Start Informacje Duszpasterskie Święto św. Szczepana (II dzień Świąt BN) – 26 grudnia 2019
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Święto św. Szczepana (II dzień Świąt BN) – 26 grudnia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
czwartek, 26 grudnia 2019 08:57

Święto św. Szczepana (II dzień Świąt BN) – 26 grudnia 2019

 

W tygodniu:

Czwartek – 26 XII – Święto św. Szczepana, pierwszego Męczennika

Piątek – 27 XII – Święto św. Jana, Apostoła i Ewangelisty

Sobota – 28 XII – Święto Świętych Młodzianków Męczenników

Niedziela – 29 XII – Święto Świętej Rodziny Jezusa , Maryi i Józefa (niedziela synodalna); albo: wsp. dow. św. Tomasza Becketa, bpa i męcz (opuszcza się).

 1. Liturgia Słowa jest dziś świadectwem męczeństwa pierwszego diakona Kościoła, św. Szczepana. Jest też umocnieniem naszej ufności Bogu.
 2. Dziś, tj. 26 XII, czyli w Święto św. Szczepana, Msze św. są tak jak wczoraj, czyli o: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 (nie ma o 14:30).
 3. Na pamiątkę męczeństwa św. Szczepana po każdej Mszy św. poświęcenie owsa (sypanie nim – to symbol kamienowania św. Szczepana).
 4. Również dziś, 26 XII, czyli w „II dzień świąt BN”, składka zbierana jest na Papieski Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie.
 5. 26 XII czytany jest też List Rektora UPJP II lub alternatywnie Lit Rektora KUL: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
 6. Po sumie 26 XII nastąpi rozesłanie po domach Kolędników Misyjnych pod hasłem „Yzgy Habar! Kel Balalar!”.
 7. Hasło tegorocznego kolędowania napisane jest w języku kazachskim używanym w Kazachstanie, gdzie misjonarze tarnowscy posługują od 1999 roku. W języku polskim w wolnym tłumaczeniu hasło oznacza: „Dobra Nowina! Przyjdźcie Dzieci!”
 8. Dzieci „Kolędników Misyjnych” kolędujące po domach mają do odegrania scenkę kolędniczą – przyjmijmy te dzieci z życzliwością.
 9. Dzieci pozostawiają przy kolędzie zawieszkę na choinkę. A na koniec każdą z grup zapraszam z kolędą na plebanię.
 10. Na trasę rusza 14 grup kolędniczych następującymi odcinkami: I. Królowa Górna od p. Marzena Ząber do p. Kmaków, II. Królowa Górna od p. Michalików do boiska sportowego, III. Królowa Polska od p. Górków do p. Królewskich, IV. Królowa Górna od boiska sportowego do szkoły, V. Królowa Górna od p. Bagnickich domy za rzeką, VI. Królowa Górna od szkoły do p. Górskich, VII. Królowa Górna, Cieniawa od p. Wielocha do p. Uroda, VIII. Królowa Górna od p. Velarde do Boguszy, IX. Królowa Górna Wyręby. X. Królowa Polska: od. p. Ogórek Marian do p. Jaworski Paweł. XI. Królowa Polska: od p. Książkiewicz Ewelina do p. Bochenek Aneta, XII. Mszalnica: od. p. Świgut Edward do p. Kruczek Violetta, XIII. Mszalnica: od. p. Witek Beata do p. Jelito Paweł  IV. Mszalnica: od p. Jelito do domów koło dworca PKP
 11. Dzieci kolędujące zaproszone są na XXII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w dniu 11 stycznia 2020 r. w parafii p.w. św. Antoniego w Krynicy. Dzieci biorące udział w spotkaniu kolędników w Krynicy należy zgłaszać do Wydziału Misyjnego do 7 stycznia 2020 r. Każda grupa przyjeżdża z gwiazdą, a wszystkie dzieci mają być w strojach kolędniczych. Dla zgłoszonych przewidziana jest herbata z drożdżówką, a także pamiątkowa plakietka do zabrania. Program: 1000 Animacja w kościele: śpiewy, spotkanie z misjonarzem; 1100 Konkurs pt. „Spieszmy do Betlejem” na najładniejsze stroje kolędnicze /posiłek/ animacja w kościele; 1215 Eucharystia; Śpiew uwielbienia; Kolęda dla Księdza Biskupa. Ogłoszenie laureatów konkursów i wręczenie nagród.
 12. Dziś, „w Szczepana”, śpiewają: podczas „wotywy” o 9:00 – „Uradowani”; podczas „sumy” 10:30 – schola dziecięca; o 12:00 – chór parafialny.
 13. Cały czas na ołtarzu płonie „Światełko Betlejemskie”. Hasło tegorocznego 29 raz przywiezionego do Polski „światełka” brzmi: „Światło, które daje moc”.
