Start Informacje Duszpasterskie XI Niedziela Zwykła - 14 VI 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XI Niedziela Zwykła - 14 VI 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 14 czerwca 2020 21:45

XI Niedziela Zwykła – 14 czerwca 2020

W tygodniu:

Niedziela – 14 VI – XI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. bł. Michała Kozala, bpa i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 15 VI – 5 dzień dawnej Oktawy Bożego Ciała

Środa – 17 VI – wsp. św. Brata Alberta Chmielowskiego, zak.

Czwartek – 18 VI – zakończenie Oktawy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Piątek – 19 VI – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa; albo: wsp. dow. bł. Romualda, opata

Sobota – 20 VI – wsp. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Niedziela – 21 VI – XII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Alojzego Gonzagi, zak. (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa jest dziś posłaniem na świat także współczesnych apostołów czyli nas – „Ludu Pana”, bo żniwo wielkie, a robotników mało.

2. W niedzielę (14 VI) już zwykły porządek Mszy św. – w kościele: o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed kościołem zakrywamy twarze.

3. W tę niedzielę 14 VI po „prymarii” (7:00) wracają zmianki w różach niewiast.

4. W tę niedzielę w Oktawie Bożego Ciała procesja eucharystyczna będzie wyjątkowo rano po Mszy św. o godz. 7:00 czyli po „prymarii” (z racji I Komunii Świętej „na sumie”).

5. Także 14 VI (czyli w tę niedzielę) przypada w tym roku na naszą parafię Wieczysta Adoracja „w wyznaczonych parafiach diecezji”. Monstrancja będzie eksponowana w ciszy w dolnej kaplicy. Modlimy się wzajemnie za siebie wedle zasady: „my za alumnów – alumni za nas”!

6. Całodzienna Adoracja IHS rozpocznie się po porannej procesji eucharystycznej (około 8:30), a zakończy o 20:00. Zapraszam do rodzinnego nawiedzania dolnego kościoła przez cały dzień.

7. W niedzielę 14 VI Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii – uroczystość o 10:30 razem dla dzieci z obu szkół (oraz po niej „Biały Tydzień”).

8. Bardzo proszę, by niezainteresowani nie przychodzili na tę celebrę! Idźmy w tym dniu na inną Mszą św. Na sumę – tylko rodziny dzieci!

9. Także w tę niedzielę składka z racji II niedzieli miesiąca przeznaczona jest na cele inwestycyjne, jako składka budowlana.

10. Też w dzisiejszą niedzielę 14 VI przed świątynią zbiórka do puszek na Uniwersytet JP II w Krakowie i Tarnowie.

11. Przed południem do chorych udaje się szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej (do domów wchodzi w masce i po dezynfekcji).

12. Od czwartku Bożego Ciała trwa dawna Oktawa Bożego Ciała – nadal zapraszam dzieci do sypania kwiatów podczas wszystkich procesji.

13. W Oktawie Bożego Ciała Msze św. w z procesjami w dni powszednie codziennie o 18:00. W tę niedzielę 14 VI po Mszy św. o 7:00.

14. W poniedziałek 15 VI przypada 8 rocznica objęcia diecezji przez ks. bpa Andrzeja Jeża (15 VI 2012). Pamiętajmy o nim w modlitwie.

15. W czwartek 18 VI kończy się dawna Oktawa Bożego Ciała – na jej zakończenie: błogosławieństwo przyniesionych wianków oraz dzieci.

16. W piątek 19 VI przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – jeszcze, choć to już po Oktawie BC, pójdziemy na procesję z IHS.

17. Za publiczne odmówienie z wiarą „Atu Wynagrodzenia w Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa” 19 VI można zyskać odpust zupełny.

18. Piątek 19 czerwca – jest to także Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego.

19. W piątek 19 VI z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (jest dyspensa).

20. W sobotę 20 VI w liturgicznym wspomnieniu świętuje się cześć oddawaną Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

21. 20 VI Msze św. rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00 – o 17:30 Akcja Katolicka śpiewa Nieszpory o Niepokalanym Poczęciu NMP.

22. W niedzielę 21 VI czyli w XII Niedzielę Zwykła wyznaczono Diecezjalne Święto Rodziny – ale w tej sytuacji obchody są zawieszone.

23. Będzie odprawiona jedynie przez ks. bpa A. Jeża Msza św. o 11:30 w parafii Miłosierdzia w Starym Sączu – u nas: przyrzeczenia małżeńskie.

24. W niedzielę za tydzień (21 VI) o 10:30 przeżywać będziemy Rocznicę I Komunii Świętej dla dzieci z IV klas (będzie to też zakończenie „Białego Tygodnia” dla dzieci z klas III). Próby liturgiczne dla obu klas IV przeprowadzi ks. wikariusz. W sobotę o 17:00 spowiedź św. dla tych dzieci.

