Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu – 8 marca 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu – 8 marca 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 08 marca 2020 16:57

II Niedziela Wielkiego Postu – 8 marca 2020

 

W tygodniu:

Niedziela – 8 III – II Niedziela Wielkiego Postu; wsp. dwo. św. Jana Bożego (opuszcza się)

Poniedziałek – 9 III – wsp. dow. św. Franciszki Rzymianki, zak.; albo: św. Dominika Savio – patrona ministrantów

Niedziela – 15 III – III Niedziela Wielkiego Postu.

 1. Liturgia Słowa zaprasza nas do wyjścia „ku ziemi obiecanej” i na „górę przemiany” i z pomocą Bożą podjęcia walki ze słabościami.
 2. Dziś „dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” – zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.
 3. Po „prymarii” (7:00) z racji II niedzieli marca – zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 4. Po południu na Mszy św. nie będzie homilii, bo podczas Gorzkich Żalów jest kazanie pasyjne.
 5. Podczas Gorzkich Żali zbierana jest, jak co roku, składka na kwiaty do Grobu Pańskiego i dekorację Ciemnicy.
 6. Dziś też jak w każdą II niedzielę miesiąca składka inwestycyjna na potrzeby parafii.
 7. Tradycyjnie 8 marca przypada Dzień Kobiet.
 8. Jutro, tj. w poniedziałek 9 III we wspomnienie liturgiczne św. Dominika Savio, jednego z kilku patronów LSO, podczas Mszy św. o 17:00 siedmiu naszych aspirantów będzie dopuszczonych do posługi „ministranta młodszego” – oto oni: Chochla Hubert, Górka Tymoteusz, Groń Maciej, Groń Tomasz, Groń Wojciech, Janus Piotr, Kita Aleksander. Po wyświęceniu przyjęcie na plebanii przygotowane przez rodziców.
 9. Też jutro o 17:40 wyjazd na lodowisko reszty grup, które jeszcze nie były (ministranci, lektorzy, KSM, oba zespoły muzyczne).
 10. We wtorek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością św. Józefa (10-18 marca).
 11. W środę, w czwartek i w piątek (11-13 III) – Triduum dla VIII klas przed bierzmowaniem. Kandydaci przychodzą z rodzicami.
 12. W tę środę 11 III o 16:30 Drogę Krzyżową poprowadzą dziewczęta z DSM; za tydzień zaś dziecięce Róże Misyjne.
 13. W piątek 13 III Drogę Krzyżową o 16:30 poprowadzi zespół „Uradowani”; za tydzień Dr. Krzyżową dziękczynną poprowadzą nowobierzmowani.
 14. W piątek 13 III przypada 7 rocznica wyboru papieża Franciszka (13 III 2013 r.). Dlatego 13 III modlić się będziemy w modlitwie wiernych za Ojca Świętego.
 15. W sobotę o 18:30 próba generalna przed bierzmowaniem (ustawienie w kościele) dla 5 parafii. Kandydaci przychodzą z rodzicem.
 16. W sobotę 14 marca pół godziny po północy (czyli z piątku na sobotę) zgodnie z planem, z parkingu dolnego sprzed naszego kościoła wyrusza pielgrzymka autokarowa do Częstochowy na Jasną Górę; po drodze także do Kalwarii Zebrzydowskiej i sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Koszt pielgrzymki 50 zł – wpłaty w autobusie.
 17. Uwaga! Wyjazd do Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa 14 marca będzie o godz. 0.30 (czyli pół godziny po północy), a nie jak było zapowiadane o 1:30 /jako że kierowca sygnalizował, iż nie zdążymy na 6:00 rano, jeśli wyjedziemy o 1:30/.
 18. W związku z wyjazdem z pielgrzymami ks. wikariusza – w parafii Msze św. tylko po jednej intencji (on zaś odprawi na Jasnej Górze).
 19. W niedzielę 15 III przypada już III Niedziela Wielkiego Postu.
 20. W niedzielę za tydzień na „sumie” (o g. 10:30) łaski chrztu św. dostąpi następne dziecko w parafii: Wojciech Antoni Bochenek.
 21. Uczniowie VIII klas wrócili z zamkniętych rekolekcji przed bierzmowaniem w St. Sączu w DR „Opoka”. Byli „correct”.
 22. Bierzmowanie już za tydzień w poniedziałek 16 III o 15:30 – przystąpią do niego kandydaci aż z 5 parafii: Królowa Górna, Kamionka Wielka, Bogusza, Mystków, Cieniawa. Sakramentu Konfirmacji udzieli JE ks. dr Stanisław Salaterski.
