Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkanocna "Dobrego Pasterza" - 3 V 2020
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkanocna "Dobrego Pasterza" - 3 V 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 03 maja 2020 01:19

IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza” – 3 maja 2020

 

W tygodniu:

I Niedziela – 3 V – IV Niedziela Wielkanocna „Dobrego Pasterza”

Poniedziałek – 4 V – wsp. św. Floriana, męcz.

Wtorek – 5 V – wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb.

Środa – 6 V – Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów

I Czwartek – 7 V – wotywa o Eucharystii

Piątek – 8 V – Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona Polski i diecezji

Niedziela – 10 V – V Niedziela Wielkanocna

 1. Lit. Słowa ustami Piotra ostrzega, byśmy nie byli „błądzącymi owcami”, ale wchodzili przez bramę Chrystusa do owczarni Bożej.
 2. Dziś IV Niedziela Wielkanocna czyli „Niedziela Dobrego Pasterza” – jest to „Światowy Dzień Modlitw o Powołania”.
 3. Rozpoczyna ona tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele”: kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego w świecie – obchodzi się go w miejsce dawnych „kwartalnych dni o powołania” pod hasłem: „Wielka Tajemnica wiary”.
 4. W tę niedzielę (3 V) przypada I niedziela maja – Msze św. z Adoracją IHS: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.
 5. Zamiast kazania czytane dziś jest Słowo Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski: „Pokój tobie, Polsko!” (św. Jan Paweł II, 1983).
 6. W niedzielę 3 maja zbierana jest składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 7. Dziś już odczytywane są wypominki za zmarłych – zgodnie ze zwyczajem, czyli przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.
 8. Nadal jeszcze nie ma zmianki tajemniczek Róż Mężczyzn – odmawiamy te same (podobnie za tydzień w Różach Kobiet).
 9. W poniedziałek 4 V przypada wspomnienie liturgiczne św. Floriana, patrona zawodów mających do czynienia z ogniem.

10.  4 V jest o także święto patronalne strażaków; polecamy opiece św. Floriana także naszych strażaków z OSP.

11.  W środę 6 V przypada Święto śś. Apostołów Filipa i Jakuba – Msze św. o 6:30 i 18:00 (godzinna adoracja IHS od 7:00 i od 17:00).

12.  W środę też 6 V w naszej parafii z racji pierwszej środy maja modlimy się za misje oraz wspieramy je ofiarami (nie ma jeszcze zmianek w różańcowych Różach Misyjnych, dlatego proszę rozważać przy odmawianiu różańca nadal te same tajemnice).

13.  W czwartek 7 VI, który jest pierwszym czwartkiem maja, podczas Mszy św. „wotywnych” rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 odmawiana będzie Litania do Imienia Jezus w połączeniu z godzinną Adoracją Najśw. Sakramentu (wtedy też możliwa spowiedź).

14.  W I czwartek dla kandydatów do bierzmowania Adoracja IHS w kaplicy bocznej od 15:00 do 20:00. Oczywiście z zachowaniem przepisów, czyli przychodzą tylko ci, którzy ukończyli 13 lat życia i z zakrytymi twarzami (naraz w kaplicy tylko 5 osób).

15.  W ogóle jeszcze tylko w tym tygodniu codziennie Adoracja IHS i możliwość spowiedzi św. przez godzinę po Mszy św. „porannej” oraz przez godzinę przed Mszą św. „wieczorną” (udzielana jest też Komunia Święta).

16.  Po tym tygodniu już nie będzie godzinnych codziennych Adoracji ze spowiedzią św. – natomiast wyspowiadać będzie się można już jak zwykle, czyli przed Mszami św. „porannymi” i „wieczornymi”, a także podczas śpiewu „majówki” (jeden kapłan je celebruje, a drugi idzie do konfesjonału) – po Nabożeństwie Majowym wyspowiadanym będzie jeszcze udzielana Komunia Święta.

