Start Informacje Duszpasterskie XXIX Niedziela Zwykła – 20 października 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIX Niedziela Zwykła – 20 października 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 20 października 2019 16:20

XXIX Niedziela Zwykła – 20 października 2019

W tygodniu:

Niedziela – 20 X – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Jana Kantego, prezb. (opuszcza się)

Wtorek – 22 X – wsp św. Jana Pawła II, pap. (w Zakliczynie Uroczystość ku czci JP II)

Środa – 23 X – wsp. dow. św. Józefa Bilczewskiego, bpa; albo: św. Jana Kapistrana, prezb.

Czwartek – 24 X – wsp. dow. św. Antoniego Marii Clareta, bpa (w Martyrologium także bł. Jana Wojciecha Balickiego, prezb.)

Niedziela – 27 X – XXX Niedziela Zwykła; albo: Rocznica Poświęcenia Kościoła Własnego (tam gdzie data jest nieznana)

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas do modlitwy wytrwałej na wzór modlitwy Mojżesza, do której w przypowieści przynagla nas też Chrystus.
 2. W tę niedzielę (20 X) przypada Światowy Dzień Misyjny – składka na misje z przeznaczeniem na „fundusz papieski”.
 3. Niedziela ta (20 X) jest patronalnym dniem Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW).
 4. Ta niedziela również rozpoczyna „Tydzień Misyjny” (20-27 X).
 5. Też w dzisiejszą niedzielę o 10:30 chrzest dziecka: Aleksandra Maria Pałka.
 6. Dzisiejsze Nabożeństwo Różańcowe zwyczajowo będzie o 14:00, czyli pół godziny przed Mszą św. popołudniową o 14:30.
 7. W całej Polsce prowadzone jest dziś liczenie ludzi – tzw. „dominicantes” oraz „communicantes”.
 8. We wtorek 22 X wspomina się w liturgii św. Jana Pawła II. W Zakliczynie przypada Uroczystość, bo JP II jest patronem miasta.
 9. W czwartek 24 X w Martyrologium Rzymskim wpisany jest bł. Jan Wojciech Balicki – związany był też z parafią Polna, gdzie proboszczem jest ks. Władysław Szczerba, dany proboszcz w Królowej Górnej.
 10. W piątek 25 X rozpoczyna się weekendowy diecezjalny Kurs Ceremoniarzy. Wysyłam na te szkolenia trzech kandydatów na ceremoniarzy w naszej parafii: Kacper Górka, Kamil Czyżycki, Kamil Siedlarz.
 11. W niedzielę za tydzień przypada Niedziela Synodalna z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa. Schola śpiewać będzie „na sumie”.
 12. Nabożeństwa Różańcowe są codziennie o 17:00 z Komunią Św. (a po nich około 17:45 Msza św.); natomiast w niedziele – o 14:00.
 13. Dzieci, młodzież i dorosłych serdecznie zapraszam; zachęcam też jeszcze do wykonania różańca „z czegokolwiek”.
 14. Jako nagrodę za odmówiony za misje różaniec losują przywiezione z wakacji różańce z Fatimy i z Asyżu oraz jakieś czasopismo.
 15. W czasie tych nabożeństw modlimy się codziennie wspominając dwóch kolejnych misjonarzy z naszej diecezji.
 16. Spotkania formacyjne, zbiórki i próby różnych grup parafialnych – terminy i godziny tych spotkań: w środę o 16:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce nad zakrystią), w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania na zmianę: raz czwartek, raz piątek), w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii, w sobotę o 9:00 – próba scholi dziecięcej na chórze
 17. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie „Róża rodziców modlących się za swe dzieci” p.w. św. Jadwigi Andegaweńskiej, zel. Stanisławy Bogdańskiej.
 18. Wydatki tego tygodnia: Za pancerz do wciągnięcia kabla ziemnego na cmentarz (250 m).
 19. 26 metrów czyli 52 sztuki płytkich korytek ściekowych koło starej plebanii (34 szt. głębokich otrzymaliśmy darmowo od gminy).
 20. Koszt posiłku dla 80 wykonawców w Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej (nagrody dla laureatów ufundował GOK).
