Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 kwietnia 2019 08:16

V Niedziela Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019

W tygodniu:

I Niedziela – 7 IV – V Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezb. (z Adoracją IHS)

Sobota – 13 IV – wsp. dow. św. Marcina, pap. i męcz.

Niedziela Palmowa – 14 IV – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

 1. Liturgia Słowa niesie pociechę, iż Bóg potępia grzech, a nie grzesznika. Pan nam daje łaski obfite, jako woda na pustyni.
 2. Konferencja Episkopatu Polski uznała za pożyteczne zachowanie zwyczaju zasłaniania Krzyży i pasyjnych obrazów przez 2 tygodnie od tej niedzieli (V Wielkiego Postu), aż do odsłonięcia krzyży w Wielki Piątek a obrazów do początku Wigilii Paschalnej.
 3. Ks. Biskup wystosował dziś komunikat, jednak z racji Rekolekcji będzie on odczytany w Niedzielę Palmową.
 4. Po „prymarii” dziś zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień po 7:00 taka sama zmiana w Różach Kobiet).
 5. Wczorajszym Apelem Jasnogórskim o 21:00 w wigilię niedzieli rozpoczęły się nieformalnie nasze Parafialne i Szkolne Rekolekcje.
 6. Zaś w tę niedzielę (7 IV) już oficjalnie rozpoczynają się Parafialne Rekolekcje połączone z Rekolekcjami Szkolnymi dla uczniów.
 7. Program tychże rekolekcji jest jeszcze do zabrania na oddzielnych kartkach – są na stoliku przy gazetach.
 8. Jak już podawałem nauki wygłasza: ks. mgr Stanisław Kaczka – senior wikariuszy parafii p.w. Narodzenia NMP w Tymbarku, którego serdecznie witam w naszej wspólnocie parafialnej polecając Go działaniu Ducha Świętego.
 9. Dziś nauki stanowe: po 9:00 dla młodzieży; po 10:30 dla małżonków i rodziców (z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich.
 10. Inne stanówki: w poniedziałek o 15:00 dla chorych (ze spowiedzią); w poniedziałek o 18:00 dla kobiet; we wtorek o 18:00 dla mężczyzn.
 11. W zakrystii można od dziś zgłosić na wtorek dodatkowych chorych po domach – kapłan udaje się do nich o 12:30.
 12. Nauki ogólne dla dorosłych: od poniedziałku do środy o 8:00 i 17:00 (w środę na zakończenie: składka do dyspozycji ks. rekolekcjonisty).
 13. Nauki szkolne ze spotkaniami w podziemiach po Mszy św. – od poniedziałku do środy: o 9:30 – VI-III Gim oraz 10:30 – klasy 0-V.
 14. Spowiedź parafialna: w środę od 14:00 do 17:00 (z półgodzinną przerwą o 15:30). Po każdej Mszy św. błogosławieństwo końcowe.
 15. Drogi Krzyżowe w tym tygodniu:
 16. dla dorosłych – we wtorek o 16:30 w czasie rekolekcji parafialnych (prowadzi Caritas i AK)
 17. dla dzieci – we środę o 15:30 w czasie rekolekcji szkolnych (prowadzi ksiądz)
 18. ogólna – w piątek po rekolekcjach (zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”).
 19. Gorzkie Żale z Kazaniem Pasyjnym – w tę niedzielę o 13:30 (po nich bezpośrednio Msza św. popołudniowa już bez kazania).
 20. W czasie Gorzkich Żali składka zbierana jest na urządzenie Ciemnicy i Grobu Pańskiego (dekoracje i kwiaty).
 21. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej czy też Gorzkich Żali można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 22. Wraz ze zmianą czasu na letni, po rekolekcjach nabożeństwa popołudniowe w dni powszednie są o 18:00 (a nie jak dotąd o 17:00).
 23. W sobotę (13 IV) przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
