Start Informacje Duszpasterskie XVI Niedziela Zwykła – 21 lipca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVI Niedziela Zwykła – 21 lipca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 21 lipca 2019 06:08

XVI Niedziela Zwykła – 21 lipca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 21 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Wawrzyńca z Brindisi, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Apolinarego, bpa i męcz. (opuszcza się).

Poniedziałek – 22 VII – Święto św. Magdaleny

Wtorek – 23 VII – Święto św. Brygidy, zakonnicy – patronki Europy

Środa – 24 VII – wsp. św. Kingi, dziewicy – patronki Diecezji Tarnowskiej

Czwartek – 25 VII – Święto św. Jakuba Apostoła; albo: wsp. dow. św. Krzysztofa – patrona kierowców

Piątek – 26 VII – wsp. śś. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Niedziela – 28 VII – XVII Niedziela Zwykła (Synodalna); albo: wsp. św. Charbela Makhlufa, prezb. (opuszcza się)

 1. Lit. Słowa opisując biblijne gościny: Abrahama oraz Marii i Marty – zaprasza nas wszystkich do otwarcia się na Boga i bliźnich.
 2. W tę niedzielę 21 VII składka rokrocznie przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.
 3. Także dziś (21 VII), tj. w niedzielę poprzedzającą liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców, które przypada w czwartek 25 lipca: w naszej parafii po każdej Mszy św. pobłogosławione będą pojazdy i kierowcy.
 4. Zapraszam więc po każdej Mszy św. wszystkich kierujących samochodami, motocyklami, motorowerami i rowerami na parkingi przykościelne, gdzie po modlitwie błogosławieństwa w świątyni kapłan podejdzie do naszych pojazdów i je pokropi.
 5. Jeśli mamy takie życzenie, to przy tej okazji można będzie złożyć na tacę niesioną przez lektora ofiarę na środki lokomocji dla naszych misjonarzy w ramach akcji „św. Krzysztof – grosz za kilometr” prowadzonej przez fundację MIVA POLSKA.
 6. Przy tej też okazji otrzymamy obrazki z św. Krzysztofem i modlitwą kierowcy.
 7. Zamiast kazania odczytany będzie Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bpa Jerzego Mazura SVD na XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa przeżywany pod hasłem: „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa”.
 8. Także cała niedzielna liturgia przygotowana jest w odpowiednich nadesłanych materiałach („Akcja św. Krzysztof” – str. 3-7).
 9. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna też „XX Tydzień św. Krzysztofa” (21-28 lipca), w których modlimy się za użytkowników dróg.
 10. Jeszcze do dziś (14-21 VII) trwa tygodniowy odpust szkaplerzny w Tarnowie na Burku. Szczegóły: na afiszu w gablocie.
 11. Natomiast do jutra (do poniedziałku) trwa ponadtygodniowy odpust w Lipnicy Murowanej ku czci św. Szymona (14-22 VII). Jest on pod hasłem: „Pamiętaj, byś był Maryi czcicielem…” (szczegółowy program na afiszu w gablocie).
 12. Jutro, tj. w poniedziałek 22 lipca przypada Święto św. Marii Magdaleny – Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 13. Zaś we wtorek 23 VII obchodzi się Święto św. Brygidy Szwedzkiej, która jest patronką Europy – Msze św. również o 6:30 i 18:00.
 14. W Starym Sączu już we wtorek wigilią rozpoczyna się we wszystkich parafiach Uroczystość ku czci św. Kingi – patronki Miasta.
 15. W innych parafiach św. Kingę czcimy w środę 24 VII zwyczajnym wspomnieniem liturgicznym.
 16. Pamiętajmy w naszych modlitwach o mniszkach starosądeckich, siostrach klaryskach (to zakon klauzurowy).
 17. W środowe wspomnienie liturgiczne św. Kingi (24 VII) przypada także patronalne „Święto Policji”.
 18. W środę 24 VII także wigilijnymi obchodami rozpoczyna się w Brzesku we wszystkich parafiach Uroczystość św. Jakuba Apostoła – patrona miasta, które leży na trasie jednej z odnóg „Drogi Jakubowej” (po portugalskiej Fatimie będąc dopiero co w hiszpańskim Santiago de Compostela polecałem Was Drodzy także św. Jakubowi Apostołowi przy Jego grobie).
 19. W innych zaś parafiach czcimy Go w czwartek osobnym Świętem – u nas w czwartek Msze św. o 6:30 i 18:00.
 20. W czwartkowe Święto św. Jakuba (25 VII) czci się także w liturgiczne wspomnienie – św. Krzysztofa, patrona kierowców.
 21. Patronem podróżujących jest także św. Rafał – Archanioł.
 22. W piątek we wspomnienie śś. Joachima i Anny, rodziców Maryi i dziadków Jezusa pamiętajmy o starszych w naszych domach.
