Start Informacje IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019
IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 marca 2019 13:13

IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 31 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” czyli „Różowa” (Synodalna)

Wtorek – 2 IV – wsp. dow. św. Franciszka z Paoli, pustelnika

I Środa – 3 IV – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 4 IV – wsp. dow. św. Izydora, bpa i dokt. Kośc. (wotywa o Eucharystii)

I Piątek – 5 IV – wsp. dow. św. Wincentego Ferreriusza, prezb. (wotywa o NSPJ)

I Sobota – 6 IV – wotywa o NMP

I Niedziela – 7 IV – V Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezb. (z Adoracją IHS)

 1. Liturgia Słowa oznajmia nam, iż prowadzi nas Pan i że w Chrystusie jest nasze pojednanie z Ojcem, do którego wracamy jak marnotrawny syn.
 2. Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana także „Laetare” (Radości), albo od koloru szat „Różową”.
 3. Nazwę bierze ona od antyfony „Laetare”, czyli: „Raduj się Jerozolimo”.
 4. W tym dniu można ołtarz przyozdobić kwiatami. Można też grać na instrumentach, a nie tylko dla towarzyszenia śpiewowi.
 5. Dlatego też dziś śpiewać będą – o 9:00 zespół „Siewcy Miłości”, a o 10:30 chór parafialny.
 6. W tę niedzielę 31 III obchodzi się również Niedzielę Synodalną z wyznaczoną przez ks. Biskupia własną liturgią.
 7. Zwrócono się do mnie, by przed naszym kościołem można było przeprowadzić harcerską ogólnopolską coroczną zbiórkę „Pola Nadziei”, w którą w tym roku chcą się włączyć także nasi harcerze. Zgodziłem się i w tę niedzielę przed naszym kościołem odbędzie się taka zbiórka do puszek. Zebrane środki harcerstwo przeznacza na hospicja.
 8. W ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania kandydaci do bierzmowania z naszej parafii przychodzą w poniedziałek, wtorek i środę na „Triduum oczekiwania na przyjęcie Konfirmacji” – Mszę św. o 18:00 i Adorację Najświętszego Sakramentu.
 9. Dziewczętom i chłopcom z 2 klas VIII z obu szkół podstawowych i 2 klasom III Gim. towarzyszą rodzice (przynajmniej jeden).
 10. Nadto we wtorek o od godz. 17:00 będzie możliwość spowiedzi świętej dla nich.
 11. Przypominam, iż bierzmowanie tych ponad 50 młodych nastąpi w Kamionce Wielkiej już w najbliższy I czwartek 4 IV o godz. 15:30.
 12. Młodzież ta otrzymała już krzyżyki i modlitewniki bierzmowanych, które poświęci im Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz.
 13. W I piątek, nazajutrz po bierzmowaniu młodzi ci przychodzą do naszej świątyni, by poprowadzić Drogę Krzyżową (Via Crucis).
 14. Po Drodze Krzyżowej uczestniczyć będą w dziękczynnej Mszy św. zamówionej za nich przez ich rodziców i Adoracji IHS.
 15. Rodzice nowobierzmowanych złożyli także dar pieniężny, za który zakupię coś do świątyni (zwyczajowo poniosą ten zakup w maju w procesji razem z darami podczas I Komunii Świętej w naszej parafii). Poniżej podaję sumę.
 16. W tę środę przypada I środa kwietna – dzień misyjny w parafii: o 18:00 zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 17. W tym tygodniu też I czwartek, I piątek oraz I sobota – Msze św. rano z odpowiednimi litaniami oraz wieczorem z Adoracją IHS.
 18. Spowiedź św. w tym tygodniu: we wtorek o 17:00 (godzinna) oraz w piątek o 17:00 (także godzinna).
 19. Po obiedzie w I piątek – ks. wikariusz udaje się do chorych z Komunią Świętą.
 20. Popołudniowe Adoracje IHS w tym tygodniu: ● czwartek od 15:00 do 20:00 (dla kandydatów do bierzmowania z klas VI i VII); ● piątek od 13:30 do 22:00 (dla dorosłych w ramach „uwolnić Więźnia” oraz „24 godziny dla Jezusa”).
 21. Już w najbliższą sobotę o 21:00 Apelem Jasnogórskim rozpoczynają się nasze Parafialne i Szkolne Rekolekcje.
 22. Zaś w niedzielę za tydzień (7 IV) rozpoczynają się właściwe Parafialne Rekolekcje połączone z Rekolekcjami Szkolnymi dla uczniów.
 23. Program tychże rekolekcji jest do zabrania na oddzielnych kartkach – są na stoliku przy gazetach.
 24. Rekolekcje głosi: ks. mgr Stanisław Kaczka – senior wikariuszy parafii p.w. Narodzenia NMP w Tymbarku; laureat I miejsca w województwie małopolskim w kategorii „pedagog klas VII-III Gim” plebiscytu „nauczyciel na medal” pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego i prof. Kazimierza Karolczaka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
