Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Trójcy Przenajświętszej – 16 czerwca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Trójcy Przenajświętszej – 16 czerwca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 czerwca 2019 15:37

Niedziela Trójcy Przenajświętszej – 16 czerwca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 16 VI – Uroczystość Najświętszej Trójcy

Poniedziałek – 17 VI – wsp. św. Brata Alberta Chmielowskiego, zak.

Środa – 19 VI – wsp. dow. św. Romualda, opata

Czwartek – 20 VI – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa („Boże Ciało”)

Piątek – 21 VI – wsp. św. Alojzego Gonzagi, zak.

Sobota – 22 VI – wsp. dow. Paulina z Noli, bpa; albo: św. Jana Fishera, bpa i Tomasza More`a, męcz.

Niedziela – 23 VI – XII Niedziela Zwykła (II Okres Zwykły zaczął się w poniedziałek 10 VI)
 1. Liturgia Słowa kieruje dziś nasze myśli i uczucia ku Bogu Jedynemu w Trzech Osobach – niechaj będzie chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Św.
 2. W tę niedzielę 16 VI w Starym Sączu – Diecezjalne Święto Rodziny: po Mszy św. festyn rodzinny i piknik (program na plakatach).
 3. W tę niedzielę 16 VI przypada Uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres Komunii Świętej wielkanocnej.
 4. Także dziś 16 VI odpust „na Trójcę Świętą” w parafii św. Rocha w Nowym Sączu – suma o 11:00.
 5. Popołudniowa Msza św. dziś jak zwykle o 14:30 w starym kościele (po niej litania do Serca Bożego).
 6. We wtorek o 12:30 – Msza św. komersowa dla uczniów klas VIII i III gimnazjalnych.
 7. We wtorek 18 VI o 18:00 spotkanie rokowe księży z rocznika ks. Jana.
 8. W środę przed Bożym Ciałem możliwość dodatkowej godzinnej spowiedzi świętej od 17:00 – by dać szansę bycia w łasce uświęcającej, albowiem w Boże Ciało i w jego Oktawie, będąc w stanie łaski uświęcającej, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 9. Decyzją premiera rządu skrócono rok szkolny przenosząc jego zakończenie z piątku po Bożym Ciele na środę przed tą Uroczystością – na 19 VI.
 10. Dlatego we środę o 8:30 dodatkowa Msza św. dziękczynna na zakończenie roku szkolnego naszych dzieci i młodzieży. Od 8:00 – spowiedź.
 11. W Najbliższy czwartek 20 VI przypada Uroczystość Bożego Ciała – Msze św.: prymaria o 7:00; wotywa o 9:00 i suma o 10:30 (z procesją do czterech ołtarzy); nie ma Mszy św. popołudniowej o 14:30 w cerkwi.
 12. Przypominam z naciskiem i dobitnie, że jest to święto obowiązkowe!
 13. W procesji Bożego Ciała w czwartek 20 VI wyruszamy na Mszalnicę – Zagórę (z zakończeniem i rozwiązaniem procesji przy ostatnim ołtarzu).
 14. Przejdziemy odległość: 2800 metrów (I ołtarz po 1600 metrach; II ołtarz po 2000 metrów; III ołtarz po 2400 metrach; IV ołtarz na 2800 metrze). I tam końcowe błogosławieństwo i powrót prywatny do domu.
 15. Proszę o zabranie na procesję wszystkich feretronów – a panów na koniec o pomoc w załadunku paramentów liturgicznych i figur na auto.
 16. Policję i strażaków z OSP proszę o zabezpieczenie drogi głównej (straż również niesie baldachim i figurkę św. Floriana).
 17. Dzieci proszę o sypanie kwiatów i dzwonienie dzwoneczkami.
 18. Hasła na tegoroczne ołtarze Bożego Ciała: 1. Eucharystia - przymierze przyjaźni i posłuszeństwa; 2. „Pełni Ducha” – pełni miłosierdzia; 3. Eucharystia - doświadczenie „Żyjącego”; 4. „Strzeżmy się tego, co nas rozdziela”.
 19. Składka w czwartkową Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przeznaczona jest corocznie na hospicja i cele charytatywne.
 20. Uroczystości Bożego Ciała towarzyszy w Polsce następująca po niej przez 8 dni Oktawa Bożego Ciała – trwać ona będzie do czwartku 27 VI.
 21. W te dni na procesję Eucharystyczną przychodzić będziemy codziennie w dni powszednie na godz. 18:00 (Msza św. i po niej procesja z IHS).
