Start Informacje XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018
XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 września 2018 06:17

XXVI Niedziela Zwykła – 30 września 2018

W tygodniu:

Niedziela – 30 IX – XXVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Hieronima, prezb. i dokt. Kośc. (niedziela synodalna)

Poniedziałek – 1 X – wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziew. i dok. Kośc.

Wtorek – 2 X – wsp. św. Aniołów Stróżów

I Środa – 3 X – „dzień misyjny” w naszej parafii

I Czwartek – 4 X – wsp. św. Franciszka z Asyżu

I Piątek – 5 X – wsp. św. Faustyny Kowalskiej, dziew.

I Sobota – 6 X – wsp. dow. św. Brunona, prezb.

I Niedziela – 7 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (op. się)

 1. Liturgia Słowa uprzytamnia nam, iż Duch Święty wieje, kędy chce” – zaprasza w swą świętą sferę także ludzi spoza Ludu Bożego.
 2. Dziś kolejna „14 niedziela synodalna” z własną liturgią – dzień modlitw w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
 3. To także „Dzień Modlitw o Trzeźwość” – w Szczepanowie trwa dwudniowa XXXVII Diecezjalna Pielgrzymka; ma ona charakter przebłagalny i wynagradzający za grzechy przeciw trzeźwości (29-30 IX). Program szczegółowy – na afiszu w gablocie.
 4. Podczas Mszy św. o 10:30 na „sumie” zaśpiewa i zagra młodzieżowy zespół „Siewcy Miłości”.
 5. Dziś po południu o 14:00 „wigilijny” Różaniec w przededniu Nabożeństw Różańcowych (te od jutra – od poniedziałku 1 X o 17:00).
 6. W tę niedzielę 30 IX o g. 11.00 na Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – Msza św. w oprawie regionalnej celebrowana przez nuncjusza papieskiego arcybiskupa Henryka Nowackiego. Po niej na scenie plenerowej wystąpią zespoły regionalne z całego łuku Karpat. Z okazji IV Zjazdu Karpackiego w 80. rocznicę „Święta Gór” zaprasza „Związek Podhalan” oraz „Małopolskie Centrum Kultury Sokół”.
 7. Od dziś do przyszłej niedzieli (30 IX – 7 X) trwa Wielki Odpust w sanktuarium MB Bocheńskiej (Różańcowej). Szczegóły na plakacie.
 8. Od jutra (poniedziałek 1 X) w dni powszednie rozpoczynają się popołudniowe Nabożeństwa Różańcowe.
 9. Wraz z nimi zmienia się czas popołudniowej liturgii – o godz. 17:00 Różaniec i bezpośrednio po nim Msza św. (około 17:45).
 10. Podczas nabożeństw różańcowych rozważania i czytanki – z książki ”Zapatrzeni w Maryję, oddani Ojczyźnie” o. Marka Wójtowicza SJ.
 11. Zachęcam też do odmawiania Różańca Świętego (na wzór Majówek) przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach i rodzinnie w domu. Za pobożne odmówienie modlitwy różańcowej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 12. Od 1 X rozpoczną się dwie serie Mszy św. gregoriańskich: w naszej świątyni za śp. Tadeusza Gronia; w Afryce za śp. Krzysztofa Stasika.
 13. 1 X o 18:00 w Karmelu Tarnowskim we wsp. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – odpust: przewodniczy ks. dr Zb. Krzyszowski. Patrz: plakat.
 14. W tym tygodniu przypada I środa października – „dzień misyjny”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 15. Comiesięczne spotkania kandydatów do bierzmowania (w I czwartek – adoracja; I piątek – konferencja).
 16. W I czwartek od 15:00 do 20:00 według ustalonego grafiku comiesięczna adoracja IHS dla klas VI, VII, VIII oraz III klas gimnazjalnych.
 17. W I czwartek 4 X zamiast czytanki październikowej wysłuchamy Listu Episkopatu o ekologii (we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu).
 18. Zaś w I piątek ogólna adoracja Najświętszego Sakramentu od 13:30 do 22:00.
 19. W I piątek – od 13:30 objazd ks. wikariusza do chorych z Komunią Świętą (według spisu zgłoszonych chorych).
 20. Spowiedź comiesięczna przez 1 h od 16:00: w I czwartek (dzieci i młodzież) oraz w I piątek (dorośli).
