Start Informacje Duszpasterskie XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 października 2018 06:48

XXVII Niedziela Zwykła – 7 października 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 7 X – XXVII Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (op. się)

Wtorek – 9 X – wsp. dow. śś. Dionizego, bpa i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Jana Leonardiego, prezb.

Czwartek – 11 X – wsp. dow. św. Jana XXIII, pap.

Piątek – 12 X – wsp. dow. bł. Jana Beyzyma, prezb.

Sobota – 13 X – wsp. bł. Honorata Koźmińskiego, prezb.

Niedziela – 14 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Kaliksta I, pap. i męcz.; albo: św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziew. (op. się)

 1. Liturgia Słowa przypomina nam, iż małżeństwo jest pomysłem Jahwe z Raju, które Jezus podniósł do godności nierozerwalnego sakramentu.
 2. Zamiast kazania wysłuchamy dziś Listu Konferencji Episkopatu Polski zapowiadającego obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” – obchody 14 X.
 3. W ogłoszeniach parafialnych wysłuchamy Komunikatu Biskupa z zachętą do wzięcia udziału w „Marszu dla Życia” (14 X).
 4. W tę niedzielę (7 X) zachęcam wszystkich parafian do ofiarowania Komunii Świętej i modlitwy różańcowej w intencji osób uzależnionych od alkoholu, ich dzieci i bliskich. Hasło tegorocznej modlitewnej inicjatywy „Doba dla Wolności” brzmi: „Proszę Cię, pomódl się za mnie uzależnionego i moją Rodzinę".
 5. Z racji niedzieli opuszcza się przypadające dziś liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
 6. W tę I niedzielę października – po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic Róż Mężczyzn (14 X – w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 7. Też w tę niedzielę 7 X na sumie chrzest 3 dzieci: Izabeli Joanny Siedlarz i Eweliny Alicji Siedlarz oraz Ignacego Michała Wolaka.
 8. Dziś (7 X) – odpust „ku czci św. Franciszka z Asyżu” w sąsiedniej Cieniawie. „Suma” o godz. 11:00.
 9. Tej także niedzieli (7 X) kończy się Wielki Odpust w sanktuarium MB Różańcowej w Bochni.
 10. Ojciec Święty Franciszek zachęca wiernych do odmawiania w miesiącu październiku Różańca Świętego, kończąc go antyfoną „Pod Twoją obronę” i „Modlitwą do świętego Michała Archanioła”.
 11. Ta modlitwa do Archanioła Michała zwana „małym egzorcyzmem” do odmawiania prywatnego jest do zabrania na stoliku.
 12. W dni powszednie od poniedziałku do soboty Nabożeństwa Różańcowe są w naszej świątyni o 17:00 (potem Msza św.). W niedziele o 14:00.
 13. Słuchamy podczas nich czytanek o polskich świętych ”Zapatrzeni w Maryję, oddani Ojczyźnie” o. Marka Wójtowicza SJ.
 14. Przeszkodzonych obowiązkami zachęcam do odmawiania Różańca Świętego w rodzinie lub w sąsiedztwie przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 15. W tę środę 10 X o 16:00 kinie „Sokół” w St. Sączu staraniem Fundacji Rozwoju Sądecczyzny (jej prezesem jest dawna nasza parafianka Anna Majda) wystąpią artyści Filharmonii Krakowskiej z operetką, w której zawarte są fragmenty najpiękniejszych szlagierów operetkowych: „Księżniczka Czardasza” (Imre Kalmana) oraz „Skrzypek na dachu” i „West Side Story” oraz inne pieśni-niespodzianki. Śpiewać będą: Agnieszka Zabrzeska – sopran; Wojciech Poprawa – tenor; wystąpią też: pianista Roman Hyla, kameraliści z orkiestry Romana Hyli „Voltus”. Wyjazd sprzed kościoła o 15:00. Wstęp – darmowy. Opłata za autobus – 10 zł. Ostatnie zapisy jeszcze w zakrystii. Wyjazd autokarem o 15:00 z parkingu.
 16. W środę wieczorem w kancelarii dwie rozmowy liturgiczne z parami nowożeńców (o godz. 19:00 i 0 19:30).
 17. W piątek przypada rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Romana Sitki, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (1880-1942).
