Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Zwykła – 23 lutego 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VII Niedziela Zwykła – 23 lutego 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 lutego 2020 12:47

VII Niedziela Zwykła – 23 lutego 2020

W tygodniu:

Niedziela – 23 II – VII Niedziela Zwykła (synodalna); wsp. św. Polikarpa (opuszcza się)

Wtorek – 25 II – w liturgii koniec „I okresu zwykłego” (ostatki)

Środa Popielcowa – 26 II – rozpoczęcie tegorocznego Wielkiego Postu

I Niedziela Wielkiego Postu – 1 III – I niedziela miesiąca (adoracyjna)

 1. Liturgia Słowa nawołuje nas dziś do szczerego przebaczenia i wewnętrznego nawrócenia, które prowadzi do świętości w Duchu Świętym.
 2. Ta niedziela (23 II) jest ostatnią przed Środą Popielcową – VII Niedzielą Zwykłą.
 3. Jest ona też „niedzielą synodalną” z własną liturgią wyznaczoną przez ks. Biskupa.
 4. Dziś (23 II) rozpoczyna się również Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (23-29 lutego).
 5. Podczas „wotywy” o godz. 9:00 na koniec karnawału zagra i zaśpiewa dziś zespół młodzieżowy „Uradowani”.
 6. We wtorek 25 II w liturgii Kościoła kończy się „pierwszy okres zwykły” (są to zabawowe „ostatki” do północy z 25/26 II).
 7. We wtorek 25 II w Wiślinie w Archidiecezji Gdańskiej, w dekanacie Żuławy Steblewskie, kończy się „gregorianka za śp. Zdzisława Grybla (odprawiana była od 27 I przez ks. Piotra Radzika).
 8. Od Środy Popielcowej (26 II) rozpoczynają się pierwsze Msze „gregoriańskie” za śp. Zofię Nowak (do 26 III) – odprawiał je będzie ks. Krzysztof Nowak w parafii św. Wojciecha w Żelisławkach, w dekanacie Pruszcz Gdański (k. Gdańska). Msze te zamówione są przez jej dzieci: Annę Nowak i Wiesława Nowaka. Drugie „gregorianki” za nią (tym razem złożone z intencji pogrzebowych) będą w październiku.
 9. Też w tym tygodniu od czwartku 27 II w Świdnicy Śląskiej, w diecezji Świdnickiej rozpoczną się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Marię Ruszkowicz (do 27 III) – odprawiał je będzie ks. infułat Kazimierz Jandziszak. Już wysłał do rodziny kartkę pocztową z tą informacją.
 10. W piątek 28 II o 15:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Stasia Maziarza.
 11. Środa Popielcowa 26 II rozpoczyna tegoroczny Wielki Post; kończy ona tegoroczny karnawał (zapusty) wtorkowymi „ostatkami”.
 12. Msze św. w Popielec (26 II) będą do południa o 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz ze względu na pracujących – po południu o 17:00.
 13. Podczas każdej Mszy św. 26 II na znak pokuty i pragnienia nawrócenia posypanie naszych głów popiołem (z palm sprzed roku).
 14. Podczas posypania głów popiołem usłyszymy zamiennie słowa: „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Na którekolwiek z tych słów odpowiadamy „amen”.
 15. Przypominam też, iż 26 II w Środę Popielcową obowiązuje: ścisły post, czyli trzy posiłki w tym jeden do syta (dla osób między 18 a 60 rokiem życia) oraz abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 lat do końca życia)
 16. W Popielec (26 II) składka rokrocznie zbierana jest na cele charytatywne.
 17. W Środę Popielcową zaczyna się też „czas Komunii Świętej wielkanocnej”.
 18. Według starego zwyczaju w Popielec można ściąć i umieścić w wodzie gałązki (wierzbiny, wikliny bądź drzew owocowych) przeznaczone do sporządzenia palm na Niedzielę Palmową, tak aby mogły wypuścić zielone pędy.
 19. Nabożeństwa pasyjne w tym roku będą: Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka)Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym (w tym roku głosi je ks. Jan), a po nich od razu Msza św. bez homilii (w tym roku na prośbę wielu parafian Gorzkie Żale godzinę później niż dotychczas, bo były o 13:30)
 20. Zachęcam do licznego udziału w tych wymownych i rzewnych nabożeństwach wielkopostnych oraz do wielkopostnych postanowień.