 14. Jutro, tj. w piątek 27 XII przypada Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty – Msza św. o 15:00 i 17:00 (na nich poświęcenie i degustacja wina).
 15. Jeszcze raz zachęcam do przyniesienia wina dla poświęcenia go „ku czci św. Jana Ewangelisty”.
 16. Przypominam, iż w piątek 27 XII mimo Oktawy Bożego Narodzenia obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych – bo tylko I oraz VIII dzień Oktawy BN ma charakter „Uroczystości”, a pozostałe dni mają charakter jedynie „Święta”.
 17. Pojutrze, w sobotę 28 XII (w 4 dzień Oktawy BN) podczas Mszy św. wieczorowej o 17:00 nastąpi błogosławieństwo małych dzieci.
 18. Msze św. w sobotę są w następującym porządku: rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 17:00.
 19. W najbliższą niedzielę 29 XII w Oktawie BN przypada Święto Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa.
 20. Niedziela 29 XII jest niedzielą synodalną z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.
 21. W diecezji jest to też „dzień jubileuszy małżeńskich” – a my będziemy się też modlić za jubilatów małżeńskich w naszej parafii.
 22. W tę niedzielę 29 XII Msze św. odprawiane są jak w święta Bożego Narodzenia – czyli o: 7:00 – 9:00 – 10:30 i 12:00 (nie ma o 14:30).
 23. Przez cały czas bożonarodzeniowy aż do 6 I 2020, czyli do Trzech Króli nie czytane są „wypominki za zmarłych”.
 24. Proszę o przygotowanie: pasyjki, świec, wody święconej i kropidła, Biblii i zeszytów szkolnych oraz bardzo proszę o obecność domowników.
 25. W niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Królowej Polski, zel. Antonina Ptaszkowskiej.
 26. Wydatki poniesione tuż przed świętami BN: Za pracę przy montowaniu tych 20 „oczek oświetleniowych” pod okapem i za dojazd.
 27. Za 14 oprawek do podświetlenia ścian starej plebanii + 14 ledów do nich + 14 ceramik gniazdowych (jeden taki zestaw składa się z tych trzech elementów); 6 kompletów zafundował od siebie Grzegorz Kaczówka.
 28. Kabel dwużyłowy do ledów Ø 0,75; kabel trzyżyłowy do świateł Ø 1,5; i peszel, uchwyty do kabli i peszli.
 29. Kabel „dyt” dwużyłowy Ø 2,5.
 30. Za kwiaty i dodatki do wystroju w grudniu oraz stroiki i wieniec podczas Adwentu. Wcześniej zapłaciłem też za listopad.
 31. Zakup kilku kompletów światełek na choinki.
 32. Składka zbierana podczas Pasterki na „Fundusz Obrony Życia” wyniosła 934 zł. Dziękuję.
 33. Ze sprzedaży opłatków zebrano sumę 2284,80 zł.
 34. Ze sprzedaży świec zebrano 2225,21 zł, z czego w parafii na działalność Caritas zostaje 1025,21 zł
 35. Z pozyskanych tak pieniędzy część już została przeznaczona na dodatki upominkowe do 59 stroików świątecznych dla osób samotnych.
 36. Przypominam: opłaty na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy wynoszą w sumie 70 zł (30 zł na kościół + 40 zł na cmentarze).
 37. Proszę nie jeździć samochodami po trawie przy wymijaniu się na cmentarz robiąc błoto – od tego są trzy zatoczki (mijanki).
 38. Niestety, musiałem prosić o nabicie palików, bo niektórzy rujnowali murawę przy starym kościele. Na szczęście większość dba o otoczenie.
 39. Lista 43 dzieci nagrodzonych albumami o Ks. Kardynale Stefanie Wyszyńskim za najsumienniejsze uczęszczanie na Roraty (od 16 do 24 razy; z tym, że ogromna większość dzieci była około 20 razy i więcej). Ułożono klasami od najmłodszych ku najstarszym: Królowa Polska (8 dzieci): Książkiewicz Maria; Książkiewicz Bartosz; Groń Julia; Groń Tomasz; Szmid Natalia; Poręba Anna; Król Kacper; Szmid Zofia; Królowa Górna (35 dzieci): Poręba Alicja; Kałuziński Adam; Czyżycka Łucja; Górka Tymoteusz; Janus Joanna; Stasik Wiktoria; Jelito Klaudia; Michalik Anna; Skoczeń Emilia; Hajduga Liliana; Hombek Blanka; Janus Gabriela; Janus Julia; Siedlarz Marta; Witek Karolina; Zaczyk Julia; Janus Karol; Jelito Filip; Jelito Michał; Kruczek Kamil; Kruczek Emil; Stelmach Kacper; Cienki Krzysztof; Czyżycka Karolina; Kmak Konrad; Świgut Dawid; Kałuzińska Aneta; Kowaczek Karol; Janiczek Kamil; Janus Kacper; Jelito Anna; Rams Karol; Stelmach Piotr; Czyżycki Kamil; Górka Kacper.