 21. W I sobotę Msze św. o 6:30 oraz 8:00, zaś wieczorem o 17:00 Nabożeństwo Różańcowe, a po nim Msza św.
 22. W sobotę 6 X z dekanatu autokarowy wyjazd do Tarnowa, do sanktuarium MB Fatimskiej, by włączyć się w Diecezjalną Pielgrzymkę Katechetów i Nauczycieli (program zaczyna się tam od 9:30).
 23. W I niedzielę miesiąca zmiana tajemnic w różach męskich po Mszy św. o godz. 7:00 (14 X – w różach żeńskich i składka inwestycyjna).
 24. W niedzielę 7 X na sumie chrzest 3 dzieci: bliźniaczek Izabeli Joanny Siedlarz i Eweliny Alicji Siedlarz oraz dziecka z rodziny Wolaków.
 25. W niedzielę za tydzień (7 X) odpust „ku czci św. Franciszka z Asyżu” w niedalekiej Cieniawie – suma o 11:00.
 26. Tegoroczny październik jest miesiącem maryjnym, jak i „Nadzwyczajnym miesiącem misyjnym”.
 27. Intencja ewangelizacyjna (misyjna) na październik: „Aby osoby konsekrowane rozbudziły swój zapał misyjny i były obecne wśród ubogich, zepchniętych na margines i tych, którzy nie mają głosu”.
 28. W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trwa w Kościele nieustanna modlitwa za Ojczyznę oraz dziękczynienie za licznych polskich świętych i błogosławionych. W październiku kończy się też wielka Nowenna w intencji Polski. „Nowenna Jubileuszowa” rozłożona była na 9 miesięcy. Do każdego z nich był przypisany konkretny temat i postać polskiego świętego lub błogosławionego: Miłosierdzie wobec potrzebujących – św. Szymon z Lipnicy (luty); Modlitwa i pokuta – św. Jacek (marzec); Świętowanie niedzieli – św. Stanisław Kazimierczyk (kwiecień); Małżeństwo i rodzina – bł. Salomea (maj); Praca i odpoczynek – bł. Aniela Salawa (czerwiec); Szacunek dla życia – św. Jadwiga Królowa (lipiec); Wolność od nałogów i uzależnień – św. Brat Albert (sierpień); Wychowanie i wykształcenie – św. Jan Kanty (wrzesień); Jedność i solidarność – św. Jan Paweł II (październik).
 29. Na powitalnej (startowej) stronie parafialnej został umieszczony link do prawie czterominutowego filmiku i zdjęć naszych obu kościołów i cmentarza wykonanych na moje zamówienie z drona: https://photos.app.goo.gl/3Uay477mKreRsG6D6 Polecam i zachęcam do obejrzenia. W przyszłości pojawi się filmik ubogacony o kolejne ujęcia.
 30. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – spotkanie KSM (na starej plebanii), w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze),
 31. Spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci I-komunijnych odbędzie się w tym tygodniu w czwartek 4 X o 18:30 (sala pod kościołem).
 32. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła – zel. Ferdynanda Poręby.
 33. Związek małżeński zamierzają zawrzeć – zapowiedź trzecia: Piotr Władysław Tokarczyk, zam. Obidza; oraz: Agnieszka Dorota Kocemba, zam. Królowa Polska.
 34. A także – zapowiedź druga: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa. Kto zna przeszkody do zawarcia tych małżeństw, winien je zgłosić w kancelarii parafialnej.
 35. Wydatki tego tygodnia 3 reflektory ledowe na słupie przy górnym parkingu i czujka zmierzchu na ścianie kościoła (+ robocizna).
 36. Jakiś czas temu zakupiłem 3 kubiki desek suchego dębu dla zrobienia ław dla ministrantów (są już od dawna u stolarza).
 37. Wydałem na tajemniczki dla dzieci; książeczka legitymacyjna dla ministranta.
 38. Dla piątkowych robotników najętych przed tygodniem. Za 3 pizze dla sobotnich robotników oraz kawę i herbatę.
 39. Opłaty przesyłowe za gaz i za telefon kancelaryjny.
 40. Dziękuję Czesławowi Szczecina za ofiarę 100 zł na prowadzenie strony internetowej.
 41. Dziękuję 6 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela za sobotnią pracę sprzątania resztek po drewutni – pracowali: Stanisław Karpiel (za niego Mateusz Kachniarz), Kazimierz Kociołek, Władysław Kowalczyk, Stanisław Jelito, Marek Homoncik, Marek Ślipek (za niego Michał Poręba).