 24. Za tydzień (14 IV) już Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej – 15 minut przed „sumą:, czyli o 10:15 gromadzimy się przy starym kościele z palmami, by stamtąd po ich poświęceniu ruszyć w procesji do nowego kościoła.
 25. Już dziś dziękuję chórowi parafialnemu za przygotowanie na ten dzień śpiewu Pasji (czyli opisu Męki Pańskiej): soliści + chór.
 26. Zachęcam do udziału w konkursie palm – po „sumie” nagrodzone będą palmy wykonane własnoręcznie w domach (nie kupne).
 27. Składka w Niedzielę Palmową rokrocznie przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne, jako jałmużna wielkopostna.
 28. Jest to także druga część składki inwestycyjnej w kopertach po 50 zł od każdego pracującego na zapłacenie tynkowania podziemi.
 29. W Niedzielę Palmową podczas Mszy św. popołudniowej, czyli około 14:30, łaski chrztu dostąpi dziecko: Lena Dorota Stojda.
 30. Zachęcam też naszą młodzież do udziału w Diecezjalnym Dniu Młodych w Tarnowie.
 31. Niedziela Palmowa wprowadza nas już w obchody Wielkiego Tygodnia.
 32. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 33. ● w środę o 18:45 – zbiórka ministrantów
 34. ● w piątek o 18:45 – spotkanie z dziećmi pierwszokomunijnymi i rodzicami (w podziemiach)
 35. ● w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM
 36. ● w sobotę o 9:00 – schola
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Kingi, zel. Renaty Janus.
 38. Wydatki tego tygodnia: Zakup do sprawowania liturgii: 10 tyś komunikantów, 200 dużych hostii, 5-cio litrowej bańki parafiny do świec, zgrzewki (6 butelek) wina mszalnego oraz 1 kilograma ziołowego kadzidła.
 39. Zakupiłem w Jamnicy 100 szt. sadzonek płożących iglaków skalniakowych na urwisko nad potokiem.
 40. Zakup 50 szt. szpilek do agrowłókniny. Zakup i wymiana opony i dętki do taczek.
 41. Zakup na zatoczkę koło cmentarza 3 ton klińca z przywiezieniem ze składu budowlanego „Na Bani” w Kamionce Wlk.
 42. Zakup 20 litrów ropy (do mieszania z przepalonym olejem dla moczenia drewnianych klocków na chodnik).
 43. Zgrzewka wody mineralnej, kawa i dwie pizze dla pracujących w sobotę.
 44. Naprawa pękniętej dużej siekiery i załamanego w niej trzonka.
 45. Harcerze poinformowali, iż w ramach niedzielnej zbiórki w akcji „Pola Nadziei” w całym sądeckim zebrali na hospicja sumę 82 562,30 zł.
 46. Składka na misje w I środę (w dzień misyjny w parafii) wyniosła 160 zł.
 47. Na stoliku przy chrzcielnicy do nabycia wspierające dzieła „Caritas” wielkanocne baranki i paschaliki – ofiara za nie: nie mniej niż po 5 zł.
 48. Podczas składki sprzed tygodnia złożono także kolejne koperty z ofiarami przeznaczonymi na potrzeby parafii (inwestycje) od każdego pracującego w rodzinie w wysokości 50 zł oraz wedle uznania złożona też od emerytów i rencistów – suma tak jeszcze zebrana wyniosła 900 zł. Po tej dozbieranej sumie 900 zł (1280 zł + 6470 zł + 22 050,50 gr. + 4 € zebrane wcześniej) obecnie całkowita suma wynosi: równe 30 900 zł. Także z tej niedzieli alfabetyczny spis ofiarodawców, jako i imienne podziękowanie – umieszczony jest w gablocie.
 49. Zakończyły się prace tynkarskie we wszystkich pomieszczeniach w podziemiach kościoła – wykonywała je firma „Fach-Tynk” z Piorunki koło Krynicy, właściciela Michała Augustyńskiego. Za te prace oraz za zużyty materiał mamy do zapłacenia 32 tyś 400 zł.
