyste Powietrze”. Patrz: afisz.
 53. Dziękuję za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok. Do sprzątania dokłada się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Stefania i Stefan Groń; Małgorzata i Paweł Rokiccy; Joanna Groń.
 54. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 55. Za tydzień do Gościa Niedzielnego dołączony będzie film: „Sprawa Chrystusa”.
 56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 30 września 2018 22:47
 

Ewangelia na dziś