 21. Wymiana zamka w plebanii; dorobienie 3 kluczy i 3 nakładki.
 22. 8 kotw stalowych do betonu oraz 2 opakowania haków prostych „blister” – 16,36 zł.
 23. Paliwo do traktorka-kosiarki – 100 zł; głowica uniwersalna do podkaszarki; żyłka do niej.
 24. Zakup środków czystości. Wino do Mszy św.
 25. Otrzymaliśmy rachunki za prąd – 517,25 zł + 137,19 zł.
 26. Otrzymaliśmy też rachunki za opłaty przesyłowe za gaz – 150,59 zł + 21,90 zł.
 27. Sładka inwestycyjna z II niedzieli miesiąca (13 października) na potrzeby parafii wyniosła 3591,50 zł. Dziękuję.
 28. Zbiórka do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierające uzdolnioną, a niezamożną młodzież wyniosła 1025,15 zł.
 29. Na kościół złożono ofiary: 100 zł – anonimowo w kopercie; 100 zł – Bernadetta i Jan Bochenek.
 30. Dziękuję 6 panom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka za wymianę połamanych korytek ściekowych przy drodze koło nowej plebanii i przekopanie od nich rowu pod peszel dla doprowadzenia wody do oczka-stawu – pracowali: Jan Nowak; Czesław Poręba; Krzysztof Gaborek; Szczepan Łudzik; Artur Ogorzałek (za niego syn Filip); Stanisław Szczurek (za niego Jacek Janus).
 31. Zamiast pracy w dziesiątce ofiarę 50 zł złożył Marian Kościółek.
 32. Dziękuję 6 paniom z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego za dalsze plantowanie ziemi na zboczu starej plebanii i zbieranie kamyków – pracowały: Anna Królewska-Skoczeń; Agnieszka Królewska-Kurczab; Władysława Królewska (za nią mąż Jan); Monika Królewska (za nią mąż Adam); Agata Cienki; Renata Królewska (za nią Aleksander Kmak).
 33. Ofiarę zamiast pracy w dziesiątce Edyty Ząber ofiarę złożyły: 50 zł – Romana Pancerz; 100 zł – Agata Ząber; 100 zł – Janina Witek.
 34. Proszę o przyjście do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Edyty Ząber. Planowane jest zwożenie i cięcie drewna znad cmentarza.
 35. Na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza. W planie jest wykonanie prac porządkowych.
 36. W odpowiedzi na moje pismo złożone u wójta w UG w Kamionce W. otrzymaliśmy 34 korytka ściekowe sfinansowane przez gminę z przeznaczeniem do położenia przy drodze gminnej koło kościoła i nowej plebanii w miejsce połamanych przez ciężkie auta przy okazji robienia drogi w lesie. Korytka położyliśmy w sobotnim czynie społecznym. Dzięki!
 37. Dzięki Stanisławowi Mężykowi za przecinkę dębowych desek i ich oheblowanie (potrzebne były do prac przy mostku).
 38. Dzięki Czesławowi Bogdańskiemu za podesłanie robotników, którzy dorobili w płytkach podłogi w podziemiach 2 gniazda do rygli drzwi.
 39. Dziękuję rodzinie Józefy i Mieczysława Janusów za ofiarowany do kościoła donicowy kwiat.
 40. Dziękuję Marii Wyszowskiej za dane do używania do zakrystii alby lektorskie.
 41. Dziękuję wszystkim za tak liczny udział w niedzielnym Różańcu Fatimskim 13 X („wielkie dzięki” orkiestrze z Mystkowa za fanfary).
 42. Dziękuję DSM-kom za: śpiew, liturgię czytań i niesienie figury MB oraz procesyjnych atrybutów maryjnych i akcesoriów w dniu 13 X.
 43. Zawieszone są już w podziemiach stacje dawnej Drogi Krzyżowej z kościoła, które były zmagazynowane.
 44. Także przymocowane jest już tabernakulum. Teraz kamieniarz robi marmurowy pulpit koło niego i stopę.
 45. Po kamieniarskim zakończeniu obejścia starej plebanii (kostka, naturalny kamień, drewno i korytka ściekowe), jak pogoda pozwoli, rozpoczniemy obkładanie obu ganków i fundamentów keramzytową imitacją kamienia. Prace te cały czas wykonuje Janusz Gaborek.