 18. W sobotę 13 X po południu ostatni procesyjny Różaniec Fatimski „w miesiącach objawień MB”. Kazanie wygłosi i poprowadzi rozważania ks. Kazimierz Koszyk (kiedyś wikariusz w Królowej Górnej, a obecnie proboszcz w Gołkowicach).
 19. W związku z tym w sobotę 13 X najpierw będzie Msza św. o 17:00 a dopiero po niej Procesja Różańcowa – przynieśmy lampiony.
 20. DSM-ki jak zwykle zabierają figurę Matki Bożej i poduszkę różańcową. Na procesję zabierzmy śpiewniki wystawione z tyłu świątyni.
 21. Też w sobotę 13 X odbędą się dwa śluby: o godz. 14:00 sakrament małżeństwa zawrą Sylwia Janus i Krzysztof Groń; natomiast o 15:00 sakramentalnie zaślubią się: Iwona Kotas i Jacek Pałka.
 22. Za tydzień (14 X) w Polsce obchodzi się XVIII „Dzień Papieski” pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa”. W tym dniu przed świątyniami prowadzi się zbiórkę do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zaś w kościele składka na potrzeby parafii.
 23. W tym dniu ulicami Tarnowa przejdzie coroczny, w tym roku X „Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny”. Program: 12:00 – Msza św. w katedrze; 13:00 – przemarsz ulicami; 15:00 – posiłek i pieśni patriotyczne w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.
 24. 14 X to także Święto Edukacji Narodowej oraz Dzień Nauczyciela – zachęcam do modlitwy za swych żyjących i zmarłych wychowawców.
 25. Podczas niedzielnej „sumy” (14 X) łaski chrztu dostąpi kolejne dziecko: Miłosz Grzegorz Wolak.
 26. Jeszcze raz polecam krótki filmik (i zdjęcia) z drona, do którego link umieszczony jest na naszej internetowej witrynie, na stronie powitalnej (startowej) – pokazuje widoki z powietrza obu kościołów i cmentarza: https://photos.app.goo.gl/3Uay477mKreRsG6D6
 27. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w czwartek o 16:00 – aspiranci, w piątek o 16:00 - ministranci, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – spotkanie KSM (na starej plebanii), w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze).
 28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa Opiekuna – zel. Józefa Ruszkowicza.
 29. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Rafał Grzegorz Siedlarz, zam. Mszalnica; oraz: Izabela Kinga Hajduga, zam. Ptaszkowa. Jeśli ktoś zna jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, ma moralny obowiązek zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 30. Wydatki tego tygodnia: Grzałka do bojlera „Galmet MB 2000 OWR1 (dziękuję St. Kmakowi za jej montaż).
 31. Zakupiłem pionową zamrażarkę Amica „no frost” o wysokości 187 cm z przeznaczeniem na wyposażenie do kuchni plebanii.
 32. Sześć rurek stelażowych chromowanych do kościoła oraz różne złączki, stopki i zaślepki do nich.
 33. Podkładki pod śruby; podkładki poszerzone. Style do łopat, kije do mioteł, rękojeści do siekier i pilnika, trzonki do młota, i szpachelek.
 34. Kable „Amir” trzyżyłowe (100 metrów) do położenia w ziemi nad potokiem. Peszle do nich (200 metrów).
 35. Agro-włóknina – (100 m x 60 cm). Paliwo do traktora kosiarki.
 36. Zapłata robotnikom najętym w tamtym tygodniu do pracy na jedno popołudnie.
 37. Za cztery pizze dla sobotnich robotników oraz kawa, herbata, pepsi i woda mineralna dla nich.
 38. Zakup używanej kserokopiarki „Minolta” na starą plebanię (po generalnym remoncie). Toner do ksero.
 39. Figurka MB Bolesnej (na brzozę znad cmentarzem na uroczystość 11 XI).
 40. Składka misyjna z I środy października wyniosła 262 zł.
 41. Do zapłacenia mamy nowe rachunki za prąd w starej świątyni (349,76 zł w „Intrakom”) i nowym kościele – (1100,10 zł w „Tauron”).
