Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 marca 2019 07:27

I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 10 III – I Niedziela Wielkiego Postu

Niedziela – 17 III – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Patryka, bpa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wyprowadza nas z Jezusem na pustynie, by jak On pościć i oprzeć się próbie wszelakiego pokuszenia złego ducha.
 2. Po Mszy św. porannej, czyli po „prymarii”, jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Niewiast.
 3. Dziś (10 marca) kończą się, rozpoczęte w Popielec, „kwartalne dni modlitw o ducha pokuty”.
 4. Natomiast w tę niedzielę rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością św. Józefa (od 10 do 18 marca).
 5. Podczas „sumy” zaśpiewa parafialna dziecięca schola.
 6. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na potrzeby parafii (inwestycyjna) – zgodnie z zapowiedzią proszę o ofiarę w kopertach po 50 zł od każdego pracującego w rodzinie, zaś emeryci i renciści składają ofiarę wedle uznania i skromnych możliwości. Składka ta pokryje część wydatków związanych z wykonanymi aluminiowymi oknami i drzwiami do podziemi kościoła. Resztę wezmę z banku.
 7. Jak już informowałem, mamy bowiem już do zapłacenia grubsze wydatki (w sumie za 10 sztuk aluminiowych okien oraz drzwi. W tym tygodniu otrzymałem rachunek od wykonawcy tejże stolarki – od firmy „Bogdański Spółka Jawna” (właścicieli: Jan i Czesław Bogdańscy). Koszt faktury opiewa na 29 635 zł. Wypłacę ją przelewem w najbliższym tygodniu.
 8. Także taką samą składkę, również po 50 zł od każdej osoby pracującej, powtórzymy jeszcze w kwietniu, bo na koniec marca lub początek kwietnia będzie do wydania kolejne około 30 tyś. zł za tynkowanie całych podziemi kościoła (są one od budowy w stanie surowym). Prace tynkarskie wszystkich ścian i sufitu rozpoczną się od 18 III. Również wtedy brakującą resztę podejmę z banku.
 9. Taką podwójną zbiórkę 2 x po 50 zł (w marcu i kwietniu) podjąłem po indywidualnej konsultacji z członkami Rady Parafialnej.
 10. W tym tygodniu zakończyła pracę w podziemiach kolejna najęta firma – wykonała instalację elektryczną: część zupełnie od nowa (na 220 V, a także trakcję „siłową” na 380 V, a część przeróbek już istniejącej instalacji) oraz zrobiła też ta firma trakcję do nagłośnienia podziemi (mikrofony i kolumny). Jeszcze małe uzupełnienia wykonane będą w ten poniedziałek. Prace te wykonała firma „Por-Tech” właściciela Mariusza Poręby, w której także pracują nasi parafianie: Piotr Czyżycki i Amadeusz Budaj. Dziękuję.
 11. Z właścicielem tej firmy Mariuszem Porębą również chcę się jak najszybciej rozliczyć.
 12. Zostało też przerobionych w kościele 3 okien na kwatery uchylne z poziomu podłogi – a to dla lepszej wentylacji wnętrza świątyni.
 13. Sprzątając podziemia kościoła z dawnych pobudowanych składowisk, wywieziono 3,5 tonowym skrzyniowym busem stare palety i skamieniały klej, cement, gips oraz zwietrzałe wapno – w załadunku pomagali: Janusz Gaborek, Mariusz Michalik i Jan Michalik.
 14. Spowiedź z okazji Misji w Białym Klasztorze w poniedziałek 11 III: 7:30 – 9:00; 10:00 – 11:30; 14:00 – 16:00; 16:30 – 18:00.
 15. W poniedziałek 11 III przy bazylice św. Małgorzaty od 17:30 spotkanie przedsiębiorców w Duszpasterstwie „Talent”. Patrz: plakat.
 16. W środę 13 marca przypada 6 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową (2013 r.) – pamiętajmy o nim w modlitwie.
 17. W sobotę rozpoczyna się triduum modlitw za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa (16-19 III).
 18. W niedzielę za tydzień (17 III) wyznaczony jest „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” (2 Niedziela W. Postu).
 19. Z tej racji przed kościołami diecezji 17 III zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 20. Także w niedzielę za tydzień na „sumie” dwa chrzty święte – łaski tej dostąpią: 1) Liliana Maria Skórka 2) Mateusz Gaborek.
 21. Cotygodniowe nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście: Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii). Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 22. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 23. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: we środę – schola dziecięca; w piątek – harcerze.
 24. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 25. Odpust zupełny można również zyskać za udział w rekolekcjach parafialnych pod warunkiem bycia na nich przez 3 dni.
 26. W Wielkim Poście w Mszach św. codziennych błogosławieństwo końcowe można poprzedzić „modlitwą nad ludem”.
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. Sługi Bożego ks. Józefa Andrasza SJ, zel. Elżbiety Kogut.
