Start Informacje XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018
XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 września 2018 06:17

XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

Poniedziałek – 1 X – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dok. Kośc.

Wtorek – 2 X – wsp. św. Aniołów Stróżów

I Środa – 3 X – „dzień misyjny” w naszej parafii

I Czwartek – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu

I Piątek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

I Sobota – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.

I Niedziela – 7 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (op. się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam, iż Duch Święty wieje, kędy chce” – zaprasza w swą świętą sferę także ludzi spoza Ludu Bożego.
 2. Dziś kolejna „14 niedziela synodalna” z własną liturgią – dzień modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
 3. To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w Szczepanowie trwa dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka; ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.
 4. Podczas Mszy św. o 10:30 na „sumie” zaśpiewa i zagra młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.
 5. Dziś po południu o 14:00 „wigilijny” Różaniec w przededniu Nabożeństw Różańcowych (te od jutra – od poniedziałku 1 X o 17:00).
 6. W tę niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat. Z okazji IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór” zaprasza „Związek Podhalan” oraz „Małopolskie Centrum Kultury Sokół”.
 7. Od dziś do przyszłej niedzieli (30 IX – 7 X) trwa Wielki Odpust w sanktuarium MB Bocheńskiej (Różańcowej). Szczegóły na plakacie.
 8. Od jutra (poniedziałek 1 X) w dni powszednie rozpoczynają się popołudniowe Nabożeństwa Różańcowe.
 9. Wraz z nimi zmienia się czas popołudniowej liturgii – o godz. 17:00 Różaniec i bezpośrednio po nim Msza św. (około 17:45).
 10. Podczas nabożeństw różańcowych rozważania i czytanki – z książki ”Zapatrzeni w Maryję, oddani Ojczyźnie” o. Marka Wójtowicza SJ.
 11. Zachęcam też do odmawiania Różańca Świętego (na wzór Majówek) przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach i rodzinnie w domu. Za pobożne odmówienie modlitwy różańcowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 12. Od 1 X rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich: w naszej świątyni za śp. Tadeusza Gronia; w Afryce za śp. Krzysztofa Stasika.
 13. 1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.
 14. W tym tygodniu przypada I środa października – „dzień misyjny”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 15. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 16. W I czwartek od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku comiesięczna adoracja IHS dla klas VI, VII, VIII oraz III klas gimnazjalnych.
 17. W I czwartek 4 X zamiast czytanki październikowej wysłuchamy Listu Episkopatu o ekologii (we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu).
 18. Zaś w I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 19. W I piątek – od 13:30 objazd ks. wikariusza do chorych z Komunią Świętą (według spisu zgłoszonych chorych).
 20. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 16:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 21. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00, zaś wieczorem o 17:00 Nabożeństwo Różańcowe, a po nim Msza św.
 22. W sobotę 6 X z dekanatu autokarowy wyjazd do Tarnowa, do sanktuarium MB Fatimskiej, by włączyć się w Diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów i Nauczycieli (program zaczyna się tam od 9:30).
 23. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 (14 X – w różach żeńskich i składka inwestycyjna).
 24. W niedzielę 7 X na sumie chrzest 3 dzieci: bliźniaczek Izabeli Joanny Siedlarz i Eweliny Alicji Siedlarz oraz dziecka z rodziny Wolaków.
 25. W niedzielę za tydzień (7 X) odpust „ku czci św. Franciszka z Asyżu” w niedalekiej Cieniawie – suma o 11:00.
 26. Tegoroczny październik jest miesiącem maryjnym, jak i „Nadzwyczajnym miesiącem misyjnym”.
 27. Intencja ewangelizacyjna (misyjna) na październik: „Aby osoby konsekrowane rozbudziły swój zapał misyjny i były obecne wśród ubogich, zepchniętych na margines i tych, którzy nie mają głosu”.
 28. W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trwa w Kościele nieustanna modlitwa za Ojczyznę oraz dziękczynienie za licznych polskich świętych i błogosławionych. W październiku kończy się też wielka Nowenna w intencji Polski. „Nowenna Jubileuszowa” rozłożona była na 9 miesięcy. Do każdego z nich był przypisany konkretny temat i postać polskiego świętego lub błogosławionego: Miłosierdzie wobec potrzebujących – św. Szymon z Lipnicy (luty); Modlitwa i pokuta – św. Jacek (marzec); Świętowanie niedzieli – św. Stanisław Kazimierczyk (kwiecień); Małżeństwo i rodzina – bł. Salomea (maj); Praca i odpoczynek – bł. Aniela Salawa (czerwiec); Szacunek dla życia – św. Jadwiga Królowa (lipiec); Wolność od nałogów i uzależnień – św. Brat Albert (sierpień); Wychowanie i wykształcenie – św. Jan Kanty (wrzesień); Jedność i solidarność – św. Jan Paweł II (październik).
