Start Informacje Duszpasterskie VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 marca 2019 09:18

VIII Niedziela Zwykła – 3 marca 2019

 

W tygodniu:

I Niedziela – 3 III – VIII Niedziela Zwykła (Adoracja IHS)

Poniedziałek – 4 III – Święto św. Kazimierza, Królewicza

I Środa – 6 III – Środa Popielcowa

I Czwartek – 7 III – wsp. dow. śś. Perpetuy i Felicyty, męcz.

Piątek – 8 III – wsp. dow. św. Jana Bożego, zak.

Sobota – 9 III – wsp. dow. św. Franciszki Rzymianki, zak.

Niedziela – 10 III – I Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa uwrażliwia nas na szczere słowo, które jest miarą prawdziwości człowieczej i jego postawy wierności Prawdzie Bożej.
 2. W tę niedzielę (3 III) przypada 8 Niedziela Zwykła – ostatnia przed tegorocznym Wielkim Postem.
 3. W niedzielę tę 3 III rozpoczyna się też 52 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu – jego motto: „Młodzi – Trzeźwi – Wolni” (do soboty 9 III).
 4. Po Mszy św. porannej, czyli po „prymarii”, jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.
 5. Dziś, z racji pierwszej niedzieli marca, po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 6. Dziś także (3 III), jak w każdą I niedzielę miesiąca, składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (do dyspozycji Ks. Biskupa).
 7. Jutro, tj. w poniedziałek 4 III, obchodzi się w Kościele Święto św. Kazimierza Królewicza – Msze św. o 6:30 i 17:00.
 8. Środa Popielcowa i rozpoczęcie Wielkiego Postu przypada na 6 III i kończy ona o północy tegoroczny karnawał (zapusty).
 9. W Środę Popielcową, która w państwie jest dniem roboczym, Msze św. będą w następującym porządku: do południa o 7:00 – 9:00 – 10:30; po południu o 17:00 (nie ma o 14:30) – podczas każdej celebry nastąpi obrzęd pokutny „posypania głowy popiołem”.
 10. Przypominam, iż w Środę Popielcową, tak jako i w Wielki Piątek, obowiązuje „ścisły post”, czyli trzy posiłki , w tym jeden do syta (obowiązuje od 18 do 60 lat) oraz „abstynencja” od pokarmów mięsnych (obowiązuje od 14 lat do końca życia).
 11. W Środę Popielcową rozpoczyna się także czas Komunii Świętej „wielkanocnej”.
 12. Składka z Środy Popielcowej tradycyjnie przeznaczona jest na cele charytatywne w diecezji.
 13. W I środę (w Popielec) przypada jak zwykle „nabożeństwo misyjne”: zmiana tajemnic w Różach Misyjnych po Mszy wieczornej (po 17:00).
 14. Od Popielca (po „ostatkach”) zaczynają się także „kwartalne dni modlitw o ducha pokuty” (od środy 6 III do niedzieli 10 III).
 15. Popiół na Popielec przygotowywany jest ze spalonych palm roku poprzedniego.
 16. Wedle starego zwyczaju w Popielec ścina się gałązki wierzbiny, bądź drzew owocowych, by w wodzie zakwitły na N. Palmową.
 17. W I czwartek 7 III Msze św. z modlitwą o powołania odprawione będą o 6:30 (z litanią do Imienia Jezus) i 17:00 (z Adoracją IHS).
 18. Adoracja dla kandydatów do bierzmowania jak zwykle w I czwartek w kaplicy bocznej od 15:00 do 20:00.
 19. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczną się też piękne i rzewne pasyjne nabożeństwa: „Drogi Krzyżowe” i „Gorzkie Żale”: ● Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii). Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 20. Kazania Pasyjne w tym roku wykłosi ks. proboszcz (składka podczas Gorzkich Żali – na Ciemnicę, Grób Pański i kwiaty).
 21. Serdecznie zachęcam do licznego w nich udziału, choć w naszej parafii jest to poniekąd zbędne, bo cieszą się one wielką estymą.
 22. Pierwszą piątkową Drogę Krzyżową o 16:30 przygotował zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości” – zapraszam w swoim i ich imieniu (natomiast już w Środę Popielcową o 16:30 pierwsza Droga Krzyżowa dla dzieci).
 23. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej czy też Gorzkich Żali można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 24. Podobnie odpust zupełny za udział w rekolekcjach parafialnych można zyskać pod warunkiem udziału w naukach przynajmniej przez 3 dni.
 25. Episkopat Polski postanowił, że pierwszy piątek tegorocznego W. Postu ma być przeżywany w całym Kościele w Polsce jako dzień postu oraz modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.
 26. W sobotę 9 III kończy się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (trwał od niedzieli 3 III).
 27. W niedzielę zaś 10 III zakończenie kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty (trwały od Popielca 6 III).
 28. Też w niedzielę za tydzień rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością św. Józefa (trwać będzie od 10 do 18 marca).
 29. Również w niedzielę za tydzień: a) po „prymarii” zmianka różańcowa dla Róż Kobiet; b) na „sumie” śpiewa dziecięca schola.
 30. Składka za tydzień przeznaczona jest na potrzeby parafii (inwestycyjna); mamy grubsze wydatki (około 30 tyś. zł – za 5 aluminiowych uchylnych okien z proszkowanymi szybami oraz 3 bardzo szerokich i 2 węższych drzwi w podziemiach kościoła); zaś na koniec marca kolejne około 30 tyś na tynkowanie całych podziemi kościoła. Po indywidualnej konsultacji z członkami Rady Parafialnej proszę o ofiarę w kopertach po 50 zł od każdego pracującego w rodzinie, zaś emeryci i renciści składają ofiarę wedle uznania i skromnych możliwości. Resztę wezmę z banku.