 28. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)  w środę o 15:45 – schola. w środę o 18:00 – spotkanie Akcji Katolickiej (na starej plebanii). po mszy św. zbiórka ministrantów. piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach) w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 29. Dyrygent, p. Sławomir Siedlarz informuje, że w okresie Wielkiego Postu chór będzie miał próby w piątki o 18:00 w szkole w KG.
 30. W tym tygodniu od piątku 15 III do niedzieli 17 III wyjeżdżają na rekolekcje zamknięte do Starego Sącza do Domu Rekolekcyjnego „Opoka” nasi kandydaci do bierzmowania czyli uczniowie VIII klasy z KP, VIII klasy z KG i dwóch III klas gimnazjalnych z KG; przyjazd w piątek na 18:00, a zakończenie w niedzielę ok. 14:00 (tj. po obiedzie); koszt 140 zł (+ ręczniki, higiena, bez pościeli śpiworów); za drogę płaci parafia – koszt piątkowego zawozu i niedzielnego przywozu przez firmę „Wojtex” = będzie to 500 zł.
 31. Przypominam, iż bierzmowanie tych ponad 50 osób nastąpi w tym roku w Kamionce Wielkiej w czwartek 4 IV o godz. 15:30.
 32. Wydatki tego tygodnia: za materiał na 10 rurowych słupków pod lampy nad potokiem (pracę ich pospawania i malowania wykonał darmowo Mirosław Jawor – dziękuję).
 33. Za: 3 ledowe reflektory; 2 mniejsze reflektory ledowe; 4 ledy solarne z czujnikami ruchu.
 34. Dopłata na wyjazd dla 5 osób z Akcji Katolickiej do Starego Sącza (resztę od siebie opłacili uczestnicy tych rekolekcji).
 35. Zakup 3 pojemników tonera do kserokopiarki „Minolta CS PRO EP 1080”.
 36. Zakup paczki papieru do drukowania (5 ryz).
 37. Składka z Środy Popielcowej, zwyczajowo przeznaczonej na cele charytatywne w diecezji, wyniosła 1566 zł.
 38. Ofiarę po 30 zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Bernarda i Józef Grybel; anonimowo (A. i G. S.). Dziękuję.
 39. Jak już wyżej podawałem, troje okien kościele zostało przerobionych na uchylne na korbkę z poziomu podłogi (2 w nawie bocznej od strony plebanii i jedno w prezbiterium). A to po to, by można było w porze ciepłej łatwo i regularnie wietrzyć naszą świątynię.
 40. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za darmowe wykonanie 10 słupków do lamp nad potokiem (materiał na słupki = 400 zł).
 41. Pan Mirosław Jawor zajął się też wymianą opraw żarówek w tychże lampach. Dziękuję.
 42. Dokonano też złożenia maszyny do ćwiczeń siłowych ofiarowanej parafii przez Mariusza Grzyba. Młodzieńcy już na niej ćwiczą.
 43. Dokonano montażu zakupionego wcześniej osuszacza do naczyń w meblościance w starej plebanii.
 44. Nowożeńcom Klaudii i Kamilowi Gieńcom dziękuję za souvenir (m. in. za placki).
 45. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka: będą do wykonania prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także rozpoczęcie zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek oraz gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz. Proszę przynieść wkrętarki lub śrubokręty.
 46. Na sobotę proszę też o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. W planie jest sprzątanie starej plebanii oraz, w razie sprzyjającej pogody, wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki.
 47. Serdecznie zapraszam na IX Forum Nauczycieli i Wychowawców “Etyka wychowania i edukacji – szansa i wyzwanie”, które odbędzie się w tę sobotę 16 marca 2019 r. Zapisy bezpośrednio pod linkiem https://goo.gl/forms/4AV7O1bA0i4g1Hqs1, bądź pocztą elektroniczną (konieczne wtedy wypełnienie formularza (w załączeniu) na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Dodatkowe informacje na stronie www.tarnow.ksw.pl oraz na FB Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Tarnowie.
 48. Wielkopostny „Raban do kwadratu!” pt. „Pociąg do nieba!” w domu rekolekcyjnym „Efez” w Czchowie odbędzie się w dniach 15-17 III. Informacje i zapisy na stronie: WWW.tarnow-oaza.pl oraz WWW.facebook.com/tarnow.oaza/
 49. Zaś 23/24 marca 2019 r. od 20:00 do 2:00 w Tarnowie przy ul. Mościckiego 34 odbędzie się „Jerycho Młodych”, tematem będzie „Słuchaj!”. Program: Świadectwa, Uwielbienie, Eucharystia o 24:00, Dziękczynienie. Zgłoszenia: tel. 512 218 494.
 50. Trwa nabór do Niepublicznego Przedszkola „Akademia Uśmiechu” oraz Klubu Dziecięcego „Bobasek” w Kamionce. Patrz: afisz.
 51. Trwa też nabór uzupełniający dla maluchów do Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu – przesłuchanie 16 III. Patrz: ogłoszenie.
 52. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stanisław Jelito; Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Jolanta i Mariusz Grzyb; Barbara i Stanisław Szkaradek; Maria Kruczek.
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

 

Ewangelia na dziś