Start Informacje XIII Niedziela Zwykła – 30 czerwca 2019
XIII Niedziela Zwykła – 30 czerwca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 30 czerwca 2019 06:02

XIII Niedziela Zwykła – 30 czerwca 2019

W tygodniu:

Niedziela – 30 VI – XIII Niedziela Zwykła (Niedziela Synodalna); wsp. dow. św. Pierwszych Męczenników Kościoła rzymskiego (opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VII – wsp. dow. św. Ottona, bpa

Wtorek – 2 VII – Święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

I Środa – 3 VII – Święto św. Tomasza Apostoła

I Czwartek – 4 VII – wsp. dow. św. Elżbiety Portugalskiej

I Piątek – 5 VII – wsp. dow. św. Antoniego Marii Zaccarii, prezb.; albo: św. Marii Goretti, dziew. i męcz.

I Sobota – 6 VII – wsp. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziew.

I Niedziela – 7 VII – XIV Niedziela Zwykła (Adoracyjna)

 1. Liturgia Słowa przez obrazy różnych biblijnych powołań zachęca nas do wierności Powołującemu Bogu poprzez życie w wolności Miłości.
 2. Po homilii odczytany dziś będzie komunikat Biskupa w związku z mianowaniem nowego nadzwyczajnego szafarza Komunii Św. w parafii.
 3. W tę XIII Niedzielę Zwykłą w naszej diecezji przypada Niedziela Synodalna z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.
 4. To ostatni już dzień miesiąca – zakończenie nabożeństw czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa (o 14:30 w cerkwi).
 5. W Starym Sączu przy ołtarzu papieskim diecezjalne uwielbienie „Laboratorium Miłości”. Program na plakacie i ulotkach.
 6. W tę niedzielę (30 VI) kończą się odprawiane w parafii Msze św. „gregoriańskie” za śp. Eugeniusza Surmę.
 7. Zaś od jutra, tj. poniedziałku 1 VII rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Eugeniusza Kruczka – od jego brata Jana.
 8. Od jutra (1 VII) wyjeżdżam na miesięczny urlop, dlatego część intencji odprawianych będzie poza parafią (zapraszam jednak rodzinę zmarłych w danym dniu do świątyni, gdzie można przyjąć Komunię Świętą za swego zmarłego).
 9. Od poniedziałku obowiązuje IV tom Lekcjonarza Mszalnego.
 10. We wtorkowe święto NMP Tuchowskiej w naszej parafii Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 11. Wielki Odpust w Tuchowie trwa od 1 VII (18:00) do 9 VII (18:30) – szczegółowy program: na plakacie w gablocie.
 12. We wtorek 2 VII wyrusza sprzed kościoła coroczna pielgrzymka do Tuchowa na odpust ku czci MB o 18:00; wyjazd o 15:30.
 13. W środę 3 VII obchodzi się Święto św. Tomasza Apostoła – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 14. W tym tygodniu przypada I środa: „dzień misyjny” w parafii – o 18:00: modlitwa za misjonarzy, zmiana tajemnic i składka na misje.
 15. Również przed nami I czwartek lipca – Msze św. o 6:30 (z Litanią do Imienia Jezus) i o 18:00 (z Adoracją IHS).
 16. Z racji wakacji nie ma w I czwartek adoracji popołudniowej dla kandydatów do bierzmowania od 15:00 do 20:00.
 17. W I czwartek oraz I piątek comiesięczna półgodzinna spowiedź św. od 17:30 do 18:00.
 18. W I piątek do chorych udaje się ks. wikariusz zaraz po obiedzie.
 19. W I piątek od godz. 13:30 ogólna Adoracja IHS w kaplicy bocznej do godz. 22:00. Zapraszam.
 20. W I piątek Msze św. o godzinach: 6:30 – 15:00 oraz 18:00. Rano z litanią do NSPJ, a wieczorem z Adoracją IHS.
 21. W I sobotę Msze św. o godzinach: 6:30 – 8:00 oraz 18:00. Rano z litanią do MB, zaś wieczorem z Adoracją IHS.
 22. W sobotę we wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej obchodzi się „patronalne święto Apostolstwa Chorych”.
 23. Błogosławiona Maria Teresa wedle postanowienia uprzedniego IV Synodu Diecezji Tarnowskiej jest także patronką współpracy misyjnej diecezji tarnowskiej – stąd w sobotę modlimy się za misjonarzy tarnowskich.
 24. W niedzielę 7 VII przypada I niedziela miesiąca – po Mszach św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 25. Po 7:00 w niedzielę za tydzień 7 VII zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za 2 tygodnie 14 VII po 7:00 – w Różach Niewiast).
 26. W niedzielę 7 VII – składka diecezjalna; 14 VII – składka inwestycyjna.
 27. Dziś 30 VI odpust w Kamionce Wielkiej – suma o 11:00.; zaś za tydzień 7 VII – w Nawojowej.
 28. Intencja powszechna do omodlenia przez Róże: „Aby politycy, uczeni i ekonomiści pracowali razem na rzecz ochrony mórz i oceanów”.
 29. W sakramentalny związek małżeński zamierzają wstąpić: Zapowiedź trzecia: Dawid Buczek, zam. Królowa Górna; oraz: Justyna Katarzyna Poręba, zam. Królowa Górna. Paweł Klimek, zam. Łososina Dolna; oraz: Ewelina Anna Trojan, zam. Królowa Górna. Sławomir Szczepan Romanek, zam. Binczarowa; oraz: Izabela Magdalena Poręba, zam. Królowa Górna. Zapowiedź pierwsza: Dawid Siedlarz, zam. Kraków; oraz: Aleksandra Buszek, zam. Kraków. Krzysztof Pazgan, zam. Królowa Górna; oraz: Dominika Karolina Sarota, zam. Brzana (parafia Bobowa).
