Start Informacje Święto Chrztu Pańskiego – 13 stycznia 2019
Święto Chrztu Pańskiego – 13 stycznia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 13 stycznia 2019 17:39

Święto Chrztu Pańskiego – 13 stycznia 2019

W tygodniu:

Niedziela – 13 I – Niedziela Chrztu Pańskiego; wsp. dow. św. Hilarego, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Wtorek – 15 I – pod tą datą w Martyrologium Rzymskim wpisany jest bł. Paweł Manna, prezb.

Czwartek – 17 I – wsp. św. Antoniego, opata

Sobota – 19 I – wsp. św. Józefa Sebastiana Pelczara, bpa

Niedziela – 20 I – II Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Fabiana, pap. i męcz.; oraz: św. Sebastiana, męcz. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa Niedzieli Chrztu Pańskiego każe nam nabrać odwagi i podnieść ducha, bo chrześcijanin od chrztu św. jest bratem i siostrą Jezusa.
 2. Dziś, 13 stycznia, przypada Niedziela Chrztu Pańskiego – Kończy się okres Bożego Narodzenia.
 3. W tę niedzielę 13 I 2019 r. przypada Święto Chrztu Pańskiego – wracamy do niedzielnego porządku Mszy św.: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.
 4. Na nowo również odczytujemy roczne wypominki przed godz. 7:00 i 9:00.
 5. Wprawdzie kończy się dziś okres Bożego Narodzenia, jednak choinki można przetrzymać i kolędy można nadal śpiewać aż do 2 II (Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli „BM Gromnicznej”). Do czego usilnie zachęcam.
 6. W Święto Chrztu Pańskiego (13 I) w celu przypomnienia chrztu św. zaleca się na każdej Mszy św. „obrzęd niedzielnego pokropienia wodą święconą” zamiast aktu pokuty.
 7. Dzisiejsza składka (13 I) przeznaczona jest na cele parafialne, jako „składka inwestycyjna” (z racji II niedzieli miesiąca).
 8. Po „prymarii” zmiana tajemnic Róż Niewiast.
 9. Zmiana tajemniczek dla 4 „Róż Rodziców modlących się za swe dzieci” – następuje sukcesywnie co miesiąc nowa tajemnica od 1-go.
 10. W tę niedzielę „Chrztu Pańskiego ” parafialne grupy śpiewacze tak jak przed tygodniem przygotowały oprawę liturgii Mszy św.: godz. 9:00 śpiewa zespół młodzieżowy, godz. 10:30 śpiewa chór parafialny.
 11. Po „sumie” pozostańmy dziś na dwudziestominutowy pełny humoru występ jasełkowo-kolędniczy grupy z Białej Niżnej (tamtejsi chórzyści).
 12. Po występie tych 20 osób, które przybędą do nas autokarem, zapraszam trupę tę na plebanię na skromny gorący posiłek.
 13. Po niedzieli Chrztu Pańskiego zaczynana się I Okres Zwykły „w ciągu roku” przed tegorocznym Wielkim Postem: Liturgia Godzin (brewiarz) – tom III, Lekcjonarz Mszalny – tom III, Cykl czytań Niedzielnych – Rok C, Cykl czytań powszednich – Rok I.
 14. Od poniedziałku (14 I) w związku z wyjazdem ks. wikariusza na tygodniowy feryjny urlop część intencji Mszy św. „od uczestników pogrzebu” będzie odprawiana przez niego poza parafią. Podobnie będzie od poniedziałku za tydzień (21 I) – wtedy na ferie wyjeżdża ks. proboszcz.
 15. Kończy się dziś wizyta duszpasterska zwana też kolędą (a więc tuż przed tegorocznymi wczesnymi feriami zimowymi).
 16. Msza św. w int wszystkich parafian, którzy przyjęli kapłanów „ o błogosławieństwo Boże” odprawiona będzie 2 II o 17:00.
 17. Także w tę środę Akcja Katolicka tak jak przed tygodniem prowadzi modlitwę za Ojczyznę (tydzień temu za synod).
 18. W czwartek 17 stycznia przypada Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
 19. W piątek zaś 18 I rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18 – 25 I) – z odpustem zupełnym za udział w kilku nabożeństwach.
 20. W sobotę (19 I) o godz. 8:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Józefa Borkowskiego. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!
 21. W przyszłą natomiast niedzielę (20 stycznia) obchodzi się Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
 22. Na czas ferii zimowych zawieszone są wszystkie formacyjne spotkania, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 23. Natomiast w tym tygodniu ferii szkolnych wyjeżdżamy na lodowisko do Białej Niżnej z różnymi grupami: w poniedziałek o 8:30 – DSM, we wtorek o 8:30 – aspiranci z II i III klasy, w środę o 17:45 – lektorzy z VIII klasy i starsi, w czwartek o 8:30 – ministranci i lektorzy od IV klasy do VII), w przyszłą niedzielę o 16 30 – schola dziecięca (na 2 busy).
