Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Wielkanocna (Wniebowstąpienie Pańskie) - 24 V 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VII Niedziela Wielkanocna (Wniebowstąpienie Pańskie) - 24 V 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 24 maja 2020 02:57

VII Niedziela Wielkanocna „Wniebowstąpienie Pańskie” – 24 maja 2020

W tygodniu:

Niedziela – 24 V – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna); albo: wsp. dow. NMP Wspomożycielki Wiernych (op. się)

Poniedziałek – 25 V – wsp. dow. św. Bedy Czcigodnego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Grzegorza VII, pap.; albo: św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziew.

Wtorek – 26 V – wsp. św. Filipa Nereusza, prezb.

Środa – 27 V – wsp. dow. św. Augustyna z Canterbury, bpa.; albo: św. Pawła VI, pap.

Piątek – 29 V – wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej, dziew.

Sobota – 30 V – wsp. dow. św. Jana Sarkandra, prezb. i męcz.; albo: św. Zdzisławy

Niedziela – 31 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego; albo: Święto Nawiedzenia NMP (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa stawia nas dziś w smutku rozstania na Górze Wniebowstąpienia, ale też zapewnia o mocy z wysoka od Ducha Świętego.

2. Dzisiejsza niedziela 24 maja to Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (czyli VII Niedziela Wielkanocna).

3. W tę niedzielę (24 V) – w dalszym ciągu większa ilość Mszy św. w porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

4. W ogłoszeniach wysłuchamy Komunikatu ks. Biskupa odnoszącego się do poluźnień w wymogach sanitarnych i z podziękowaniami.

5. We Wniebowstąpienie paschał i figura Zmartwychwstałego oraz krzyż przepasany czerwoną stułą pozostają nadal w prezbiterium.

6. W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego 24 V przypada też Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.

7. We wtorek 26 maja przypada Dzień Matki – pamiętajmy w modlitwie o żyjących i zmarłych mamach.

8. W środę 27 V kończą się „gregorianki” za śp. Teresę Ptak, a w czwartek 28 V rozpoczęcie „gregorianek” za śp. ks. Stanisława Pasyka.

9. W czwartek 28 V przypada 39 rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981).

10. W niedzielę za tydzień w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Msze św. tak jak dotąd z dodatkowym dwiema, czyli o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

11. Trwa rozpoczęta w piątek 22 V Nowenna do Ducha Świętego przez Zielonymi Świątkami (Dniem Pięćdziesiątnicy = Pentekosty).

12. Nadal w dni powszednie „majówki” o 18:00 w kościele, natomiast w niedziele w cerkwi o 14:00 przed Mszą św. o 14:30.

13. Minionej soboty (23 V) o 10:00 w Łęgu Tarnowskim i w Sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej odbyły się święcenia diakonatu 15 alumnów z V roku. Zaś w najbliższą sobotę (30 V) o 9:00 w kościele bł. Karoliny w Tarnowie odbędą się święcenia prezbiteratu 20 diakonów. W sąsiedniej Kamionce Wlk. prymicje ks. Dawida Kłębczyka w niedzielę „Zesłania Ducha Świętego” czyli 31 V o 11:00.

14. Bardzo dziękuję za udział w „dni krzyżowe” w procesji błagalnej do krzyży i kaplic w trzech częściach sołectw „w nabożeństwie błogosławienia pól” ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych, jak i z Majówką ku czci MB.

15. Dziękuję też za ustrojenie krzyży w KG i KP oraz kapliczki w Mszalnicy-Zagórze koło Klementyny i Daniela Kruczków.

16. W świątyni, prócz kapłanów sprawujących czynności kultyczne, wierni mają mieć zakryte twarze (maseczka, szal, chusta itp.).

17. Od niedzieli (17 maja) poluzowano restrykcje ilości osób w świątyni – może odtąd być w kościele 1 osoba na 10 m2.

18. To oznacza, iż w cerkwi w środku może uczestniczyć we Mszy św. 26 osób. Natomiast w kościele razem 83 osoby.

19. Ponad ten stan pozostajemy niestety na zewnątrz świątyni w dystansie przepisowych 2 metrów na dużym placu przykościelnym.

20. Już od czwartku 14 V ks. Biskup zezwolił na obecność trumny w kościele podczas pogrzebu i Komunię Św. chorym „na prośbę”.

21. Natomiast od piątku 22 V Biskup przywraca możliwość spotkań formacyjnych, kursów, katechez, rekolekcji (z zachowaniem norm państwowych i ograniczeń sanitarnych.) Oba pisma są w gablocie.

