Start Informacje Duszpasterskie XVII Niedziela Zwykła – 28 lipca 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVII Niedziela Zwykła – 28 lipca 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 lipca 2019 06:23

XVII Niedziela Zwykła – 28 lipca 2019

 

W tygodniu:

Niedziela – 28 VII – XVII Niedziela Zwykła (Synodalna); albo: wsp. św. Charbela Makhlufa, prezb. (opuszcza się)

Poniedziałek – 29 VII – wsp. św. Marty

Wtorek – 30 VII – wsp. dow. św. Piotra Chryzologa, bpa i dok. Kośc.

Środa – 31 VII – wsp. św. Ignacego z Loyoli, prezb.

I Czwartek – 1 VIII – wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc.

I Piątek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Sobota – 3 VIII – wotywa o NMP

I Niedziela – 4 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb. (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa wzywa nas do wytrwałej i żarliwej modlitwy jak Abrahama za Sodomę i jaką nam daje Jezus jako Modlitwę Pańską.
 2. Dzisiejsza Niedziela, ostatnia w lipcu, jest kolejną Niedzielą Synodalną z własną wyznaczoną przez Ks. Biskupa liturgią.
 3. W poniedziałek wspomina się w liturgii św. Martę siostrę ewangelicznej Marii – patronkę domowych gospodyń oraz służących.
 4. W tym tygodniu we wtorek 30 lipca o 6:30 kończą się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Eugeniusza Kruczka, zamówione przez jego brata Jana. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
 5. Natomiast od czwartku 1 sierpnia o 18:00 rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Marię Ruszkowicz. Te – również odprawiał będzie rezydent ks. prał. Stanisław.
 6. Od południa 1 sierpnia (czwartek) do północy 2 sierpnia (piątek) można zyskać tzw. „odpust Porcjunkuli” – jest to odpust zupełny ofiarowany za siebie albo za zmarłego nawiedzając jakikolwiek kościół i modląc się w nim z pobożnością słowami: Ojcze nasz… i Wierzę… Obok tego „czynu odpustowego” trzeba też spełnić pozostałe warunki zwyczajne takie jak: 1) dyspozycja wewnętrzna wykluczająca jakiekolwiek przywiązanie się do grzechu nawet lekkiego; 2) wzbudzenie intencji zyskania odpustu zupełnego; 3) spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej); 4) Komunia Święta; 5) modlitwa w intencjach Ojca św. – np. Ojcze nasz i Zdrowaś Mario… (lub jakakolwiek inna modlitwa). Odpust ten związany jest ze św. Franciszkiem z Asyżu.
 7. W czwartek 1 sierpnia przypada 75 Rocznica Powstania Warszawskiego (wybuchło w 1944 roku).
 8. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek oraz I sobota miesiąca sierpnia – poranne Msze św. będą z właściwymi litaniami (odpowiednio: do Imienia Jezus, do Najświętszego Serca Pana Jezusa i do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny); zaś wieczorem o 18:00 z Adoracjami Najświętszego Sakramentu.
 9. W I czwartek Msze św. o 6:30 i 18:00 – po południu pół godziny wcześniej (o 17:30) możliwość spowiedzi dla dzieci i dorosłych.
 10. W I czwartek z racji wakacji nie ma w kaplicy popołudniowej Adoracji dla kandydatów do bierzmowania (od 15:00 do 20:00).
 11. W I piątek Msze św. o 6:30 oraz o 15:00 z Godziną Miłosierdzia i o 18:00 – od 17:00 godzinna spowiedź pierwszopiątkowa.
 12. Po południu w I piątek ogólna Adoracja Sanctissimum w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00. Zapraszam.
 13. Zachęcam do praktykowania dziewięciu pierwszych piątków.
 14. Rano w I piątek 2 VIII od 9:00 piątek udaję się do chorych z Komunią Świętą – możliwa też wtedy będzie spowiedź św. i namaszczenie chorych, gdyby sobie ktoś z chorych tego życzył.
 15. W I sobotę Msze św. do południa o 6:30 i 8:00, zaś po południu o 18:00 wotywa o Matce Bożej z Adoracją IHS.
 16. Również zachęcam do praktykowania pięciu pierwszych sobót.
 17. Przed nami też I niedziela sierpnia – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu z wyjątkiem „wotywy” o 9:00.
 18. Podczas „wotywy” o godz. 9:00 łaski chrztu św. dostąpi kolejne dziecko w naszej parafii: Mikołaj Piotr Bednarek.
 19. Niedzielne Msze św. dopołudniowe jak zwykle w nowym kościele, zaś popołudniowa o 14:30 w cerkwi (też z Adoracją IHS).
 20. Tak będzie jeszcze, jak zapowiadałem, do odpustu wrześniowego w cerkwi „na Narodzenie NMP” (8 IX).
 21. W niedzielę za tydzień (4 sierpnia) z racji I niedzieli miesiąca składka jak zwykle na cele diecezjalne.
 22. Niedziela 4 VII jest też dniem Święta Patronalnego Proboszczów pomimo, iż w liturgii z racji niedzieli opuszcza się wspomnienie św. Jana Marii Vianney`a – patrona proboszczów.