 42. Dziękuję 8 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy za sobotnią pracę przy czyszczeniu koryta potoku, kopaniu rowu nad nim pod elektryczne okablowanie i kładzenie obali z agro-włókniną – pracowali: Stanisław Lebda (za niego Michał Poręba), Jacek Kachniarz, Tadeusz Szkaradek, Tadeusz Górka, Edward Homoncik, Edward Michalik dodatkowo z synem Mateuszem, Andrzej Lelito (za niego Patryk Lelito).
 43. Dziękuję 10 kobietom z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – wykonały pracę czyszczenia z darni traw powierzchni dolnego parkingu: Maria Ziębiec, Danuta Groń, Maria Groń (za nią Krzysztof Groń), Bożena Legutko, Renata Baran, Barbara Wacławiak, Małgorzata Jaworska, Jadwiga Aleksandrowicz, Lucyna Gomółka (za nią Krystian Gomółka), Renata Siedlarz (za nią Krzysztof Siedlarz).
 44. Zamiast pracy ofiarę złożyły w tym dniu przeszkodzone: Maria Wacławiak (70 zł); Monika Krok (50 zł).
 45. Także z poprzedniej grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza ofiarę złożyły: Helena Kościółek (50 zł) i Ewelina Książkiewicz (50 zł).
 46. Nadto p. Barbara Wacławiak zafundowała i posadziła po całej długości głównych schodów duże ilości cebulek tulipanów i hiacyntów.
 47. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. Planowana jest nadal robota przy kładzeniu agro-włókniny, czyszczeniu koryta potoku i małych wykopach (na brzegu nad potoczkiem).
 48. Na tę sobotę proszę też o przyjście kobiety aż z 2 grup: z Królowej Polskiej z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka oraz z Królowej Górnej z grupy dziesiętnika Romana Pazgana.W planie są nadal prace porządkowe (czyszczenie z darni parkingu) – przynosimy motyki.
 49. Z grupy dziesiętnika Marka Kotasa kolejka będzie dopiero za tydzień (z racji ślubu w tym dniu, czyli 13 X, córki dziesiętnika Iwony Kotas).
 50. Na cmentarzu znaleziono małego czarnego kotka – czy wyrzucony, czy zgubiony na cmentarzu? Kontakt przez ks. proboszcza.
 51. Apel ks. Damiana Migacza – Diecezjalnego Duszpasterza Kierowców: „Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Prosimy w czasie zbliżającej się jesienno-zimowej szarówki, zwłaszcza osoby starsze, o ubieranie odblasków w drodze na nabożeństwa wieczorne. Odblaski ratują nam życie. Natomiast wszystkich, którzy przeżywają smutek i traumę, po stracie swoich bliskich w wyniku wypadku drogowego zapraszamy do pomnika pamięci o ofiarach wypadków drogowych „Przejście” w Zabawie dnia 18 listopada 2018 r. na godz. 10:30. Apelujemy do wszystkich kierowców: o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym!”
 52. Województwo Małopolskie realizuje projekt pod nazwą „Małopolski Tele-Anioł” z myślą o osobach starszych i chorych, które wymagają wsparcia ze strony innych osób. Jedną z form pomocy może być tzw. opaska życia, która pozwala na szybki kontakt z Centrum Teleopieki, gdzie pracują ratownicy medyczni, mogący udzielić fachowej porady lub wezwać pomoc. Inną formą są usługi opiekuńcze w domu chorego. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do informacji zamieszczonej na tablicy ogłoszeń lub na stronę internetową www.malopolska.pl/teleaniol.
 53. Dziękuję pewnemu młodzieńcowi z parafii za ofiarowany do kościoła kwiat (duża palma w prezbiterium).
 54. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stefania i Stefan Groń; Małgorzata i Paweł Rokiccy; Anna Kubów. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Janina Groń; Lucyna, Jan Gomułka; Maria, Tadeusz Wacławiak; Barbara Wacławiak; Helena, Wiktor Wacławiak.
 55. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 56. Także na drugim stoliku do nabycia kalendarze rolników – książki (21 zł) i kalendarze rolników – ścienne (5 zł).
 57. Do Gościa Niedzielnego dołączony jest dziś film: „Sprawa Chrystusa”.
 58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: wtorek, 09 października 2018 20:42
 

Ewangelia na dziś