25. Od poniedziałku 1 VI odprawiane są nabożeństwa czerwcowe – po Mszach św. porannych: Litania do NSPJ i Akt Zawierzenia Sercu Jezusa; zaś po wieczornych – z Adoracją IHS.

26. W tym tygodniu w naszej parafii spotkania grup (przy zakrytych twarzach i przy 2 metrach odstępu):

· we wtorek o 19:00 – ostatnie w kościele spotkanie z dziećmi po I Komunii Świętej w obecności chociaż jednego rodzica

· we wtorek, środę i piątek o 16:30 – spotkania dzieci z klas IV ( i jeden rodzic) przed Mszą św. „rocznicową” (21 VI o 10:30).

· w środę o 17:00 – spotkanie dziewcząt z DSM (w starej plebanii)

· w piątek o 19:00 – spotkanie KSM-u (na starej plebanii)

· w sobotę o 9:00 – próba scholii (przy grillu)

27. Wracamy do przerwanego 8 III w związku z koronawirusem rannego śpiewu Godzinek o NMP przez nasze parafialne Róże Różańcowe.

28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV Róża „rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. sł. Bożego ks. Józefa Andrasza (Elżbieta Kogut).

29. Wydatki tego tygodnia: Kolejne cztery worki cementu – 84 zł. Wydałem też na zakup paliwa i oleju do podkaszarki – 50 zł.

30. Dwie naprawy dokonane w ostatnim czasie traktorka-kosiarki – 240 zł oraz 200 zł.

31. Za 60 róż dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych orz trzy wiązanki dla nauczycieli i księdza – 300 zł + 120 zł.

32. Bukiety kwiatów dla ks. biskupa i miniaturowe róże w doniczce – 80 zł.

33. Za trzy pizze dla pracujących w sobotę – 116,91 zł; za lody, kawę, i dwie zgrzewki wody dla pracujących w sobotę – 120,64 zł.

34. Za cukierki dla dzieci sypiących kwiaty w piątek i sobotę – 49,40 zł + 49,80 zł. Razem wydałem sumę: 1410,75 zł.

35. Składka z Bożego Ciała przeznaczona na hospicja i wyznaczone cele charytatywne wyniosła 2820,05 zł.

36. Dziękuję rodzicom dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży bierzmowanej za złożone ofiary na sfinansowanie urządzeń do transmisji internetowej Mszy św. z naszej świątyni (1500 zł + 1900 zł.). Dziękuję też za zaangażowanie w liturgię tych uroczystości.

37. Dziękuję za ofiarę 400 zł na kościół Agnieszce i Mariuszowi Koral, złożonej przy okazji I Komunii Świętej ich dziecka Zuzanny.

38. Dziękuję za ofiarę 300 zł na kościół złożoną przez Jana Porębę z Królowej Górnej.

39. W środę w naszej parafii o 18:00 odprawiona była Msza św. „konfirmacji” młodzieży z: Królowej Górnej (13 osób), Królowej Polskiej (6 osób) i Boguszy (9 osób) – bierzmowania udzielił ks. bp dr Stanisław Salaterski. W sumie do bierzmowania przystąpiło 28 młodzieży.

40. A oto ich nazwiska” – SP Królowa Górna: Apola Karol, Czyżycki Kamil, Duda Karol, Górka Kacper, Janus Justyna, Janus Patrycja, Kruczek Maja, Laskosz Karolina, Siedlarz Kacper, Siedlarz Kamil, Ślipek Magdalena, Wolak Kacper, Ząber Roland; SP Królowa Polska: Groń Dawid, Jaworska Zofia (SP Nowy Sącz), Michalik Mateusz, Uroda Krystian, Siedlarz Patryk, Ząber Nikola; SP Bogusza: Homoncik Konrad; Karpacz Joanna; Kmak Katarzyna; Kmak Maria; Kmak Natalia; Laskosz Maria; Michalik Mateusz; Ogorzałek Anna; Ptak Konrad.

41. Też 10 VI ks. bp dr Stanisław Salaterski poświęci dolną kaplicę. Podczas bierzmowania zagrał i zaśpiewał zespół „Uradowani”.

42. Z obu ofiar złożonych przez rodziców młodzieży bierzmowanej (1900 zł) oraz rodziców dzieci pierwszokomunijnych (1500 zł) sfinansowałem uruchomioną w parafii transmisję Mszy św. Ofiary te dają sumę 3400 zł. Koszty założenia sprzętu do transmisji to 3500 zł. Jeszcze raz dziękuję.

43. Dziękuję za pracę 7 mężczyzn z grupy Marka Kotasa (razem 8): Kazimierz Poręba, Janusz Poręba, Ryszard Ogórek, Jan Bochenek, Jacek Pałka, Arkadiusz Walawski, Andrzej Śmierciak (za niego syn Szymon) oraz z grupy Józefa Ziębca Tadeusz Waclawiak (za niego Krystian Gomółka). Robili przy zwózce 2 traktorów kamieni i ich układaniu koło wierzb i oczka wodnego i odwierty otworów pod krzewy.

