Start Informacje I Niedziela Adwentu – 2 grudnia 2018
I Niedziela Adwentu – 2 grudnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 grudnia 2018 13:06

I Niedziela Adwentu – 2 grudnia 2018

W tygodniu:

I Niedziela – 2 XII – I Niedziela Adwentu (I miesiąca); albo: wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 3 XII – wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb.

Wtorek – 4 XII – wsp. dow. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Barbary, dziew. i męcz.

I Środa – 5 XII – rozpoczęcie triduum dla młodzieży żeńskiej przed 8 XII; dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 6 XII – wsp. dow. św. Mikołaja, bpa; wotywa o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie (lub o powołania)

I Piątek – 7 XII – wsp. św. Ambrożego, bpa i dokt. Kośc.; wotywa o NSPJ

Sobota – 8 XII – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela – 9 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin (opuszcza się z racji niedzieli)

 1. Liturgia Słowa kieruje nasze oczy ku niebu i zachęca do duchowej tęsknoty za zbawieniem, które przyniósł Zbawiciel świata.
 2. Dziś I niedziela grudnia – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 3. W tę niedzielę 2 XII rozpoczyna się Adwent, a zarazem nowy rok liturgiczny.
 4. O czasie Adwentu przypominają nam umieszczone przy ołtarzu: „Roratka” (świeca dedykowana NMP) i wieniec adwentowy (w nim sukcesywnie zapalane 4 świece) – dziś przed Mszami św. zapalenie pierwszej świecy wraz z modlitwą.
 5. I tak co niedzielę zapłonie kolejna świeca – w każdą niedzielę przy odpalaniu następnej świecy odmawia się stosowną wskazaną modlitwę.
 6. Jak w każdą I niedzielę miesiąca dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 7. Dziś po 7:00 zmianka dla Róż Różańcowych dla mężczyzn (za tydzień dla Róż Kobiet). Zaś 4 „Róże Rodziców”: co miesiąc – to nowa tajemnica.
 8. Dziś na sumie o 10:30 śpiewać będzie dziecięca schola – zaśpiewa również w sobotę 8 XII także o 10:30.
 9. Czytania mszalne w dni powszednie Adwentu będą z „Roku I” w niedziele z „Cyklu C” (Lekcjonarz Mszalny i Brewiarz – tom I).
 10. Tegoroczny Adwent w drugim Roku Ducha Świętego przygotowuje nas do kolejnego Bożego Narodzenia – szczególnym nabożeństwem adwentowym są Roraty pod hasłem: „Z Duchem Twoim”, o czym traktować będą czytanki i dekoracje planszowe. Materiały na Roraty (plansza do kościoła, 100 plansz i naklejek dla dzieci, czytanki oraz płyta CD z tekstami) nabyłem w redakcji Gościa Niedzielnego.
 11. Adwent jest czasem oczekiwania, nawrócenia i nadziei – dlatego jeszcze raz zachęcam do adwentowych wyrzeczeń i dobrych postanowień.
 12. Adwent dzieli się na 2 części: pierwsza (2-16 XII) ma charakter eschatologiczny; druga (17-24 XII) to przygotowanie do świąt B. Narodzenia.
 13. Wszystkie niedziele Adwentu mają pierwszeństwo nad świętami tego okresu – dlatego te przenosi się z niedzieli na poniedziałek.
 14. W Adwencie w liturgii niedzielnej nie odmawia się „Chwała na wysokości Bogu…” (jest natomiast „Te Deum” w brewiarzu).
 15. W dni powszednie Adwentu nie można celebrować Mszy św. „żałobnych” (jedynie tylko podczas pogrzebu).
 16. Można w Adwencie grać na organach i innych instrumentach muzycznych – natomiast ołtarze zdobi się z umiarem.
 17. W dni powszednie sprawowane są „Roraty” – czyli adwentowa Msza św. „wotywna” o Najświętszej Maryi Pannie (z „Gloria…”).
 18. Roraty, czyli – Msze św. roratnie dedykowane NMP sprawowane będą od poniedziałku do piątku o 17:00, zaś w sobotę tradycyjnie o 6:00.
