Start Informacje Duszpasterskie XIII Niedziela Zwykła - 28 VI 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIII Niedziela Zwykła - 28 VI 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 czerwca 2020 11:39

XIII Niedziela Zwykła – 28 czerwca 2020

W tygodniu:

Niedziela – 28 VI – XIII Niedziela Zwykła - synodalna; albo: wsp. św. Ireneusza, bpa i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 29 VI – Uroczystość śś. Piotra i Pawła, Apostołów

Wtorek – 30 VI – wsp. dow. śś. Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego

I Środa – 1 VII – wsp. dow. św. Ottona, bpa

I Czwartek – 2 VII – Święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

I Piątek – 3 VII – Święto św. Tomasza, Apostoła

I Sobota – 4 VII – wsp. dow. św. Elżbiety Portugalskiej; albo: wotywa o NMP

I Niedziela – 5 VII – XIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Antoniego Marii Zaccarii,prezb. lub św. Marii Goretti, dziew. i męcz. (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa niesie dziś przesłanie o owocach za wierność Bogu o czym poucza prorok oraz i o zaufaniu Jezusowemu i Jego krzyżowi.

2. W tę niedzielę (28 VI) zwykły porządek Mszy św. w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed kościołem zakrywamy twarze.

3. Znów dziś przed południem do chorych udaje się szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej (do domów wchodzi w masce i po dezynfekcji).

4. W tę niedzielę (28 VI) na „sumie” o 10:30 chrzest dziecka Joanny Janus (przełożony z 13 IV).

5. Dziś też „wybory prezydenckie” w Polsce – proszę, idźmy głosować zgodnie z sumieniem.

6. W Paszynie dziś 28 VI odpust parafialny dla uczczenia patronki Parafii: Matki Bożej Nieustającej Pomocy – suma o godz. 11:00.

7. W poniedziałek 29 VI przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, męczenników – Msze św. o: 7:00 – 9:00 – 10:30 i 17:00.

8. Gorąco zachęca się w tym dniu do udziału w Mszy św. oraz do modlitwy w naszych świątyniach do modlitwy za papieża Franciszka.

9. W „Piotra i Pawła” można zyskać odpust zupełny za:

a. nawiedzenie katedry lub którejś z bazylik mniejszych (od południa 28 VI do północy 29 VI) i tam pobożne „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

b. używanie poświęconych przez papieża lub biskupa dewocjonaliów (różaniec, szkaplerz, medalik, krzyż) i publiczne wyznanie wiary.

c. jeśli te przedmioty kultu poświęcone są tylko przez kapłana lub diakona – to zyskujemy jedynie odpust cząstkowy.

10. Poniedziałkowa składka jak co roku przeznaczona jest do dyspozycji Ojca Świętego jako tzw. „świętopietrze”.

11. W tradycji ludowej i grzybiarskiej święci Piotr i Paweł zwani są popularnie „grzybosiejami”.

12. We wtorek 30 czerwca następuje zakończenie nabożeństw czerwcowych, stąd Msze św. w tym dniu rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i śpiewem litanii do Serca Jezusa oraz Aktem Zawierzenia NSPJ.

13. We wtorek 30 czerwca kończą się kolejne dwie Msze św. gregoriańskie:

a. za śp. Marię Oracz (odprawiał je od poniedziałku 1 VI do wtorku 30 VI w Warszawie w Ośrodku Misyjnym ks. prałat dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM)

b. za śp Antoninę Ptaszkowską (odprawiał je od poniedziałku 1 VI do wtorku 30 VI też w Warszawie ks. Czesław Hałgas MS – w Domu Prowincjalnym ks. Saletynów)

14. W najbliższą środę 1 lipca w dowolne wspomnienie liturgiczne misjonarza ziem wschodniej Polski św. Ottona Msze św. o 6:30 i 18:00.

15. Pierwsza środa każdego miesiąca, więc także 1 lipca, w naszej wspólnocie parafialnej jest „dniem misyjnym – w tym dniu podczas Mszy św. o 18:00: zmiana tajemnic róż misyjnych, modlitwa za misjonarzy, wsparcie misji zbiórką pieniężną (składką).

16. Też w środę 1 lipca w Warszawie rozpoczynają się Msze św. „gregoriańskie” za śp. Stefana Gronia – z int. żony z dziećmi.

17. W czwartek 2 lipca przypada Święto NMP Tuchowskiej – w tym roku odwołana jest pielgrzymka odpustowa do tego sanktuarium.

18. U nas 2 lipca w I czwartek miesiąca Msze św. rano o 6:30 z litanią o „Imieniu Jezus” i wieczorem o 18:00 z Adoracją Najśw. Sakramentu.

19. Z racji wakacji nie ma już adoracji pierwszoczwartkowej od 15:00 dla kandydatów do bierzmowania (jest tylko w ciągu roku szkolnego).

20. W I czwartek módlmy się o powołania kapłańskie i zakonne; natomiast w I piątek za misje i misjonarzy oraz modlitwą wynagradzającą.

21. W I środę, I czwartek i w I piątek comiesięczna spowiedź św. w godzinach: od 17:00 do 18:00.

22. W piątek 3 lipca przypada Święto św. Tomasza Apostoła – Msze św. rano o 6:30 z litanią do NSPJ, po południu o 15:00 z Godziną Miłosierdzia oraz o 18:00 z Adoracją Najświętszego Sakramentu.

23. W I piątek 3 VII nadto comiesięczna Adoracja Sanctisssimum w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00. Zapraszam wszystkich chętnych.

24. W I piątek w godzinach rannych objazd kapłana po domach z Komunią Św. (jest też wtedy możliwość spowiedzi i namaszczenia chorych).

