Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 marca 2019 13:13

IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 31 marca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 31 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” czyli „Różowa” (Synodalna)

Wtorek – 2 IV – wsp. dow. św. Franciszka z Paoli, pustelnika

I Środa – 3 IV – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 4 IV – wsp. dow. św. Izydora, bpa i dokt. Kośc. (wotywa o Eucharystii)

I Piątek – 5 IV – wsp. dow. św. Wincentego Ferreriusza, prezb. (wotywa o NSPJ)

I Sobota – 6 IV – wotywa o NMP

I Niedziela – 7 IV – V Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezb. (z Adoracją IHS)

 1. Liturgia Słowa oznajmia nam, iż prowadzi nas Pan i że w Chrystusie jest nasze pojednanie z Ojcem, do którego wracamy jak marnotrawny syn.
 2. Dziś IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana także „Laetare” (Radości), albo od koloru szat „Różową”.
 3. Nazwę bierze ona od antyfony „Laetare”, czyli: „Raduj się Jerozolimo”.
 4. W tym dniu można ołtarz przyozdobić kwiatami. Można też grać na instrumentach, a nie tylko dla towarzyszenia śpiewowi.
 5. Dlatego też dziś śpiewać będą – o 9:00 zespół „Siewcy Miłości”, a o 10:30 chór parafialny.
 6. W tę niedzielę 31 III obchodzi się również Niedzielę Synodalną z wyznaczoną przez ks. Biskupia własną liturgią.
 7. Zwrócono się do mnie, by przed naszym kościołem można było przeprowadzić harcerską ogólnopolską coroczną zbiórkę „Pola Nadziei”, w którą w tym roku chcą się włączyć także nasi harcerze. Zgodziłem się i w tę niedzielę przed naszym kościołem odbędzie się taka zbiórka do puszek. Zebrane środki harcerstwo przeznacza na hospicja.
 8. W ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania kandydaci do bierzmowania z naszej parafii przychodzą w poniedziałek, wtorek i środę na „Triduum oczekiwania na przyjęcie Konfirmacji” – Mszę św. o 18:00 i Adorację Najświętszego Sakramentu.
 9. Dziewczętom i chłopcom z 2 klas VIII z obu szkół podstawowych i 2 klasom III Gim. towarzyszą rodzice (przynajmniej jeden).
 10. Nadto we wtorek o od godz. 17:00 będzie możliwość spowiedzi świętej dla nich.
 11. Przypominam, iż bierzmowanie tych ponad 50 młodych nastąpi w Kamionce Wielkiej już w najbliższy I czwartek 4 IV o godz. 15:30.
 12. Młodzież ta otrzymała już krzyżyki i modlitewniki bierzmowanych, które poświęci im Ks. Biskup Leszek Leszkiewicz.
 13. W I piątek, nazajutrz po bierzmowaniu młodzi ci przychodzą do naszej świątyni, by poprowadzić Drogę Krzyżową (Via Crucis).
 14. Po Drodze Krzyżowej uczestniczyć będą w dziękczynnej Mszy św. zamówionej za nich przez ich rodziców i Adoracji IHS.
 15. Rodzice nowobierzmowanych złożyli także dar pieniężny, za który zakupię coś do świątyni (zwyczajowo poniosą ten zakup w maju w procesji razem z darami podczas I Komunii Świętej w naszej parafii). Poniżej podaję sumę.
 16. W tę środę przypada I środa kwietna – dzień misyjny w parafii: o 18:00 zmiana tajemnic w Różach Misyjnych, modlitwa i składka na misje.
 17. W tym tygodniu też I czwartek, I piątek oraz I sobota – Msze św. rano z odpowiednimi litaniami oraz wieczorem z Adoracją IHS.
 18. Spowiedź św. w tym tygodniu: we wtorek o 17:00 (godzinna) oraz w piątek o 17:00 (także godzinna).
 19. Po obiedzie w I piątek – ks. wikariusz udaje się do chorych z Komunią Świętą.
 20. Popołudniowe Adoracje IHS w tym tygodniu: ● czwartek od 15:00 do 20:00 (dla kandydatów do bierzmowania z klas VI i VII); ● piątek od 13:30 do 22:00 (dla dorosłych w ramach „uwolnić Więźnia” oraz „24 godziny dla Jezusa”).
 21. Już w najbliższą sobotę o 21:00 Apelem Jasnogórskim rozpoczynają się nasze Parafialne i Szkolne Rekolekcje.
 22. Zaś w niedzielę za tydzień (7 IV) rozpoczynają się właściwe Parafialne Rekolekcje połączone z Rekolekcjami Szkolnymi dla uczniów.
 23. Program tychże rekolekcji jest do zabrania na oddzielnych kartkach – są na stoliku przy gazetach.
 24. Rekolekcje głosi: ks. mgr Stanisław Kaczka – senior wikariuszy parafii p.w. Narodzenia NMP w Tymbarku; laureat I miejsca w województwie małopolskim w kategorii „pedagog klas VII-III Gim” plebiscytu „nauczyciel na medal” pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego i prof. Kazimierza Karolczaka, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
