Start Informacje Duszpasterskie XVIII Niedziela Zwykła – 2 VIII 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVIII Niedziela Zwykła – 2 VIII 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 sierpnia 2020 04:32

XVIII Niedziela Zwykła – 2 sierpnia 2020

W tygodniu:

I Niedziela – 2 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb (opuszcza się)

Wtorek – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb.

I Środa – 5 VIII – wsp. dow. Rocznica Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP

I Czwartek – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego

I Piątek – 7 VIII – wsp. dow. bł. Edmunda Bojanowskiego; albo: św. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.; wotywa o NSPJ

Sobota – 8 VIII – wsp. św. Dominika, prezb.

Niedziela – 9 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Dziew. i męcz. – patronki Europy (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa zaprasza nas na spotkanie z Panem, który cudownie syci głody duszy mnożąc swe dary i poi wodą żywą swej łaski.

2. W tę niedzielę 2 VIII porządek Mszy św.: w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed świątynią zakrywamy twarze.

3. Dziś pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca trzeźwości i abstynencji w naszym narodzie – w tej intencji modlić się będziemy także po każdej Mszy św. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu.

4. Zamiast homilii wysłuchamy Apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Z ustanowienia Episkopatu Polski cały sierpień jest miesiącem trzeźwości i dobrowolnej abstynencji – zachęcam to nich wszystkich parafian.

5. Składka, jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, przeznaczona jest 2 VIII na cele diecezjalne.

6. Po Mszy św. porannej, czyli prymarii o 7:00 comiesięczna zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.

7. Zaś członkowie Róż „rodziców modlących się za swoje dzieci” z racji 2-go dnia miesiąca zmieniają się dziś sami na kolejną tajemnicę.

8. Na razie niestety zawieszam wyjazd szafarzy do chorych z racji kilku ognisk koronawirusa w naszej parafii oraz kwarantanny wielu.

9. Od wczoraj, tj. od południa soboty 1 sierpnia do północy dzisiejszej niedzieli 2 sierpnia można zyskać tzw. „Odpust Porcjunkuli” związany ze św. Franciszkiem z Asyżu – można go zyskać jeden raz w roku i ofiarować za siebie albo za zmarłych na sposób wstawiennictwa.

10. Warunkami zyskania go są: pobożne nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła i odmówienie w tym czasie „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

11. Do tych dwóch modlitw i nawiedzenia świątyni stanowiących razem tzw. „czyn odpustowy”, należy dodać pozostałe 3 warunki konieczne do zyskania odpustu: a) spowiedź sakramentalna; b) Komunia Święta; c) modlitwa w intencjach Ojca Świętego, np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario” (lub inna modlitwa).

12. W tym tygodniu we wtorek 4 VIII przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Vianneya – patrona proboszczów; w związku z tym bardzo proszę o modlitwę za wszystkich zmarłych i żyjących proboszczów naszej parafii, którzy tu minionego czasu służyli Bogu i ludziom.

13. W I środę sierpnia (5 VIII) przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej – tj. Rocznica Poświęcenia Rzymskiej Bazyliki NMP.

14. We Włoszech w nazewnictwie czci się Maryję w tym dniu jako „Santa Maria Maggiore”, czyli Matka Boża Większa (tak zwą też jej bazylikę – jedną z tzw. czterech Wielkich Bazylik Rzymu).

15. Z racji tejże I środy miesiąca 5 VIII u nas dzień misyjny w parafii – modlitwa, składka na misje i zmiana tajemnic w Różach Misyjnych.

16. Msze św. w I środę miesiąca wieczorem: o 18:00 z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy  i 18:30 (od 17:30 możliwość spowiedzi św.).

17. Przed nami też I czwartek oraz I piątek miesiąca – Msze św. w tych dniach również zwyczajowo: rano (z litaniami) i po południu (z Adoracją Sanctissimum).

18. W I czwartek nadto przypada Święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. o 7:00 – 9:00 – 10:30 i 17:00 z nabożeństwem o powołania kapłańskie i zakonne (pamiętajmy w naszych modlitwach o rodakach: kapłanie, bracie zakonnym oraz wszystkich siostrach zakonnych).

19. Z racji wakacji nie ma comiesięcznej czwartkowej adoracji dla kandydatów do bierzmowania w godzinach od 15:00 do 20:00.