 22. Natomiast w niedzielę w Oktawie Bożego Ciała, czyli 23 VI, procesja będzie po sumie odprawianej o 10:30. Wtedy też śpiewa schola.
 23. Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała nastąpi błogosławieństwo wianków oraz dzieci. Już dziś zapraszam do świętowania tejże Oktawy.
 24. Po Oktawie BC jeszcze w piątek 28 VI w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa dodatkowa procesja Eucharystyczna.
 25. Uroczystość Bożego Ciała 20 VI zbliża się wielkimi krokami, a wraz z tym cudownym darem i tajemnicą Eucharystii, w Rzeszowie, największy w Polsce koncert uwielbieniowy z tej okazji: „JEDNEGO SERCA – JEDNEGO DUCHA! Oczywiście nie może na nim zabraknąć młodych z naszego Dekanatu! Serdecznie zapraszamy! Jest dostępny autokar, który pojedzie z Nowego Sącza, a który może zabrać młodych z parafii naszego dekanatu. Wyjazd z N. Sącza około 15:30 z parafii MB Niepokalanej (Biały Klasztor). Więcej informacji na plakacie. Koncert trwa od 19:00 do 23:00 (powrót po północy), koszt 30 zł. Od nas zapisało się 11 osób młodych.
 26. W sobotę 22 VI o 10:00 w Tarnowie „u św. Karoliny” spotkanie nadzwyczajnych szafarzy (pożegnanie ks. prał. Bolesława Margańskiego).
 27. Podczas tej Mszy św. pod przewodnictwem JE ks. bpa Andrzeja Jeża 139 kolejnych zostanie dopuszczonych do tej posługi (wśród nich 1 od nas).
 28. W sobotę w Świdnicy kończą się Msze św. gregoriańskie za śp. Marię Wyszowską: o dar nieba (trwały od piątku 24 V). Odprawiał je ks. infułat.
 29. W przyszłą niedzielę 23 VI obchodzi się Dzień Ojca – w naszej modlitwie pamiętajmy o naszych żyjących i zmarłych tatach.
 30. Odpust ku czci Głównej Patronki parafii w Paszynie MBNP odbędzie się 23 VI – w niedzielę o 11:00.
 31. Nabożeństwa czerwcowe ku czci NSPJ w naszej parafii w dni powszednie: po Mszach św. porannych odmawiamy; a po Mszach św. wieczornych śpiewamy Litanię do NSPJ i Akt Zawierzenia przed IHS. Zaś w niedziele – po Mszy popołudniowej w cerkwi też przed Sanctissimum.
 32. W związek małżeński zamierzają wstąpić:
 33. Zapowiedź druga:
 34. Mateusz Rafał Ziółko, zam. Ptaszkowa; oraz: Kinga Maria Kruczek, zam. Królowa Górna.
 35. Mateusz Paweł Ruman, zam. Kotów; oraz: Beata Anna Geniec, zam. Królowa Górna.
 36. Zapowiedź pierwsza:Dawid Buczek, zam. Królowa Górna; oraz: Justyna Katarzyna Poręba, zam. Królowa Górna. Paweł Klimek, zam. Łososina Dolna; oraz: Ewelina Anna Trojan, zam. Królowa Górna. Sławomir Szczepan Romanek, zam. Binczarowa; oraz: Izabela Magdalena Poręba, zam. Królowa Górna. Kto wiedziałby o jakiejkolwiek przeszkodzie do zawarcia tych małżeństw winien ją zgłosić w kancelarii parafialnej.
 37. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.
 38. W tym tygodniu jeszcze dwa spotkania dziecięce: ● ministranci we środę o godz. 17:00 ● schola w sobotę godz. 9:00.
 39. Na czas wakacyjny od teraz do odwołania zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 40. Wydatki tego tygodnia: Ubezpieczenie budynków i miejsc kościelnych od odpowiedzialności cywilnej w firmie „Compensa”.
 41. Rachunki za prąd w kościele i starej plebanii w firmie „Tauron”.
 42. Zapłata za poniedziałkową pracę małej koparki (75 zł za godzinę + dojazd).
 43. Zakup 100 betonowych obrzeży, 100 małych trapezowych betonowych korytek i 4 kręgi z firmy „Stelmach” (+ kaucja za 7 palet).
 44. Za trzy pizze (z dodatkami) dla pracujących w sobotę zł oraz napoje, 3 zgrzewki wody mineralnej, kawa, herbata, cytryna i lody.
 45. Zakup 30 worków cementu „Portland”. Zaś gryz i piasek wykorzystano na razie z zapasów.
 46. Zbiórka do puszek sprzed kościoła na Uniwersytet Papieski JP II z Pięćdziesiątnicy wyniosła 464,02 zł.
 47. Zaś składka inwestycyjna wyniosła 3349,10 zł.
 48. Na wydawanie biuletynu: Stanisława i Jan Szczurek (50 zł); Zofia Nowak (30 zł). Dzięki.