 25. Tej nocy (z 30 III na 31 III) nastąpiła zmiana czasu na „czas letni” – spaliśmy krócej o 1 godzinę.
 26. Od tej pory popołudniowe nabożeństwa będą już o godz. 18:00 (a nie jak dotąd o 17:00).
 27. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu po zmianie czasu: dla dzieci – w środę o 17:30; ogólna – w piątek o 17:30; śpiewana przez świeckich – w niedzielę o 8:00 po prymarii.
 28. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w niedzielę o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 29. W czasie Gorzkich Żali składka zbierana jest na urządzenie Ciemnicy, Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 30. Drogi Krzyżowe o 17:30 w tym tygodniu przygotowują: w środę – DSM-ki; w piątek – nowobierzmowana młodzież (przedstawiciele 4 klas po 4 osoby: wstęp + 14 stacji + zakończenie).
 31. Zaś za tydzień Drogi Krzyżowe będą: dla dorosłych – we wtorek o 16:30 w czasie rekolekcji parafialnych (prowadzi Caritas i AK); dla dzieci – we środę o 15:30 w czasie rekolekcji szkolnych (prowadzi ksiądz); ogólna – w piątek po rekolekcjach („Siewcy Miłości”).
 32. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, czy też Gorzkich Żali, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 33. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 34. ● w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów; ● w środę o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (tylko ½ h przed Drogą Krzyżową)
 35. ● w piątek o 18:45 – spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach); ● w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 36. ● w sobotę o 9:00 – schola
 37. W I środę (czyli w najbliższą 3 IV) po Mszy wieczornej o 19:00 spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii.
 38. Intencja powszechna do omodlenia przez Róże Różańcowe: „Za lekarzy i personel organizacji humanitarnych, przebywających na obszarach objętych wojną, którzy ryzykują własne życie, by ratować życie innych”.
 39. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet, p.w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś. Dzisiaj godzinki prowadzi Róża Kobiet św. Siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 40. Wydatki tego tygodnia: 25 narożników do tynków mokrych; 2 zwykłe płyty gipsowe „Norgips”.
 41. Profile „Budmat” UD27 do płyt regipsowych trzymetrowych (10 szt.); Profil „Budmat” CD60 4 m (10 szt.).
 42. Wieszak płaski do stelaży regipsów „Budmat” ES 60 x 125 mm (30 szt.); Łącznik krzyżowy „Budmat” 60 x 60 mm (30 szt.).
 43. Trzy pizze dla pracujących w sobotę; woda mineralna, pepsi i kawa, cytryna itp.
 44. Młodsze dzieci na katechezie w szkołach otrzymały skarbonki wielkopostnej jałmużny „Dar juniora dla Seniora” (w sumie 50 szt.).
 45. Podczas składki sprzed tygodnia złożono także kolejne koperty z ofiarami przeznaczonymi na potrzeby parafii (inwestycje) od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów – suma tak jeszcze zebrana wyniosła 1280 zł.
 46. Po tej dozbieranej sumie 1280 zł (6470 zł + 22 050,50 gr. + 4 € zebrane wcześniej) obecnie całkowita suma wynosi: równe 30 000 zł.
 47. Także z tej niedzieli alfabetyczny spis ofiarodawców na poszczególnych Mszach św., jako imienne podziękowanie – umieszczony w gablocie.
 48. Jako że nadal składane są ofiary na prace w podziemiach, informuję, że te zebrane środki włączę w zapłatę za prace elektryczne nawierzchniowe.
 49. Rodzice tegorocznej młodzieży bierzmowanej z naszej parafii złożyli ofiarę 3400 zł na rzecz kościoła – kupię coś za to do naszej świątyni. Dzięki!
 50. Ojciec jednego z dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej anonimowo złożył na rzecz naszej parafii ofiarę 1000 zł. Bóg zapłać! Na dzień tej Uroczystości kupię za to konkretny dar do naszej świątyni. Dar ten będzie niósł jego syn.
 51. Ofiarę „na biuletyn” przy okazji opłat na sprzątanie kościoła i utrzymanie cmentarza złożyli: Teresa i Alojzy Barscy (30 zł).
 52. Na stoliku przy chrzcielnicy są do nabycia wspierające dzieła „Caritas” wielkanocne baranki i paschaliki – ofiara za nie: nie mniej niż 5 zł.
 53. Aktualnie po części kaplicznej tynkowane są ściany i sufity 4 pomieszczeń bocznych: 2 zakrystie (dla księdza i dla ministrantów) i 2 magazyny „podręcznych różności” – w połowie tygodnia zakończenie tych robót tynkarskich.