 46. Od jutra postawione będą dwa nasze kontenery przy cmentarzu w Królowej Polskiej. Dbajmy o porządek i sortowanie śmieci!
 47. W Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej laureatami zostali: Oceniając solistów w kategorii dziecięcej Jury przyznało: I miejsce Patrycji Jarosz ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej (przygotowanie: M. Kocemba-Jeziak), II miejsce Kamili Kiełbasa ze SP w Mszalnicy (przygotowanie: ks. P. Ryś), III miejsce Martynie Książkiewicz ze SP w Królowej Polskiej (przygotowanie: E. Książkiewicz). Ponadto wyróżnienia otrzymali Antoni Popiela, Aleksandra Mężyk i Marcelina Kruczek. W kategorii zespołów: I i III miejsca nie przyznano, II miejsce otrzymał duet Oliwia Dobosz i Maria Słaby z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej (przygotowanie: ks. H. Kosiarski). Oceniając solistów w kategorii młodzieżowej Jury przyznało: I miejsce dla Zuzanny Jarosz ze SP w Królowej Polskiej (przygotowanie M. Kocemba-Jeziak), II miejsce dla Aleksandry Ziobrowskiej ze SP nr 2 w Kamionce Wielkiej (przygotowanie: A. Słaby), dwa równorzędne III miejsca dla Agnieszki Migacz ze Świetlicy Wiejskiej w Boguszy (przygotowanie: J. Głód) i Gabrieli Trojan z ZS-P w Kamionce Wielkiej (przygotowanie ks. H. Kosiarski). Wśród młodzieżowych zespołów komisja nagrodziła: I miejscem Zespół wokalno- instrumentalny ze SP w Królowej Górnej (przygotowanie: S. Siedlarz), II miejscem Justynę Głód, Zuzannę Homoncik i Karolinę Kruczek z ZS-P w Kamionce Wielkiej (przygotowanie: ks. H. Kosiarski), III miejsca nie przyznano. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Zespół wokalno-instrumentalny ze SP w Boguszy, Gabriela Janus i Gabriela Kiełbasa ze Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy oraz Mała schola ze SP w Królowej Polskiej. Na Ogólnopolski Festiwal Piosenki dziecięcej „Skowroneczek” w Nowym Sączu zakwalifikowano Patrycję Jarosz. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej.
 48. Na czas przesłuchań festiwalowych w nowym kościele Najświętszy Sakrament przeniesiony był do cerkwii (przeniósł Go ks. wikariusz).
 49. Dzięki wszystkim biorącym udział w głosowaniu do Parlamentu; procentowo udział był wyższy od 61,74 % średniej krajowej i tak: Królowa Górna: uprawnionych było – 711; nie głosowało – 190; głosowało 465 (co stanowi 65,4 %). Głosowanie do Senatu: 302 osoby na Wiktora Durlaka z PiS-u; 131 osób na Stanisława Koguta. Głosowanie do Sejmu: 360 na PiS; 34 na Konfederację; 27 na PSL; 14 na Lewicę; 24 na PO (na PiS oddano 77,4 % wszystkich głosów). Królowa Polska: uprawnionych było – 623; nie głosowało – 145; głosowało 438 (co stanowi 70,3 %). Głosowanie do Senatu: 301 osób na Wiktora Durlaka z PiS-u; 125 osób na Stanisława Koguta. Głosowanie do Sejmu: 354 na PiS; 20 na Konfederację; 17 na PSL; 15 na Lewicę; 13 na PO (na PiS oddano 78,8 % wszystkich głosów).
 50. Jutro, tj. w poniedziałek 21 X zbiórka gabarytów w Mszalnicy-Zagóra (kontener za mostem przy drodze na Wzgórze Krzyża (7:00-18:00).
 51. Dziękuję za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Renata i Andrzej Kowaczek; Maria i Łukasz Gucwa. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Katarzyna i Jan Janiczek; Leonia Janiczek; Stanisław Pazgan.
 52. Na stoliku do zabrania kartki wspominkowe na listopad oraz roczne (przy rocznych proszę wpisać godzinę).
 53. Do nabycia są „Kalendarze Misyjne” – 5,50 zł; kalendarze z św. Janem Pawłem II na 2020 rok – na rok stulecia Jego urodzin – 5 zł.
 54. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (5 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: poniedziałek, 28 października 2019 07:41
 

Ewangelia na dziś