17.  W piątek przeżywamy liturgiczną Uroczystość św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika, który jest głównym patronem zarówno Polski, jak i naszej tarnowskiej diecezji – Msze św. z Adoracjami o 6:30 – 15:00 (Godzina Miłosierdzia) – 18:00.

18.  Za racji Uroczystości ku czci św. Stanisława BM w piątek 8 V nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych (jest dyspensa).

19.  Pamiętajmy w tym dniu w naszej modlitwie o duszy śp. ks. prałata Stanisława Pasyka, mojego stryja – to dzień jego imienin.

20.  W piątek 8 V przypada też 75 rocznica zakończenia II wojny światowej (1945).

21.  Najbliższa niedziela 10 maja to już V Niedziela Wielkanocna – składka przeznaczona będzie na cele parafialne (inwestycyjna).

22.  Od 1 V rozpoczęły się Nabożeństwa Maryjne – w tym roku, w sytuacji pandemii, są one nie oddzielnie, ale po Mszach św. o 18:00.

23.  W dni powszednie „majówki” są o 18:00 w nowym kościele, natomiast w niedziele w cerkwi o 14:00 przed Mszą św. o 14:30.

24.  Niemogących przyjść na Nabożeństwa Majowe do świątyni zachęcam jeszcze raz do śpiewu majówek przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych i przydomowych albo do rodzinnej lub prywatnej modlitwy Litanią Loretańską.

25.  Podczas Nabożeństw Majowych wysłuchamy czytanek majowych o Zawadzie koło Dębicy: „Cudowna Matko, która łask tak wiele dzieciom swym świadczysz w zawadzkim kościele… na 100-lecie koronacji jej cudownego obrazu” autorstwa ks. Grzegorza Barana.

26.  Przypominam jeszcze raz: prócz kapłanów sprawujących czynności kultyczne wszyscy wierni mają mieć w świątyni zakryte twarze (maseczka, szal, chusta itp.). Na 15 m2 przebywa jedna osoba.

27.  Po przeliczeniu metrażu pomieszczeń u nas wychodzi, że na Mszy św. w nowym kościele może być razem 51 wiernych, natomiast w cerkwi może być tylko 16 osób – nie licząc kapłanów i asysty.

28.  W razie wypełnienia tej liczby – pozostajemy niestety na zewnątrz świątyni w dystansie przepisowych 2 metrów!

29.  Nadal odwołane są wszelkie spotkania grup przykościelnych (odwieszone są natomiast przez ks. biskupa różne nabożeństwa).

30.  Póki nie możemy się wyspowiadać, starajmy się wzbudzić w miejsce spowiedzi św. żal doskonały (tj. z miłości do obrażonego Boga, a nie z lęku przed piekłem) z jednoczesnym wielkim pragnieniem spowiedzi św., jak tylko się nadarzy okazja.

31.  Pozostaje nam też tylko tzw. „komunia duchowa” w niemożności pójścia do Komunii Świętej.

32.  Episkopat Polski, a za nim Biskup Tarnowski, Dekretem z 14 III udzielił dyspensy od Mszy św. niedzielnej „do odwołania” tym, którzy „źle się mają”. Na ten trudny czas Mszy św. można wysłuchać przez radio czy uczestniczyć w niej poprzez transmisję w telewizji (a od nas przez Internet – link na stronie powitalnej parafii czyli startowej). Od nas transmitowane są Msze św. niedzielne i świąteczne – głównie o 9:00 i 10:30 (ale też okazjonalne inne) i prawie wszystkie tygodniowe.

33.  Pamiętajmy o osobach starszych i chorych, dbajmy o higienę, unikajmy bliskich kontaktów międzyludzkich, dezynfekujmy miejsca niepewne, ale nie zapominajmy o uciekaniu się do Opatrzności nad nami w tym trudnym czasie – stąd nadal po Mszach św. śpiewamy „Suplikacje” lub zamiennie po Komunii Św. odmawiamy Litanię do Opatrzności Bożej albo inne modlitwy w tej intencji.

