Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Zwykła – 27 stycznia 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Zwykła – 27 stycznia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 27 stycznia 2019 20:14

III Niedziela Zwykła – 27 stycznia 2019

W tygodniu:

Niedziela – 27 I – III Niedziela Zwykła (synodalna); wsp. dow. św. Anieli Merici, dziew. (opuszcza się)

Poniedziałek – 28 I – wsp. św. Tomasza z Akwinu, prezb. i dokt. Kośc.

Wtorek – 29 I – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie, święto

Czwartek – 31 I – wsp. św. Jana Bosco, prezb.

I Piątek – 1 II – wotywa o NSPJ

I Sobota – 2 II – Święto Ofiarowania Pańskiego („MB Gromnicznej”)

I Niedziela – 3 II – IV Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Błażeja, bpa. i męcz.; oraz: św. Oskara, bpa (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa uwrażliwia nas na ważność czytanego i słuchanego Słowa, przez które działa Duch Święty – dawca duchowych darów.
 2. W tę niedzielę (27 stycznia) podczas Mszy św. o godz. 10:30 łaski chrztu dostąpi pierwsze w nowym roku dziecko: Mikołaj Michał Buczek. Msze św. w intencji tego dziecka odprawione będą we środę 30 I o godz. 17:00 oraz w niedzielę 3 II o godz. 10:30.
 3. W tę także niedzielę obchodzi się: ● Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu; ● Światowy Dzień Chorych na Trąd.
 4. W najbliższy poniedziałek (28 I) w Tarnowie rozpoczyna się wigilia Święta „Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej” (29 I).
 5. W katedrze tarnowskiej podczas wigilijnej liturgii zapala się 12 świec („zacheuszki”) przy miejscach namaszczenia ścian.
 6. Zaś samo Święto to przypada we wtorek (29 I) i obchodzi się je w całej diecezji – stąd w naszej parafii Msze św. o 6:30 i 17:00.
 7. Za nawiedzenie kościoła katedralnego i pobożne odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę” można zyskać odpust zupełny od południa 28 stycznia (pn) do północy 29 stycznia (wt).
 8. W tę środę 30 stycznia rozpoczyna się triduum dla kobiet przed sobotnim Świętem Ofiarowania Pańskiego (przed 2 II).
 9. Możliwość godzinnej spowiedzi będzie we wspomnianą wyżej środę (30 stycznia) od 16:00 oraz w I piątek (1 lutego) też od 16:00.
 10. W czwartek o 17:00 dodatkowa Msza św. podczas której do grona ministrantów przyjętych będzie dotychczasowych 6 aspirantów: Szymon Gomółka, Dominik Groń, Karol Janus, Filip Jelito, Michał Jelito, Bartłomiej Król.
 11. W tym tygodniu przypada I piątek, I sobota oraz I niedziela lutego – I środa dopiero 6 II, a I czwartek 7 II.
 12. W I piątek Msze św. o 6:30 (z Litanią do NSPJ); po południu o 15:00 z Godz. Miłosierdzia; wieczorem o 17:00 (z Adoracją IHS).
 13. Jak w każdy I piątek od 13:30 do 22:00 ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej.
 14. Ks. wikariusz udaje się do chorych z Komunią Św. i innymi sakramentami po obiedzie (około 13:00).
 15. W I piątek (1 II) w czasie spowiedzi od 16:30 wspólne półgodzinne kolędowanie razem z p. Organistą (śpiew tradycyjnych kolęd).
 16. W najbliższą sobotę 2 lutego, która jest I sobotą lutego, jednocześnie przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli MB Gromnicznej. Na każdej Mszy św. uroczysta procesja „introit” i poświęcenie Gromnic – zapalamy je trzy razy: na początku Mszy św. podczas procesji i poświęcenia (gasimy po „Chwała”) drugi raz zaświecamy podczas aklamacji Ewangelii Świętej trzeci raz płoną w czasie Modlitwy eucharystycznej (od dialogu prefacji „Pan z wami” – do zakończenia doksologii „Przez Chrystusa…”).
 17. Dzień 2 lutego jest też Światowy Dniem Życia Konsekrowanego – polecam waszej modlitwie 4 nasze siostry zakonne i 1 brata.
 18. W dniu 2 lutego przypada też 44 rocznica święceń biskupich (czyli sakry) ks. bpa Władysława Bobowskiego – biskupa seniora.
 19. Składka z MB Gromnicznej (2 II) przeznaczona jest corocznie na zakony klauzurowe w naszej diecezji.
 20. Msze św. w tym dniu będą w porządku półświątecznym – do południa jak w niedzielę: 7:00 – 9:00 – 10:30 (ze scholą), a po południu o 17:00 ze względu na pracujących (nie ma o 14:30). Na Mszach św. dopołudniowych – List Episkopatu: „O zakonach”.
 21. Msza św. o 17:00 dedykowana jest wszystkim rodzinom, które przyjęły kapłanów po kolędzie: „o błogosławieństwo Boże”.
 22. Jednocześnie dziękujemy za obecność, za ugoszczenie kapłanów, życzliwe rozmowy, wspólną modlitwę i złożone ofiary.
 23. Jak wyżej wspomniałem, Msza św. w int wszystkich parafian, którzy przyjęli kapłanów odprawiona będzie o 17:00 (z koncertem).
 24. Jeszcze tylko do tej soboty 2 II, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego (popularnie zwanego „BM Gromnicznej”) można w tradycji polskiej śpiewać kolędy i pastorałki i zachowuje się dekorację bożonarodzeniową.