 21. Za udział w tych przejmujących pasyjnych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 22. Podobnie odpust zupełny można zyskać za udział w rekolekcjach (o ile uczestniczymy przynajmniej przez trzy dni z naukami).
 23. Już w Środę Popielcową 26 lutego o 16:30 pierwsza Droga Krzyżowa przygotowana przez dzieci (ministranci).
 24. W Środę Popielcową 26 lutego rozpoczynają się „Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty” (trwają do niedzieli 1 marca).
 25. W ten piątek 28 II Drogę Krzyżową o 16:30 poprowadzi zespół młodzieżowy „Siewcy Miłości”; za tydzień zaś 6 III zespół „Uradowani”).
 26. Rozpoczęty w Środę Popielcową 26 II okres Wielkiego Postu trwać będzie do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 9 IV.
 27. IV Niedziela Wielkiego Postu 22 III, to tzw. niedziela „Laetare” (różowa) – „Raduj się Jerozolimo”.
 28. VI Niedziela Wielkiego Postu 5 IV to Niedziela Palmowa, czyli „Męki Pańskiej” – i rozpoczyna ona „Wielki Tydzień”.
 29. W Wlk. Poście nie ma „Chwała” i „Alleluja” (w to miejsce padają słowa: „Chwała Tobie Słowo Boże”, „Chwała Tobie Królu wieków”.
 30. Również w Wielkim Poście nie przyozdabia się ołtarzy kwiatami, a organy grają tylko dla podtrzymania śpiewu (wyjątkiem są: IV Niedziela czyli „Laetare” oraz przypadające uroczystości i święta).
 31. Dzień Skupienia dla księży odbędzie się w czwartek (27 II) w Mogilnie: o g. 19.00 – modlitwa kapłańska w kościele; g. 20.00 – agapa.
 32. Błogosławieństwo lektorów odbędzie się w sobotę 29 lutego o godz. 9:00 w kościele parafialnym w Nawojowej! Tam odprawiona będzie przez naszego ks. wikariusza intencja parafialna za śp. ks. Stanisława Pasyka.
 33. W najbliższą sobotę 29 lutego kończy się miesiąc luty poświęcony „modlitwom za konających” – pamiętajmy o nich modlitwie.
 34. W niedzielę 1 marca przypada I niedziela miesiąca, stąd po każdej Mszy św. dopołudniowej Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 35. Po popołudniowej Mszy św. nie będzie ani homilii, ani Adoracji IHS, bo takowa będzie podczas Gorzkich Żalów.
 36. Na marzec Stolica Apostolska wyznaczyła intencję ewangelizacyjną w intencji katolików w Chinach: „Módlmy się, aby Kościół w Chinach trwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności”.
 37. W niedzielę 1 III (jak już wyżej podałem) nastąpi zakończenie rozpoczętych w Popielec „Kwartalnych Dni Modlitw o Ducha Pokuty”.
 38. Też w tym roku w I Niedzielę Wielkiego Postu (z racji daty 1 III) przypada coroczny Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
 39. Jest to także „Dzień Sybiraka”.
 40. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca składka z 1 III przeznaczona jest na cele diecezjalne.
 41. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:w środę o 17:45 (bezpośrednio po nowennie do MBNP) – spotkanie kandydatów na lektorów w kaplicy bocznej kościoław środę o 18:00 – w salce pod zakrystią II-gie spotkanie z dziećmi klas III i ich rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Św. w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania na zmianę: raz czwartek, raz piątek) w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii (z gośćmi KSM-u z Kamionki W.)w sobotę o 9:00 –próba scholii dziecięcej (na chórze) w sobotę o 9:00 – w Nawojowej udzielenie posługi nowym lektorom (wśród nich 10 naszych)
 42. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II Róża „rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.
 43. Do wieczności minionej środy odszedł śp. Stanisław Basta. Pogrzeb odbył się w sobotę o 12:00 po wprowadzeniu i różańcu o 11:30. Różaniec w podziemiach był za niego w czwartek o 17:00 i w piątek o 18:00. Za jego duszę odprawionych będzie 76 Mszy św. Z czego 71 zamówionych indywidualnie i 5 od uczestników pogrzebu.