 50. Teraz następuje 2-3 tygodniowy etap wysuszenia tynków (przede wszystkim wietrzenia), a po nim wejdą jeszcze do pracy robotnicy firmy „DoMar” właściciela Mariusza Grzyba, by zabudować regipsowymi płytami kanały grzewcze w widocznej części pomieszczeń. Po nich zaś ciąg dalszy prac z elektryką nawierzchniową (montaż lamp, kinkietów, gniazd i wyłączników) wykonywanych przez firmę „PorTech” właściciela Mariusza Poręby. W przyszłości zaś – zakup i montaż nagłośnienia.
 51. Stąd za tydzień 2 część składki inwestycyjnej w kopertach po 50 zł od każdego pracującego na zapłacenie tegoż tynkowania podziemi.
 52. Dziękuję 7 mężczyznom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik za robotę wykonaną wykonaniu ostatniego trzeciego zakola koło drogi na cmentarz – pracowali: Jan Michalik, Bogdan Hreniak (użyczył też traktora z wozem), Jerzy Ochwat, Stanisław Zaczyk, Rafał Rymanowicz, Jarosław Legutko, Stanisław Kmak (za niego syn Szymon); dwóch też pracowało tydzień wcześniej.
 53. Dziękuję 6 niewiastom (oraz 4 mężczyznom) z grupy dziesiętnika Jana Siedlarza za nasadzenie skalniaków na skarpie nad potokiem – pracowały: Renata Królewska oraz jej mąż Andrzej i syn Mateusz, Agnieszka Kurczab, Monika Królewska, Władysława Królewska (za nią jej mąż Jan), Anna Skoczeń, Agata Cienki z synem Krzysztofem.
 54. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz. Będą do wykonania prace z agrowłókniną na skarpie nad nowym kościołem przy pergolach, nad fosą pod starym kościołem i przy fosie koło dolnego parkingu.
 55. Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza. W planie są wiosenne prace przy skalnikach, przy schodach oraz w brzegu nad kościołem.
 56. Dzięki Januszowi Kumorkowi i pracownikom za darmowe dorobienie i montaż fartuchów do 6 nawiewów w tynkowanych podziemiach.
 57. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za wywiezienie traktorem podstawionej wcześniej przyczepy z gruzem i odpadami tynkarskimi.
 58. Stanisław Mężyk naprawił też rozwalony przez ministrantów klęcznik. Bóg zapłać.
 59. Krzysztof Groń dostarczył nam 40 litrów przepracowanego oleju silnikowego dla moczenia konserwacyjnego drewna. Dzięki.
 60. Panie z rodzin: Królewskich, Skoczeni, Cienkich i Kurczabów zakupiły i posadziły koło MB przy plebanii 13 bukszpanów. Dzięki.
 61. Bożenie Gaborek dziękuję za całotygodniowe wiosenne porządki w otoczeniu koło obu kościołów oraz za umycie po tynkarzach.
 62. Januszowi Gaborkowi dziękuję za napuszczanie przez moczenie w oleju i ropie okrąglaków z przeznaczeniem na chodniki.
 63. Od piątku w sklepach na terenie parafii i w przedsionku świątyni wystawione są kosze „Caritas” na postną jałmużnę dla potrzebujących.
 64. W nocnym czuwaniu w Tarnowie Jerycho Młodych uczestniczyło 9 młodych z KSM i DSM (uczniów gimnazjum i podstawówki).
 65. W piątek 12 IV z N. Sącza po Mszy św. o 20:30 w kościele św. Kazimierza wyrusza Ekstremalna Droga Krzyżowa więcej: na stronie www.edk.org.pl oraz w gablocie.
 66. W sobotę 13 IV w Poznaniu w cytadeli o g. 20:00 największe widowisko pasyjne „Misterium Męki Pańskiej”. Patrz: www.misterium.eu
 67. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Antonina Kruczek; Marzena i Jacek Kruczek; Maria Maślanka. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Renata i Bogusław Baran; Czesława, Jacek Kachniarz; Maria Kachniarz.
 68. W „Gościu Niedzielnym” dziś film fabularny: „Ignacy Loyola – żołnierz, grzesznik, święty”.

69. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 08 kwietnia 2019 11:35
 

Ewangelia na dziś