Start Informacje VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019
VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 marca 2019 09:18

VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019

 

W tygodniu:

I Niedziela – 3 III – VIII Niedziela Zwykła (Adoracja IHS)

Poniedziałek – 4 III – Święto św. Kazimierza, Królewicza

I Środa – 6 III – Środa Popielcowa

I Czwartek – 7 III – wsp. dow. śś. Perpetuy i Felicyty, męcz.

Piątek – 8 III – wsp. dow. św. Jana Bożego, zak.

Sobota – 9 III – wsp. dow. św. Franciszki Rzymianki, zak.

Niedziela – 10 III – I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa uwrażliwia nas na szczere słowo, które jest miarą prawdziwości człowieczej i jego postawy wierności Prawdzie Bożej.
 2. W tę niedzielę (3 III) przypada 8 Niedziela Zwykła – ostatnia przed tegorocznym Wielkim Postem.
 3. W niedzielę tę 3 III rozpoczyna się też 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu – jego motto: „Młodzi – Trzeźwi – Wolni” (do soboty 9 III).
 4. Po Mszy św. porannej, czyli po „prymarii”, jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 5. Dziś, z racji pierwszej niedzieli marca, po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 6. Dziś także (3 III), jak w każdą I niedzielę miesiąca, składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (do dyspozycji Ks. Biskupa).
 7. Jutro, tj. w poniedziałek 4 III, obchodzi się w Kościele Święto św. Kazimierza Królewicza – Msze św. o 6:30 i 17:00.
 8. Środa Popielcowa i rozpoczęcie Wielkiego Postu przypada na 6 III i kończy ona o północy tegoroczny karnawał (zapusty).
 9. W Środę Popielcową, która w państwie jest dniem roboczym, Msze św. będą w następującym porządku: do południa o 7:00 – 9:00 – 10:30; po południu o 17:00 (nie ma o 14:30) – podczas każdej celebry nastąpi obrzęd pokutny „posypania głowy popiołem”.
 10. Przypominam, iż w Środę Popielcową, tak jako i w Wielki Piątek, obowiązuje „ścisły post”, czyli trzy posiłki , w tym jeden do syta (obowiązuje od 18 do 60 lat) oraz „abstynencja” od pokarmów mięsnych (obowiązuje od 14 lat do końca życia).
 11. W Środę Popielcową rozpoczyna się także czas Komunii Świętej „wielkanocnej”.
 12. Składka z Środy Popielcowej tradycyjnie przeznaczona jest na cele charytatywne w diecezji.
 13. W I środę (w Popielec) przypada jak zwykle „nabożeństwo misyjne”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych po Mszy wieczornej (po 17:00).
 14. Od Popielca (po „ostatkach”) zaczynają się także „kwartalne dni modlitw o ducha pokuty” (od środy 6 III do niedzieli 10 III).
 15. Popiół na Popielec przygotowywany jest ze spalonych palm roku poprzedniego.
 16. Wedle starego zwyczaju w Popielec ścina się gałązki wierzbiny, bądź drzew owocowych, by w wodzie zakwitły na N. Palmową.
 17. W I czwartek 7 III Msze św. z modlitwą o powołania odprawione będą o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) i 17:00 (z Adoracją IHS).
 18. Adoracja dla kandydatów do bierzmowania jak zwykle w I czwartek w kaplicy bocznej od 15:00 do 20:00.
 19. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczną się też piękne i rzewne pasyjne nabożeństwa: „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale”: ● Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii). Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 20. Kazania Pasyjne w tym roku wykłosi ks. proboszcz (składka podczas Gorzkich Żali – na Ciemnicę, Grób Pański i kwiaty).
 21. Serdecznie zachęcam do licznego w nich udziału, choć w naszej parafii jest to poniekąd zbędne, bo cieszą się one wielką estymą.
 22. Pierwszą piątkową Drogę Krzyżową o 16:30 przygotował zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości” – zapraszam w swoim i ich imieniu (natomiast już w Środę Popielcową o 16:30 pierwsza Droga Krzyżowa dla dzieci).
 23. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej czy też Gorzkich Żali można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 24. Podobnie odpust zupełny za udział w rekolekcjach parafialnych można zyskać pod warunkiem udziału w naukach przynajmniej przez 3 dni.
 25. Episkopat Polski postanowił, że pierwszy piątek tegorocznego W. Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako dzień postu oraz modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.
 26. W sobotę 9 III kończy się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (trwał od niedzieli 3 III).
 27. W niedzielę zaś 10 III zakończenie kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty (trwały od Popielca 6 III).
 28. Też w niedzielę za tydzień rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością św. Józefa (trwać będzie od 10 do 18 marca).
 29. Również w niedzielę za tydzień: a) po „prymarii” zmianka różańcowa dla Róż Kobiet; b) na „sumie” śpiewa dziecięca schola.