 30. Kto wiedziałby o jakichś przeszkodach do zawarcia tych małżeństw, powinien takie zgłosi w kancelarii parafialnej. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jana Pawła II zel. Katarzyny Gruca.
 31. Na czas wakacyjny do odwołania zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 32. Wydatki tego tygodnia: Zakup w firmie „Stelmach” 26 sztuk trapezowych korytek 50 cm/50 cm + transport.
 33. Za cukierki dla dzieci w Oktawie Bożego Ciała.
 34. Na paliwo do traktorka kosiarki. Kwiatki (10 rozsad begonii).
 35. Transformatorki do fontanienek (w miejsce trzech spalonych po burzy).
 36. Dla pracujących w sobotę: trzy pizze; trzydzieści lodów; trzy zgrzewki wody mineralnej; paczka kawy.
 37. Baterie do zegara w kościele i mikrofonów. Żarówki zwykłe.
 38. Składka z soboty 29 czerwca jako tzw. „świętopietrze” przeznaczona do dyspozycji Ojca Świętego wyniosła 1103,50 zł.
 39. W sobotę na „sumie” ślubowanie złożyła czwórka dziewcząt z DSM (dotychczasowych kandydatek): Monika Homoncik, Julia Kruczek, Natalia Kruczek, Magdalena Kumorek. Gratuluję dziewczętom wytrwałości, a rodzicom sposobu wychowania chrześcijańskiego.
 40. Dziękuję 9 panom z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – pracowali: Kazimierz Poręba, Janusz Poręba, Grzegorz Siedlarz, Jacek Pałka, Arkadiusz Walawski, Andrzej Śmierciak, Szymon Śmierciak, Mieczysław Witek (z traktorem), Jan Krok (za niego Michał Poręba). Dziękuję również aż 13 panom z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – pracowali: Robert Kościółek, Józef Ruszkowicz, Paweł Jelito (z niego syn Konrad), Tadeusz Wacławiak (za niego Krystian Gomółka), Władysław Groń (za niego Krzysztof Groń), Stanisław Bobak, Mariusz Bobak, Mirosław Jawor, Mateusz jawor, Wojciech Jelito, Marek Witek (z ciągnikiem), Tomasz Popiela, Piotr Jelito (za niego Jan Poręba). Razem wykonali pracę kładzenia korytek koło schodów, wyjęcia kamieni i płyt chodnikowych koło starej plebanii i ich zwiezienia, czyszczenia i plantowania na cmentarza.
 41. Zamiast pracy w swojej dziesiątce ofiarę złożyli: Paweł Janus (50 zł); Radosław Kois (50 zł).
 42. Zamiast pracy w poprzednią sobotę ofiarę złożyli: Wiesław i Beata Krok (100 zł).
 43. Dziękuję 5 paniom z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka – pracowały: Helena Zdziarska, Zofia Kruczek (za nią Mateusz Zdziarski), Magdalena Zdziarska, Maria Galica (za nią Katarzyna Sekuła), Joanna Kmak (za nią Karolina Sekuła). Wykonały prace zbierania kamieni i ziemi po wykopach koparką.
 44. Do sierpnia następuje teraz miesięczna przerwa w pracach przykościelnych dziesiątkami zarówno kobiet jak i mężczyzn.
 45. Trwa kładzenie posadzki w kaplicznej części podziemi – czyni to nasz parafianin Kazimierz Dziedzina (pomagają mu synowie).
 46. Malowania drugiego pomieszczenia gospodarczego w podziemiach kościoła podjął się Eugeniusz Janusz. Dziękuję.
 47. Dziękuję dwom młodzieńcom Szymonowi Śmierciakowi i Mateuszowi Jaworowi za robotę przez 2 półdniówki przy zapuszczaniu pergoli.
 48. Pomogli mi przy znoszeniu płyt marmurowych dwaj młodzieńcy: Grzegorz Marszałek i Sebastian Nowak. Dziękuję.
 49. Przy znoszeniu krzyży i stojaków pod choinki pomogli lektorzy: Mateusz Kachniarz, Jakub Janus, Szymon Mężyk. Dzięki.
 50. Jutro zaczyna się 82 Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę: „W imię przyszłości kultury”.
 51. Na razie na oazę zgłosiło się 7 ministrantów – jak już podawałem nastąpiła mała zmiana terminu i miejsca oazy: otóż wyjeżdżają nie do Jurkowa, a do Krynicy do willi „Pogoń” w terminie: 7 – 17 lipca. Koszt ten sam. Dojazd do Krynicy na 17:00. Za zmianę przeprasza organizator: ks. Sylwester Brzeźny.
 52. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Izabela i Andrzej Michalik; Maria i Stanisław Poręba. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Andrzej Kuziak; Anna i Bartosz Majoch; Tomasz Smoroń; Antoni Smoroń.
 53. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 30 czerwca 2019 14:51
 

Ewangelia na dziś

 • 2019-09-15, 24. Niedziela zwykła
  Łk 15,1-32
  Zbliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: „Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła». Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia. Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata domu i nie szuka starannie, aż ją znajdzie? A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: «Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam». Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”. Powiedział też: „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: «Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników». Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się; ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to znaczy. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się»”.