 49. Dziękuję 7 panom z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – pracowali: Stanisław Lebda (za niego Stanisław Jelito), Tadeusz Szkaradek, Tadeusz Górka (od też użyczył traktora z przyczepką), Jacek Kachniarz, Andrzej Lelito, Tadeusz Homoncik, Marek Bochenek (za niego Michał Poręba). Wykonali pracę zwózki i kładzenia korytek koło głównych schodów. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z 2 grup: ● z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza oraz ● z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca. Będą do wykonania nadal prace kładzenia korytek oraz porządkowo-pielęgnacyjne. Potrzebny będzie też jeden ciągnik.
 50. Zamiast pracy w swojej dziesiątce ofiarę złożyli: Dariusz i Radosław Aleksandrowicz (2 razy po 50 zł).
 51. Dziękuję 7 paniom z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – pracowały: Teresa Kościółek, Teresa Popiela, Agnieszka Kruczek, Renata Janus, Faustyna Szczepanik, Marcelina Kościółek, Teresa Jelito. Wykonały prace zbierania kamieni i ziemi po wykopach koparką. Na sobotę proszę o przyjście kobiet ● z grupy dziesiętnika Romana Pazgana. W planie są prace pielęgnacyjno-porządkowe (także zbieranie kamieni).
 52. Zamiast pracy: ofiarę 50 zł złożyła Agnieszka Jawor; zaś z dziesiątki Edyty Ząber ofiarę 50 zł złożyła Władysława Michalik.
 53. Dziękuję też Janowi Królewskiemu za użyczenie w sobotę przed tygodniem traktora do kilkukrotnej przewózki betonowych korytek.
 54. Małą najętą koparką zostały wykonane wykopy pod dwa duże oczka, pod betonowe korytka ściekowe uchwytujące wodę deszczową z rury spod nowego kościoła, z placów i brzegów przy nowej i starej plebanii oraz dwa doły pod 1000 litrowe pojemniki na wodę z rynien starej plebanii.
 55. Po sobocie pracowała ona także w poniedziałek przez 5,5 godziny – tym razem z dojazdem zapłaciłem 660 zł (w sobotę 800 zł).
 56. W dalszym ciągu kładziona jest przez naszego parafianina – K. Dziedzinę posadzka płytkowa (zakończył już w pomieszczeniach technicznych).
 57. Dziękuję J. Gaborkowi za przewiezienie piasku i gryzu znad kościoła ku starej plebanii dla robienia betonu (on też użyczył małej betoniarki).
 58. Janusz Gaborek podjął się kamieniarskiego wykonania obejścia wokół starej plebanii – będzie to robił sukcesywnie wedle dyspozycji czasowej.
 59. Dziękuję kwiaciarni „Lobelia” w Kamionce Wielkiej za darmo dane parafii 6 sztuk wieloletnich skalników.
 60. Dziękuję pewnemu parafianinowi za 12 wiaderek ozdobnego białego cemento-tynku „Portland” do kaplicy cmentarnej.
 61. Cieszę się z powodu porządku na cmentarzu i dziękuję tym, którzy zużyte znicze (wkłady, szkło) zabierają do domu. A takich jest wielu!
 62. W „Diecezjalnym Dziękczynieniu” za przyjęty Sakrament Bierzmowania we wtorek 11 VI przy ołtarzu papieskim w Starym Sączu od nas uczestniczyło 11 młodych (termin ten niestety zderzył się w naszej gminie z PAS`2019 (Prezentacje Artystyczne Szkół Gminy Kamionka Wielka).
 63. Dziękuję za udział w Wieczystej Adoracji (od 7:00 do 18:00) wyznaczonej przez ks. Biskupa na miniony piątek 14 czerwca, o czym informowałem w drugi dzień „Zielonych Świątków”, czyli w poniedziałkowe Święto „Matki Kościoła”.
 64. Dziś na boisku sportowym X Świętojanki – program na plakatach.
 65. We wtorek 2 VII organizowana jest przez Akcję Katolicką coroczna pielgrzymka do Tuchowa na odpust ku czci MB o 18:00; wyjazd o 15:30.
 66. Dziękuję za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Maria, Marek Janus; Maria, Stanisław Wyszowski; Małgorzata, Krzysztof Borkowscy; Stanisława, Stefan Wolak; Bożena, Narcyz Wolak; Katarzyna, Stefan Wolak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny: Grażyna, Edward Stanek; Monika, Janusz Stanek; Krystyna, Czesław Świgut.
 67. Do zabrania na stoliku darmowy numer „Tygodnika Sądeckiego” o wizycie JP II w Starym Sączu w dniu 16 czerwca 1999 r.
 68. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
 

Ewangelia na dziś