 19. Przynośmy na nie lampiony roratnie lub świece i podążajmy do celebracji Eucharystii w uroczystej „procesji oczekiwania na Zbawiciela”.
 20. We wtorek wspomina się w liturgii św. Barbarę, patronkę górników (ich święto patronalne).
 21. Też we wtorek przypada „dzień modlitw za bezrobotnych”.
 22. W środę (5 XII) przypada I środa grudnia – dzień misyjny w parafii: zmiana tajemnic Róż Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 23. Też w tę I środę rozpoczyna się triduum dla młodzieży żeńskiej przed 8 XII.
 24. W czwartek 6 XII wspomina się liturgicznie św. Mikołaja – patrona chrześcijańskiej dobroczynności (prezenty odbiorą grupy parafialne).
 25. W tym tygodniu mamy I czwartek oraz I piątek miesiąca grudnia – w oba te dni godzinna spowiedź św. od 16:00 do 17:00.
 26. Msze św. w te dni: w I czwartek o 6:30 z Adoracją IHS i Roraty o 17:00 oraz w I piątek o 6:30 z Adoracją IHS, o 15:00 z GM i Roraty o 17:00.
 27. W I czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu dla kandydatów do bierzmowania od 15:00 do 20:00 (konferencja dla nich w piątek o 17:00).
 28. W I piątek ogólna Adoracja IHS od 13:30 do 22:00 – zachęcam do udziału, a zapisanych na konkretną godzinę mobilizuję do pilnowania kolejki.
 29. W I piątek do chorych ks. wikariusz udaje się z Komunią Świętą po obiedzie.
 30. Trwa rozpoczęta w miniony czwartek (29 XII) Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 XII).
 31. Sama Uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypada w sobotę 8 XII – Msze św. o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz o 17:00 (nie ma o 14:30).
 32. Chociaż od jakiegoś czasu decyzją Episkopatu Polski nie jest to już święto obowiązkowe, jednak serdecznie zachęcam do udziału w Mszy św.
 33. Podczas „sumy” o godz. 10:30 śpiewać będzie dziecięca schola.
 34. Za tydzień w niedzielę 9 XII składka inwestycyjna, tj. na potrzeby parafii.
 35. Przed świątyniami zaś 9 XII coroczna zbiórka w do puszek na Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie (dzień modlitw za Wschód).
 36. Za tydzień w niedzielę 9 XII nie będzie zanoszenia Komunii Świętej chorym po domach, albowiem nasi nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej udają się na swoje coroczne rekolekcje w dniach 7-8-9 grudnia.
 37. Za tydzień w niedzielę 9 XII w szkole w KG Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi organizuje akcję oddawania krwi w godz.: 8:00 – 13:00.
 38. We środę o 14:00 uczestniczyliśmy w pogrzebie zmarłej w poniedziałek 26 XII naszej parafianki śp. Marii Ruszkowicz. Daj jej Panie pokój.
 39. Za jej duszę odprawionych będzie 230 Mszy św. (213 indywidualnie zamówionych i 17 od uczestników pogrzebu). Z 30-tu będzie „gregorianka”.
 40. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM, w piątek po nabożeństwie około 17:45 – spotkanie KSM na starej plebanii.
 41. Już w tę środę o 18:00 na starej plebanii spotkanie Akcji Katolickiej przed świętami Bożego Narodzenia.
 42. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p. w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś.
 43. Od dziś można nabyć na stół wigilijny: świecę „Caritas” wspierającą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oraz opłatki.
 44. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem za deski wzięte wcześniej z tartaku „Drewmex” na wymianę spróchniałych w obiciu elewacji starej plebanii (resztę ponad okrągłą sumę zafundował parafii właściciel firmy Ryszard Górski – dzięki).