22. Dlatego także w naszej parafii powoli „ruszają” zawieszone do odwołania wszelkie spotkania grup przykościelnych.

23. I tak w tym tygodniu w naszej parafii (przy zakrytych twarzach i w2 metrach odstępu):

· w poniedziałek, we wtorek i w środę o 19:00 – spotkania z dziećmi do I Komunii Świętej w obecności rodzica (w kościele)

· w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów (w dolnym kościele)

· w piątek o 19:00 – spotkanie KSM-u (na starej plebanii)

· w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze)

24. W środę 10 VI o 18:00 bierzmowanie w naszej parafii. Udzieli go ks. bp Stanisław Salaterski. Przy okazji poświęci dolną kaplicę.

25. W czwartek 11 VI przypada Boże Ciało – w tym roku wyruszymy z procesją „na Wyręby” trasą poza rzeką (w sumie 3500 metrów).

26. Cztery ołtarze będą koło: pp. Olesiaków (I po 500 metrach); pp. Skwarków (II po 1200 metrach); pp. Mężyków (III po 2800 metrach); pp. Kruczków (IV po 3500 metrach), Tam zakończenie procesji i rozwiązanie zgromadzenia (idziemy w maskach i co 2 m).

27. Hasła na każdy z ołtarzy: 1. „Nie lękajcie się… Otwórzcie drzwi Chrystusowi” JP II; 2. „Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość” JP II; 3. „Nie bój się… Wypłyń na głębię!” JP II; 4. „Wszystko postawiłem na Maryjękard. Stefan Wyszyński.

28. W sobotę 13 VI przed południem – I spowiedź św. dzieci klas III. W niedzielę 14 VI o 10:30 i 12:00 Komunia Św. w naszej parafii.

29. Wieczysta Adoracja w wyznaczonych parafiach diecezji na naszą parafię w tym roku przypadnie także 14 VI (niedziela).

30. Podtrzymana jest jeszcze „do odwołania” dyspensa od Mszy św. niedzielnej tym, którzy „źle się mają” udzielona przez Episkopat i naszego Ks. Biskupa. Jeśli jednak poruszamy się w przestrzeni publicznej: do pracy, sklepów, dla sportu i turystyki czy innych załatwień – nie ma przed Bogiem powodu, byśmy mogli „zasłaniać się dyspensą” od Mszy św. Nie ma „koronawirusa kościelnego”.

31. Wskazania Kurii wydane jeszcze 8 V 2020 przypominają o serdecznym zapraszaniu na Mszę św. (wywieszone są też w gablocie).

32. Wydatki tego tygodnia: Zakupiłem płożące różne iglaki na skarpy (162 sztuki + 2 tuje).

33. Kołki do łączenia agrowłókniny (100 szt.). Skoble do spinania agrowłókniny z ziemią.

34. 22 lody dla pracujących przy kościele w tym tygodniu. Pizza dla młodzieńców konserwujących drewno.

35. Zakup i montaż sprzętu audio: interfejs audio do poprawy przesyłu głosu w transmisji internetowej, nadajnik i odbiornik radiowego przesyłu głosu z górnego do dolnego kościoła i transmiter sygnału audio, głośnik zewnętrzny z dolnego kościoła + robocizna.

36. Jeszcze zakup ropy naftowej (olej napędowy) do mieszania z przepalonym olejem do konserwacji drewna.

37. Dokupienie benzyny do taktorka-kosiarki (bo znów wykoszone wszystko wokół kościoła).

38. Dałem „na drobne wydatki” 2 x po 100 zł dwom lektorom za dwa dni pracy przy konserwacji drewna.

39. Zakup trzech małych fontanienek do wymiany przy figurze MB koło schodów głównych.

40. Zakup dużej nowej fontanny pływającej „Ocean Mist” z podświetleniem do oczka wodnego.

41. Naprawa wirnika do starej fontanny pływającej „Ocean Mist”.

42. Dopiero w tym tygodniu zapłacę w gminie 3 podatki: od nieruchomości – 353 zł; rolny – 162 zł; leśny – 43 zł.

43. Podobnie też w tym tygodniu pospłacam rachunki za gaz – na szczęście już nieduże: 465,29 zł + 22,13 zł (bo nie miałem już środków).

