Start Informacje I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019
I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 10 marca 2019 07:27

I Niedziela Wielkiego Postu – 10 marca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 10 III – I Niedziela Wielkiego Postu

Niedziela – 17 III – II Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. dow. św. Patryka, bpa (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa wyprowadza nas z Jezusem na pustynie, by jak On pościć i oprzeć się próbie wszelakiego pokuszenia złego ducha.
 2. Po Mszy św. porannej, czyli po „prymarii”, jak zwykle zmiana tajemnic w Różach Niewiast.
 3. Dziś (10 marca) kończą się, rozpoczęte w Popielec, „kwartalne dni modlitw o ducha pokuty”.
 4. Natomiast w tę niedzielę rozpoczyna się Nowenna przed uroczystością św. Józefa (od 10 do 18 marca).
 5. Podczas „sumy” zaśpiewa parafialna dziecięca schola.
 6. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na potrzeby parafii (inwestycyjna) – zgodnie z zapowiedzią proszę o ofiarę w kopertach po 50 zł od każdego pracującego w rodzinie, zaś emeryci i renciści składają ofiarę wedle uznania i skromnych możliwości. Składka ta pokryje część wydatków związanych z wykonanymi aluminiowymi oknami i drzwiami do podziemi kościoła. Resztę wezmę z banku.
 7. Jak już informowałem, mamy bowiem już do zapłacenia grubsze wydatki (w sumie za 10 sztuk aluminiowych okien oraz drzwi. W tym tygodniu otrzymałem rachunek od wykonawcy tejże stolarki – od firmy „Bogdański Spółka Jawna” (właścicieli: Jan i Czesław Bogdańscy). Koszt faktury opiewa na 29 635 zł. Wypłacę ją przelewem w najbliższym tygodniu.
 8. Także taką samą składkę, również po 50 zł od każdej osoby pracującej, powtórzymy jeszcze w kwietniu, bo na koniec marca lub początek kwietnia będzie do wydania kolejne około 30 tyś. zł za tynkowanie całych podziemi kościoła (są one od budowy w stanie surowym). Prace tynkarskie wszystkich ścian i sufitu rozpoczną się od 18 III. Również wtedy brakującą resztę podejmę z banku.
 9. Taką podwójną zbiórkę 2 x po 50 zł (w marcu i kwietniu) podjąłem po indywidualnej konsultacji z członkami Rady Parafialnej.
 10. W tym tygodniu zakończyła pracę w podziemiach kolejna najęta firma – wykonała instalację elektryczną: część zupełnie od nowa (na 220 V, a także trakcję „siłową” na 380 V, a część przeróbek już istniejącej instalacji) oraz zrobiła też ta firma trakcję do nagłośnienia podziemi (mikrofony i kolumny). Jeszcze małe uzupełnienia wykonane będą w ten poniedziałek. Prace te wykonała firma „Por-Tech” właściciela Mariusza Poręby, w której także pracują nasi parafianie: Piotr Czyżycki i Amadeusz Budaj. Dziękuję.
 11. Z właścicielem tej firmy Mariuszem Porębą również chcę się jak najszybciej rozliczyć.
 12. Zostało też przerobionych w kościele 3 okien na kwatery uchylne z poziomu podłogi – a to dla lepszej wentylacji wnętrza świątyni.
 13. Sprzątając podziemia kościoła z dawnych pobudowanych składowisk, wywieziono 3,5 tonowym skrzyniowym busem stare palety i skamieniały klej, cement, gips oraz zwietrzałe wapno – w załadunku pomagali: Janusz Gaborek, Mariusz Michalik i Jan Michalik.
 14. Spowiedź z okazji Misji w Białym Klasztorze w poniedziałek 11 III: 7:30 – 9:00; 10:00 – 11:30; 14:00 – 16:00; 16:30 – 18:00.
 15. W poniedziałek 11 III przy bazylice św. Małgorzaty od 17:30 spotkanie przedsiębiorców w Duszpasterstwie „Talent”. Patrz: plakat.
 16. W środę 13 marca przypada 6 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową (2013 r.) – pamiętajmy o nim w modlitwie.
 17. W sobotę rozpoczyna się triduum modlitw za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa (16-19 III).
 18. W niedzielę za tydzień (17 III) wyznaczony jest „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” (2 Niedziela W. Postu).
 19. Z tej racji przed kościołami diecezji 17 III zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 20. Także w niedzielę za tydzień na „sumie” dwa chrzty święte – łaski tej dostąpią: 1) Liliana Maria Skórka 2) Mateusz Gaborek.
 21. Cotygodniowe nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście: Drogi Krzyżowe: a) dla dzieci – w środy o 16:30; b) ogólne – w piątki o 16:30; c) śpiewane przez świeckich – w niedziele o 8:00 (po prymarii). Gorzkie Żale (z Kazaniem Pasyjnym): w niedziele o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 22. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest składka na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 23. Drogi Krzyżowe o 16:30 w tym tygodniu przygotowują: we środę – schola dziecięca; w piątek – harcerze.
 24. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 25. Odpust zupełny można również zyskać za udział w rekolekcjach parafialnych pod warunkiem bycia na nich przez 3 dni.
 26. W Wielkim Poście w Mszach św. codziennych błogosławieństwo końcowe można poprzedzić „modlitwą nad ludem”.
 27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. Sługi Bożego ks. Józefa Andrasza SJ, zel. Elżbiety Kogut.
