Start Informacje Duszpasterskie XXVIII Niedziela Zwykła – 14 października 2018
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXVIII Niedziela Zwykła – 14 października 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 14 października 2018 18:02

XXVIII Niedziela Zwykła – 14 października 2018

W tygodniu:

Niedziela – 14 X – XXVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Kaliksta I, pap. i męcz.; albo: św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziew. (op. się)

Poniedziałek – 15 X – wsp. św. Teresy od Jezusa, dziew. i dokt. Kośc.

Wtorek – 16 X – wsp. św. Jadwigi Śląskiej, wsp. obow.

Środa – 17 X – wsp. św. Ignacego Antiocheńskiego, bpa i męcz.

Czwartek – 18 X – Święto św. Łukasza, Ewangelisty

Piątek – 19 X – wsp. dow. śś. Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues`a, prezb. oraz Towarzyszy, męcz.; oraz: św. Pawła od Krzyża, prezb.

Sobota – 20 X – wsp. św. Jana Kantego, prezb.

Niedziela – 21 X – XIX Niedziela Zwykła „Misyjna” (rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego)

 1. Liturgia Słowa zachęca nas do szukania w życiu Mądrości Bożej oraz troski o swe zbawienie pośród pokus i ułudy tego świata.
 2. Dziś w Polsce i w naszej diecezji XVIII „Dzień Papieski” pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”, a w Tarnowie X „Marszu dla Życia”.
 3. Jak zapowiadałem, ulicami Tarnowa przejdzie coroczny, w tym roku X, Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Program: 12:00 – Msza św. w katedrze; 13:00 – przemarsz ulicami; 15:00 – posiłek i pieśni patriotyczne w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.
 4. W tym dniu (16 X) przed kościołami prowadzi się zbiórkę do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na uzdolnioną młodzież.
 5. 14 X to także Święto Edukacji Narodowej oraz Dzień Nauczyciela – zachęcam do modlitwy za swych żyjących i zmarłych wychowawców.
 6. W tę niedzielę 14 X – po Mszy św. o godz. 7:00 zmiana tajemnic Róż Kobiet.
 7. Dziś zapowiadana składka inwestycyjna na potrzeby parafii.
 8. Podczas niedzielnej „sumy” (14 X) ochrzczone będzie kolejne dziecko w naszej parafii: Miłosz Grzegorz Wolak.
 9. Wysłuchamy dziś Komunikatu Biskupa o Radiowo-Internetowym Studium Biblijnym (audycje w niedziele o 17:30 i poniedziałki o 19:00).
 10. W poniedziałek 15 X przypada „Dzień Dziecka Utraconego” – pomódlmy się do Miłosierdzia za dzieci poronione, ale nade wszystko za zabite.
 11. Także w poniedziałek 15 X obchodzi się „Dzień Niewidomych”, czyli tzw. „Białej Laski”.
 12. W środę 17 X o godz. 9:00 odprawiona będzie „Msza św. szkolna” w intencji dzieci I klasy z Królowej Polskiej z okazji ślubowania (KEN).
 13. W środę 16 X wspomina się liturgicznie św. Jadwigę Śląską – jest to 40 rocznica wyboru św. Jana Pawła II na papieża Kościoła (1978 r.).
 14. W Dębicy dwudniowe uroczystości ku czci tejże „Patronki wyboru JP II” rozpoczynają się już wieczorem we wtorek 15 X.
 15. W N. Sączu 16 X o 20:30 przy pomniku Jana Pawła II modlitwa różańcowa w intencji ustawodawców RP (organizatorem jest Stowarzyszenie „Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny” oraz parafia św. Małgorzaty w N. Sączu i 23 Męski Pluton Różańca).
 16. We czwartek w kalendarzu liturgicznym wyznaczone jest Święto ku czci św. Łukasza Ewangelisty – to Dzień Służby Zdrowia.
 17. Za Służbę Zdrowia modlić się będziemy podczas Mszy św. zarówno rano o 6:30, jak i wieczorem na Różańcu o 17:00 i Mszy św. po nim.
 18. W piątek 19 X oprócz wspomnień dowolnych św. Jana de Brebeuf i Towarzyszy męczeństwa oraz św. Pawła od Krzyża w Martyrologium Rzymskim pod tą datą wpisany jest także bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik czasu PRL-u.
 19. W piątek 19 października o godzinie 19:00 w parafii św. Rocha odbędzie się dla młodzieży "Wieczór Zawierzenia Maryi" (wyjeżdża KSM).
 20. XIX „Oazowy Raban do kwadratu" dla młodzieży w wieku od VII klasy szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Raban odbędzie się w dn. 19-21 X w Domu Rekolekcyjnym EFEZ w Czchowie.
 21. W sobotę 20 X podczas Mszy św. po Nabożeństwie Różańcowym chrztu św. dostąpi kolejne dziecko: Aleksandra Maria Kmak.