 42. Dziękuję 5 kobietom z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza – wykonały prace porządkowe (i przy iglakach): Stanisława Ruszkowicz, Anna Kocemba, Maria Groń (za nią Tadeusz Groń), Agnieszka Groń (za nią Krzysztof Groń), Teresa Groń (za nią Urszula Groń).
 43. Ofiarę zamiast pracy złożyły: Marta Smólczyńska (50 zł); Helena Wacławiak (50 zł); Maria Lorek (50 zł); Dorota Potoniec (100 zł).
 44. Nadto także w poprzednim tygodniu ofiarę 50 zł zamiast pracy złożyła Anna Ślipek (z mężem Markiem) z Królowej Polskiej (z grupy Stanisława Lebdy). Jak również ofiarę 100 zł zamiast pracy złożyła Stanisława Bogdańska (też z grupy Stanisława Lebdy).
 45. Również w poprzednim tygodniu zamiast pracy ofiarę 100 zł złożyła Jolanta Grzyb (z grupy Stanisława Karpiela).
 46. Oraz „na kościół” ofiarę 100 zł anonimowo przekazała pewna rodzina z Królowej Górnej z „Wyrębów”.
 47. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Planowana jest robota przy małych wykopach (na brzegu nad potoczkiem).
 48. Na tą sobotę proszę też o przyjście kobiety z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. W planie są nadal prace porządkowe.
 49. Dziękuję Eugeniuszowi Mężykowi, właścicielowi kamieniołomu w Królowej Górnej za dwa wozidła ziemi (humusu) ofiarowanego końcem września w prezencie dla naszej parafii.
 50. 0 X o 16:00 kinie „Sokół” w Starym Sączu wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej z operetką, w której zawarte są fragmenty szlagierów: „Księżniczka Czardasza” oraz „Skrzypek na dachu” i „West Side Story”. Wyjazd sprzed kościoła. Wolnych tylko 30 miejsc. Wstęp wolny – darmowy. Opłata za autobus – 10 zł. Zapisy w zakrystii i w kancelarii oraz u x. proboszcza. Zapraszam kogokolwiek z parafii, a zawłaszcza chórzystów, Akcję Katolicką, Radę Parafialną, Róże Różańcowe i inne grupy dorosłych.
 51. "Proszę Cię, pomódl się za mnie uzależnionego i moją Rodzinę" – to hasło tegorocznej modlitewnej inicjatywy „Doba dla Wolności”. W przyszłą niedzielę 7 października zachęcamy wszystkich parafian do ofiarowania Komunii Świętej i modlitwy różańcowej w intencji osób uzależnionych od alkoholu, ich dzieci i bliskich.
 52. 4 X (czw.) o 18:00 w sali gimnastycznej szkoły podst. w Kamionce Wlk. spotkanie informacyjne programu „Czyste Powietrze”. Patrz: afisz.
 53. Dziękuję za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Bożena i Zbigniew Legutko; Marian Ogórek; Władysława i Piotr Krok; Monika i Jan Krok; Beata i Wiesław Krok. Do sprzątania dokłada się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Stefania i Stefan Groń; Małgorzata i Paweł Rokiccy; Joanna Groń.
 54. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 55. Za tydzień do Gościa Niedzielnego dołączony będzie film: „Sprawa Chrystusa”.
 56. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: niedziela, 30 września 2018 22:47
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-02-17, 6. Niedziela zwykła
  Łk 6,17.20-26
  Jezus zeszedł z dwunastoma Apostołami na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu. A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił:
  „Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże.
  Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni.
  Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie.
  Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom.
  Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą.
  Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie.
  Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.
  Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem ojcowie ich czynili fałszywym prorokom”.