 24. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.
 25. Wydatki tego tygodnia: traktorzyście za odśnieżanie dolnego parkingu – 200 zł.
 26. Zakup 10 tyś komunikantów – 136 zł. Za kolejne obrazki kolędowe – 42 zł. Razem wydałem sumę: 378 zł.
 27. Składka na tacę na cele misji z Trzech Króli wyniosła 2416 zł. Bóg zapłać.
 28. Ofiary na misje przy okazji nabycia poświęconego kadzidełka i kredy – 347,50 zł + 20 funtów.
 29. Na wydawanie biuletynu (złożone przy opłatach za ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarza): Elżbieta i Tomasz Kogut (30 zł); Kazimiera i Jan Kachniarz z KP Nr 31 (30 zł).
 30. Wójt Gminy Kamionka Wielka informuje, iż w 2019 roku ulega zmianie harmonogram odbioru odpadów komunalnych w poszczególnych miejscowościach. W Królowej Polskiej i Królowej Górnej – w każdy IV czwartek miesiąca, natomiast w Mszalnicy w każdy II poniedziałek miesiąca. Szczegółowy harmonogram zamieszczony jest na stronie internetowej Urzędu Gminy. Pakiety worków do segregacji odpadów wydawane będą codziennie w Urzędzie Gminy Kamionka Wielka od 7 - 25 stycznia 2019 r. w godzinach pracy Urzędu; zaś po tym okresie – w każdą środę.
 31. odczas zbliżających się ferii zapraszamy uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i gimnazjalistów na 5-dniową Oazę Ewangelizacji - jest to sprawdzony program pogłębienia wiary, realizowany od lat przez Ruch Światło-Życie w wielu diecezjach, także kilkakrotnie w naszej, przynoszący dobre i trwałe owoce duchowe. OE odbędzie się w dn. 12-17. 01. 2019 w Domu Rekolekcyjnym EFEZ w Czchowie. Szczegóły na stronie: www.tarnow-oaza.pl. Zachęcam do skorzystania z tego dobrego dzieła.
 32. Grupa „Al-Anon” zaprasza kobiety, które borykają się z uzależnieniem swoich mężów i synów i innych członków rodziny na spotkania w każdą środę o 17:00 w budynku Szkoły Podstawowej przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Tel. kont. 888 526 010 (p. Irenka).
 33. 22 stycznia – rozpoczęcie w Panamie ŚDM. Światowe Dni Młodzieży 2019 trwać będą od wtorku 22 I do niedzieli 27 I.
 34. Kongregacje Duszpasterskie dla kapłanów odbędą się w dniach 24-26 stycznia br. według stałego porządku (24.01 – Nowy Sącz, Bazylika św. Małgorzaty; 25-26.01 Tarnów, WSD).
 35. Kurs lektorski (wyjazdowy) odbędzie się w od 1 do 3 lutego 2019 r. w domu rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach, k. Tarnowa.
 36. VIII Forum Formacyjne 2019: „Smutek zamieniam w radość” poświęcone będzie tematowi rodziny. Pod patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża odbędzie się ono W Tarnowie 2-3 lutego w Hali Widowiskowej, ul. Gumniska 28 w Tarnowie.
 37. Spotkanie Noworoczne Akcji Katolickiej z parafii naszego dekanatu odbędzie się 23 stycznia (we środę) w Nawojowej. Rozpocznie się ono Mszą św. o 17:00 w kościele parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP w Nawojowej. Dalsza część spotkania – na starej plebanii.
 38. Od 8 do 10 lutego w Szkole Podstawowej w Starych Żukowicach odbędą się Warsztaty Muzyczne dla Dziewczęcej Służby Maryjnej. Do uczestnictwa w warsztatach zapraszamy wszystkie chętne członkinie parafialnych grup DSM, które poprzez śpiew, grę na instrumentach oraz wspólną modlitwę i zabawę pragną rozwijać swoje talenty by potem lepiej wykorzystywać je tak dla siebie jak i we wspólnotach do jakich należą. Rozpoczęcie warsztatów w piątek - 8 lutego o godz. 19.00 a zakończenie - w niedzielę o godz. 12.00.
 39. Wprawdzie kapłani rozdawali po rodzinach przy kolędzie ulotkę o grupach dedykowanych małżonkom i rodzinom działających w diecezji – niemniej można jeszcze dodatkowo zabrać je dla kogoś ze stolika z tyłu kościoła.
 40. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Kazimiera, Jan Kachniarz; Anna, Kazimierz Dziedzina; Joanna, Sławomir Kasprzyk. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Stanisława, Czesław Bogdańscy; Anna, Marian Marszałek; Katarzyna, Łukasz Woźniak.
 41. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.