 22. 20 X (sobota) – w kościele w Mogilnie odbędzie się Gminny Konkurs Piosenki Religijnej „Cantate Dominum” (od 15:30).
 23. W niedzielę za tydzień 21 X przypada „Niedziela Misyjna” – po południu w Tarnowie o 14:00 Marsz Misyjny, a o 15:00 Msza św.
 24. Także w niedzielę za tydzień 21 października rozpoczyna się „Tydzień Misyjny” (21-27 X). Modlimy się za misjonarzy i kraje misyjne.
 25. Za pobożny udział w celebracji nabożeństwa za misje może zyskać odpust zupełny.
 26. W niedzielę 21 października składka przeznaczona będzie na misje – jako tzw. „fundusz papieski”.
 27. Też w niedzielę za tydzień po „sumie” (godz. 11:45) na starej plebanii znów spotkanie Rady Parafialnej połączone z wypełnieniem ankiety synodalnej na październik – proszę przynieść tę z września.
 28. Pragnę przypomnieć, iż 21 października przypada liczenie wiernych (obliczenia oddaje się do Kurii do 4 listopada).
 29. Także w niedzielę za tydzień 21 X w naszej Ojczyźnie wybory do samorządów (idźmy do głosowania i oddajmy głos na ludzi szlachetnych).
 30. Od tego roku decyzją Stolicy Apostolskiej z niedzieli 21 X na poniedziałek 22 X wykreśla się w kalendarzu liturgicznym informację o obchodzie Święta „Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie” – a w to miejsce zaznacza się w całej diecezji wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II, papieża (natomiast w Zakliczynie pod datą 21/22 października).
 31. Natomiast też w przyszłym tygodniu w czwartek pod datą 25 X w całej diecezji jest odtąd tzw. „dzień powszedni”.
 32. W dni powszednie od poniedziałku do soboty Nabożeństwa Różańcowe są w naszej świątyni o 17:00 (potem Msza św.). W niedziele o 14:00.
 33. Nie mogących przyjść do kościoła na nabożeństwo różańcowe zachęcam do odmawiania Różańca Świętego w rodzinie lub w sąsiedztwie przy przydrożnych i przydomowych kapliczkach i krzyżach.
 34. Dziękuję za liczny udział w ostatnim w tym roku procesyjnym Różańcu Fatimskim „w miesiącach objawień MB”. Zgodnie z zapowiedzią homilię wygłosił i poprowadził rozważania ks. Kazimierz Koszyk (niegdyś wikariusz w Królowej Górnej – obecnie proboszcz w Gołkowicach).
 35. Do procesji różańcowych powrócimy jak Bóg da znów od 13 maja do 13 października 2019 r.
 36. W dniach od 11 X do 31 X 2018 r. przypada odprawianie Mszy św. w RDN Nowy Sącz dla parafii dekanatu Nowy Sącz-Wschód.
 37. 29 X (poniedziałek) o g. 18:00 nasza parafia ma Mszę św. w parafii św. Małgorzaty, a potem o g. 19:00 Różaniec w Radio RDN Nowy Sącz.
 38. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 15:30 – zamiast cotygodniowego spotkania DSM wyjazd z dziewczętami na pizzę do Kamionki Wlk., w piątek o 16:00 – lektorzy, w piątek po nabożeństwie około 18:15 – zamiast spotkania KSM na starej plebanii – też wyjazd na pizzę, w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze).
 39. Dzieci z klas III przystąpią do I Komunii Św. w drugą niedzielę maja (tj. 12 maja 2019 r. o 11:00) – 13 z Królowej Górnej i 7 z Królowej Polskiej.
 40. Opłaty na ogrzewanie w kościele i na utrzymanie porządku na cmentarzu na nowy 2019 rok wynoszą nadal 40 zł + 30 zł. Podam też konta.
 41. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego – zel. Marii Rymanowicz.
 42. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem czwartą ratę podatku ryczałtowego „od parafian”. Za wywóz śmieci.
 43. Za rachunki za prąd w starej świątyni (w „Intrakom”) i nowym kościele – (w „Tauron”) z opłatami operacyjnymi.
 44. Wydałem na zakup: 4 pianek budowlanych do uszczelnienia belek pod deskami starej plebanii; wkrętów do płyt gipsowych; 3 kilogramów gwoździ budowlanych; wełny mineralnej do ocieplenia ścian pod deskami; folii jednostronnie przepuszczalnej + za pracę.
 45. Nabyto elementy do przeróbki rur w studni w brzegu nad kościołem (łączki, rurki, zawór, mimośrody).
 46. Na paliwo do wykoszenia przed Wszystkimi Świętymi wszelkich traw koło kościoła, plebanii, przy dolnym parkingu i na cmentarzu.
 47. Agrowłóknina czarna na brzeg (100 metrów x 160 cm). Szpilki plastikowe do mocowania agrowłókniny nad potokiem (200 szt.).
 48. Zgrzewka wody mineralnej; kawa, herbata, cytryna; cztery pizze.
