Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Zesłania Ducha Świętego „Pięćdziesiątnica” – 9 czerwca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Zesłania Ducha Świętego „Pięćdziesiątnica” – 9 czerwca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 09 czerwca 2019 08:18

Niedziela Zesłania Ducha Świętego „Pięćdziesiątnica” – 9 czerwca 2019

W tygodniu:

Niedziela – 9 VI – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki”); albo: wsp. dow. św. Efrema, diak. i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 10 VI – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (II dzień Zielonych Świąt)

Wtorek – 11 VI – wsp. św. Barnaby, Apostoła

Środa – 12 VI – wsp. bł. Romana Sitki i Towarzyszy męczeństwa

Czwartek – 13 VI – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; albo wsp. św. Antoniego z Padwy, prezb. (opuszcza się)

Piątek – 14 VI – wsp. dow. bł. Michała Kozala, bpa i męcz. U nas: całodzienna Wieczysta Adoracja (od 7:00 do 18:00)

Niedziela – 16 VI – Uroczystość Najświętszej Trójcy

 1. Liturgia Słowa jest dziś pełna nadziei i pociechy Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, ale także wołaniem o Ducha Świętego dziś w Kościele.
 2. Wieczorną sobotnią wigilią rozpoczęła się dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Pentekosty, czyli Pięćdziesiątnicy).
 3. Niedziela Zesłania Ducha Świętego (9 VI) zwana jest też ludowo „Zielonymi Świątkami”.
 4. W ogłoszeniach wysłuchamy Komunikatu Biskupa o Diecezjalnym Święcie Rodziny w Starym Sączu w dniu 16 VI. Dziś – Marsze dla Życia.
 5. W niedzielę tę (9 VI) po 7:00 zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 6. Na Mszy św. o 9:00 zagra dziś i zaśpiewa zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”.
 7. Natomiast podczas Mszy św. o 10:30 łaski chrztu dostąpi dziecko: Antoni Michał Hornik.
 8. Popołudniowa Msza św. dziś jak zwykle o 14:30 w starym kościele (po niej litania do Serca Bożego).
 9. W tę Niedzielę Zesłania Ducha Świętego – zbiórka do puszek przed kościołami na Uniwersytet Papieski JP II. U nas – składka inwestycyjna.
 10. W sąsiedniej Boguszy dziś przypada odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego – suma o 11:00.
 11. Zawada koło Tarnowa, 9 czerwca biegowy „XVI Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego” dla każdego.
 12. Niedziela ta (9 VI) kończy „Okres Wielkanocny”, jednak okres Komunii Świętej wielkanocnej trwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej.
 13. Dziś po ostatniej Mszy św. usuwa się Figurę Zmartwychwstałego, zdejmuje czerwoną stułę z krzyża, a paschał przenosi koło chrzcielnicy.
 14. W poniedziałek przypada Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – Msze św. rano o 7:00, 8:30 (szkolna), 10:30 i o 17:00.
 15. Wprawdzie jest to dzień roboczy – niemniej jednak zachęcam w ten drugi dzień Pięćdziesiątnicy do udziału w Mszach św.
 16. Od poniedziałku 10 VI rozpocznie się Okres Zwykły.
 17. Diecezjalne Dziękczynienie za przyjęty Sakrament Bierzmowania – 11 VI (wtorek) przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu – Eucharystia o 11:00 (rejestracja 9:00). Wyjazd młodzieży o 8:00.
 18. W czwartek 13 VI przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 19. W czwartek 13 VI po Mszy wieczornej comiesięczny Różaniec Fatimski w procesji (przynieśmy lampiony).
 20. W czwartek też 13 VI w naszej diecezji „Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Tarnowskiej” do Tuchowa.
 21. W piątek na naszą parafię przypada całodzienna Wieczysta Adoracja (od 7:00 do 18:00). Zapraszam!
 22. W piątek 14 VI obchodzi się „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych”.
