Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Wielkanocna – 21 kwietnia 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Wielkanocna – 21 kwietnia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 21 kwietnia 2019 16:17

Niedziela Wielkanocna – 21 kwietnia 2019

W tygodniu:

Niedziela Wielkanocna – 21 IV – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (I dzień świąt wielkanocnych); albo: wsp. dow. św. Anzelma, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się w racji Wielkiej Nocy)

Poniedziałek Wielkanocny – 22 IV – Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy (II dzień świąt wielkanocnych)

Wtorek – 23 IV – w Oktawie Wielkanocy (Uroczystość św. Wojciecha przeniesiono w Polsce na 30 IV)

Środa – 24 IV – w Oktawie Wielkanocy; albo: wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringen, prezb. i męcz. (opuszcza się)

Czwartek – 25 IV – w Oktawie Wielkanocy: albo: Święto św. Marka, Ewangelisty (opuszcza się)

Piątek – 26 IV – w Oktawie Wielkanocy (z racji czasu oktawowego nie obowiązuje post od mięsa)

Sobota – 27 IV – Wigilia Święta Miłosierdzia (ostatni dzień Nowenny do Bożego Miłosierdzia rozpoczętej w Wielki Piątek)

Niedziela – 28 IV – II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego (Oktawa Wielkanocy; także Niedziela Synodalna)