 25. Tej nocy (z 30 III na 31 III) nastąpiła zmiana czasu na „czas letni” – spaliśmy krócej o 1 godzinę.
 26. Od tej pory popołudniowe nabożeństwa będą już o godz. 18:00 (a nie jak dotąd o 17:00).
 27. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu po zmianie czasu: dla dzieci – w środę o 17:30; ogólna – w piątek o 17:30; śpiewana przez świeckich – w niedzielę o 8:00 po prymarii.
 28. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedzielę o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 29. W czasie Gorzkich Żali składka zbierana jest na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 30. Drogi Krzyżowe o 17:30 w tym tygodniu przygotowują: w środę – DSM-ki; w piątek – nowobierzmowana młodzież (przedstawiciele 4 klas po 4 osoby: wstęp + 14 stacji + zakończenie).
 31. Zaś za tydzień Drogi Krzyżowe będą: dla dorosłych – we wtorek o 16:30 w czasie rekolekcji parafialnych (prowadzi Caritas i AK); dla dzieci – we środę o 15:30 w czasie rekolekcji szkolnych (prowadzi ksiądz); ogólna – w piątek po rekolekcjach („Siewcy Miłości”).
 32. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 33. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 34. ● w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów; ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 35. ● w piątek o 18:45 – spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach); ● w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 36. ● w sobotę o 9:00 – schola
 37. W I środę (czyli w najbliższą 3 IV) po Mszy wieczornej o 19:00 spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii.
 38. Intencja powszechna do omodlenia przez Róże Różańcowe: „Za lekarzy i personel organizacji humanitarnych, przebywających na obszarach objętych wojną, którzy ryzykują własne życie, by ratować życie innych”.
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet, p.w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś. Dzisiaj godzinki prowadzi Róża Kobiet św. Siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 40. Wydatki tego tygodnia: 25 narożników do tynków mokrych; 2 zwykłe płyty gipsowe „Norgips”.
 41. Profile „Budmat” UD27 do płyt regipsowych trzymetrowych (10 szt.); Profil „Budmat” CD60 4 m (10 szt.).
 42. Wieszak płaski do stelaży regipsów „Budmat” ES 60 x 125 mm (30 szt.); Łącznik krzyżowy „Budmat” 60 x 60 mm (30 szt.).
 43. Trzy pizze dla pracujących w sobotę; woda mineralna, pepsi i kawa, cytryna itp.
 44. Młodsze dzieci na katechezie w szkołach otrzymały skarbonki wielkopostnej jałmużny „Dar juniora dla Seniora” (w sumie 50 szt.).
 45. Podczas składki sprzed tygodnia złożono także kolejne koperty z ofiarami przeznaczonymi na potrzeby parafii (inwestycje) od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów – suma tak jeszcze zebrana wyniosła 1280 zł.
 46. Po tej dozbieranej sumie 1280 zł (6470 zł + 22 050,50 gr. + 4 € zebrane wcześniej) obecnie całkowita suma wynosi: równe 30 000 zł.
 47. Także z tej niedzieli alfabetyczny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św., jako imienne podziękowanie – umieszczony w gablocie.
 48. Jako że nadal składane są ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne nawierzchniowe.
 49. Rodzice tegorocznej młodzieży bierzmowanej z naszej parafii złożyli ofiarę 3400 zł na rzecz kościoła – kupię coś za to do naszej świątyni. Dzięki!
 50. Ojciec jednego z dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej anonimowo złożył na rzecz naszej parafii ofiarę 1000 zł. Bóg zapłać! Na dzień tej Uroczystości kupię za to konkretny dar do naszej świątyni. Dar ten będzie niósł jego syn.
 51. Ofiarę „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli: Teresa i Alojzy Barscy (30 zł).
 52. Na stoliku przy chrzcielnicy są do nabycia wspierające dzieła „Caritas” wielkanocne baranki i paschaliki – ofiara za nie: nie mniej niż 5 zł.
 53. Aktualnie po części kaplicznej tynkowane są ściany i sufity 4 pomieszczeń bocznych: 2 zakrystie (dla księdza i dla ministrantów) i 2 magazyny „podręcznych różności” – w połowie tygodnia zakończenie tych robót tynkarskich.