 45. Nabyłem materiały na Adwent „Z Duchem Twoim” (czytanki, plansza do kościoła, 100 planszy dla dzieci i płyta CD).
 46. Figurka anioła ze świecą załączaną pilotem.
 47. Papier „Xero HP” do drukowania biuletynu (11 ryz).
 48. Nabyłem 700 szt. pakowanych opłatków na stół wigilijnych.
 49. Komunikanty (10 tyś. szt.); hostie do Mszy św. (300 szt.); wino mszalne (12 butelek).
 50. Czterej młodzieńcy zabezpieczający kraty pergoli za kościołem otrzymali jako „obryw” po 30 zł.
 51. Serdeczne dzięki 7 kolejnym rodzinom, które złożyły po 250 zł na wyściółkę następnych ławek – są to: Maria i Józef Gaborek (250 zł); Anonimowo (w kopercie na składkę na Mszy św. o 9:00 (250 zł); Anna i Stanisław Witek (KG 198) (250 zł); od pewnej rodziny z Boguszy (250 zł); seniorzy z KP Nr 2 (250 zł); spod tego samego numeru domu - E. S. K.(250 zł); Krzysztof i Helena Janus (KG 126) (250 zł). To kolejne 1750 zł – czyli z parafialnych środków wydano już tylko 1650 zł (6 tyś 750 zł wpłynęło od sponsorów).
 52. Sobotni nowożeńcy Agnieszka (z domu Kocemba) i Piotr Tokarczykowie obok ofiary za ślub złożyli też ofiarę 500 zł na kościół. Dziękuję.
 53. Dziękuję za ofiarę na biuletyn: pewnej rodzinie z KG Nr 163 – 50 zł; oraz pewnej osobie z KP za 50 €.
 54. Dziękuję za niedzielny śpiew sprzed tygodnia: chórowi parafialnemu i zespołowi; a scholii za śpiew w dniu dzisiejszym i 8 XII.
 55. W sobotę 1 XII nasza młodzież z KSM w liczbie 8 osób była na czuwaniu andrzejkowym w Białej Niżnej (zawiozłem ich busem).
 56. Dziękuję za przyjście do pracy na sobotę: 3 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka: Bogdan Ptak, Jerzy Ptaszkowski, Konrad Ptaszkowski. Z racji mrozów odwołałem robotę. Jeśli pogoda pozwoli to proszę, by ta dziesiątka przyszła na tę sobotę. Będzie zapowiedziana praca przy czyszczeniu betonowych korytek oraz gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolu koło drogi na cmentarz.
 57. Robiąc porządki po Wszystkich Świętych nie wyrzucajmy żadnych odpadów poza cmentarz ale składujmy je we właściwych miejscach.
 58. Wielkie wyrazy wdzięczności wobec tych parafian, którzy odpady z cmentarza (znicze, wkłady, chryzantemy itp.) zabierają z sobą do domu).
 59. Bardzo też proszę, by zamykać drzwi kościoła, bo jest on ogrzewany! Przypominam o tym napisami na drzwiach. Z góry: Dziękuję!
 60. LISTA NAGRODZONYCH ZROBIONYCH „Z CZEGOKOLWIEK” RÓŻAŃCÓW: Emilia Plata (korek do wina); Maciej Groń (styropian); Karolina Kociołek (plastikowe jajka); Wojciech Ruszkowicz (kwiatki z krepiny); Anna Michalik (pompony); Anna Ptak (sztuczne kwiaty); Julia Siedlarz (pompony z włóczki); Lena Nowak (koraliki); Oliwia Ptak (sztuczne kwiaty); Kacper Borkowski (sztuczne kwiaty); Blanka Hombek (ptysie); Mateusz Ptak (folia aluminiowa); Julia Janus (chrupki); Dorota Gaj (chrupki); Maria Poręba (sztuczne kwiatki); Krzysztof Duda (modelina); Milena Kogut (żołędzie); Daria Siedlarz (orzechy laskowe); Łucja Czyżycka (szyszki); Kacper Janus (pianki); bez podpisu (nakrętki); Nikodem Ogorzałek (klocki); Wiktor Kumorek (papierowe ozdoby); Emilia Poręba (kulki); Eryk Ochwat (czapki żołędzi); Krystian Uroda (żołędzie); Franciszek Legutko (żołędzie i kasztany); Natalia Krok (styropian); Patryk Janus (orzechy); Michał Jelito (folia aluminiowa); Katarzyna Kmak (papierowe kwiatki); Szymon Kmak (pompony); Martyna Jawor (pigwa); Anna Jelito (kasztany); Nikodem Mężyk (folia aluminiowa); Matusz Michalik (sztuczne kwiaty); Alicja Poręba (drewniane klocki); Faustyna Siedlarz (makaron i kasztany); Karolina Czyżycka (drewniane klocki); Karol Groń (makaron); Jakub Ochwat (cukierki); Oliwia Ochwat (żołędzie, kasztany, orzechy); Karol Kocemba (orzechy); Karol Rams (pianki); Sara Kruczek (koraliki i motylki); Sylwia Pazgan (kasztany); Kacper – bez podpisu (róża); bez podpisu (koraliki); Bartosz Król (ptysie); Dawid Świgut (styropianowe kulki); Laura Jurkiewicz (korony norweskie); Jakub Rogoziński (kulki styropianowe); Olaf Borkowski (słodkie kulki); Konrad Borkowski (cukierki); Szymon Gomółka (orzechy laskowe); Aleksandra Groń (koraliki); Dominik Groń (koraliki); Filip Jelito (mentosy); Krzysztof Cienki (żołędzie, orzechy włoskie); Aleksandra Mężyk (zakrętki); Lila Hajduga (cukierki); Hanna Sadowska (kasztany); Łukasz Rymanowicz (muszle); Karol Duda (modelina); Julia Zaczyk (kasztany); Piotr Janus (kulki jadalne); Krystian Siedlarz (żołędzie); Karolina Siedlarz (koraliki); Jakub Tokarczyk (żołędzie); Joachim Tokarczyk (dzika róża); Maciej Siedlarz (cukierki); Mateusz Ząber (mamby i galaretki); Oskar Wysowski (szyszki); Joanna Janus (groch); Maria Książkiewicz (dzika róża); Janus Barbara (bursztyny); Bartosz Książkiewicz (dzika róża); Zofia Szmid (muszelki); Karol Janus (kawa); Martyna Książkiewicz (jabłuszka); Zuzanna Ogorzałek (płatki kosmetyczne); Emilia Nowak (cukierki „galaretki”); Paweł Poręba (orzechy włoskie); bez podpisu (żołędzie); Natalia Szmid (styropianowe kule); Maciej Kiełbasa (drewniane klocki); Filip Królewski (plastikowe klocki); Maria Stępień (ptysie); Klaudia Jelito (słodkie kulki); bez podpisu (żołędzie); Krzysztof bez podpisu i „towarzysze” (karteczki z modlitwami); Julia Groń (muszelki, kamyczki); Mateusz Rams (szyszki i żołędzie); Tomasz Groń (koraliki z drewna); Patrycja Janus (płatki gwiazdki); Joanna Janus (cukierki); Kacper Górka (fasola); Julia Rams (koraliki); Emilia Skoczeń (kapsle, nakrętki); Kornelia Kowalczyk (kulki i pianki); Gabriela Klimek (gumy); Karolina Bagnicka (koraliki); Julia Bagnicka (koraliki, muszelki); Aneta Kałuzińska (rzemyk supełki); Karolina Krok (pompony); Kacper Król (groszek ptysiowy); Alan Baran (folia aluminiowe); Szymon Koziak (guziki); Aleksandra Apola (pompony); bez podpisu (cukierki); Konrad Kmak (kawa); Piotr Baran (gumy); Oliwia Kruczek (koraliki); Wiktoria Stasik (kulki drewniane, koraliki); Szymon Kłębczyk (sztuczne kwiatki); Martyna Dadał (styropian i cekiny); Michał Janus (makaron); Tomasz Barankiewicz (plastikowe jajka); Kacper Stojda (fasola); bez podpisu (pompony); Karolina i Wiktoria Ząber (żołedzie); bez podpisu (koraliki); Gabriela Janus (żurawina); Martyna Mordarska (koraliki); Kacper Lompart (koraliki); Julia, Barbara, Dorota Marszałek (koraliki); Bartłomiej Ruszkowicz (kulki); Emilia Sroka (ptysie); Tymoteusz Górka (fasola); Sara Poręba (pompony); Magdalena Kumorek (makaron); Marta i Barbara Siedlarz (żołędzie); Klaudia Siedlarz (dzika róża); Miłosz Wysowski (koraliki); Hubert Chochla (styropianowe kulki); Zuzanna Lompart (koraliki); Wojciech Groń (rurki); Gabriel Ruszkowicz (muszelki i koraliki).
 61. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Renata, Jan Kachniarz; Wiktoria Kachniarz; Agnieszka, Wiesław Stojda. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Ewelina, Łukasz Poręba; Stanisława Kogut; Wiesława, Kazimierz Kociołek.
 62. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 10 grudnia 2018 00:01
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.