20. W I czwartek miesiąca (6 VIII) rozpoczyna się też nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP w dniu 15 VIII (6-14 VIII).

21. W I czwartek sierpnia tak jak w I środę możliwość comiesięcznej spowiedzi św. przez pół godziny przed Mszą św. – czyli od 16:30.

22. Natomiast w I piątek sierpnia (7 VIII) spowiedź będzie przez godzinę od 17:00 do 18:00.

23. Msze św. „wotywne” w I piątek będą zwyczajowo: o 6:30 – 15:00 z Godziną Miłosierdzia – 18:00 (z Adoracją IHS i Litanią do NSPJ).

24. W I piątek z racji ognisk korona wirusa i kwarantanny wielu nie ma o 8:00 objazdu do chorych z Komunią Św. (jedynie na zgłoszenie!).

25. Jak zwykle w I piątek (7 VIII) comiesięczna ogólna Adoracja Sanctissimum w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00 – zapraszam.

26. W sobotę 8 VIII przypada wspomnienie św. Dominika (założyciela zakonu oo. dominikanów) – Msze św.: 6:30 i 8:00.

27. Za tydzień przypada 19 Niedziela Zwykła – stąd opuszcza się Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, czyli Edyty Stein, dziewicy i męczennicy czasu II wojny światowej – patronki Europy. Swoim pochodzeniem łączy ona trzy narody: polski, niemiecki i żydowski.

28. Z racji drugiej niedzieli sierpnia 9 VIII po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Kobiet.

29. Też z racji II niedzieli miesiąca zwyczajowa składka inwestycyjna na potrzeby parafii – sfinansowanie części wykonanych ostatnio prac.

30. W niedzielę za tydzień 9 VIII część składki przeznaczona jest także na Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

31. Chrzest Zuzanny Oliwii Kacprowicz zaplanowany na 9 sierpnia o 10:30 z racji ognisk korona wirusa przeniesiony jest na 28 VIII o 15:00.

32. Intencja powszechna do omodlenia przez Róże Różańcowe: „Módlmy się za wszystkie osoby, które pracują i żyją dzięki morzu, w tym marynarze, rybacy i ich rodziny”.

33. Podczas wakacyjnego odpoczynku nie zapominajmy o religijnych praktykach naszej żywej wiary chrześcijańskiej – o Mszy św., codziennej modlitwie, piątkowym poście od pokarmów mięsnych. Nie ma wolnego od prawa Bożego i kościelnego.

34. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź trzecia: Dominik Hatlaś, syn Władysława i Wandy z d. Zakrzewska, ur. 02. 03. 1994 r. w Nowym Sączu, zam. w Antwerpii w Belgii; oraz: Anna Beata Mucha, córka Grzegorza i Beaty, z d. Adamczyk, ur. 26. 07. 1995 r. w Nowym Sączu, zam. w Antwerpii w Belgii.

Jeśli ktoś znałby jakieś przeszkody do zawarcia tego małżeństwa, powinien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

35. Podczas wakacji, do odwołania zawieszone są spotkania wszystkich grup parafialnych – mogą być jednak okazjonalnie.

36. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej – zelatorki Heleny Ptaszkowskiej.

37. Wydatki tego tygodnia: Za benzynę do traktorka kosiarki – 75,60 zł + 44,35 zł; naprawa w nim przebitego tylnego koła – 25 zł.

38. Jakiś już czas temu kupiłem do kancelarii parafialnej używaną kolorową kserokopiarkę „Konika-Minolta bizhub c280” – koszt 3000 zł.

39. Zapłaciłem za zamówione i przywiezione płytki na boczne schody przy kościele prowadzące do zakrystii i kaplicy – 1667,89 zł.

40. Zapłaciłem za otrzymane rachunki: za gaz (w kwocie 60,10 zł + 21,89 zł); jak również za telefon w kancelarii (83,06 zł).

41. Dla pracujących w tygodniu: kawa, woda mineralna – 28,95 zł. Razem wydałem sumę: 5006,86 zł.

42. Otrzymaliśmy rachunki za prąd we wszystkich w budynkach parafialnych – razem do zapłacenia jest 1603,45 zł.

43. Minionej niedzieli po „sumie” poświęcona została figura św. Krzysztofa na dolnym parkingu przy brzozie – teraz, po moim powrocie z urlopu dokonane będą „wykończeniówki” (dorobienie okrągłej tablicy w formie kierownicy z modlitwą do św. Patrona i podświetlenie).