 1. Liturgia Słowa jest dziś przesłaniem nadziei i radości odkupionych, bo Chrystus Zmartwychwstały uwalnia nas, rwąc okowy diabła.
 2. Dziś 21 IV Niedziela Wielkanocna rozpoczęta procesją rezurekcyjną o g. 6:00. Kończy się też dziś po południu Triduum Paschalne.
 3. Procesja rezurekcyjna może być: a) albo w sobotę zaraz po Wigilii Paschalnej; b) albo w poranek wielkanocny (jak u nas).
 4. Wierni, którzy uczestniczyli w sobotniej nocnej Mszy św. Wigilii Paschalnej mogą drugi raz przystąpić w niedzielę do Komunii Św.
 5. Chociaż „Sekwencja” obowiązuje tylko w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jednak można ją odmawiać przez całą Oktawę.
 6. Paschał stawia się obok ambony i okadza się go tylko w Wigilię Paschalną – płonie aż do Niedzieli Zesłana Ducha Świętego.
 7. Dziś w miejsce „aktu pokutnego” wypada dokonać pokropienia wiernych wodą poświęconą w Wigilię Paschalną.
 8. Po Rezurekcji krzyż i figura Zmartwychwstałego Pana należy umieścić obok ołtarza (a nie na samym ołtarzu).
 9. Pozostałe Msze św. są dziś o 9:00 (śpiewa schola) – 10:30 (śpiewa chór) – 12:00 (śpiewa zespół „Siewcy Miłości”).
 10. Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego w miejsce „Anioł Pański” odmawia się „Regina coeli”.
 11. Dziś można zyskać odpust zupełny za przyjęcie błogosławieństwa papieskiego „Miastu i światu” (Urbi et orbi) nawet przez media.
 12. W ogłoszeniach czytany jest dziś apel ks. abpa Stanisława Gądeckiego wystosowany po pożarze w katedrze Notre Dame w Paryżu.
 13. Dziś i jutro nie ma Mszy św. popołudniowej o 14:30! Pamiętajmy o tym. Nie ma też wypominków: dziś, jutro i w odpust.
 14. Msze św. w Poniedziałek Wielkanocny 22 IV: 7:00 – 9:00 (zespół) – 10:30 (schola) – 12:00 (chór). Nie ma o 14:30!
 15. W Poniedziałek Wielkanocny (drugi dzień świąt) składka przeznaczona jest na KUL i UPJP II. Wysłuchamy Listu Rektora UPJP II.
 16. W Poniedziałek Wielkanocny podczas Mszy św. o 10:30 łaski chrztu dostąpi następne dziecko w parafii Laura Józefa Kumorek.
 17. We wtorek w Oktawie Wielkanocy Msza św. jest po południu o 18:00 (a nie jak zwyczajowo o 6:30).
 18. Z racji wtorku w Oktawie Wielkanocy 23 IV Uroczystość św. Wojciecha przeniesiono w Polsce na wtorek 30 IV.
 19. W środę w Oktawie Wielkanocy (24 IV) rozpoczynają się „Msze św. gregoriańskie” za śp. Marię Siedlarz. Odprawiać je będzie po porozumieniu z rodziną zmarłej poproszony przeze mnie o to ks. infułat Kazimierz Jandziszak w Świdnicy Śląskiej.
 20. W czwartek 25 IV nadal trwa Oktawa Wielkanocy – dlatego w tym roku opuszcza się liturgiczne Święto św. Marka Ewangelisty.
 21. W niektórych parafiach w Święto św. Marka przeprowadza się „obrzęd błogosławieństwa pól”, w innych na św. Izydora (10 V), albo w dni krzyżowe (kwartalne dni modlitw o urodzaje) – u nas w parafii: w czwartek, piątek i sobotę przed Wniebowstąpieniem.
 22. W piątek w Oktawie Wielkanocy od 17:00 możliwość spowiedzi przed odpustem ku czci Opatrzności Bożej w Święto Miłosierdzia.
 23. W piątek 26 IV nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych z racji trwającej jeszcze Oktawy Wielkiej Nocy.
 24. W sobotę w Oktawie Wielkanocy 27 IV podczas Mszy św. o 8:00 chrzest dziecka: Elena Maria Laskosz.
 25. Również w sobotę 27 IV o godz. 14:00 sakrament małżeństwa zawrą: Renata Szczepka i Daniel Jacak.
 26. W sobotę w wigilię Bożego Miłosierdzia zwyczajowo przeżywane jest Diecezjalne Święto Caritas (w tym roku przeniesione na 4 V).
 27. Od południa w wigilijną sobotę do północy w Niedzielę Miłosierdzia można zyskać odpust zupełny (za Koronkę do Miłosierdzia).
 28. W niedzielę za tydzień 28 IV przypada II Niedziela Wielkanocna – czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego.
 29. Przed świątyniami zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej.
 30. W Niedzielę Miłosierdzia kończy się Nowenna, a rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia (to też niedziela modlitw za kierowców).
 31. W niedzielę za tydzień w naszej parafii przypada odpust „ku czci Bożej Opatrzności” na ten dzień wyznaczony dekretem Biskupa.
 32. Z racji uroczystości odpustowej „suma” będzie o godz. 11:00 (pół godziny później niż zwykle). Pozostałe: 7:00; 9:00; 14:30.
 33. Kazania odpustowe do południa wygłosi ks. prof. dr hab. Józef Augustyn SJ, autor wielu publikacji z psychologii duchowości.
 34. Celebrę przyjął też ksiądz biskup Jan Sobiło z Zaporoża na Ukrainie – mam nadzieję, że dotrze do nas na tę uroczystość.
 35. Został przygotowany do poświęcenia podczas „sumy odpustowej” obraz olejny ojca Andrasza, który ma zastąpić fotokopię w kaplicy Adoracji IHS. Namalował go artysta malarz, absolwent krakowskiej ASP p. Witold Kubicha, obecnie nauczyciel malarstwa i rysunku w Katolickim Liceum Plastycznym w Nowym Sączu. Fundatorem jest nasz anonimowy parafianin.