 40. Noworoczny Raban do kwadratu – Oaza Modlitwy Nowej Drogi połączona z Diecezjalnym Kolędowaniem Oazowym: Czchów „Efez” 3-5 stycznia 2020. Szczegóły i zapisy: WWW.tarnow-oaza.pl Patrz: plakat.
 41. Bóg zapłać komuś, kto skrycie podrzucił do kościoła worek z bańkami na choinki w kolorze błękitnym i srebrnym. Bombki te są przy ołtarzu.
 42. Przy wystroju, choinkach i szopce pracowali: Janusz Gaborek, Bożena Gaborek, Krystyna Michalik. Dzięki!
 43. Nadto dziękuję Bożenie i Januszowi za kilkukrotne przedświąteczne sprzątanie świątyni, zresztą jak co tydzień.
 44. Dziękuję Bożenie Gaborek za wypranie bielizny ołtarzowej i liturgicznej oraz komż i alb kapłańskich.
 45. Dziękuję 19 młodym ubierającym choinki – pomagali lektorzy, DSM-ki i KSM-owicze: Barbara Janus, Joanna Janus, Anna Jelito, Justyna Janus, Magdalena Ślipek, Karolina Laskosz, Maja Kruczek, Gabriela Janus, Patrycja Janus, Magdalena Śmierciak, Kinga Jelito, Adrian Legutko, Szymon Śmierciak, Mateusz Jawor, Łukasz Janus, Łukasz Rymanowicz, Patryk Siedlarz, Mateusz Michalik, Łukasz Morański.
 46. W przeciągnięciu po strychu pod okapem kabli do świateł iluminacji starej plebanii pomagali: Mariusz Michalik oraz Eugeniusz Michalik z Mszalnicy ( dowieźli potrzebne akcesoria elektryczne (Jan i Krystyna Michalik). Dziękuję.
 47. Dziękuję Ilonie i Andrzejowi Śmierciakom za ofiarowany parafii świecznik i rurki kainerowe.
 48. Dziękuję Adamowi (Józefowi) Ślipkowi za przerobienie ofiarowanego przez inną osobę stojaka pod choinkę (przedłużenie łap).
 49. Dziękuję Teresie Jelito za ofiarowane 9 figurek – rozdałem je wylosowanym dzieciom podczas Nowenny do Dzieciątka Jezus.
 50. Dzięki harcerzom za przyniesienie na Roraty „światełka betlejemskiego”, w tym roku pod hasłem: „Światło, które daje Moc”.
 51. Dziękuję też dzieciom z Królowej Polskiej oraz ks. wikaremu, który je przygotował, za odegranie jasełek po ostatnich Roratach.
 52. Dziękuję organiście, dyrygentowi i wszystkim zespołom śpiewaczym i za oprawę liturgii świątecznej podczas Mszy św.
 53. Dziękuję Akcji Katolickiej za przygotowaną przed-pasterkową modlitwę w obronie dzieci nienarodzonych.
 54. Przy starym cmentarzu pracują Janusz Gaborek i Michał Poręba. Praca ta potrwa jakiś dłuższy czas, ale już „dziękuję”.
 55. Dziękuję strażakom z OSP za wymycie przed świętami BN ubłoconej przy pracach drogi na cmentarz w Królowej Polskiej.
 56. Dziękuję za życzenia i stroiki dla trzech księży Państwu z Akcji Katolickiej i Caritas oraz przedstawicielom Rady Parafialnej.
 57. W imieniu swoim i współpracowników dziękuję za świąteczne życzenia drogą tradycyjną, czyli pocztową oraz drogą elektroniczną, różnym grupom, stowarzyszeniom, samorządom, firmom, posłom, wydawnictwom i hurtowniom, instytucjom państwowym, społecznym i religijnym (także w diecezji), osobom indywidualnym i naszym znajomym – ale nade wszystko Wam drodzy parafianie!
 58. Życzenia od duszpasterzy dla parafian i gości: Oto Nowonarodzony nasz Pan zapukał do Waszych serc. Jego przyjście i obecność nieustannie odmienia oblicze ziemi i otwiera niebo. W przesłaniu tej betlejemskiej nocy, podczas której Bóg stał się Człowiekiem, życzymy, aby otwierał nasze serca na drugiego człowieka. Życzymy błogosławionego czasu świętowania w rodzinie. By Nowonarodzony obdarzał Was pokojem, radością i zdrowiem na ten czas jaki przed nami. Szczęść Wam Boże!
 59. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” – podwójny numer (10 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” – podwójny numer z płytą i śpiewnikiem z kolędami (10 zł); „Miłujcie się” (4 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
 

Ewangelia na dziś