 29. Na powitalnej (startowej) stronie parafialnej został umieszczony link do prawie czterominutowego filmiku i zdjęć naszych obu kościołów i cmentarza wykonanych na moje zamówienie z drona: https://photos.app.goo.gl/3Uay477mKreRsG6D6 Polecam i zachęcam do obejrzenia. W przyszłości pojawi się filmik ubogacony o kolejne ujęcia.
 30. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – spotkanie KSM (na starej plebanii), w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze),
 31. Spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-komunijnych odbędzie się w tym tygodniu w czwartek 4 X o 18:30 (sala pod kościołem).
 32. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła – zel. Ferdynanda Poręby.
 33. Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.
 34. A także – zapowiedź druga: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa. Kto zna przeszkody do zawarcia tych małżeństw, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 35. Wydatki tego tygodnia 3 reflektory ledowe na słupie przy górnym parkingu i czujka zmierzchu na ścianie kościoła (+ robocizna).
 36. Jakiś czas temu zakupiłem 3 kubiki desek suchego dębu dla zrobienia ław dla ministrantów (są już od dawna u stolarza).
 37. Wydałem na tajemniczki dla dzieci; książeczka legitymacyjna dla ministranta.
 38. Dla piątkowych robotników najętych przed tygodniem. Za 3 pizze dla sobotnich robotników oraz kawę i herbatę.
 39. Opłaty przesyłowe za gaz i za telefon kancelaryjny.
 40. Dziękuję Czesławowi Szczecina za ofiarę 100 zł na prowadzenie strony internetowej.
 41. Dziękuję 6 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela za sobotnią pracę sprzątania resztek po drewutni – pracowali: Stanisław Karpiel (za niego Mateusz Kachniarz), Kazimierz Kociołek, Władysław Kowalczyk, Stanisław Jelito, Marek Homoncik, Marek Ślipek (za niego Michał Poręba).
 42. Dziękuję 5 kobietom z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – wykonały prace porządkowe (i przy iglakach): Stanisława Ruszkowicz, Anna Kocemba, Maria Groń (za nią Tadeusz Groń), Agnieszka Groń (za nią Krzysztof Groń), Teresa Groń (za nią Urszula Groń).
 43. Ofiarę zamiast pracy złożyły: Marta Smólczyńska (50 zł); Helena Wacławiak (50 zł); Maria Lorek (50 zł); Dorota Potoniec (100 zł).
 44. Nadto także w poprzednim tygodniu ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Anna Ślipek (z mężem Markiem) z Królowej Polskiej (z grupy Stanisława Lebdy). Jak również ofiarę 100 zł zamiast pracy złożyła Stanisława Bogdańska (też z grupy Stanisława Lebdy).
 45. Również w poprzednim tygodniu zamiast pracy ofiarę 100 zł złożyła Jolanta Grzyb (z grupy Stanisława Karpiela).
 46. Oraz „na kościół” ofiarę 100 zł anonimowo przekazała pewna rodzina z Królowej Górnej z „Wyrębów”.
 47. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Planowana jest robota przy małych wykopach (na brzegu nad potoczkiem).
 48. Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. W planie są nadal prace porządkowe.
 49. Dziękuję Eugeniuszowi Mężykowi, właścicielowi kamieniołomu w Królowej Górnej za dwa wozidła ziemi (humusu) ofiarowanego końcem września w prezencie dla naszej parafii.
 50. 0 X o 16:00 kinie „Sokół” w Starym Sączu wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej z operetką, w której zawarte są fragmenty szlagierów: „Księżniczka Czardasza” oraz „Skrzypek na dachu” i „West Side Story”. Wyjazd sprzed kościoła. Wolnych tylko 30 miejsc. Wstęp wolny – darmowy. Opłata za autobus – 10 zł. Zapisy w zakrystii i w kancelarii oraz u x. proboszcza. Zapraszam kogokolwiek z parafii, a zawłaszcza chórzystów, Akcję Katolicką, Radę Parafialną, Róże Różańcowe i inne grupy dorosłych.
 51. "Proszę Cię, pomódl się za mnie uzależnionego i moją Rodzinę" – to hasło tegorocznej modlitewnej inicjatywy „Doba dla Wolności”. W przyszłą niedzielę 7 października zachęcamy wszystkich parafian do ofiarowania Komunii Świętej i modlitwy różańcowej w intencji osób uzależnionych od alkoholu, ich dzieci i bliskich.
 52. 4 X (czw.) o 18:00 w sali gimnastycznej szkoły podst. w Kamionce Wlk. spotkanie informacyjne programu „Czyste Powietrze”. Patrz: afisz.
 53. Dziękuję za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok. Do sprzątania dokłada się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Stefania i Stefan Groń; Małgorzata i Paweł Rokiccy; Joanna Groń.
 54. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 55. Za tydzień do Gościa Niedzielnego dołączony będzie film: „Sprawa Chrystusa”.
 56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 30 września 2018 22:47
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.