 49. Do zapłaty otrzymaliśmy rachunki: przesyłowe i wyrównawczy po szacunkowych za gaz z PGNiG: 21,33 zł + 29,61 zł + 142,80 zł.
 50. Dziękuję 8 mężczyznom z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza za sobotnią pracę przy czyszczeniu koryta potoku i kładzenie obali z agro-włókniną na jego brzegu – pracowali: Krzysztof Ruszkowicz, Paweł Potoniec, Jan Kocemba, Józef Kocemba, Krzysztof Groń, Krzysztof Wacławiak (za niego Krystian Gomółka), Stanisław Książkiewicz (za niego Konrad Jelito), Władysław Groń (za niego Tadeusz Groń).
 51. Zamiast pracy ofiarę złożył w tym dniu przeszkodzony: Wiktor Wacławiak (50 zł).
 52. Dziękuję 9 kobietom z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka: Teresa Kościółek (za nią Stanisława Poręba), Ewa Wojciechowska, Agnieszka Kruczek, Agnieszka Jawor, Teresa Popiela, Teresa Jelito, Renata Janus, Beata Jelito, Krystyna Tarasek z synem Kamilem; oraz 2 paniom z grupy dziesiętnika Romana Pazgana: Mara Pazgan (za nią mąż Roman), Katarzyna Górka – czyszczenie z darni traw powierzchni dolnego parkingu.
 53. amiast pracy ofiarę złożyły w tym dniu przeszkodzone: Klementyna Kruczek (50 zł), Maria Ruszkowicz (50 zł),
 54. Także z poprzedniej grupy dziesiętnika Józefa Ziębca (praca była 6 X) ofiarę złożyła Beata Krok (50 zł).
 55. O przyjście do pracy na najbliższą sobotę na 7:00 proszę mężczyzn z 2 grup: z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca oraz z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka . Planowane jest czyszczenie i malowanie odeskowanej elewacji starej plebanii.
 56. Na tę sobotę proszę o przyjście kobiety znów z 2 grup: z Królowej Polskiej z grupy dziesiętnika Marka Kotasa oraz z Królowej Górnej z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka. W planie są nadal prace porządkowe (czyszczenie z darni parkingu) – przynosimy motyki.
 57. Na stoliku do zabrania kartki z wypominkami „rocznymi” (czytane po 7:00 i po 9:00) oraz kartki wspominkowe „listopadowe”.
 58. Podczas porządków na cmentarzu nie wyrzucamy żadnych odpadów poza ogrodzenie – znosimy je do śmietnika (plastiki i szkło), a na pryzmę (roślinne)! W sam dzień Wszystkich Świętych zamknięta będzie dla aut droga na cmentarz – warta strażaków (wjazd tylko osób starych).
 59. Dzięki  za wymianę zbutwiałych desek na ścianach elewacji starej plebanii – odeskował je Stanisław Mężyk z ekipą.
 60. Dziękuję Januszowi Gaborkowi za: przeróbki rur w studni nad kościołem; cięcie i korowanie jesionowych kloków (będą po zaimpregnowaniu użyte do kolejnego odcinka chodnika – usadowione w betonie w obrzeżach koło starej plebanii).
 61. Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin we współpracy z radiem RDN rozpoczyna synodalne audycje o rodzinie. Co tydzień w sobotę o godz. 20.00 w radiu RDN ważne tematy z życia małżeńskiego i rodzinnego będą rozważać wszystkie Wspólnoty z naszej diecezji ukierunkowane na rodzinę. Audycje będzie prowadził ks. Piotr Adamczyk. W audycjach wezmą udział następujące Wspólnoty: Domowy Kościół, Studenci Studium Rodziny, Spotkania Małżeńskie, SPES, Mamre, Doradcy Życia Rodzinnego, Equipes Notre-Dame, Mamre, Stowarzyszenie Ojców w obronie dzieci i integralności rodziny, Sychar, Wspólnota Galilea, Stowarzyszenie Małych i Dużych „Chołpina”, Duszpasterstwo związków niesakramentalnych, Arka, Mężczyźni św. Józefa, Wspólnota Rodzin Tratwowych, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Małżeństwo Małżeństwu. Sekretariat V Synodu Diecezji Tarnowskiej. ul. Legionów 30 33-100 Tarnów, Tel. 514-791-192.
 62. Dziękuję za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Janina Groń; Lucyna, Jan Gomułka; Maria, Tadeusz Wacławiak; Barbara Wacławiak; Helena, Wiktor Wacławiak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Krzysztof Wacławiak; Maria, Dawid Lorek; Maria Groń.
 63. Na stoliku z tyłu świątyni są do nabycia kalendarze misyjne na 2019 r. – w cenie 5 zł. Tam też do nabycia nowe „Wieści Gminne” (3 zł).
 64. Także na drugim stoliku jeszcze do nabycia ostatnie „Kalendarze Rolników” – książki (21 zł) i „Kalendarze Rolników” – ścienne (5 zł).
 65. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś