Start Informacje XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018
XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 października 2018 06:48

XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 7 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (op. się)

Wtorek – 9 X – wsp. dow. śś. Dionizego, bpa i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Jana Leonardiego, prezb.

Czwartek – 11 X – wsp. dow. św. Jana XXIII, pap.

Piątek – 12 X – wsp. dow. bł. Jana Beyzyma, prezb.

Sobota – 13 X – wsp. bł. Honorata Koźmińskiego, prezb.

Niedziela – 14 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Kaliksta I, pap. i męcz.; albo: św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziew. (op. się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam, iż małżeństwo jest pomysłem Jahwe z Raju, które Jezus podniósł do godności nierozerwalnego sakramentu.
 2. Zamiast kazania wysłuchamy dziś Listu Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającego obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” – obchody 14 X.
 3. W ogłoszeniach parafialnych wysłuchamy Komunikatu Biskupa z zachętą do wzięcia udziału w „Marszu dla Życia” (14 X).
 4. W tę niedzielę (7 X) zachęcam wszystkich parafian do ofiarowania Komunii Świętej i modlitwy różańcowej w intencji osób uzależnionych od alkoholu, ich dzieci i bliskich. Hasło tegorocznej modlitewnej inicjatywy „Doba dla Wolności” brzmi: „Proszę Cię, pomódl się za mnie uzależnionego i moją Rodzinę".
 5. Z racji niedzieli opuszcza się przypadające dziś liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
 6. W tę I niedzielę października – po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic Róż Mężczyzn (14 X – w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 7. Też w tę niedzielę 7 X na sumie chrzest 3 dzieci: Izabeli Joanny Siedlarz i Eweliny Alicji Siedlarz oraz Ignacego Michała Wolaka.
 8. Dziś (7 X) – odpust „ku czci św. Franciszka z Asyżu” w sąsiedniej Cieniawie. „Suma” o godz. 11:00.
 9. Tej także niedzieli (7 X) kończy się Wielki Odpust w sanktuarium MB Różańcowej w Bochni.
 10. Ojciec Święty Franciszek zachęca wiernych do odmawiania w miesiącu październiku Różańca Świętego, kończąc go antyfoną „Pod Twoją obronę” i „Modlitwą do świętego Michała Archanioła”.
 11. Ta modlitwa do Archanioła Michała zwana „małym egzorcyzmem” do odmawiania prywatnego jest do zabrania na stoliku.
 12. W dni powszednie od poniedziałku do soboty Nabożeństwa Różańcowe są w naszej świątyni o 17:00 (potem Msza św.). W niedziele o 14:00.
 13. Słuchamy podczas nich czytanek o polskich świętych ”Zapatrzeni w Maryję, oddani Ojczyźnie” o. Marka Wójtowicza SJ.
 14. Przeszkodzonych obowiązkami zachęcam do odmawiania Różańca Świętego w rodzinie lub w sąsiedztwie przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 15. W tę środę 10 X o 16:00 kinie „Sokół” w St. Sączu staraniem Fundacji Rozwoju Sądecczyzny (jej prezesem jest dawna nasza parafianka Anna Majda) wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej z operetką, w której zawarte są fragmenty najpiękniejszych szlagierów operetkowych: „Księżniczka Czardasza” (Imre Kalmana) oraz „Skrzypek na dachu” i „West Side Story” oraz inne pieśni-niespodzianki. Śpiewać będą: Agnieszka Zabrzeska – sopran; Wojciech Poprawa – tenor; wystąpią też: pianista Roman Hyla, kameraliści z orkiestry Romana Hyli „Voltus”. Wyjazd sprzed kościoła o 15:00. Wstęp – darmowy. Opłata za autobus – 10 zł. Ostatnie zapisy jeszcze w zakrystii. Wyjazd autokarem o 15:00 z parkingu.
 16. W środę wieczorem w kancelarii dwie rozmowy liturgiczne z parami nowożeńców (o godz. 19:00 i 0 19:30).
 17. W piątek przypada rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Romana Sitki, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (1880-1942).
 18. W sobotę 13 X po południu ostatni procesyjny Różaniec Fatimski „w miesiącach objawień MB”. Kazanie wygłosi i poprowadzi rozważania ks. Kazimierz Koszyk (kiedyś wikariusz w Królowej Górnej, a obecnie proboszcz w Gołkowicach).
 19. W związku z tym w sobotę 13 X najpierw będzie Msza św. o 17:00 a dopiero po niej Procesja Różańcowa – przynieśmy lampiony.
 20. DSM-ki jak zwykle zabierają figurę Matki Bożej i poduszkę różańcową. Na procesję zabierzmy śpiewniki wystawione z tyłu świątyni.
 21. Też w sobotę 13 X odbędą się dwa śluby: o godz. 14:00 sakrament małżeństwa zawrą Sylwia Janus i Krzysztof Groń; natomiast o 15:00 sakramentalnie zaślubią się: Iwona Kotas i Jacek Pałka.
 22. Za tydzień (14 X) w Polsce obchodzi się XVIII „Dzień Papieski” pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa”. W tym dniu przed świątyniami prowadzi się zbiórkę do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaś w kościele składka na potrzeby parafii.
 23. W tym dniu ulicami Tarnowa przejdzie coroczny, w tym roku X „Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”. Program: 12:00 – Msza św. w katedrze; 13:00 – przemarsz ulicami; 15:00 – posiłek i pieśni patriotyczne w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.
 24. 14 X to także Święto Edukacji Narodowej oraz Dzień Nauczyciela – zachęcam do modlitwy za swych żyjących i zmarłych wychowawców.
 25. Podczas niedzielnej „sumy” (14 X) łaski chrztu dostąpi kolejne dziecko: Miłosz Grzegorz Wolak.
 26. Jeszcze raz polecam krótki filmik (i zdjęcia) z drona, do którego link umieszczony jest na naszej internetowej witrynie, na stronie powitalnej (startowej) – pokazuje widoki z powietrza obu kościołów i cmentarza: https://photos.app.goo.gl/3Uay477mKreRsG6D6
 27. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w czwartek o 16:00 – aspiranci, w piątek o 16:00 - ministranci, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – spotkanie KSM (na starej plebanii), w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze).
 28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa Opiekuna – zel. Józefa Ruszkowicza.
 29. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa. Jeśli ktoś zna jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, ma moralny obowiązek zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 30. Wydatki tego tygodnia: Grzałka do bojlera „Galmet MB 2000 OWR1 (dziękuję St. Kmakowi za jej montaż).
 31. Zakupiłem pionową zamrażarkę Amica „no frost” o wysokości 187 cm z przeznaczeniem na wyposażenie do kuchni plebanii.
 32. Sześć rurek stelażowych chromowanych do kościoła oraz różne złączki, stopki i zaślepki do nich.
 33. Podkładki pod śruby; podkładki poszerzone. Style do łopat, kije do mioteł, rękojeści do siekier i pilnika, trzonki do młota, i szpachelek.
 34. Kable „Amir” trzyżyłowe (100 metrów) do położenia w ziemi nad potokiem. Peszle do nich (200 metrów).
 35. Agro-włóknina – (100 m x 60 cm). Paliwo do traktora kosiarki.
 36. Zapłata robotnikom najętym w tamtym tygodniu do pracy na jedno popołudnie.
 37. Za cztery pizze dla sobotnich robotników oraz kawa, herbata, pepsi i woda mineralna dla nich.
 38. Zakup używanej kserokopiarki „Minolta” na starą plebanię (po generalnym remoncie). Toner do ksero.
 39. Figurka MB Bolesnej (na brzozę znad cmentarzem na uroczystość 11 XI).
 40. Składka misyjna z I środy października wyniosła 262 zł.
 41. Do zapłacenia mamy nowe rachunki za prąd w starej świątyni (349,76 zł w „Intrakom”) i nowym kościele – (1100,10 zł w „Tauron”).