34.  Wydatki tego tygodnia: Trzy żarówki energooszczędne do lamp; tylko 3 metry peszla bez otworów Ø 100.

35.  Koszt naprawy mszału u introligatora w N. Sączu (zszycie i sklejenie), bo ministranci zwalili go na ziemię i się rozleciał.

36.  Zakup w hurtowni w Nowym Sączu ampułek do wody i wina, bo te również ministranci rozbili minionej niedzieli.

37.  Wykonano trzy mostki nad „oczka wodne” koło schodów głównych (materiał i robocizna); teraz czekają one na montaż.

38.  Znów kupiłem 20 litrów paliwa do ciągiczka-kosiarki (bo już rozpoczęło się pierwsze wiosenne koszenie).

39.  Zakupiono dużo wcześniej rurę grubościenną kanalizacyjną 5 mb o średnicy Ø 160 mm.

40.  Również dużo wcześniej zakupiono 50 mb żółtego peszla Ø 100 mm, który tak jak rura został użyty do przepustu i odprowadzenia wody deszczowej z korytek koło cmentarza w Królowej Polskiej.

41.  Para wczorajszych nowożeńców Marcelina Kościółek oraz Przemysław Źrałka przy okazji swojego ślubu przekazali na kościół ofiarę 500 zł – przeznaczam je na ławki w kaplicy w podziemiu kościoła. Bóg zapłać! Teraz razem zebrało się już na nie 3800 zł.

42.  Dziękuję krawcowej Annie Michalik z Królowej Polskiej za uszycie pięknych maryjnych 5 obrusów do świątyni (są już założone).

43.  Dziękuję sąsiadowi Janowi Królewskiemu, za pomoc w układaniu kamieni wokół oczek wodnych przy głównych schodach.

44.  Dziękuję Grzegorzowi Skoczeniowi za pomoc w załadowaniu gruzu na przyczepkę (przewóz sprzed plebani na cmentarz w KP).

45.  Zostały oczyszczone z ziemi i usunięte chryzantemy z pryzmy koło cmentarza oraz stos wieńców popogrzebowych.

46.  Prawie że są już zakończone prace w Królowej Polskiej przy dojeździe do starego cmentarza, przy małym parkingu; a przy okazji położono też przez cmentarz 30 metrów chodnika o szerokości 1 metra „na dziko” (czyli naturalnie bez obrzeży na małej podsypce) z płyt chodnikowych, które mieliśmy z rozbiórki. Zostało nam jeszcze kiedyś posprzątanie wysypiska i ogrodzenie tego cmentarza.

47.  Dzięki za ten trud Januszowi Gaborkowi i Michałowi Porębie, który cały czas mu pomagał (on też ogłowił żywopłot i wyciął chaszcze „samosiejki” wokół granicy cmentarza).

48.  Zapowiedzi pierwsze czterech par narzeczeńskich:

 • Mateusz Marcin Matusik, zam. Binczarowa; oraz: Ewelina Katarzyna Chochla, zam. Królowa Polska.
 • Piotr Edmund Witek, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Alicja Agata Bocian, zam. Żabów.
 • Mateusz Stanisław Świder, zam. Binczarowa; oraz: Patrycja Janina Legutko, zam. Królowa Polska.
 • Łukasz Kamenczak, zam. Malinie; oraz: Kinga Zuzanna Górka, zam. Królowa Polska.

Jeśli znałby ktoś przeszkody do zawarcia tych małżeństw winien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

49.  Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Maria i Stanisław Kumorek; Magdalena i Tomasz Kumorek; Tadeusz i Maria Szczepka; Krzysztof i Teresa Szczepka. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Mirosław i Małgorzata Szczepka; Józef i Janina Siedlarz; Tadeusz Ruszkowicz.

50.  Zachęcam do zakupu albumu „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (tom IV), w którym umieszczona jest także nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV ,obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

51.  Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

52.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 03 maja 2020 01:21
 

Ewangelia na dziś