Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Wielkanocna - 17 V 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Wielkanocna - 17 V 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 17 maja 2020 03:07

VI Niedziela Wielkanocna – 17 maja 2020

W tygodniu:

Niedziela – 17 V – VI Niedziela Wielkanocna

Poniedziałek – 18 V – wsp. dow. św. Stanisława Papczyńskiego, prezb.; albo: św. Jana I, pap. i męcz.

Środa – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny, prezb.

Czwartek – 21 V – wsp. dow. św. Krzysztofa Magallanes, prezb. i Towarzyszy, męcz.

Piątek – 22 V – wsp. dow. św. Rity z Cascii, zak.

Niedziela – 24 V – Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocna); albo: wsp. dow. NMP Wspomożycielki Wiernych (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa VI Niedzieli Wielkanocnej skłania do refleksji nad Duchem Świętym, którego obiecuje Chrystus, by Nim żyć na co dzień.

2. W miejsce homilii wysłuchamy dziś Listu Episkopatu Polski z okazji „100. Rocznicy Urodzin św. Jana Pawła II”.

3. W tę niedzielę (17 V) – w dalszym ciągu większa ilość Mszy św. w porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

4. W poniedziałek 18 V wolą ks. biskupa wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Papczyńskiego celebruje się jako obowiązujące.

5. Pomiędzy wspomnieniem „dowolnym” a „obowiązkowym” nie ma jednak różnicy w sposobie celebrowania Mszy św. i Liturgii Godzin.

6. W poniedziałek też obchodzi się 100. urodziny św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r.

7. W środę Msze św. będą rano i wieczorem, a to z tej racji, iż jedna z intencji będzie dziękczynną za pontyfikat św. Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Druga zaś intencja za moją żyjącą mamę Zofię (na imieniny) oraz za tragicznie zmarłego tatę (w 18 rocznicę śmierci).

8. W piątek 22 V rozpoczyna się Nowenna do Ducha Świętego przez Zielonymi Świątkami.

9. W piątek 22 maja Msze św. sprawowane będą jak zwykle o 15:00 z Godziną Miłosierdzia oraz o 18:00 z majówką.

10. W tym roku, inaczej niż przez poprzednie lata, z racji pandemii i nieobecności dzieci Nabożeństwa Maryjne po Mszach św. o 18:00.

11. I tak w dni powszednie „majówki” o 18:00 w kościele, natomiast w niedziele w cerkwi o 14:00 przed Mszą św. o 14:30.

12. W tym tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę przypadają „kwartalne dni modlitw” o obfite urodzaje i za kraje głodujące – w wielu parafiach organizowane są procesje błagalne i Msze św. według formularza: w poniedziałek „Msza w okresie zasiewów”; we wtorek „o uświęcenie pracy ludzkiej”; w środę „Msza za głodujących”.

13. W naszej parafii w procesji błagalnej do krzyży i kaplic w trzech częściach sołectw „w nabożeństwie błogosławienia pól” ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych, jak i z Majówką ku czci MB, wyruszymy w tym tygodniu w trzy ostatnie dni przed Wniebowstąpieniem – czyli:

a. w czwartek 21 maja po Mszy św. wieczornej o 18:00 – do krzyża w Królowej Górnej

b. w piątek 22 maja po Mszy św. wieczornej o 18:00 – do krzyża w Królowej Polskiej

c. w sobotę 23 maja po Mszy porannej o 8:00 – do kapliczki koło p. Kruczków (za rok do kapliczki koło p. Kościółków).

14. Najbliższa niedziela 24 maja to już Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (czyli VII Niedziela Wielkanocna).

15. Msze św. tak jak dotąd z dodatkowym dwiema, czyli o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

16. We Wniebowstąpienie Pańskie paschał i figura Zmartwychwstałego oraz krzyż przepasany czerwoną stuła pozostają nadal w prezbiterium.

17. W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 24 V przypada też Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.

18. W świątyni, prócz kapłanów sprawujących czynności kultyczne, wszyscy wierni mają mieć zakryte twarze (maseczka, szal, chusta itp.).

19. Od tej niedzieli (17 maja) poluzowano restrykcje ilości osób w świątyni – może odtąd być w kościele 1 osoba na 10 m2.

20. To oznacza, iż w cerkwi w środku może uczestniczyć we Mszy św. 26 osób. Natomiast w kościele razem 83 osoby. Na drzwiach podane są dopuszczalne ilości wiernych w poszczególnych pomieszczeniach.

21. Po wypełnieniu liczby 83 osób w kościele i 26 w cerkwi – pozostajemy niestety na zewnątrz świątyni w dystansie przepisowych 2 metrów.

22. Bardzo serdecznie zapraszam już wszystkich na Msze św. w niedziele i święta obowiązkowe ale także w dni powszednie – w walce z koronawirusem w Polsce obecnie obowiązuje już (w miejsce wcześniejszej „zostań w domu”) zasada „zachowaj dystans społeczny”!

23. Jest piękna pogoda i w zaistniałej pandemii i ograniczeniach wcale nie będę się krzywo patrzył na stojących na zewnątrz kościoła.

24. Przecież mamy potężny plac przykościelny i łatwo jest zachować odstępy 2 metrów od siebie zasłaniając oczywiście twarze.

25. Taka jest też od tego tygodnia zachęcająca instrukcja kurii wydana na zlecenie księdza biskupa wystosowana do proboszczów (wisi w gablocie).

26. Nadal wedle tej instrukcji nie należy jeszcze odmawiać Komunii św. „na rękę” tym, którzy mają w sobie różne lęki o swoje zdrowie.

27. Więc jeszcze raz wyraźnie i serdecznie zapraszam do udziału w Mszach św. – gdy ktoś się nadal boi przyjść w niedzielę, niech przyjdzie w to miejsce w tygodniu, by dać Jezusowi jasny dowód, że nie idzie w niedzielę do kościoła nie z lenistwa, ale z ciągłych jeszcze obaw.

28. W dalszym ciągu niestety zawieszone są do odwołania wszelkie spotkania grup przykościelnych. Owszem, boleję z tego powodu.

29. 14 V ks. Biskup wydał zarządzenie zezwalające na obecność trumny w kościele podczas pogrzebu oraz Komunię Św. chorym „na prośbę”.

30. Nadal trwa jeszcze „do odwołania” dyspensa od Mszy św. niedzielnej tym, którzy „źle się mają” udzielona przez Episkopat Polski i Biskupa Tarnowskiego. Jeśli ktoś z niej korzysta, niechaj chociaż wysłucha transmisji niedzielnej Eucharystii przez radio, telewizję czy internet – gdzie jest także transmisja z naszej świątyni w godzinach wyznaczonych w porządku danego tygodnia (link na stronie parafii) – „lepsze coś niż nic”.

31. Pamiętajmy o starszych i chorych, dbajmy o higienę, unikajmy bliskich kontaktów międzyludzkich, dezynfekujmy miejsca niepewne, wszak nie zapominajmy o Opatrzności Bożej nad nami w tym trudnym czasie – o Nią ciągle się módlmy.

32. Wydatki tego tygodnia: Olej parafinowy do świec w kościele (5 litrów); węgiel do kadzielnicy; 100 sztuk dużych hostii.

33. W tym tygodniu wpłaciłem pracujących przy parkingu w Królowej Polskiej.

34. Za usługę kilku sesji suszenia fosztów jesionu w tartaku „Drewmex” zapłaciłem właścicielowi Ryszardowi Górskiemu.

35. Po dużym rabacie kupiłem dwie bale agrowłókniny na brzegi koło schodów (200 metrów bieżących o szerokości 3,2 metra).

36. Zapłaciłem za figurę Ukrzyżowanego na cmentarz i za tabliczkę „INRI” (zakup ten jest z fundacji śp. Władysława Pazgana).

37. Dorobiono 2 wajchy: jedna do otwierania zaworów mauzerów na wodę oraz druga do podnośnika siłowego.

38. Zapłata za: benzynę do kosiarek; za olej napędowy do mikstury olejowo-ropowej do konserwacji drewna.

39. Kotwy stalowe i nakrętki z podkładkami (12 sztuk). Kotwa chemiczna „Fischer”. Kliny ołowiane do narzędzi.

40. Dwie pizze dla mężczyzn pracujących w sobotę; zgrzewka wody mineralnej, kawa, herbata, cukier i cytryna.

41. Kupiłem preparat na chwasty „Roundup”. Zakupiłem 3 baterie do mikrofonów.

42. Składka przeznaczona na cele parafialne jako inwestycyjna z niedzieli 10 maja wyniosła 3825 zł (pieniądze luzem na tacy) – dziękuję.

43. Nadto na tacę w kopertach ofiarę „na kościół” złożyli: Monika i Janusz Porębowie (100 zł + na ogrzewanie i cmentarz); Kazimiera K. (100 zł); pp. Świgutowie z Mszalnicy (100 zł); p. Siedlarz (100 zł). Razem 400 zł. Bóg zapłać.

44. Dwa tygodnie temu przy okazji zamawiania Mszy św. rocznicowej ofiarę 400 zł „na kościół” złożyli Agata i Robert Ząbrowie. Dzięki.

45. Przez ręce krewnej Danuty Rolka z Kamionki Małej otrzymaliśmy ofiarę 500 zł „na kościół” przekazaną w imieniu zmarłego śp. Władysława Pazgana. Przeznaczyłem ją na zakup wizerunku Pana Jezusa na nowy krzyż na cmentarz w Królowej Górnej i napis (440 zł + 40 zł).

46. Otrzymaliśmy do zapłaty w gminie 3 podatki: od nieruchomości – 353 zł; rolny – 162 zł; leśny – 43 zł.

47. Otrzymaliśmy też do zapłacenia rachunki za gaz – na szczęście już nieduże: 465,29 zł + 22,13 zł.

48. Dziękuję za liczną obecność w procesji w środę 13 maja podczas Różańca Fatimskiego. Dziękuję też za zachowanie odstępów 2 metrów.

49. Jak Bóg pozwoli, spotykać się będziemy 13-go każdego miesiąca od maja do października czyli w miesiącach objawień fatimskich.

50. Póki co, zapraszam na tę procesję już za miesiąc w poniedziałek 13 czerwca we wspomnienie liturgiczne św. Antoniego z Padwy.

51. Dziękuję 8 mężczyznom z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy za pracę w tę sobotę – przy brzegach koło schodów głównych (korowanie i wkopywanie 10 drewnianych kloców) pracowali: Stanisław Lebda (za niego Jan Poręba), Jacek Kachniarz, Tadeusz Górka, Edward Michalik z synem Mateuszem, Tadeusz Homoncik, Marek Ślipek (za niego Konrad Siedlarz), Dariusz Aleksandrowicz (za niego Michał Poręba).

52. Proszę o przyjście poza kolejką do pracy na tę sobotę na 7:00 mężczyzn oraz kobiety z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego. Planuję: wkopywanie na balach i rozciąganie agrowłókniny po brzegach koło schodów głównych oraz nasadzanie zakupionych iglaków.

53. Zaś dopiero na sobotę za 2 tygodnie proszę do pracy mężczyzn z grupy Krzysztofa Ruszkowicza i kobiety z grupy Marka Kotasa.

54. Obie grupy proszę, by przyjść w maskach. Pracę wykonamy w przepisowych odległościach 2 metrów. Gdyby w związku z koronawirusem ktoś się bał o zdrowie – nie ma obowiązku zgłaszać się do pracy. Nie będę miał tego za złe. A tym, którzy przyjdą – już jestem wdzięczny.

55. I Komunia Św. w naszej parafii 14 VI – o 10:30 z KP oraz o 12:00 z KG. Czynię też starania o bierzmowanie klas VIII jeszcze w czerwcu.

56. W związki małżeńskie zamierzają wstąpić – zapowiedzi trzecie czterech par narzeczeńskich:

· Mateusz Marcin Matusik, zam. Binczarowa; oraz: Ewelina Katarzyna Chochla, zam. Królowa Polska.

· Piotr Edmund Witek, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Alicja Agata Bocian, zam. Żabów.

· Mateusz Stanisław Świder, zam. Binczarowa; oraz: Patrycja Janina Legutko, zam. Królowa Polska.

· Łukasz Kamenczak, zam. Malinie; oraz: Kinga Zuzanna Górka, zam. Królowa Polska.

57. Również zapowiedzi drugie dwóch par narzeczeńskich:

· Marcin Wiesław Chmielik, Kraków; oraz: Kamila Patrycja Ptaszkowska, zam. Królowa Górna.

· Tomasz Rymanowicz, zam. Królowa Górna; oraz: Marta Maciak, zam. Mała Wieś (Nowy Sącz).

Jeśliby ktoś znał przeszkody do sakramentalnego zawarcia tych związków małżeńskich, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

58. Dzięki Eugeniuszowi Mężykowi za ofiarowanie i trzykrotny także darmowy dowóz podsypki na dojście do cmentarza w Królowej Polskiej.

59. Dziękuję Bożenie Gaborek za prace porządkowe w tym tygodniu wokół nowego kościoła.

60. Dziękuję Januszowi Gaborkowi za dokonanie oprysków preparatem „Roundup” chwastów na obu parkingach i przycinkę 3 kloców drewna.

61. Dzięki Janowi Królewskiemu za przepalony olej – potrzebujemy go do konserwacji drewnianych ogrodzeń i innych elementów.

62. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Aleksander i Teresa Ochwat; Piotr i Monika Ochwat; Józef i Helena Ptaszkowscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Krystyna Michalik; Jolanta i Janusz Kałuzińscy; Maria Wlazło.

63. Dziś w niedzielę 17 V o godz. 14:30 w telewizji „Trwam” koncert ku czci Jana Pawła z bazyliki w Limanowej (powtórka 18 V o 13:30).

64. Można kupić album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (tom IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

65. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

66. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 17 maja 2020 11:39
 

Ewangelia na dziś