 44. Wydatki tego tygodnia są pokaźne: Zapłaciłem za czyszczenie i naprawę kserokopiarki w kancelarii parafialnej (z dojazdem).
 45. Zapłaciłem drugą transzę rachunków za gaz: za ogrzewanie kościoła; powinność za starą plebanię.
 46. Wypłaciłem też kamieniarza Janusza Gaborka za robociznę wyłożenia ściany w kaplicy pod kościołem żółtym piaskowcem.
 47. Dopłaciłem po 90 zł 10 ministrantom, kandydatom na lektorów, na wyjazd na kurs lektorski w Pasierbcu, a także na dojazd.
 48. Zapłaciłem 3 naszym kandydatom na ceremoniarzy na kolejne szkoleniowe spotkanie w Ciężkowicach.
 49. Dopłaciłem 12 DSM-kom do wyjazdu na weekendową oazę „warsztatów muzycznych” do Starych Żukowic oraz za paliwo.
 50. Pokryłem koszty 13 DSM-kom za wyjazd na lodowisko do Białej Niżnej (przejazd, wejściówka i wypożyczenie łyżew).
 51. Zapłaciłem rachunek za telefon urzędowy w kancelarii parafialnej.
 52. Składka sprzed tygodnia z przeznaczeniem na WSD w Tarnowie wyniosła: 2421 zł.
 53. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy, na wydawanie biuletynu i utrzymanie w Internecie strony parafialnej ofiarę złożyli: Ilona i Andrzej Śmierciak, M-Z 284 (30 zł); anonimowo (30 zł); Maria Ochwat, KG 130 (30 zł); Barbara i Grzegorz Jelito, KG 76 (30 zł); Agata i Jan Janus, KG 73 (30 zł); Irena i Szczepan Łudzik (30 zł); Helena i Wiktor Wacławiak (30 zł). Razem: 180 zł.
 54. Też bardzo dużo rodzin, jako ofiarę na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy, zamiast wyznaczonych 70 zł składa ofiarę 100 zł. Wielkie Bóg zapłać! Nadwyżkę tę gromadzę oddzielnie, jako fundusz na dalsze czekające nas prace przy cmentarzach i ich urządzanie.
 55. Dziękuję za prowadzenie i udział w „Nabożeństwie Czterdziestogodzinnym” w naszej parafii przeżywanym w „tłusty czwartek” (20 II).
 56. Naszych 9 KSM-owiczów w sobotę 15 II było w Kamionce Górnej na zapustnej zabawie organizowanej przez KSM z Kamionki Wlk.
 57. Trwa kładzenie płytek na podłodze i ścianach w kotłowni starej plebanii – pracę tę wykonuje parafianin Kazimierz Dziedzina.
 58. Wykonano kolejne 4 nowe ławki w podziemiach kościoła (Robert Świgut i Andrzej Michalik). Jest ich aktualnie już 8 (wersja długa). Będzie zrobionych jeszcze kilka długich i kilkanaście krótkich.
 59. Firma „Energia” parkująca u nas maszyny budowlane darmowo przycięła obie brzozy przy dolnych parkingach, a te podsypała klińcem.
 60. Dzięki J. Gaborkowi za zniesienie tych konarów i podjęcie się pocięcia ich oraz za workowanie śmieci w kontenerach przy cmentarzu.
 61. Przypomnienie: w sobotę 14 marca planowana jest pielgrzymka autokarowa do Częstochowy na Jasną Górę, po drodze także do Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Wyjazd w sobotę 14 III o godz. 0:30 po północy. Koszt pielgrzymki 50 zł. Zapisy u ks. Jana Radzika, w kancelarii i zakrystii. Lista jest już zapełniona.
 62. Rekolekcje dla chłopców od 16 roku życia, odbędą się w Błoniu koło Tarnowa (w domu seminaryjnym) w dniach 28 II – 1 III. p.t.: „Wyproszony” – temat rekolekcji nawiązuje do biblijnego Samuela i jego powołania z odniesieniem do codziennego życia młodego człowieka. Rekolekcje te będą prowadzone z klerykami tarnowskiego Seminarium Duchownego. Patrz: afisz.
 63. Kompleksowe badanie wzroku w Ośrodku Zdrowia w Ptaszkowej we wtorek 3 III od 13:00 – rejestracja: Tel. 18 445 17 25. Patrz: afisz.
 64. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Lucyna, Ryszard Górscy; Elżbieta, Carlos Velarde Vasquez; Monika, Marcin Obrzut. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Kazimiera Kocemba; Dorota, Marian Kocemba; Anna, Stanisław Siedlarz.
 65. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.
 66. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (6 zł); „Źródło” (5 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: czwartek, 27 lutego 2020 14:16
 

Ewangelia na dziś