 28. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)  w środę o 15:45 – schola. w środę o 18:00 – spotkanie Akcji Katolickiej (na starej plebanii). po mszy św. zbiórka ministrantów. piątek o 17:45 – cotygodniowe spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach) w piątek o 18:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 29. Dyrygent, p. Sławomir Siedlarz informuje, że w okresie Wielkiego Postu chór będzie miał próby w piątki o 18:00 w szkole w KG.
 30. W tym tygodniu od piątku 15 III do niedzieli 17 III wyjeżdżają na rekolekcje zamknięte do Starego Sącza do Domu Rekolekcyjnego „Opoka” nasi kandydaci do bierzmowania czyli uczniowie VIII klasy z KP, VIII klasy z KG i dwóch III klas gimnazjalnych z KG; przyjazd w piątek na 18:00, a zakończenie w niedzielę ok. 14:00 (tj. po obiedzie); koszt 140 zł (+ ręczniki, higiena, bez pościeli śpiworów); za drogę płaci parafia – koszt piątkowego zawozu i niedzielnego przywozu przez firmę „Wojtex” = będzie to 500 zł.
 31. Przypominam, iż bierzmowanie tych ponad 50 osób nastąpi w tym roku w Kamionce Wielkiej w czwartek 4 IV o godz. 15:30.
 32. Wydatki tego tygodnia: za materiał na 10 rurowych słupków pod lampy nad potokiem (pracę ich pospawania i malowania wykonał darmowo Mirosław Jawor – dziękuję).
 33. Za: 3 ledowe reflektory; 2 mniejsze reflektory ledowe; 4 ledy solarne z czujnikami ruchu.
 34. Dopłata na wyjazd dla 5 osób z Akcji Katolickiej do Starego Sącza (resztę od siebie opłacili uczestnicy tych rekolekcji).
 35. Zakup 3 pojemników tonera do kserokopiarki „Minolta CS PRO EP 1080”.
 36. Zakup paczki papieru do drukowania (5 ryz).
 37. Składka z Środy Popielcowej, zwyczajowo przeznaczonej na cele charytatywne w diecezji, wyniosła 1566 zł.
 38. Ofiarę po 30 zł „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli na tacę: Bernarda i Józef Grybel; anonimowo (A. i G. S.). Dziękuję.
 39. Jak już wyżej podawałem, troje okien kościele zostało przerobionych na uchylne na korbkę z poziomu podłogi (2 w nawie bocznej od strony plebanii i jedno w prezbiterium). A to po to, by można było w porze ciepłej łatwo i regularnie wietrzyć naszą świątynię.
 40. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za darmowe wykonanie 10 słupków do lamp nad potokiem (materiał na słupki = 400 zł).
 41. Pan Mirosław Jawor zajął się też wymianą opraw żarówek w tychże lampach. Dziękuję.
 42. Dokonano też złożenia maszyny do ćwiczeń siłowych ofiarowanej parafii przez Mariusza Grzyba. Młodzieńcy już na niej ćwiczą.
 43. Dokonano montażu zakupionego wcześniej osuszacza do naczyń w meblościance w starej plebanii.
 44. Nowożeńcom Klaudii i Kamilowi Gieńcom dziękuję za souvenir (m. in. za placki).
 45. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka: będą do wykonania prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także rozpoczęcie zapowiedzianej jesienią pracy przy czyszczeniu betonowych korytek oraz gromadzeniu i kładzeniu kamienia na zakolach koło drogi na cmentarz. Proszę przynieść wkrętarki lub śrubokręty.
 46. Na sobotę proszę też o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. W planie jest sprzątanie starej plebanii oraz, w razie sprzyjającej pogody, wiosenne prace przy kwiatach i inne porządki.
 47. Serdecznie zapraszam na IX Forum Nauczycieli i Wychowawców “Etyka wychowania i edukacji – szansa i wyzwanie”, które odbędzie się w tę sobotę 16 marca 2019 r. Zapisy bezpośrednio pod linkiem https://goo.gl/forms/4AV7O1bA0i4g1Hqs1, bądź pocztą elektroniczną (konieczne wtedy wypełnienie formularza (w załączeniu) na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Dodatkowe informacje na stronie www.tarnow.ksw.pl oraz na FB Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Tarnowie.
 48. Wielkopostny „Raban do kwadratu!” pt. „Pociąg do nieba!” w domu rekolekcyjnym „Efez” w Czchowie odbędzie się w dniach 15-17 III. Informacje i zapisy na stronie: WWW.tarnow-oaza.pl oraz WWW.facebook.com/tarnow.oaza/
 49. Zaś 23/24 marca 2019 r. od 20:00 do 2:00 w Tarnowie przy ul. Mościckiego 34 odbędzie się „Jerycho Młodych”, tematem będzie „Słuchaj!”. Program: Świadectwa, Uwielbienie, Eucharystia o 24:00, Dziękczynienie. Zgłoszenia: tel. 512 218 494.
 50. Trwa nabór do Niepublicznego Przedszkola „Akademia Uśmiechu” oraz Klubu Dziecięcego „Bobasek” w Kamionce. Patrz: afisz.
 51. Trwa też nabór uzupełniający dla maluchów do Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu – przesłuchanie 16 III. Patrz: ogłoszenie.
 52. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Stanisław Jelito; Maria Bochenek; Aneta i Marian Bochenek. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Jolanta i Mariusz Grzyb; Barbara i Stanisław Szkaradek; Maria Kruczek.
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł); kwartalnik „Wieści Gminne” (3 zł).

 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-05-24, Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
  J 15,12-17
  Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.