 23. Niedziela za tydzień, ostatnia w lipcu, jest też kolejną Niedzielą Synodalną z własną wyznaczoną przez ks. Biskupa liturgią.
 24. Do końca lipca przebywam na urlopie, dlatego część intencji odprawiane jest poza parafią (niemiej zapraszam rodzinę zmarłych w danym dniu do świątyni, by uczestniczyć w świętej liturgii i przyjąć Komunię Świętą).
 25. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet – p.w. św. siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.
 26. Na czas wakacji do odwołania zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 27. Z racji letnich upałów Msze św. niedzielne w czasie wakacyjnym są nieco krótsze niż zwykle.
 28. Wydatki tego tygodnia:
 29. Opłata za gaz: 121,66 zł + 21,90 zł (+ 6,40 obsługa transakcyjna) = 149,96 zł.
 30. Opłata za telefon stacjonarny w kancelarii parafialnej – 76,03 zł (+ 3,20 zł obsługa transakcyjna w banku) = 79,23 zł.
 31. Przerobienie stolików do podziemi kościoła – 60 zł.
 32. Duża konewka do podlewania kwiatów – 26,60 zł.
 33. Zraszacz do węża na wodę – 19,98 zł.
 34. Benzyna do traktorka-kosiarki: 50 zł.
 35. Razem wydałem sumę: 385,77 zł.
 36. Składka inwestycyjna z II niedzieli lipca (14 VII) wyniosła nieco mniej niż zwykle, bo 2771,20 zł.
 37. Dziękuję Władysławie Pokrzywa za ofiarę 50 zł na drukowanie parafialnego cotygodniowego biuletynu informacyjnego.
 38. Jeszcze w tym tygodniu do początku sierpnia trwa miesięczna przerwa w pracach przy kościele dziesiątkami kobiet jak i mężczyzn.
 39. Zakończono już kładzenie posadzki w kaplicznej części podziemi – zakończyło się też fugowanie (robił to Kazimierz Dziedzina).
 40. Rozliczenie za zakup zużytego materiału (płytki, wylewka, kleje i fugi) jak i wynagrodzenie za wykonaną pracę nastąpi w sierpniu – wtedy też będzie zapowiedziana trzecia w tym 2017 roku inwestycyjna składka w kopertach.
 41. Wcześniejsze były: pierwsza – na zakup i montaż aluminiowych drzwi i okien; druga – na tynkowanie wszystkich pomieszczeń.
 42. W sierpniu czeka nas jeszcze: malowanie na biało kaplicy i 2 zakrystii, montaż listew maskujących koło przewodów grzewczych, a także montaż lamp (plafonów i kinkietów) w kaplicy i zakrystiach oraz zakładanie paneli gniazdek i kontaktów elektrycznych.
 43. Cały czas trwa układanie otoczenia starej plebanii – dorywczo przez te wakacje w wolne dni wykonuje te prace Janusz Gaborek wedle przekazanego mu projektu i po wcześniejszych uzgodnieniach ze mną. Na przygotowanym podłożu, na gruzowo – klińcowo – podsypkowej podbudowie będą położone polami trzy rodzaje materiału: kostka brukowa, kamień łupany już przeze mnie zamówiony w kamieniołomie na sierpień oraz owale jesionowego drewna zakonserwowanego wcześniej w przepalonym oleju i ropie.
 44. Przy okazji robienia obrzeży kładzione są też korytka i rury dla odprowadzenia wody deszczowej z rynien oraz z placu.
 45. Kamień z kamieniołomu zapłacony będzie i przywieziony po moim powrocie z urlopu (w sierpniu).
 46. Jeśli mamy wśród nas w domach w naszych rodzinach ludzi chorych, bądź niedołężnych, mających trudność z udaniem się w niedzielę do kościoła, to zgłaszajmy to księdzu (ten przyjeżdża w I piątki), bądź nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej (ci przynoszą Komunię Świętą w każdą niedzielę). Aktualnie w parafii mamy czterech szafarzy świeckich: nowy szafarz nadzwyczajny – Robert Kościółek (z Mszalnicy-Zagóry) oraz trzej dotychczasowi pozostali: Edward Nowak (z Królowej Górnej), Mirosław Jawor (z Mszalnicy-Zagóry) i Paweł Janus (z Mszalnicy-Zagóry). W tym miejscu wyrażam im wdzięczność za pokorną cichą posługę.
 47. Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie zaprasza do studiowania na tej wyższej uczelni. Kierunki: archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna; filozofia; historia; historia sztuki; muzyka kościelna; nauki o rodzinie; ochrona dóbr kultury; praca socjalna; turystyka i zarządzanie dziedzictwem; turystyka religijna; prawo kanoniczne; teologia. Rekrutacja: WWW.UPJP2.edu.pl Więcej informacji dla zainteresowanych – na plakacie w gablocie i ulotkach z tyłu kościoła.
 48. Dziękuję za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Władysława i Jan Królewscy; Anna i Grzegorz Skoczeń; Renata i Andrzej Królewscy; Andrzej Kuziak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Monika i Adam Królewscy; Agata Cienki; Agnieszka i Dawid Kurczab.
 49. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 21 lipca 2019 06:37
 

Ewangelia na dziś