 31. W Wielkim Poście w Mszach św. codziennych błogosławieństwo końcowe można poprzedzić „modlitwą nad ludem”.
 32. Niektóre ważne terminy związane z tegorocznym Wielkim Postem (harmonogram dat): 28 lutego – „tłusty czwartek” przed Środą Popielcową (u nas całodzienne „Nabożeństwo Czterdziestogodzinne”) 6 marca – Środa Popielcowa, rozpoczęcie tegorocznego Wielkiego Postu 15-16-17 marca – rekolekcje zamknięte dla kandydatów do bierzmowania w Starym Sączu (Opoka); przyjazd w piątek na 18:00, a zakończenie w niedzielę ok. 14:00 (tj. po obiedzie); koszt 140 zł (+ ręczniki, higiena, bez pościeli śpiworów); za drogę płaci parafia 4 kwietnia – bierzmowanie: Kamionka Wielka, czwartek o godz. 15:30 7-8-9-10 kwietnia (niedziela-poniedziałek-wtorek-środa) – rekolekcje parafialne od V niedzieli Wielkiego Postu 10 kwietnia (środa) – wielkopostna spowiedź parafialna (od 14:00 do 17:00) 8-9-10 kwietnia – rekolekcje szkolne (poniedziałek-wtorek-środa); najpierw Msza św. dla 6-8 klas SP i III Gim. (III Gim zwolniona z ostatniego dnia rekolekcji szkolnych z 10 kwietnia, bo mają wtedy egzamin) 10-11-12 kwietnia (środa-czwartek-piątek przed Niedzielą Palmową) – egzamin szkolny końcowy dla klas III Gim 15-16-17 kwietnia (Wielki Poniedziałek-Wielki Wtorek-Wielka Środa) – egzamin dla VIII klas
 33. Rekolekcje wielkopostne od V Niedzieli W. Postu (do środy) wygłosi ks. Stanisław Kaczka, laureat I miejsca w Małopolsce w kategorii „pedagog klas VII-III Gim” plebiscytu „nauczyciel na medal” (II miejsce zajęła nauczycielka szkoły w KG – Beata Koziak).
 34. Na miesiąc marzec Stolica Apostolska wyznacza do omodlenia intencję ewangelizacyjną: „Za wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza te, które są prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa i aby ich prawa były uznawane”.
 35. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.
 36. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: ● w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową) ● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów ● w piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach) ● w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM ● w sobotę o 9:00 – schola
 37. W związek małżeński zamierzają wstąpić cztery pary narzeczeńskie – zapowiedź trzecia: Arkadiusz Krzysztof Sekuła, zam. Cieniawa; oraz: Anna Maria Witek, zam. Królowa Górna. Jarosław Marcin Szczepanik, zam. Cieniawa; oraz: Faustyna Wioleta Ruszkowicz, zam. Mszalnica. Łukasz Mika, zam. Siepraw; oraz Bożena Krystyna Groń, zam. Królowa Polska. Paweł Daniel Kmak, zam. Binczarowa; oraz: Paulina Maria Kmak (zd. Siedlarz), zam. Królowa Polska. Jeśliby znał ktoś jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych małżeństw, powinien zgłosić je w kancelarii parafialnej.
 38. Jeszcze raz przypominam, że w parafii św. Małgorzaty w N. Sączu od 11– 21III trwać będzie kurs przedmałżeński. Spotkania będą codziennie o godz. 18.00: od poniedziałku 11 III do piątku 15 III; oraz od poniedziałku 18 III do czwartku 21 III. Zapisy na I spotkaniu.
 39. Na rekolekcje do Sącza w dniach 8-10 III wyjeżdża od nas 5 osób z Akcji Katolickiej (koszt: 5 x 130 zł).
 40. Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej (tak jak i w Królowej Górnej) prowadzi rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej.
 41. Także Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu (ul. Szkolna 9) informuje o rozpoczęciu rekrutacji do klasy czwartej sportowej o profilu piłka siatkowa oraz o zamiarze utworzenia takiej samej klasy siódmej. Szczegóły w sekretariacie i na stronie Szkoły.
 42. Wydatki tego tygodnia: wpisowe dla LSO na turniej piłki nożnej. Lampa solarna z podświetlanym numerem budynku.
 43. Ofiarę po 30 zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Monika i Piotr Ochwat; Krystyna i Jan Michalik; Maria i Jerzy Małysa; Teresa i Aleksander Ochwat (4 x 30 zł = 120 zł).
 44. Dziękuję sobotnim nowożeńcom Klaudii Klimczak i Kamilowi Gieniec i ich rodzicom za ofiarę na kościół 500 zł – coś za to niebawem zakupię.
 45. Dziękuję za udział i przygotowanie Adoracji Najświętszego Sakramentu podczas Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego.
 46. Dziękuję za dwie bursy do przenoszenia Komunii Świętej do chorych – uszyła je Anna Michalik.
 47. Wywieziono po zimie śmieci z cmentarza – składowane były w większej ilości, bo z racji zaspy dojazd do nich był dotąd utrudniony.
 48. Dziękuję za ofiarę 100 zł na sprzątanie rodzinie Beaty, Stanisława Dziedziak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek; Tadeusz Homoncik.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).
Poprawiony: środa, 06 marca 2019 18:24
 

Ewangelia na dziś