 54. Po wyschnięciu tynków gdzieś za 3 tygodnie zacznie się zabudowywanie płytami z „regipsu” kanałów grzewczych, a po pomalowaniu ścian z pierwszego, nastąpi ciąg dalszy prac z elektryką nawierzchniową (montaż lamp, kinkietów, gniazd i wyłączników). W przyszłości – nagłośnienia.
 55. Dziękuję Januszowi Gaborkowi z ekipą (syn Krzysztof oraz Bronisław Kumorek i Mariusz Kumorek) za opróżnienie w czwartek bocznych pomieszczeń z rupieci – dla przygotowania ich pod tynkowanie. Jak również Bożenie Gaborek – za całotygodniowe „wokół” wiosenne porządki.
 56. Dziękuję Sławomirowi Hajduga za zagęszczenie ubijarką klińca w zatoczkach koło cmentarza. Też zdeklarował się na tę pracę Janusz Gaborek.
 57. Dzięki St. Rymanowicz, który zobowiązał się po deszczu rozplantować rozsypaną ziemię i pozbierać kamyki na zboczu drogi koło cmentarza.
 58. Dziękuję pielęgniarce Zuzannie Kmak za szybką pomoc i opatrunek zrobiony ks. prałatowi.
 59. Dziękuję 7 mężczyznom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza za robotę wykonaną przy czyszczeniu betonowych korytek na zakręcie koło drogi przy dolnym parkingu i wstawienie korytek brakujących – pracowali: Eugeniusz Janusz, Edward Nowak, Władysław Siedlarz, Dominik Ochwat, Józef Baran oraz Stanisław Bagnicki i Jerzy Małysa (obaj z dziesiątki Krystyny Michalik).
 60. Wreszcie dziękuję sąsiadowi Janowi Królewskiemu (z grupy Jana Siedlarza) za użyczenie traktora do przewożenia korytek znad kościoła.
 61. Dziękuję 4 niewiastom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber za wykonane wiosenne prace porządkowe przy drodze na cmentarz (zbieranie suchych gałęzi i wygrabienie suszu z trawników) – pracowały: Edyta Ząber (za nią Roland Ząber), Wiesława Ząber (za nią Mirella Ząber), Lidia Ząber-Kachniarz (za nią Gabriel Kachniarz), Bernarda Grybel (za nią Emilia Poręba).
 62. Zamiast pracy przed tygodniem ofiarę 50 zł złożyła Maria Siedlarz (z grupy dziesiętnika Jana Nowaka). Dzięki.
 63. Zamiast pracy w tę sobotę ofiarę złożyli: Romana Pancerz (50 zł), Kazimiera Kiełbasa (50 zł.), Edyta Uroda (50 zł). Dzięki.
 64. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także ciąg dalszy roboty przy drodze (trzecie ostatnie już zakole na mijankę dla samochodów).
 65. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza. W planie są wiosenne prace przy skalnikach w brzegu nad potokiem.
 66. Naprawiono wyłącznik mikrofonu na pulpicie uszkodzony uderzeniem mszału (jak również zniwelowanie trzeszczenia przegubów 2 mikrofonów).
 67. Uzupełniono pourywane przy otwieraniu kartek mszału zakładki-przyklejki.
 68. Kompleksowe badanie wzroku w Ośrodku Zdrowia w Ptaszkowej w środę 3 IV od 13:30 (Tel. 18 445 17 25 – koszt badania 10 zł. Patrz: afisz.
 69. W ramach prowadzonych od dwóch lat "Spotkań między niewiastami" serdecznie zapraszamy wszystkie dorosłe Panie każdego stanu/powołania na kolejne weekendowe rekolekcje pt. "KOBIETY BOGAte". Organizatorem jest Diakonia „Światło-Życie” w Efezie w Czchowie – w dniach 5-7 IV. Rekolekcje poprowadzą księża moderatorzy z ogólnopolską wspólnotą Ruchu Światło-Życie. Więcej szczegółów na stronie: www.tarnow-oaza.pl
 70. Dni otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie – w dwie soboty 6 kwietnia i 11 maja (9:00-13:00). Kontakt: WWW.blind.krakow.pl tel. 12 266 66 80 wew. 154. Oraz na plakacie.
 71. Ruszyła VI edycja konkursu muzycznego „Sądeckie Młode Talenty” (stypendium artystyczne 1500 zł). By zgłosić się do castingu, trzeba do 5 IV wypełnić formularz zgłoszeniowy i wydruk (ze zgodą rodziców) dostarczyć do biura Fundacji Sądeckiej (ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz).
 72. Wybory sołtysów odbędą się 28 IV od 7:00 do 16:00 w głosowaniu tajnym bezpośrednim. Zgłaszanie kandydatów w UG w pokoju 23 do 4 IV.
 73. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jadwiga i Dariusz Aleksandrowicz; Radosław Aleksandrowicz; Lucyna i Stanisław Górka. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Antonina Kruczek; Monika i Jacek Kruczek; Maria Maślanka.
 74. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
 