44. Otrzymaliśmy na ławki ofiarę 400 zł od familii państwa Królewskich (od seniorów i ich dorosłych dzieci). Bóg zapłać.

45. Dziękuję 8 mężczyznom oraz 5 kobietom z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego za pracę poza kolejką w tym tygodniu przez 2 popołudnia – przy kładzeniu agrowłókniny i nasadzaniu na brzegu po prawej stronie schodów pracowali: Jan Królewski; Renata i Andrzej oraz Mateusz Królewscy; Agata i Krzysztof Cienki; Monika i Adam oraz Filip Królewscy; Agnieszka Kurczab; Anna i Grzegorz Skoczeń oraz pomagało im kilkoro małych dzieci. Bóg zapłać! Zaoferowali się też posadzić iglaki i położyć agrowłókninę w tygodniu tym razem po lewej stronie schodów głównych. W związku z tym przeskoczę w przyszłości dwie ich kolejki.

46. Na tę sobotę zaś na 7:00 (30 V) proszę do pracy mężczyzn z grupy Krzysztofa Ruszkowicza (prace ziemne) i kobiety z grupy Marka Kotasa (prace pielęgnacyjne).

47. Proszę, by przyjść w maskach. Pracę wykonamy w przepisowych odległościach 2 metrów. Gdyby w związku z koronawirusem ktoś się bał o zdrowie – nie ma obowiązku zgłaszać się do pracy. Nie będę miał tego za złe. Tym, którzy przyjdą, już jestem wdzięczny.

48. W związki małżeńskie zamierzają wstąpić – zapowiedzi trzecie dwóch par narzeczeńskich:

· Marcin Wiesław Chmielik, Kraków; oraz: Kamila Patrycja Ptaszkowska, zam. Królowa Górna.

· Tomasz Rymanowicz, zam. Królowa Górna; oraz: Marta Maciak, Mała Wieś (Nowy Sącz).

49. Również zapowiedzi pierwsze jednej pary narzeczeńskiej:

· Artur Andrzej Socha, zam. Kłaj; oraz: Magdalena Teresa Pazgan, zam. Królowa Górna.

Jeśliby ktoś znał przeszkody do sakramentalnego zawarcia tych związków małżeńskich, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

50. W związku z pandemią nie ma akcji wyjazdowych krwiodawstwa a wzrosło zapotrzebowanie na krew. Dlatego prosi się krwiodawców i wszystkich chętnych do jej oddawania w stacji krwiodawstwa w Nowym Sączu przy ul. Kazimierza przy zapewnionych pełnych środkach bezpieczeństwa – apeluje o to Zarząd Klubu HDK w Królowej Górnej.

51. Firma Wiesława Sakowskiego z Tarnowa wykonała 4 usługi radiofonizacyjne w kościele: założenie interfejsu do transmisji internetowej Mszy św., by poprawić „przester” fonii (chrapliwy głos audio), montaż transmitera radiowego do dolnego kościoła oraz nadajnika i głośnikowego odbiornika radiowego odbioru głosu z góry na dół kościoła, montaż megafonowego głośnika z dołu na zewnątrz (tzw. krzykaczki). Koszt razem z dojazdem i robocizną – 1700 zł.

52. Nasz parafianin Adam (Józef) Ślipek wykonuje bramę na cmentarz w Królowej Polskiej (bazą jest dawna rama ołtarza polowego).

53. Parafianin Kazimierz Dziedzina kładzie płytki przed gankiem i na werandzie starej plebanii oraz na wejściu do podziemnego kościoła.

54. Nasz gospodarz i organista Janusz Gaborek nadlał betonem murki przy wejściu do podziemnej kaplicy i układa tam na nich kamień.

55. Również parafianin Jarosław Kachniarz podjął się wykonania jarzma do nowego krzyża na cmentarz w KG i barierek do podziemi.

56. Kamieniarz Tadeusz Wojnarowski z Frycowej podjął się wykonania płyt marmurowych na 2 murki przy wejściu do podziemi.

57. Dziękuję Szymonowi Kmakowi za spryskanie środkiem owadobójczym mszyc na kalinach i innych krzewach na potoczkiem.

58. Dziękuję pp. Zuzanie i Stanisławowi Kmakom za drzewko tui formowane na wzór „bonsai” (jest przed kościołem).

59. Dziękuję lektorom Szymonowi Śmierciakowi i Mateuszowi Jaworowi za pracę przy konserwacji przepalonym olejem z ropą elementów drewnianych ozdobnego ogrodzenia i chodników (otrzymali po 100 zł na młodzieńcze wydatki).

60. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Krystyna Michalik; Jolanta i Janusz Kałuzińscy; Maria Wlazło. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Jolanta i Ryszard Ochwat; Maria Ochwat; Agata i Jan Janus.

61. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

62. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

63. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: sobota, 30 maja 2020 15:26
 

Ewangelia na dziś