 23. Zaś w tym tygodniu, jak wyżej wspomniałem, kandydaci do bierzmowania przychodzą na triduum modlitw przed przyjęciem sakramentu w środę 11 III, w czwartek 12 III oraz w piątek 13 III na godz. 17:00. W sobotę 14 III o godz. 18:30 wspólne spotkanie (próba liturgiczna) kandydatów do bierzmowania z pięciu parafii.
 24. W czasie zaś bierzmowania młodzi z poszczególnych parafii włączą się w liturgię: Cieniawa (komentarz), Bogusza (czytanie), Kamionka Wielka (psalm), Królowa Górna (modlitwa wiernych), Mystków (podziękowanie).
 25. Nabożeństwa pasyjne w tym roku: Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka); Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym, a po nich od razu Msza św. bez homilii.
 26. Za udział w tych pasyjnych nabożeństwach wielkopostnych można tak jak za rekolekcje zyskać odpust zupełny.
 27. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych: w poniedziałek o 16:00 – spotkanie aspirantów we wtorek o 17:30 – zbiórka ministrantów, lektorów z klas VI i VII  w środę o 18:00 – spotkanie comiesięczne Akcji Katolickiej (na starej plebanii)  w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii (DSM ma spotkania na zmianę: raz czwartek, raz piątek)  w piątek o 18:00 – w salce pod zakrystią spotkanie z dziećmi klas III i ich rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Św.  w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii  w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej (na chórze)
 28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swe dzieci" – była p.w. sł. Bożego ks. Józefa Andrasza (Elżbieta Kogut).
 29. Zapowiedzi przedślubne – pierwsze: * I. Przemysław Wojciech Źrałka, zam. Głębokie; oraz Marcelina Kinga Kościółek, zam. Mszalnica-Zagóra. * II. Jakub Chebda, zam. Żeleźnikowa Wlk.; oraz: Weronika Maria Chebda (z d. Poręba), zam. Królowa Górna. * III. Szymon Zbigniew Łokaj, Kraków; oraz: Aneta Marta Bochenek, zam. Królowa Polska. *IV. Adam Marszałek, zam. Mszalnica-Zagóra: oraz: Natalia Tuczyńska, zam. Kamionka Wielka. Jeśli ktoś znałby jakieś przeszkody małżeńskie, winien je zgłosić do kancelarii parafialnej.
 30. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem za zakup podświetlających listew ledowych pod tenże krzyż, ich montaż oraz montaż zakupionego kinkietu.
 31. Parafia dopłaciła 19 kandydatom do bierzmowania za: przejazd i fundując dopłatę po 20 zł do osoby.
 32. Zapłaciłem za łyżwy i wejściówki na lodowisko w środę o godz. 18:00 nowym 10 lektorom (uczniowie klas VI).
 33. Zafundowałem także lodowisko 28 dzieciom ze scholii, które w sobotę po próbie wyjechały na dwa busy do Białej Niżnej.
 34. Zakupiłem 2 lampy „cyrus” koło głównych schodów, które podczas wichury utrącił element porwany przez wiatr.
 35. Również zakupiłem lampę uszkodzoną przez spadający ułamany konar drzewa przy drodze na cmentarz.
 36. Zapłaciłem za 5 worków kleju do płytek oraz 3 worków zaprawy samowyrównawczej i bańkę gruntu.
 37. Kupiłem: 8 baterii małych „paluszków”; 2 duże „paluszki”; baterię 9 V do mikrofonu.
 38. Kupiłem puszkę lakieru bezbarwnego „Vidaron” do regału wykonywanego przez Stanisława Mężyka.
 39. Kupiłem trzy kwiatki cieniolubne do podziemnej kaplicy (w poniedziałek dokupię jeszcze trzy uprzednio zamówione).
 40. Nabyłem też haczyki metalowe (tzw. „esy”). Razem wydałem sumę: 2212,88 zł.
 41. Od dziś, tj. od II niedzieli W. Postu, z przodu kościoła rozprowadzane są baranki wielkanocne i paschaliki. Ofiara nie mniejsza niż 6 zł.
 42. W pierwszą środę miesiąca (w środę misyjną) składka na rzecz misji wyniosła 303 zł.
 43. Przy okazji opłat na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy, na wydawanie biuletynu i utrzymanie w Internecie strony parafialnej ofiarę złożyli: Piotr Świder z żoną (30 zł); Bożena i Edward Homoncik (30 zł); M. i J. Gaborek, KG Nr 3 (30 zł); Roman Bochenek, KP Mr 72 (30 zł). Razem: 120 zł.
 44. Na potrzeby kościoła: Edward i Jan Chochla (60 zł); rodzina Świgutów z Mszalnicy Nr 8 (100 zł).