 23. W sobotę 15 VI przypada 7 rocznica objęcia diecezji tarnowskiej przez Ks. Bpa Andrzeja Jeża.
 24. W sobotę 15 VI pielgrzymka do Zakopanego, na Krzeptówki i do Ludźmierza. Zapisy w Zawadzie, Tel. 18-447-02-73. Program – plakat.
 25. Za tydzień w niedzielę 16 VI świętuje się Uroczystość Najświętszej Trójcy – kończy się okres Komunii Świętej wielkanocnej.
 26. W niedzielę za tydzień 16 VI w Starym Sączu – Diecezjalne Święto Rodziny (program na plakatach).
 27. Także w niedzielę za tydzień 16 VI odpust „na Trójcę Świętą” w parafii św. Rocha w Nowym Sączu – suma o 11:00.
 28. Trwają (rozpoczęte w sobotę 1 VI) nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – w naszej parafii w dni powszednie: po Mszach św. porannych odmawiamy; a po Mszach św. wieczornych śpiewamy Litanię do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Bożemu. Natomiast w niedziele modlitwy te odmawiamy po Mszy popołudniowej w starym kościele.
 29. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź pierwsza:
 30. Mateusz Rafał Ziółko, zam. Ptaszkowa; oraz: Kinga Maria Kruczek, zam. Królowa Górna.
 31. Mateusz Paweł Ruman, zam. Kotów; oraz: Beata Anna Geniec, zam. Królowa Górna.
 32. Kto znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia małżeństwa powinien to zgłosić w kancelarii parafialnej.
 33. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymanowicz. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 17:00 – spotkanie DSM (na starej plebanii), w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów, w środę o 19:00 – spotkanie Akcji Katolickiej, w piątek o 17:00 – próba scholii, w piątek o 19:30 – cotygodniowe spotkanie KSM, W procesji Bożego Ciała w czwartek 20 VI jak już zapowiadałem udamy na Mszalnicę – Zagórę (z zakończeniem przy ostatnim ołtarzu).
 34. Odległość: 2800 metrów. Odcinki między ołtarzami są po 400 metrów: I ołtarz po 1600 metrach (koło Stanisławy i Czesława Bogdańskich); II ołtarz po 2000 metrów (koło Józefa Ruszkowicza); III ołtarz po 2400 metrach (koło Klementyny i Daniela Kruczków); IV ołtarz po 2800 metrach (koło Ilony i Andrzeja Śmierciaków). I tam końcowe błogosławieństwo i rozwiązanie procesji.
 35. Hasła na tegoroczne ołtarze Bożego Ciała: Hasło na I ołtarz: Eucharystia - przymierze przyjaźni i posłuszeństwa Hasło na II ołtarz: „Pełni Ducha” – pełni miłosierdzia Hasło na III ołtarz: Eucharystia - doświadczenie „Żyjącego” Hasło na IV ołtarz: „Strzeżmy się tego, co nas rozdziela”.
 36. Wydatki tego tygodnia: za gaz w kościele i telefon w kancelarii parafialnej.
 37. Za światło w starym kościele w firmie „Intrakom”. Za paliwo do traktoka-kosiarki.
 38. Za pracę sobotnią koparki przez 8 godzin i dojazd (będzie jeszcze pracować po niedzieli).
 39. Po 80 litrów: 10 worków kory drzewnej i 10 worków ziemi uniwersalnej. Pisak techniczny „Schmith”.Klej dwuskładnikowy „Technicqll” do przyklejenia na 3 kontenerach śmieciowych napisów opisujących odpady.
 40. Dwie pizza dla pracujących w sobotę; lody, kawa i woda mineralna dla nich.
 41. Gaz do zapalniczek w kościele (3 pojemniki).
 42. Składka na misje zebrana I środę czerwca w „dzień misyjny” w parafii wyniosła 279 zł.
 43. Na tynki 50 zł złożyła Marcela Kowaczek (przy okazji ofiary na ogrzewanie).
 44. Otrzymaliśmy rachunki za prąd w kościele i starej plebanii w firmie „Tauron” – 1094,70 zł + 121, 58 zł + 38,87 zł + 9,40 zł + 73,31 zł + 12 zł.
 45. Dziękuję 5 panom z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela – pracowali: Stanisław Karpiel (za niego Mateusz Kachniarz), Jan Kachniarz (KP 31), Jan Kachniarz (KP 3 – za niego Michał Poręba), Stanisław Jelito, Kazimierz Kościółek i Szymon Śmierciak (który był z grupy kobiet za swą mamę Ilonę Śmierciak). Wykonali pracę plantowania terenu na cmentarzu oraz zwózki i zaczęcia kładzenia korytek koło głównych schodów. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. Będą do wykonania prace plantowania i utwardzania.
