Start Informacje Duszpasterskie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 31 V 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 31 V 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 31 maja 2020 05:02

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 31 maja 2020

W tygodniu:

Niedziela – 31 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (niedziela synodalna); albo: Święto Nawiedzenia NMP (opuszcza się)

Poniedziałek – 1 VI – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (II dzień „Zielonych Świątek”); albo: św. Justyna, męcz. (opuszcza się)

Wtorek – 2 VI – wsp. dow. śś. Marcelina i Piotra, męcz.

I Środa – 3 VI – wsp. śś. Karola Lwangi i Towarzyszy, męcz.

I Czwartek – 4 VI – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

I Piątek – 5 VI – wsp. św. Bonifacego, bpa i męcz.

I Sobota – 6 VI – wsp. dow. św. Norberta, bpa

I Niedziela – 7 VI – Uroczystość Najświętszej Trójcy; albo: wsp. dow. Bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, prezb i męcz.

1. Liturgia Słowa w ten Dzień Pięćdziesiątnicy zachęca do otwarcia się na działanie Ducha Świętego również dziś w Kościele.

2. W tę niedzielę „Pentekosty” kończy się „Okres Wielkanocny” – na „wotywie” o 9:00 Ducha Św. uwielbi śpiewem zespół Uradowani”.

3. Jeszcze w tę niedzielę (31 V) – większa ilość Mszy św. w porządku: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 (cerkwi) i 17:00.

4. Dzisiaj (od południa soboty do północy w niedzielę) można zyskać odpust zupełny za uczestnictwo w śpiewie lub recytacji w kościele lub w kaplicy hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”. W sobotę od nieszporów rozpoczęła się już wigilia Zesłania Ducha Świętego (podtrzymać należy zwyczaj strojenia drzwi gałązkami).

5. Paschał i czerwoną stułę z krzyża usuwa się z prezbiterium po niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego albo w Zielone Świątki.

6. W sąsiedniej Kamionce Wlk. prymicje ks. Dawida Kłębczyka dziś czyli 31 V – tj. w niedzielę „Zesłania Ducha Świętego” (o 11:00).

7. Dzisiaj też 31 maja w starym kościele o g. 14:00 uroczyste zakończenie nabożeństw majowych.

8. Po niedzieli Zesłania Ducha Św. w liturgii rozpoczyna się „okres zwykły” (lekcjonarz od 9 tygodnia zwykłego, a brewiarz od tygodnia I).

9. Od dziś decyzją rządu zniesione są limity wiernych w kościele – choć można przyjść w dystansie 2 m bez maski, to jednak bardzo proszę, by przed wejściem do świątyni założyć zakrycie twarzy, aby nie narażać innych (po wyjściu ze świątyni możemy je znów zdjąć z twarzy).

10. Podtrzymanie dyspensy od Mszy św. niedzielnej jest już całkowicie bezzasadne. Dotyczy jedynie chorych i w podeszłym wieku (pismo Biskupa).

11. W poniedziałek przypada drugi dzień „Zielonych Świąt” czyli Święto NMP Matki Kościoła. Zachęcam do udziału w Mszach św. choć nie jest to święto obowiązkowe – Msze św. w porządku: 7:00 – 9:00 (szkolna dla KG) – 10:30 oraz o 17:00 (dla pracujących).

12. Od poniedziałku 1 VI rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe (po Mszach porannych św. Litania do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Jezusa, zaś po wieczornych z Adoracją IHS).

13. W poniedziałek 1 VI przypada też Międzynarodowy Dzień Dziecka. O g. 9:00 święto patronalne uczniów ze szkoły w KG (udział w Mszy św. na galowo). Natomiast do niedzieli 7 VI uczniowie przynoszą do zakrystii dla oceny ćwiczenia i zeszyty z wszystkimi notatkami (podpisane i z wpisem, która to klasa).

14. W poniedziałek o 17:00 Msza św. w int. ks. wikariusza, który w tym dniu kończy 50 lat życia – życzę wszelakich łask i zdrowia ciała i duszy!

15. Od poniedziałku 1 VI w Warszawie rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Marię Oracz – odprawiać je będzie ks. prał. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. W bliskim czasie prześle on o tym powiadamiającą informację do rodziny zmarłej.

16. Też w poniedziałek 1 VI również w Warszawie rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Antoninę Ptaszkowską – odprawiać je będzie ks. Czesław Hałgas MS o godz. 8:00 w Domu Prowincjalnym ks. Saletynów.

17. W I środę 3 VI jak zwykle w dzień misyjny w naszej parafii modlimy się w intencji misji, za misjonarzy i misjonarki oraz wspieramy to dzieło ofiarami – już ze zmianami tajemnic w różach misyjnych!