 54. Po wyschnięciu tynków gdzieś za 3 tygodnie zacznie się zabudowywanie płytami z „regipsu” kanałów grzewczych, a po pomalowaniu ścian z pierwszego, nastąpi ciąg dalszy prac z elektryką nawierzchniową (montaż lamp, kinkietów, gniazd i wyłączników). W przyszłości – nagłośnienia.
 55. Dziękuję Januszowi Gaborkowi z ekipą (syn Krzysztof oraz Bronisław Kumorek i Mariusz Kumorek) za opróżnienie w czwartek bocznych pomieszczeń z rupieci – dla przygotowania ich pod tynkowanie. Jak również Bożenie Gaborek – za całotygodniowe „wokół” wiosenne porządki.
 56. Dziękuję Sławomirowi Hajduga za zagęszczenie ubijarką klińca w zatoczkach koło cmentarza. Też zdeklarował się na tę pracę Janusz Gaborek.
 57. Dzięki St. Rymanowicz, który zobowiązał się po deszczu rozplantować rozsypaną ziemię i pozbierać kamyki na zboczu drogi koło cmentarza.
 58. Dziękuję pielęgniarce Zuzannie Kmak za szybką pomoc i opatrunek zrobiony ks. prałatowi.
 59. Dziękuję 7 mężczyznom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza za robotę wykonaną przy czyszczeniu betonowych korytek na zakręcie koło drogi przy dolnym parkingu i wstawienie korytek brakujących – pracowali: Eugeniusz Janusz, Edward Nowak, Władysław Siedlarz, Dominik Ochwat, Józef Baran oraz Stanisław Bagnicki i Jerzy Małysa (obaj z dziesiątki Krystyny Michalik).
 60. Wreszcie dziękuję sąsiadowi Janowi Królewskiemu (z grupy Jana Siedlarza) za użyczenie traktora do przewożenia korytek znad kościoła.
 61. Dziękuję 4 niewiastom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber za wykonane wiosenne prace porządkowe przy drodze na cmentarz (zbieranie suchych gałęzi i wygrabienie suszu z trawników) – pracowały: Edyta Ząber (za nią Roland Ząber), Wiesława Ząber (za nią Mirella Ząber), Lidia Ząber-Kachniarz (za nią Gabriel Kachniarz), Bernarda Grybel (za nią Emilia Poręba).
 62. Zamiast pracy przed tygodniem ofiarę 50 zł złożyła Maria Siedlarz (z grupy dziesiętnika Jana Nowaka). Dzięki.
 63. Zamiast pracy w tę sobotę ofiarę złożyli: Romana Pancerz (50 zł), Kazimiera Kiełbasa (50 zł.), Edyta Uroda (50 zł). Dzięki.
 64. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik. Będą do wykonania jeszcze prace porządkowe pod kościołem. A jeśli zostanie czasu, to także ciąg dalszy roboty przy drodze (trzecie ostatnie już zakole na mijankę dla samochodów).
 65. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza. W planie są wiosenne prace przy skalnikach w brzegu nad potokiem.
 66. Naprawiono wyłącznik mikrofonu na pulpicie uszkodzony uderzeniem mszału (jak również zniwelowanie trzeszczenia przegubów 2 mikrofonów).
 67. Uzupełniono pourywane przy otwieraniu kartek mszału zakładki-przyklejki.
 68. Kompleksowe badanie wzroku w Ośrodku Zdrowia w Ptaszkowej w środę 3 IV od 13:30 (Tel. 18 445 17 25 – koszt badania 10 zł. Patrz: afisz.
 69. W ramach prowadzonych od dwóch lat "Spotkań między niewiastami" serdecznie zapraszamy wszystkie dorosłe Panie każdego stanu/powołania na kolejne weekendowe rekolekcje pt. "KOBIETY BOGAte". Organizatorem jest Diakonia „Światło-Życie” w Efezie w Czchowie – w dniach 5-7 IV. Rekolekcje poprowadzą księża moderatorzy z ogólnopolską wspólnotą Ruchu Światło-Życie. Więcej szczegółów na stronie: www.tarnow-oaza.pl
 70. Dni otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie – w dwie soboty 6 kwietnia i 11 maja (9:00-13:00). Kontakt: WWW.blind.krakow.pl tel. 12 266 66 80 wew. 154. Oraz na plakacie.
 71. Ruszyła VI edycja konkursu muzycznego „Sądeckie Młode Talenty” (stypendium artystyczne 1500 zł). By zgłosić się do castingu, trzeba do 5 IV wypełnić formularz zgłoszeniowy i wydruk (ze zgodą rodziców) dostarczyć do biura Fundacji Sądeckiej (ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz).
 72. Wybory sołtysów odbędą się 28 IV od 7:00 do 16:00 w głosowaniu tajnym bezpośrednim. Zgłaszanie kandydatów w UG w pokoju 23 do 4 IV.
 73. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jadwiga i Dariusz Aleksandrowicz; Radosław Aleksandrowicz; Lucyna i Stanisław Górka. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Antonina Kruczek; Monika i Jacek Kruczek; Maria Maślanka.
 74. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
 

Ewangelia na dziś