 46. Zamiast pracy w swojej dziesiątce ofiarę złożyli: Edyta i Dariusz Wielocha (200 zł).Dziękuję 9 paniom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – pracowały: Maria Kotas, Bernadetta Bochenek, Teresa Witek, Barbara Wacławiak, Lucyna Gomółka (za nią syn Krystian), Beata Jelito (za nią córka Marta), Danuta Siedlarz (z synem Patrykiem), Ilona Śmierciak (za nią syn Szymon, który pracował z mężczyznami). Wykonały prace pielęgnacyjno-porządkowe (plewienia na cmentarzu, koło cerkwi i kościoła). Na sobotę proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka. W planie są prace pielęgnacyjno-porządkowe.
 47. Zamiast pracy ofiarę złożyła: Maria Wacławiak (70 zł).
 48. Rozpoczęło się kładzenie płytek w podziemiach kościoła (na razie w pomieszczeniach gospodarczych) – robi to Kazimierz Dziedzina.
 49. W sobotę przy wykopach pracowała przez 8 godzin mała koparka – z dojazdem zapłaciłem 800 zł. Będzie jeszcze kopać po niedzieli.
 50. W poniedziałek w naszej parafii 32 księży (moi rokowi koledzy) sprawowali Mszę św. dziękczynną z okazji 30-lecia kapłaństwa.
 51. Dziękuję: Radzie Parafialnej za kwiaty dane księżom i złożone życzenia – wielu księży róże te pozostawiło Matce Bożej przy obrazie (są we flakonie). Wikariuszowi – za przygotowanie liturgii z udziałem LSO, a wiernym za życzliwe uczestnictwo Mszy św. sprawowanej przez 32 kapłanów z mojego rocznika pod przewodnictwem ks. dra Bolesława Margańskiego – niegdysiejszego wicerektora seminarium i naszego opiekuna.
 52. Podziękowania składam kucharce Elżbiecie Zielińskiej za ofiarowany tort urodzinowy dla księży jubilatów oraz życzenia i prezenty.
 53. Dziękuję lektorom Łukaszowi Michalikowi i Aleksandrowi Kmakowi za wyniesienie donicowych dużych kwiatów z podziemi kościoła.
 54. Za obcięcie liści podeschłych w tych kwiatach dziękuję Bożenie Gaborek.
 55. Elżbiecie Chełminiak dziękuję za uszycie kolejnych (już trzecich) tym razem zielonych zasłonek dla IHS do kaplicy bocznej.
 56. Dziękuję rodzinom uczestniczących we wtorek w swoich Mszach św. (rodzina Wyszowskich, Bochenków, Surmów i Ruszkowiczów) za pomoc w przemieszczeniu na cmentarz 3 kontenerów za śmieci – kontenery te czekały aż dotąd, bo ciągle nie był zabierany wymówiony firmie „Sita” dzierżawiony kosz na śmieci.
 57. Od tej pory sortujmy odpady do trzech pojemników z napisami: „szkło” – „plastik” – „sztuczne kwiaty”, natomiast naturalne biodegradowalne resztki zrzucajmy na pryzmie przy napisie „trawa” w kącie parkingu (wieńce, bukiety i trawę, zawartość doniczek. Z góry dziękuję.
 58. Najbardziej się cieszę i jeszcze raz dziękuję tym, którzy zużyte znicze (wkłady, szkło) zabierają do domu. A na szczęście wielu jest takich!
 59. Jeszcze raz proszę o zabranie palm wystawionych przy kościele – jeśli nie będą odebrane, pójdą do spalenia.
 60. Parafia św. Małgorzaty zaprasza dziś (9 VI) na Festyn Parafialny od g. 13:00 na parkingu parafialnym. Za tydzień u nas X Świętojanki.
 61. 20 VI – Koncert „Jednego serca – Jednego Ducha” w Boże Ciało w Rzeszowie o 19:00. Wyjazd z N. Sącza około 15.30 z parafii MBN.
 62. Dziękuję za ofiarę 100 zł na sprzątanie rodzinie: Maria, Jerzy Janus. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Małgorzata, Krzysztof Borkowscy (już wpłacili 100 zł); Stanisława, Stefan Wolak; Bożena, Narcyz Wolak; Katarzyna, Stefan Wolak.
 63. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 09 czerwca 2019 12:42
 

Ewangelia na dziś