Ewangelia na dziś

 • Piątek 2019-04-19, Wielki Piątek
  J 18,1-19,42
  Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Jana.

  Pojmanie Jezusa
  E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swoimi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: + Kogo szukacie? E. Odpowiedzieli Mu: I. Jezusa z Nazaretu. E. Rzekł do nich Jezus: + Ja jestem. E. Również i Judasz, który Go zdradził, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: Ja jestem, cofnęli się i upadli na ziemię. Powtórnie ich zapytał: + Kogo szukacie? E. Oni zaś powiedzieli: T. Jezusa z Nazaretu. E. Jezus odrzekł: + Powiedziałem wam, że Ja jestem. Jeżeli więc Mnie szukacie, pozwólcie tym odejść. E. Stało się tak, aby się wypełniło słowo, które wypowiedział: Nie utraciłem żadnego z tych, których Mi dałeś. Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos. Na to rzekł Jezus do Piotra: + Schowaj miecz do pochwy. Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?

  Przed Annaszem. Zaparcie się Piotra
  E. Wówczas kohorta oraz trybun razem ze strażnikami żydowskimi pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili najpierw do Annasza. Był on bowiem teściem Kajfasza, który owego roku pełnił urząd arcykapłański. Właśnie Kajfasz poradził Żydom, że warto, aby jeden człowiek zginął za naród.
  A szedł za Jezusem Szymon Piotr razem z innym uczniem. Uczeń ten był znany arcykapłanowi i dlatego wszedł za Jezusem na dziedziniec arcykapłana, podczas gdy Piotr zatrzymał się przed bramą na zewnątrz. Wszedł więc ów drugi uczeń, znany arcykapłanowi, pomówił z odźwierną i wprowadził Piotra do środka. A służąca odźwierna rzekła do Piotra: I. Czy może i ty jesteś jednym spośród uczniów tego człowieka? E. On odpowiedział: I. Nie jestem. E. A ponieważ było zimno, strażnicy i słudzy rozpaliwszy ognisko stali przy nim i grzali się. Wśród nich stał także Piotr i grzał się.
  Arcykapłan więc zapytał Jezusa o Jego uczniów i o Jego naukę. Jezus mu odpowiedział: + Ja przemawiałem jawnie przed światem. Uczyłem zawsze w synagodze i w świątyni, gdzie się gromadzą wszyscy Żydzi. Potajemnie zaś nie uczyłem niczego. Dlaczego Mnie pytasz? Zapytaj tych, którzy słyszeli, co im mówiłem. Oto oni wiedzą, co powiedziałem. E. Gdy to powiedział, jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa, mówiąc: I. Tak odpowiadasz arcykapłanowi? E. Odrzekł mu Jezus: + Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? E. Następnie Annasz wysłał Go związanego do arcykapłana Kajfasza.
  A Szymon Piotr stał i grzał się. Powiedzieli wówczas do niego: T. Czy i ty nie jesteś jednym z Jego uczniów? E. On zaprzeczył mówiąc: I. Nie jestem. E. Jeden ze sług arcykapłana, krewny tego, któremu Piotr odciął ucho, rzekł: I. Czyż nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie? E. Piotr znowu zaprzeczył i natychmiast kogut zapiał.