 36. W Niedzielę Miłosierdzia na Mszy św. o godz. 9:00 ochrzczone będzie kolejne dziecko w naszej parafii: Florian Janiczek.
 37. Wieczorem, po dodatkowej Mszy św. „rozesłania” o g. 17:00 w nowym kościele, wyrusza pielgrzymka do Medjugorie (do 5 maja).
 38. Po Niedzieli Miłosierdzia znów Msze św. popołudniowe o 14:30 wrócą do cerkwi (aż do odpustu na Narodzenie NMP 8 IX).
 39. Wraz ze zmianą czasu na letni, po rekolekcjach nabożeństwa popołudniowe w dni powszednie są o 18:00 (a nie jak dotąd o 17:00).
 40. W Święta Wielkanocne pamiętajmy o naszych zmarłych. Można na cmentarz zabrać także darmowo rozdane stare paschaliki.
 41. W tym tygodniu, jak podano wyżej, udzielone będą 3 sakramenty chrztu świętego i jeden sakrament małżeństwa.
 42. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań:
 43. ● w środę o 17:00 – spotkanie DSM (ustalenie procesji odpustowej); ● w sobotę o 9:00 – próba scholii.
 44. Pogrzeb Zenona Grybla zmarłego w godzinach przedpołudniowych w Niedzielę Palmową odbył się we wtorek 16 IV. Za jego duszę odprawionych będzie 57 Mszy św. pogrzebowych (52 indywidualnie zamówione i 5 od uczestników pogrzebu). Pokój duszy!
 45. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny, zel. Anny Poręba.
 46. Na czas świąt i odpustu nastąpiła przerwa w sobotnich pracach społecznych dziesiątek zarówno mężczyzn jak i kobiet.
 47. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem za zamówione: 20 donicowych wielkokwiatowych hortensji (po 5 sztuk w czterech kolorach: biały, czerwony, fioletowy i niebieski) oraz 20 doniczek azalii (po 10 sztuk w kolorze białym i czerwonym).
 48. Pokryłem koszty wykonania dekoracji do Ciemnicy i Grobu Pańskiego (takie jak banery, malowidła, oświetlenie, odlew żywiczny grobu, grobowe tabernakulum itp.). Za robociznę przy regałach i dekoracji. Za drogę dla wykonawców.
 49. Wyrównałem zaległości sprzed Wielkiego Postu za kwiaty cięte. Na cięte kwiaty do ołtarza na Wielkanoc.
 50. Kwiat doniczkowy dla ks. rekolekcjonisty; za pizze dla pracujących na starej plebanii oraz przy Ciemnicy i Grobie.
 51. Za 15 lamp nad potok z firmy „Norlys” (wcześniej dorobione było 15 statywów pod nie).
 52. Zapłaciłem, mam nadzieję, że już ostatnią zimową transzę za gaz w kościele.
 53. Uiściłem też opłaty za rachunek za prąd w obu kościołach.
 54. Składka z Niedzieli Palmowej, jako jałmużna wielkopostna, przeznaczona na WSD w Tarnowie wyniosła: 2075 zł.
 55. Składka inwestycyjna z 2 niedzieli miesiąca „na tynki w podziemiach kościoła” złożona w kopertach po 50 zł od każdego pracującego oraz wedle uznania i skromnych możliwości od emerytów i rencistów wyniosła 14 250 zł zł. Bóg zapłać!
 56. Przypominam, iż rachunek za materiał i prace opiewa na sumę: 32 400 zł. W tym roku jeszcze jedna (trzecia z kolei) taka składka będzie po wakacjach na zapłacenie posadzki w kaplicy i innych pomieszczeniach podziemi.
 57. Ofiara przy adoracji Krzyża w Wlk. Piątek (i Wlk. Sobotę) – na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej wyniosła: 5921,52 zł oraz 10 €.
 58. Dzieci, które zbierały do skarbonek jałmużnę wielkopostną, obok tacy przy ucałowaniu krzyża w 16 skarbonkach złożyły sumę 192,32 zł.
 59. W imieniu Caritas i swoim bardzo dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy zarówno w sklepach na terenie parafii, jak i w przedsionku świątyni złożyli produkty spożywcze dla potrzebujących.
 60. Dziękuję Mirosławowi Jaworowi za „słowo od parafii” w podziękowaniu ks. Rekolekcjoniście.
 61. Dziękuję wspólnie wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie liturgii Triduum Paschalnego i Rezurekcji.
 62. Dziękuję chórowi i solistom za przygotowanie na N. Palmową i na W. Piątek śpiewu Pasji, czyli opisu Męki Pańskiej oraz na Triduum.
 63. Dziękuję Elżbiecie Chełminiak za uszycie kolejnych, tym razem fioletowych, zasłonek do tabernakulum w kaplicy (wcześniej – złote).
 64. Dziękuję też Annie Michalik za uszycie i wyszycie złotego welonu na kielich (puszkę komunijną) – również darmowo.
 65. Dzięki Sławomirowi Hajdudze za ofiarowane parafii napisy porządkowe na kontenery na śmieci oraz za wywóz śmieci od cmentarza.
 66. Dzięki Akcji Katolickiej za życzenia złożone księżom w Wlk. Czwartek i podjęcie się przez miesiąc modlitwy za kapłanów (do 18 V).
 67. Wielkie dzięki za nadesłane i osobiście składane życzenia od różnych instytucji i osób, parafii i firm – a nade wszystko od Was!
 68. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Alicja, Kazimierz Czernecki; Artur Czernecki; Andrzej Czernecki.
 69. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” – w środku nowa płyta Arki Noego „Hip hip hura Alleluja!” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2019 19:54
 

Ewangelia na dziś