 23. Na sierpień Stolica Apostolska wyznacza intencję ewangelizacyjną do omodlenia zwłaszcza przez Róże Różańcowe: „Aby rodziny, dzięki życiu pełnemu modlitwy i miłości, stawały się coraz bardziej >>laboratoriami humanizacji<<”.
 24. Cały sierpień jest miesiącem dobrowolnej abstynencji od napojów alkoholowych – zapraszam wszystkich do powstrzymania się w tym czasie od spożywania wódki, wina i piwa. tym, że sierpień jest miesiącem trzeźwości w naszej Ojczyźnie przypomina nam dobitnie polski Kościół – w tym roku, jak informuje trzeźwościowy plakat w gablocie, przeżywamy go pod hasłem: „Młodzi – trzeźwi – wolni”.
 25. Do końca lipca czyli do środy 31 VII przebywam na urlopie, zaś od czwartku 1 VIII na urlop wyjeżdża ks. wikariusz – dlatego część intencji odprawiane jest poza parafią (niemiej zapraszam rodzinę zmarłych w danym dniu do świątyni, by uczestniczyć w świętej liturgii i przyjąć Komunię Świętą).
 26. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet – p.w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś.
 27. Na czas wakacji do odwołania zawieszone są spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych.
 28. Z racji pogodowych Msze św. niedzielne w czasie wakacyjnym są nieco krótsze niż zwykle (bo upały).
 29. Wydatki tego tygodnia:
 30. Naprawa traktorka - wymiana łańcucha napędowego na koło i w skrzyni biegów do biegu wstecznego 100 zł + 270 zł.
 31. Papier do drukowania biuletynów (5 ryz po 19,70 zł) = 90,50 zł. Toner do kser: 57,60 zł.
 32. Razem wydałem sumę: 518,10 zł.
 33. Kwotę zebraną podczas składki przeznaczonej na Wyższe Seminarium Duchowne z niedzieli 21 VII podam za tydzień.
 34. Podobne również w niedzielę za tydzień podam sumę zebraną 21 VIII, jako ofiarę na środki lokomocji dla naszych misjonarzy w ramach akcji „św. Krzysztof – grosz za kilometr” prowadzonej przez fundację MIVA POLSKA.
 35. Otrzymaliśmy do zapłacenia rachunki: za telefon w kancelarii parafialnej (75,66 zł); także za opłaty przesyłowe i wyrównania za gaz w kościele i na starej plebanii (21,90 zł + 51,59 zł).
 36. Najserdeczniej dziękuję za zamówione za mnie 2 Msze św. i modlitwę z okazji moich imienin przypadających w czwartek 25 VII we wspomnienie Patrona Kierowców św. Krzysztofa (też to było Święto św. Jakuba Apostoła).
 37. Już w tym tygodniu od początku sierpnia wracamy do prac przy kościele dziesiątkami kobiet jak i mężczyzn – i tak na I sobotę sierpnia (4 VIII) przychodzą: panowie z grupy dziesiętnika Romana Pazgana (prace ziemne). panie z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego (plewienie kwiatów i sprzątanie starej plebanii).
 38. Nadal trwa układanie otoczenia starej plebanii – dorywczo w wolne dni wykonuje tę pracę Janusz Gaborek, nasz organista i gospodarz mający wyuczony zawód kamieniarza. Prace te wykonuje wedle uzgodnień ze mną i według rysunku projektu.
 39. W tym tygodniu jak się wszystko poskłada przywiezione będzie 100 m2 żółtego i brązowego piaskowego kamienia z kamieniołomu koło Łososiny Dolnej, bo taki dopuszcza konserwator, jako że dawniej ludzie budowali z materiału jaki lokalnie był dostępny. W żadnym razie nie dopuszcza się więc zarówno koło starego kościoła, jak i starej plebanii piaskowca sinego i niebieskiego.
 40. Bardzo proszę, by nie przynosić z powrotem do kościoła starych przeczytanych tygodniowych gazet i innych miesięcznych czasopism religijnych przykrywając nimi nowe tygodniki i miesięczniki. Albowiem robi się w ten sposób na półkach „Misz-masz”. I ludzie są zdezorientowani widząc stare numery, czy są jeszcze nowe gazety (a te są pod spodem przywalone przez te przyniesione)!
 41. Jeśli sami mamy problem z alkoholem, albo ktoś z bliskich, to podaję kontakt do AA: pan Jarek – 501 010 672. Spotkania: Poniedziałek: N. Sącz, ul. Waryńskiego 1, MOPiTU, godz. 17:00; wtorek: Biczyce Dolne, Zespół Szkół, godz. 19:00; środa: N. Sącz, ul. Królowej Jadwigi 44, Biały Klasztor, godz. 19:00; czwartek: Kamionka Wielka, Dom Parafialny, godz. 18:30; piątek: N. Sącz, Plac Kolegiacki 1, Szkoła przy Farze, godz. 17:45; sobota: Grybów, Stara Plebania, godz. 18:00; oraz N. Sącz, ul. Jagiellońska 70, godz. 18:00; niedziela: N. Sącz, ul. Królowej Jadwigi 44, Biały Klasztor, godz. 18:00 i inne. Biuro Służby Krajowej AA: Tel/fax 22-828-04-94; infolinia: 801-033-242; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 42. Dziękuję za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Monika i Adam Królewscy; Agata Cienki; Agnieszka i Dawid Kurczab. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Anita i Stanisław Bagniccy; Maria Stasik; Bożena i Leszek Kruczek.
 43. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 28 lipca 2019 23:05
 

Ewangelia na dziś