 25. Zgodnie z zapowiedzią, na zamknięcie tegorocznego kolędowania, w naszej świątyni 2 lutego po Mszy św. o 17:00 odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Tomasza Parysa. Muzykowi towarzyszyć też będzie zespół instrumentalny oraz jego żona Marika. Są oni zaangażowani w grupie neokatechumenalnej w Krakowie. Mają sześcioro dzieci, z których część również zaśpiewa. Tomasz Parys przez wiele lat był gitarzystą i wokalistą grupy „Marana-tha”.
 26. Muzyków zapraszam po koncercie na plebanię na gorący posiłek.
 27. Kandydaci do bierzmowania, zamiast na konferencję w I piątek, przychodzą na sobotni koncert w „MB Gromnicznej” o 17:00.
 28. W niedzielę za tydzień (4 lutego) po każdej Mszy św. Adoracja Sanctissimum z racji I niedzieli lutego.
 29. Z racji niedzieli opuszcza się liturgiczne wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika oraz zwyczajowe błogosławieństwo świec i gardła (a także owoców).
 30. Składka z 3 II z racji I niedzieli lutego jak zwykle przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 31. Cały miesiąc luty poświęcony jest modlitwom za konających.
 32. Stolica Apostolska wyznaczyła na luty do omodlenia następującą intencję powszechną: „Aby z wielkodusznością były otaczane opieką ofiary handlu ludźmi, przymusowej prostytucji i przemocy”.
 33. Od soboty 19 I (do 17 II) odprawiane jest poza parafią w Świdnicy Śląskiej 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Józefa Hebdę.
 34. Zaś od poniedziałku 21 I do wtorku 19 II odprawiane jest u nas 30 Mszy św. „gregoriańskich” za śp. Ludwika Ogórka.
 35. Po feriach wracamy do cotygodniowych formacyjnych spotkań, zbiórek i prób różnych grup parafialnych – i tak: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM w środę i w czwartek o 16:00 – zbiórka aspirantów w piątek po nabożeństwie około 17:45 – spotkanie KSM na starej plebanii.
 36. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź druga: Kamil Tomasz Gieniec, zam. Mszalnica; oraz: Klaudia Maria Klimczak, zam. Królowa Polska. Daniel Piotr Jacak, zam. Trzetrzewina; oraz: Renata Joanna Szczepka, zam. Królowa Górna. Jeśli wiedziałby ktoś o jakichś przeszkodach do zawarcia tych małżeństw, ma moralny obowiązek zgłosić to w kancelarii parafialnej.
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zel. Ferdynanda Poręby.
 38. Wydatki tego tygodnia: Uiściłem finansowe powinności za ogrzewanie nowego kościoła.
 39. Dopłata po 100 zł na wyjazdowy kurs lektorski dla trzech naszych ministrantów (rodzice dopłacają po 100 zł).
 40. Za wejściówki na lodowisko i wypożyczenie łyżew dla dziecięcej scholii.
 41. Ofiara po 30 zł” na biuletyn” (przy wpłatach na gaz i cmentarz): Maria Hebda; Stanisława i Jan Szczurek; Maria i Józef Kruczek.
 42. Minionej niedzieli (20 I) o 16:30 byłem z dziećmi z parafialnej scholii na lodowisku do Białej Niżnej (wielkie dzięki panu Krzysztofowi za podstawienie drugiego busa, a panu Jarosławowi za jazdę).
 43. Kapłani są zaproszeni do Nawojowej na 31 stycznia. (godz. 19.00) na wspólne kolędowanie oraz imieniny solenizanta – tamtejszego proboszcza ks. Henryka Madziara.
 44. Kurs lektorski (wyjazdowy) odbędzie się w dniach od 1 do 3 lutego 2019 r. w domu rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach, koło Tarnowa. Kurs rozpocznie się w piątek 1 lutego o godz. 17:00, a zakończy się w niedzielę 3 lutego o godz. 15:00. Koszt kursu wynosi 200 zł. od osoby (Cena pokrywa pobyt w domu rekolekcyjnym z wyżywieniem = 150 zł, przejazd z Nowego Sącza do Gosławic i z Gosławic do Nowego Sącza wynajętym autokarem i przygotowanie obrzędu ustanowienia nowych lektorów = 50 zł). Potrzebna zgoda rodziców na uczestnictwo ministranta w kursie lektorskim. Inne informacje u ks. wikariusza.
 45. Od nas na tenże kurs udaje się trzech kandydatów na przyszłych lektorów: Karol Rams, Kamil Janiczek, Kacper Janus.
 46. W szczególnym czasie trwania w naszej diecezji V Synodu, VIII Forum Formacyjne 2019: „Smutek zamieniam w radość” poświęcone będzie tematowi rodziny. Pod patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża odbędzie się ono w Tarnowie 2-3 lutego w Hali Widowiskowej, ul. Gumniska 28. Organizatorem jest Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej.
 47. Dziękuję za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Grażyna, Stanisław Chochla; Agnieszka, Janusz Wysowski; Iwona, Dawid Słysz; Stanisława, Czesław Bogdańscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Edward Chochla; Marta i Jan Chochla; Józef i Agata Chochla.
 48. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym dołączony jest film: „Bóg nie umarł 2”. Jest to film o istnieniu Boga i wolności sumienia.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 28 stycznia 2019 15:51
 

Ewangelia na dziś