 42. Dziękuję 8 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy za sobotnią pracę przy czyszczeniu koryta potoku, kopaniu rowu nad nim pod elektryczne okablowanie i kładzenie obali z agro-włókniną – pracowali: Stanisław Lebda (za niego Michał Poręba), Jacek Kachniarz, Tadeusz Szkaradek, Tadeusz Górka, Edward Homoncik, Edward Michalik dodatkowo z synem Mateuszem, Andrzej Lelito (za niego Patryk Lelito).
 43. Dziękuję 10 kobietom z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – wykonały pracę czyszczenia z darni traw powierzchni dolnego parkingu: Maria Ziębiec, Danuta Groń, Maria Groń (za nią Krzysztof Groń), Bożena Legutko, Renata Baran, Barbara Wacławiak, Małgorzata Jaworska, Jadwiga Aleksandrowicz, Lucyna Gomółka (za nią Krystian Gomółka), Renata Siedlarz (za nią Krzysztof Siedlarz).
 44. Zamiast pracy ofiarę złożyły w tym dniu przeszkodzone: Maria Wacławiak (70 zł); Monika Krok (50 zł).
 45. Także z poprzedniej grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza ofiarę złożyły: Helena Kościółek (50 zł) i Ewelina Książkiewicz (50 zł).
 46. Nadto p. Barbara Wacławiak zafundowała i posadziła po całej długości głównych schodów duże ilości cebulek tulipanów i hiacyntów.
 47. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. Planowana jest nadal robota przy kładzeniu agro-włókniny, czyszczeniu koryta potoku i małych wykopach (na brzegu nad potoczkiem).
 48. Na tę sobotę proszę też o przyjście kobiety aż z 2 grup: z Królowej Polskiej z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka oraz z Królowej Górnej z grupy dziesiętnika Romana Pazgana.W planie są nadal prace porządkowe (czyszczenie z darni parkingu) – przynosimy motyki.
 49. Z grupy dziesiętnika Marka Kotasa kolejka będzie dopiero za tydzień (z racji ślubu w tym dniu, czyli 13 X, córki dziesiętnika Iwony Kotas).
 50. Na cmentarzu znaleziono małego czarnego kotka – czy wyrzucony, czy zgubiony na cmentarzu? Kontakt przez ks. proboszcza.
 51. Apel ks. Damiana Migacza – Diecezjalnego Duszpasterza Kierowców: „Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Prosimy w czasie zbliżającej się jesienno-zimowej szarówki, zwłaszcza osoby starsze, o ubieranie odblasków w drodze na nabożeństwa wieczorne. Odblaski ratują nam życie. Natomiast wszystkich, którzy przeżywają smutek i traumę, po stracie swoich bliskich w wyniku wypadku drogowego zapraszamy do pomnika pamięci o ofiarach wypadków drogowych „Przejście” w Zabawie dnia 18 listopada 2018 r. na godz. 10:30. Apelujemy do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!”
 52. Województwo Małopolskie realizuje projekt pod nazwą „Małopolski Tele-Anioł” z myślą o osobach starszych i chorych, które wymagają wsparcia ze strony innych osób. Jedną z form pomocy może być tzw. opaska życia, która pozwala na szybki kontakt z Centrum Teleopieki, gdzie pracują ratownicy medyczni, mogący udzielić fachowej porady lub wezwać pomoc. Inną formą są usługi opiekuńcze w domu chorego. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do informacji zamieszczonej na tablicy ogłoszeń lub na stronę internetową www.malopolska.pl/teleaniol.
 53. Dziękuję pewnemu młodzieńcowi z parafii za ofiarowany do kościoła kwiat (duża palma w prezbiterium).
 54. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stefania i Stefan Groń; Małgorzata i Paweł Rokiccy; Anna Kubów. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Janina Groń; Lucyna, Jan Gomułka; Maria, Tadeusz Wacławiak; Barbara Wacławiak; Helena, Wiktor Wacławiak.
 55. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 56. Także na drugim stoliku do nabycia kalendarze rolników – książki (21 zł) i kalendarze rolników – ścienne (5 zł).
 57. Do Gościa Niedzielnego dołączony jest dziś film: „Sprawa Chrystusa”.
 58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 20:42
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.