25. W I piątek z racji wakacji nie ma spotkania z konferencją dla kandydatów do bierzmowania (przyszłych klas VII i VIII).

26. W sobotę 4 lipca przypada I sobota lipca z „wotywą o NMP” – Msze św. rano o 6:30 z litanią do NMP, o 8:00 z Adoracją IHS i litanią do NMP oraz o 18:00 (też z Adoracją IHS i litanią do NMP).

27. W niedzielę za tydzień 5 lipca z racji I niedzieli miesiąca po każdej Mszy św. Adoracja Najśw. Sakramentu (7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30).

28. Po „prymarii” (po 7:00) jak zwykle comiesięczna zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (w następną niedzielę zaś w Różach Kobiet).

29. Składka za tydzień 5 VII przeznaczona jest na cele diecezjalne.

30. Też 5 VII przypada odpust parafialny w Nawojowej – suma o 11:00.

31. Z racji wakacyjnego czasu Msze św. będą nieco krótsze.

32. Intencja powszechna do omodlenia przez Róże Różańcowe podana przez Stolicę Apostolską – temat: Nasze rodziny: „Módlmy się, by współczesne rodziny były wspierane miłością, szacunkiem i radą”.

33. Na czas wakacji zawieszone są wszystkie cotygodniowe spotkania parafialnych grup – odbywać się będą jedynie okazjonalnie.

34. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Antoniego Padewskiego – zelatorki Stanisławy Hatlaś.

35. W środę w Święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela imieniny obchodził ks. Jan – wszelakich łask mu życzę i polecam waszej modlitwie.

36. Przy tej okazji w swoim i jego imieniu dziękuję za pamięć i życzenia grupom parafialnym: Radzie Parafialnej, Akcji Katolickiej, szafarzom i scholi.

37. Wydatki tego tygodnia: Benzyna do traktorka-kosiarki; za paliwo, żyłkę i olej do podkaszarek.

38. Dwie opony na koła przednie do traktorka-kosiarki.

39. Za polisę ubezpieczenia budynków kościelnych i parafialnych w firmie „Compensa” + dopłata.

40. Agrotkanina czarna o szerokości 3,20 m (50 mb); oraz agrowłóknina biała „Bradas” (2 opakowania).

41. Zakup plastikowych brązowych obrzeży koło trawników (bo zielone zużyliśmy z pozostałości) o wymiarach 9 m/12 cm.

42. Zakup czarnych regipsowych długich wkrętów (2 kg). Jeszcze dokupienie śrub do obali.

43. Za wykonanie kamieniarki koło mostku przy oczku koło schodów głównych. Za pracę przy wykopach ziemnych.

44. Za 2 pizze dla pracujących w sobotę +woda mineralna i inne napoje.

45. Dziękuję za pracę 3 mężczyzn z grupy Romana Pazgana – robili oni przy zwożeniu i obkładaniu kamieniami i wkopywaniu bali na zakręcie koło dolnego parkingu: Roman Pazgan, Zbigniew Górka (za niego dwaj synowie Wiktor i Kacper). Dodatkowo z Mszalnicy-Zagóry z dziesiątki Roberta Kościółka pracował: Tadeusz Tarasek z synem Kamilem.

46. Dziękuję za pracę 5 kobietom z grupy Alojzego Barskiego – pracowały przy plewieniu chwastów i przy przygotowaniu rabatki koło starej plebanii: Teresa Barska (za nią Agnieszka Świder); Anna Janus; Bożena Świder; Józefa Janus (za nią Łukasz Janus); Sylwia Groń, z domu Janus (za nią mąż Krzysztof Groń – pracował z mężczyznami). Tydzień wcześniej pracowała też Grażyna Janus.

47. Także z poprzednich kolejek złożono ofiarę: Jan Wojciechowski z grupy Roberta Kościółka (100 zł) oraz Maria i Łukasz Gucwa (KG Nr 183) z grupy Romana Pazgana (100 zł). Dziękuję.

48. Od tej kolejki następuje lipcowa przerwa pracy dziesiątek. Będzie tylko jedna sobotnia praca w połowie lipca.

49. Ubezpieczyłem w firmie „Compensa” budynki kościelne i parafialne na następny roczny okres.

50. Wykonano darmowo paliki z płaskownika (z bednarki) do przykręcania do nich żerdek nad ziemią skalniaka koło starej plebanii.

51. Także nieodpłatnie pospawano prowizoryczny przejazd dla kosiarki-traktorka nad głębokim korytkiem wodnym koło kościoła.

52. Janusz Gaborek położył na betonie kamień warstwowy koło mostka przy dużym oczku wodnym – serdecznie dziękuję.

53. Dziękuję Michałowi Poręba za wykopanie 7 dołów pod kotwy na słupy altany gospodarczej i wykop pod nowy krzyż cmentarny.

54. Dziękuję Marii Trojan za kolejne książki ofiarowane bibliotece parafialnej i państwu Jurkiewiczom z Boguszy za encyklopedię katolicką.

55. Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Stefan, Maria Doszna; Jerzy i Halina Ptaszkowscy; Marian i Stanisława Ptaszkowscy; Jacek i Wioleta Mężyk; Jeremiasz i Wioletta Ptaszkowscy. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Stanisław Ptaszkowski; Stanisław Ptak; Agata i Bogdan Ptak.

56. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

57. Na stoliku z tyłu świątyni – do zabrania darmowe biuletyny liturgiczne „Dzień Pański” na poszczególne niedziele.

58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 28 czerwca 2020 11:50
 

Ewangelia na dziś