44. Dziękuję za pracę 4 kobietom z grupy Romana Pazgana (razem 5) – przy plewieniu zboczy nad kościołem i potokiem oraz porządkach przy drogach po wichurze robiły: Maria Pazgan (za nią Kinga Pazgan i Emilia Baran oraz mąż Roman); Katarzyna Górka (użyczyła też podkaszarki i wykosiła trawy); Rozalia Ogorzałek (za nią Kacper Górka) oraz Krystyna Tarasek (z dziesiątki Roberta Kościółka).

45. Dziękuję też Romanowi Pazganowi za ofiarowanie kamienia i użyczenie ciągnika oraz pracę.

46. Ofiary zamiast pracy (z dziesiątki Roberta Kościółka): Halina Kruczek (50 zł); Katarzyna Kois (50 zł).

47. Ofiara za nieobecność w pracy przy kościele 13 maja: Klementyna Kruczek (50 zł). Ofiara za pracę 30 maja: Jan Kocemba (50 zł)

48. Na tę sobotę zaś na 7:00 proszę do pracy panów z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka (planowany montaż obali nad mauzerami i obkładanie kamieniami) oraz panie z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka (w planie dalsze plewienia i prace porządkowe).

49. Dziękuję za wykonanie na Boże Ciało czterech pięknych ołtarzy. Wielkie też dzięki za asystę i przygotowanie trasy (wykoszenie poboczy i podsypanie drogi przez gminę). Bóg zapłać za zaangażowanie LSO, DSM, harcerzy i druhów z OSP.

50. Dziękuję za kwiaty z tych ołtarzy ofiarowane do kościoła.

51. Dzięki księdzu z Kamionki W. za pomoc w sobotniej I spowiedzi św. dzieci klas III z obu szkół (13 VI o 9:00) podczas nabożeństwa pokutnego.

52. Nasz gospodarz i organista Janusz Gaborek, w ramach ofiary od jego rodziny na naszą świątynię, darmowo wykonał prace przy wejściu do podziemnej kaplicy: nadlał betonem murki i ułożył tam na nich łupany kamień z Barcic i zafugował go. Bóg zapłać!

53. Nasz parafianin Kazimierz Dziedzina zafugował płytki położone wcześniej na ganku i werandzie starej plebanii i przy wejściu do kaplicy pod kościołem (pomagał mu syn Tomasz). Dziękuję.

54. Również parafianin Jarosław Kachniarz wykonał kainerowe barierki do tej podziemnej kaplicy. Rozliczę się z nim w tym tygodniu.

55. Jak już z informowałem podjął się on też wykonania jarzma do nowego krzyża na cmentarz w Królowej Górnej. Dziękuję.

56. Kamieniarz Tadeusz Wojnarowski z Frycowej wykonał płyty z ciemnego granitu (kolor grafitowy) na 2 murki przy wejściu do podziemi.

57. Też nasz parafianin Adam Ślipek, jak już podawałem, zrobił jako dar bramę (dał też swój materiał: stal, zamek i farbę) – wielkie dzięki!

58. Dziękuję mężczyznom, którzy zamontowali tę bramę na cmentarzu w Królowej Górnej wykonaną darmowo przez Adama Ślipka – przy stawianiu i zabetonowaniu bramy pracowali: Janusz Gaborek, Mariusz Michalik, Krzysztof Gaborek, Bronisław Kumorek, Adam Ślipek (wykonawca bramy) oraz Michał Poręba (dokonał też wcześniej wykopów pod bramę).

59. Dzięki Krzysztofowi Groniowi za dwukrotne użyczenie spalinowej otwornicy, dla wykonania odwiertów pod wbetonowanie kotw i pod kwiaty.

60. Dziękuję Mariuszowi Grzybowi za użyczony osuszacz do odwilgocenia piwnic nowej plebanii.

61. Jakaś osoba ofiarowała anonimowo wirusobójczy środek do dezynfekcji rąk (5 litrów), który pozostawiła w przedsionku świątyni. Dzięki.

62. Elżbiecie Chełminiak dziękuję za przeróbkę, ponaprawianie i wypranie jeszcze ostatniej partii kapturków – tym razem złotych (10 szt.).

63. Parafiance Justynie Groń dziękuję za zwężenie w pasie najmniejszych czerwonych tunik dla najmłodszych ministrantów.

64. „Korona Sądecka” informuje o możliwości pozyskania grantu do 30 000 zł „na czas wolny dla dzieci, młodzieży i seniorów” (internet).

65. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Władysław, Grażyna Stanek; Andrzej, Maria Stanek; Katarzyna Borkowska. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej G.: Anna, Janusz Górka; Stefan, Maria Doszna; Beata Doszna; Stanisław, Aniela Gurba.

66. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

67. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

68. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 15 czerwca 2020 21:16
 

Ewangelia na dziś