 45. Nie musiałem wyrównywać za materiał, robociznę i montaż krzyża i trzech półek z „nierdzewki” (wymalowanych proszkowo na kolor złoty) w wykańczanej kaplicy przedpogrzebowej – albowiem na rzecz kościoła zafundował je ich wykonawca Jarosław Kachniarz. Dziękuję.
 46. Do wyprania kościelnych alb lektorskich dla studentów zaoferowały się dwie parafianki: Katarzyna Wolak oraz Danuta Siedlarz. Bardzo dziękuję za tę darmowo wykonaną pracę!
 47. Zawiezione zostały do Roberta Świguta wynajętym przeze mnie autem dostawczym kolejne ponad 3 kubiki fosztów dębowych na ławki do podziemi kościoła do kaplicy przedpogrzebowej – zamówiłem je przez telefon, zapłacę za nie po tej niedzieli.
 48. W załadunku u właściciela desek pomogli znajomi mojego brata, zaś w rozładunku pomógł Janusz Gaborek i Czesław Świgut. Dziękuję.
 49. Firma „Energia” z Krakowa ciągnąca ziemią przewody elektryczne darmowo w ramach wdzięczności za parkowanie sprzętu przy kościele podsypała i rozciągnęła po górnym parkingu przywiezione dwie naczepy (tzw. „patelnie”) klińca. Bóg zapłać.
 50. Firma ta informuje, iż jeszcze przyjedzie na wiosnę, by poprawić przekopy po terenie naszych wiosek, po upadnięciu się ziemi.
 51. Dziękuję Krzysztofowi Groniowi za użyczenie busa dla dzieci na lodowisko, a jego bratu Jarosławowi za zawiezienie dzieci.
 52. Jeszcze raz sygnalizuję, że w tym roku na wakacjach organizujemy 9 dniowy pobyt nad Bałtykiem w Wiślinie koło Gdańska od 30 VII do 7 VIII dla dzieci zaangażowanych w parafii. Poniżej ramowy program tej wakacyjnej wypoczynkowej parafialnej oazy od 30.07.2020 do 07.08.2020 – koszt 600 zł. W cenie: ● przejazd pociągiem Pendolino wyżywienie trzy posiłki zakwaterowanie przy parafii Ks. Piotra Radzika (w miejscowości Wiślina koło Gdańska) ubezpieczenie opieka pielęgniarska zwiedzanie Sopotu (między innymi molo), Gdańska (pomnik stoczniowców, starówka i koncert organowy w Gdańsku Oliwie, zoo), Gdynia (delfinarium) Malbork (zwiedzanie zamku) plażowanie komunikacja miejska.
 53. Zapisy u Ks. Proboszcza lub Ks. Jana. Przy zapisie należy wpłacić zaliczkę 100 zł (potem następne 100 zł).
 54. Sposób zachowania przy „koronawirusie” – wskazania ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego: a) jeśli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy gorączkę minimum 38 O C, kaszel lub duszności – udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu b) jeśli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w północnych Włoszech lub Chinach, Korei Południowej, Iranie i innych państwach, gdzie jest już „koronawirus” i mamy gorączkę minimum 38 O C i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się najlepiej telefonicznie z „Sanepidem” i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego c) jeśli wróciliśmy z rejonów, gdzie jest koronawirus, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy 2 razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji „Sanepidu” lub na infolinię NFZ Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl
 55. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej ogłasza zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2020/21.
 56. Tak samo Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej informuje, że trwa nabór: - do Punktu Przedszkolnego dzieci od 3 lat; - do Oddziału Przedszkolnego dzieci 5-6 letnich. Termin składania wniosków do 16 marca.
 57. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Izabela i Sebastian Siedlarz; Anna i Marek Siedlarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Bożena Pazgan; Angelika, Łukasz Zaczyk; Stanisława i Jan Hatlaś; Anna i Mariusz Hatlaś.
  1. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.
  2. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Mały Gość Niedzielny” (5 zł); „Niedziela” (6 zł); „Źródło” (5 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).
Poprawiony: niedziela, 08 marca 2020 17:23
 

Ewangelia na dziś