18. W środę 3 VI przypada 57 rocznica śmierci papieża św. Jana XXIII (1881 – 1963).

19. W I czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. o 6:30 i o 18:00 (z Adoracją IHS).

20. Wszyscy kandydaci do bierzmowania przychodzą na Adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Bocznej od 15:00 do 20:00.

21. Prócz tego w I czwartek, w I piątek i w I sobotę na 18:00 przychodzą uczniowie klas VIII na przygotowawcze Triduum przed bierzmowaniem (nadto w sobotę o 19:00 próba generalna przed przyjęciem sakramentu konfirmacji).

22. Też w czwartek 4 VI od 10:00 do 12:00 – Msza św. Krzyżma Świętego w Zabawie i Adoracja IHS dla kapłanów (z transmisją).

23. Natomiast odwołana jest z 4 VI coroczna pielgrzymka kapłanów diecezji tarnowskiej do sanktuarium w Tuchowie.

24. W I czwartek i w I piątek od 17:00 możliwość spowiedzi św. dla wszystkich chętnych – w tym także kandydatów do bierzmowania.

25. W I piątek Msze św. o godzinach: 6:30 – 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) – 18:00 (z nabożeństwem czerwcowym).

26. W I piątek po przewie w okresie pandemicznych zaostrzeń około 8:00 znów udaje się do chorych kapłan z możliwością spowiedzi i namaszczenia.

27. Po pierwszopiątkowej spowiedzi po domach chorych i samotnych od I niedzieli czerwca (7 VI) z Komunią Świętą wyruszają też szafarze.

28. Też w I piątek dla wszystkich chętnych Adoracja Sanctissimum w bocznej kaplicy od 13:00 do 22:00.

29. W I sobotę Msze św. o 6:30 i 8:00 oraz o 18:00 (po tej o 19:00 próba generalna przed przyjęciem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej).

30. W sobotę 6 VI dwa śluby: o 12:30 – Weronika Chebda (Poręba) i Jakub Chebda; zaś o 14:00 – Ewelina Chochla – Mateusz Matusik.

31. W te dni można też odprawiać Msze św. „wotywne” i modlitwy błagalne: w I czwartek – „o powołania kapłańskie i zakonne”; w I piątek „za misje i misjonarzy” oraz modlitwa wynagradzająca Sercu Bożemu za grzechy świata i nasze osobiste; zaś w I sobotę wotywa o NSNMP.

33. W niedzielę za tydzień w Uroczystość Trójcy Świętej nie ma już dodatkowych dwóch Mszy św. – wracamy do porządku zwyczajnego niedzielnego, czyli o godz. 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (cerkwi).

34. Po spowiedzi św. Komunię Świętą „wielkanocną” można przyjąć jeszcze do niedzieli „Przenajświętszej Trójcy” Osób Bożych: Ojca i Syna i Ducha Świętego – o czym przypominają przykazania kościelne.

35. W niedzielę za tydzień 7 VI po „prymarii” (7:00) są już zmianki w różach mężczyzn także w niedzielę 14 VI w różach kobiet.

36. „Intencja ewangelizacyjna” na czerwiec: „Modlimy się, aby wszyscy, którzy cierpią, znaleźli drogę życia, dając się poruszyć przez Serce Jezusa”.

37. W tym tygodniu w naszej parafii spotkania grup (przy zakrytych twarzach i przy 2 metrach odstępu):

· w poniedziałek, we wtorek i w środę o 19:00 – spotkania z dziećmi do I Komunii Świętej w obecności rodzica (w kościele)

· w środę o 17:00 – spotkanie dziewcząt z DSM (w starej plebanii)

· w środę o 17:00 – zbiórka lektorów z VI, VII, oraz I klasa szkoła średnia (w dolnym kościele)

· w czwartek po Mszy św. ok. 19:00 – zbiórka ministrantów (dolny kościół)

· w piątek o 19:00 – spotkanie KSM-u (na starej plebanii)

· w sobotę o 9:00 – próba scholii (na chórze)

· od soboty 6 VI całodobowo będzie też znów otwarta siłownia

38. W miniony czwartek 28 V w Świdnicy Śląskiej rozpoczęły się Msze św. „gregoriańskie” za mojego stryja śp. ks. Stanisława Pasyka.

39. W niedzielę za trzy tygodnie czyli 21 VI o 10:30 przeżywać będziemy Rocznicę I Komunii Świętej dla dzieci z IV klas (wtedy też koniec „Białego Tygodnia” dla dzieci z klas III).

40. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem w gminie 3 podatki: od nieruchomości; rolny; leśny.

41. Podobnie też pospłacałem rachunki za gaz – na szczęście już nieduże.

42. Dokupienie „iglaków” na drugą stronę brzegów przy schodach przed kościołem.

43. Płytki na schody do kaplicy podziemnej oraz na ganek i werandę starej plebanii „Town Antracite”.

44. Dwa worki hydroizolacji elastycznej (zaprawa uszczelniająca jednoskładnikowa „Sopro” 523) oraz fuga i silikon.

45. Robocizna przy płytkach. Inne wydatki przy tych pracach . (11 worków) Klej darmowo od firmy „DoMar”.

46. 11 sztuk kotw do wbetonowania. Trzy worki cementu do wbetonowania kotw.