  Przed Piłatem
  Od Kajfasza zaprowadzili Jezusa do pretorium. A było to wczesnym rankiem. Oni sami jednak nie weszli do pretorium, aby się nie skalać, lecz aby móc spożywać Paschę. Dlatego Piłat wyszedł do nich na zewnątrz i rzekł: I. Jaką skargę wnosicie przeciwko temu człowiekowi? E. W odpowiedzi rzekli do niego: T. Gdyby to nie był złoczyńca, nie wydalibyśmy Go tobie. E. Piłat więc rzekł do nich: I. Weźcie Go wy i osądźcie według swojego prawa. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. Nam nie wolno nikogo zabić. E. Tak miało się spełnić słowo Jezusa, w którym zapowiedział, jaką śmiercią miał umrzeć.

  Przesłuchanie
  Wtedy powtórnie wszedł Piłat do pretorium, a wywoławszy Jezusa rzekł do Niego: I. Czy Ty jesteś królem żydowskim? E. Jezus odpowiedział: + Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? E. Piłat odparł: I. Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? E. Odpowiedział Jezus: + Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. E. Piłat zatem powiedział do Niego: I. A więc jesteś królem? E. Odpowiedział Jezus: + Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdziwe. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. E. Rzekł do Niego Piłat: I. Cóż to jest prawda? E. To powiedziawszy wyszedł powtórnie do Żydów i rzekł do nich: I. Ja nie znajduję w Nim żadnej winy. Jest zaś u was zwyczaj, że na Paschę uwalniam wam jednego więźnia. Czy zatem chcecie, abym wam uwolnił króla żydowskiego? E. Oni zaś powtórnie zawołali: T. Nie Tego, lecz Barabasza! E. A Barabasz był zbrodniarzem.

  „Oto człowiek”
  Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: T. Witaj, królu żydowski! E. I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: I. Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy. E. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: I. Oto człowiek. E. Gdy Go ujrzeli arcykapłani i słudzy, zawołali: T. Ukrzyżuj! Ukrzyżuj! E. Rzekł do nich Piłat: I. Weźcie Go i sami ukrzyżujcie Ja bowiem nie znajduję w Nim winy. E. Odpowiedzieli mu Żydzi: T. My mamy Prawo, a według Prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym.
  E. Gdy Piłat usłyszał te słowa, uląkł się jeszcze bardziej. Wszedł znów do pretorium i zapytał Jezusa: I. Skąd Ty jesteś? E. Jezus jednak nie dał mu odpowiedzi. Rzekł więc Piłat do Niego: I. Nie będziesz mówić ze mną? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować? E. Jezus odpowiedział: + Nie miałbyś żadnej władzy nade Mną, gdyby ci jej nie dano z góry. Dlatego większy grzech ma ten, który Mnie wydał tobie. E. Odtąd Piłat usiłował Go uwolnić. Żydzi jednak zawołali: T. Jeżeli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się Cezarowi.

  Wyrok
  E. Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Litostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień, przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: I. Oto król wasz! E. A oni krzyczeli: T. Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! E. Piłat rzekł do nich: I. Czyż króla waszego mam ukrzyżować? E. Odpowiedzieli arcykapłani: T. Poza Cezarem nie mamy króla. E. Wtedy wydał im Jezusa, aby Go ukrzyżowano.

  Ukrzyżowanie
  Zabrali zatem Jezusa. A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: Jezus Nazarejczyk, król żydowski. Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim. Arcykapłani żydowscy mówili do Piłata: T. Nie pisz: Król żydowski, ale że On powiedział: Jestem królem żydowskim. E. Odparł Piłat: I. Com napisał, napisałem.
  E. Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą. T. Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć. E. Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie moje szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze.

  Ostatnie słowa
  A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: + Niewiasto, oto syn twój. E. Następnie rzekł do ucznia: + Oto matka twoja. E. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

  Śmierć Jezusa
  Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: + Pragnę. E. Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: + Wykonało się! E. I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.

  Wszyscy klękają i przez chwilę zachowują milczenie.

  Przebicie serca
  Był to dzień Przygotowania; aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat - ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem - Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. Lecz kiedy podeszli i do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. Zaświadczył to ten, który widział, a świadectwo jego jest prawdziwe. On wie, że mówi prawdę, abyście i wy wierzyli. Stało się to bowiem, aby się wypełniło Pismo: Kości Jego nie będą łamane. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebodli.

  Złożenie do grobu
  Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A w miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.