 30. Składka za tydzień przeznaczona jest na potrzeby parafii (inwestycyjna); mamy grubsze wydatki (około 30 tyś. zł – za 5 aluminiowych uchylnych okien z proszkowanymi szybami oraz 3 bardzo szerokich i 2 węższych drzwi w podziemiach kościoła); zaś na koniec marca kolejne około 30 tyś na tynkowanie całych podziemi kościoła. Po indywidualnej konsultacji z członkami Rady Parafialnej proszę o ofiarę w kopertach po 50 zł od każdego pracującego w rodzinie, zaś emeryci i renciści składają ofiarę wedle uznania i skromnych możliwości. Resztę wezmę z banku.
 31. W Wielkim Poście w Mszach św. codziennych błogosławieństwo końcowe można poprzedzić „modlitwą nad ludem”.
 32. Niektóre ważne terminy związane z tegorocznym Wielkim Postem (harmonogram dat): 28 lutego – „tłusty czwartek” przed Środą Popielcową (u nas całodzienne „Nabożeństwo Czterdziestogodzinne”) 6 marca – Środa Popielcowa, rozpoczęcie tegorocznego Wielkiego Postu 15-16-17 marca – rekolekcje zamknięte dla kandydatów do bierzmowania w Starym Sączu (Opoka); przyjazd w piątek na 18:00, a zakończenie w niedzielę ok. 14:00 (tj. po obiedzie); koszt 140 zł (+ ręczniki, higiena, bez pościeli śpiworów); za drogę płaci parafia 4 kwietnia – bierzmowanie: Kamionka Wielka, czwartek o godz. 15:30 7-8-9-10 kwietnia (niedziela-poniedziałek-wtorek-środa) – rekolekcje parafialne od V niedzieli Wielkiego Postu 10 kwietnia (środa) – wielkopostna spowiedź parafialna (od 14:00 do 17:00) 8-9-10 kwietnia – rekolekcje szkolne (poniedziałek-wtorek-środa); najpierw Msza św. dla 6-8 klas SP i III Gim. (III Gim zwolniona z ostatniego dnia rekolekcji szkolnych z 10 kwietnia, bo mają wtedy egzamin) 10-11-12 kwietnia (środa-czwartek-piątek przed Niedzielą Palmową) – egzamin szkolny końcowy dla klas III Gim 15-16-17 kwietnia (Wielki Poniedziałek-Wielki Wtorek-Wielka Środa) – egzamin dla VIII klas
 33. Rekolekcje wielkopostne od V Niedzieli W. Postu (do środy) wygłosi ks. Stanisław Kaczka, laureat I miejsca w Małopolsce w kategorii „pedagog klas VII-III Gim” plebiscytu „nauczyciel na medal” (II miejsce zajęła nauczycielka szkoły w KG – Beata Koziak).
 34. Na miesiąc marzec Stolica Apostolska wyznacza do omodlenia intencję ewangelizacyjną: „Za wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza te, które są prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa i aby ich prawa były uznawane”.
 35. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.
 36. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową) ● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach) ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM ● w sobotę o 9:00 – schola
 37. W związek małżeński zamierzają wstąpić cztery pary narzeczeńskie – zapowiedź trzecia: Arkadiusz Krzysztof Sekuła, zam. Cieniawa; oraz: Anna Maria Witek, zam. Królowa Górna. Jarosław Marcin Szczepanik, zam. Cieniawa; oraz: Faustyna Wioleta Ruszkowicz, zam. Mszalnica. Łukasz Mika, zam. Siepraw; oraz Bożena Krystyna Groń, zam. Królowa Polska. Paweł Daniel Kmak, zam. Binczarowa; oraz: Paulina Maria Kmak (zd. Siedlarz), zam. Królowa Polska. Jeśliby znał ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw, powinien zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 38. Jeszcze raz przypominam, że w parafii św. Małgorzaty w N. Sączu od 11– 21III trwać będzie kurs przedmałżeński. Spotkania będą codziennie o godz. 18.00: od poniedziałku 11 III do piątku 15 III; oraz od poniedziałku 18 III do czwartku 21 III. Zapisy na I spotkaniu.
 39. Na rekolekcje do Sącza w dniach 8-10 III wyjeżdża od nas 5 osób z Akcji Katolickiej (koszt: 5 x 130 zł).
 40. Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej (tak jak i w Królowej Górnej) prowadzi rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej.
 41. Także Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu (ul. Szkolna 9) informuje o rozpoczęciu rekrutacji do klasy czwartej sportowej o profilu piłka siatkowa oraz o zamiarze utworzenia takiej samej klasy siódmej. Szczegóły w sekretariacie i na stronie Szkoły.
 42. Wydatki tego tygodnia: wpisowe dla LSO na turniej piłki nożnej. Lampa solarna z podświetlanym numerem budynku.
 43. Ofiarę po 30 zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Monika i Piotr Ochwat; Krystyna i Jan Michalik; Maria i Jerzy Małysa; Teresa i Aleksander Ochwat (4 x 30 zł = 120 zł).
 44. Dziękuję sobotnim nowożeńcom Klaudii Klimczak i Kamilowi Gieniec i ich rodzicom za ofiarę na kościół 500 zł – coś za to niebawem zakupię.
 45. Dziękuję za udział i przygotowanie Adoracji Najświętszego Sakramentu podczas Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego.
 46. Dziękuję za dwie bursy do przenoszenia Komunii Świętej do chorych – uszyła je Anna Michalik.
 47. Wywieziono po zimie śmieci z cmentarza – składowane były w większej ilości, bo z racji zaspy dojazd do nich był dotąd utrudniony.
 48. Dziękuję za ofiarę 100 zł na sprzątanie rodzinie Beaty, Stanisława Dziedziak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek; Tadeusz Homoncik.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: środa, 06 marca 2019 18:24
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-05-24, Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
  J 15,12-17
  Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.