47. Za cement do zrobienia nadlewki murków koło tych schodów. Piasek i kruszywo.

48. Żarówki energooszczędne do lamp. Wtyczki elektryczne. Rynienki maskujące na przewody elektryczne.

49. Zakup ładowarki mikroprocesorowej z ekranem dla ładowania baterii-akumulatorków „EverActive NC 900U i zakup tychże po kilka zestawów marki „Varta” (AA blister X4, AAA blister X4, 9V 200 MAH oraz karta goodram micro SD).

50. Za wykop dwóch dołów pod zabetonowanie bramy na cmentarzu w Królowej Polskiej.

51. Za 2 pizze dla pracujących w sobotę oraz wodę mineralną i kawę.

52. Otrzymaliśmy rachunki za prąd z różnych obiektów parafialnych – w sumie: 1738,79 zł.

53. Na kościół ofiarę 400 zł na kościół przekazali Helena i Krzysztof Ptaszkowscy (przeznaczam ją na ławki); na biuletyn 30 zł – Anna Rogozińska.

54. Dziękuję 6 mężczyznom oraz 3 kobietom z grupy dziesiętnika Andrzeja Królewskiego za pracę poza kolejką w tym tygodniu przez 3 popołudnia – przy kładzeniu agrowłókniny i nasadzaniu na brzegu tym razem po lewej stronie schodów pracowali: Jan Królewski; Agata i Krzysztof Cienki; Monika i Adam oraz Filip Królewscy; Anna i Grzegorz Skoczeń oraz swat Czesław Maciąg. Bóg zapłać! Są do przodu dwie kolejki panów i pań.

55. Nadto dziękuję im za zakup 200 plastikowych kołków do przytraczania do ziemi położonej agrowłókniny.

56. Dziękuję za ciężką pracę 7 mężczyzn z grupy Krzysztofa Ruszkowicza – przy trzykrotnym załadunku i rozładunku kamienia robili: Krzysztof Ruszkowicz, Krzysztof Groń (usłużył też autem samowyładowczym), Stanisław Książkiewicz, Józef Kocemba, Robert Kruczek, Bartłomiej Groń (za niego Krzysztof Groń junior), Krzysztof Wacławiak (za niego Krystian Gomółka).

57. Dziękuję za pracę 6 kobietom z grupy Marka Kotasa – przy plewieniu chwastów w kamieniach przy schodach przed kościołem, za plebanią oraz w kosodrzewinie robiły: Teresa Witek, Bernadetta Bochenek, Danuta Siedlarz, Monika Poręba z córką Alicją, Magdalena Śmierciak. Zamiast pracy ofiarę 50 zł złożyła Maria Kotas.

58. Na tę sobotę zaś na 7:00 (30 V) proszę do pracy panów z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca (planowane jest układanie nawiezionych kamieni i wbetonowanie kotw) oraz panie z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka (w planie dalsze pielenie, nasadzenia i prace porządkowe).

59. W związek małżeński zamierza wstąpić para – zapowiedź druga:

· Artur Andrzej Socha, zam. Kłaj; oraz: Magdalena Teresa Pazgan, zam. Królowa Górna.

Jeśli ktoś zna jakąkolwiek przeszkodę do zawarcia tego sakramentu małżeństwa, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

60. Adam Ślipek darmowo wykonał bramę na cmentarz w Królowej Polskiej. W darze ofiarował i pracę i materiał (stal, zamek, farbę). Dzięki.

61. Kazimierz Dziedzina położył płytki: na wejściu do podziemnego kościoła, przed gankiem oraz na werandzie starej plebanii (jeszcze fugowanie).

62. Klej do kładzenia płytek (11 worków) darmowo dał parafii Mariusz Grzyb z firmy „DoMar” i wspólnik Janusz Sromek. Dziękuję.

63. Dziękuję też Bożenie Gaborek za czyszczenie kostki z nasianej w szparach roślinności (cioci pomagała Ania Michalik).

64. Dziękuję Krystynie Michalik i Andrzejowi Ptaszkowskiemu za rozbiórkę Grobu Pańskiego.

65. Dzięki także Michałowi Porębie za wykopanie dołów pod zabetonowanie bramy wejściowej na cmentarz w Królowej Polskiej.

66. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Jolanta i Ryszard Ochwat; Maria Ochwat; Agata i Jan Janus. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Piotr i Małgorzata Czyżycki; Maria Stanek; Łukasz i Małgorzata Stanek.

67. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

68. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

69. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 01 czerwca 2020 06:40
 

Ewangelia na dziś