44. Poświęcenia jej dokonał gościnnie przebywający w tym dniu w parafii saletyn ks. Czesław Hałgas.

45. Część złożonych ofiar w składce od kierowców przeznaczona jest na sfinansowanie zakupu tejże figury św. Krzysztofa – a zebrano 2370,95 zł.

46. Przy okazji zawieranych małżeństw 2 pary nowożeńców obok ofiary za ślub złożyły też inne datki finansowe, za które „Bóg zapłać!”:

a. Ofiara na kościół (na ławki w kaplicy w dolnej części kościoła) od pary nowożeńców Patrycji Legutko i Mateusza Świdra – 300 zł.

b. Ofiara na kościół (na ławki w kaplicy pod kościołem) od pary nowożeńców Kamili Ptaszkowskiej i Marcina Chmielika – 500 zł.

47. Dziękuję też pewnej anonimowej osobie za ofiarę na kościół 200 zł (i souveniry).

48. Po wakacyjnej przerwie minionej soboty znów pracowały dwie dziesiątki jedna mężczyzn i druga kobiet.

49. Dziękuję 9 mężczyznom z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego. Do prac zapuszczania olejem pergoli oraz prac ciesielskich rozpoczęcia budowy altany zgłosili się: Alojzy Barski, Andrzej Janus, Michał Janus (za niego syn Szymon), Krzysztof Janus, Paweł Janus. zamiast pracy z racji obiektywnych przeszkód ofiarę złożyli: Mieczysław Janus (choć był za niego Paweł Janus)) – 100 zł; Krzysztof Groń – 50 zł; Marian Radzik – 50 zł; Teresa Siedlarz – 50 zł). Zaplanowane są nadal prace ciesielskie (dopiero po zgromadzeniu przeze mnie materiału).

50. Dziękuję też tylko 1 kobiecie z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana (tym razem były również obiektywne zgłoszone mi przeszkody dla przyjścia pozostałych pań) – pracowała Maria Świgut. Wykonała prace pielęgnacyjne koło roślin za nową plebanią.

51. Na najbliższą sobotę proszę o przyjście do pracy na 7:00 mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Planuję zwózkę kamieni.

52. Na sobotę też proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. W planie sprzątanie koło kościoła i na plebanii.

53. Trwają też prace kamieniarskie przy cokole pod tablicę upamiętniającą pobyt w naszych rodzinach młodzieży z Francji podczas ŚDM.

54. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie rodzinom: Krystyna Poręba; Stanisław i Natalia Kruczek; Marian i Wiesława Poręba. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Józef i Anna Poręba; Ferdynand i Cecylia Poręba; Roman i Edyta Gaj.

55. Dziś rozpoczyna się „Wieki Odpust” ku czci Przemienienia Pańskiego (2-9 VIII) w Bazylice św. Małgorzaty w N. Sączu (patrz: plakat).

56. Katolickie Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Sączu będące pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza tegorocznych absolwentów szkół podstawowych na kierunki: aranżacja przestrzeni, fotografia artystyczna i film, formy rzeźbiarskie, techniki graficzne projektowanie i druk, techniki malarskie tradycyjne i pozłotnicze, formy użytkowe wzornictwo i tkanina artystyczna. Kształcenie jest adekwatne do poziomu LO. Kontakt: WWW.frassati.edu.pl Tel. 18 449 06 90 / 92 oraz ulotka w gablocie kościoła.

57. Podobnie też uzdolnionych muzycznie zaprasza się do Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu – trwa nabór na specjalność „instrumentalista” (kształcenie w zakresie 7 i 8 klasy SP oraz 1-4 LO). Kontakt: jak wyżej.

58. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

59. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego” przez całe lato odwiedzamy urokliwe a mniej znane sanktuaria maryjne – chociażby takie jak: Sejny, Leżajsk, Górka Klasztorna, Studzieniczna, Wąwolnica, Bardo, Kodeń, Rywałd, Wiktorówki, Charłupia Mała i inne.

60. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 10 sierpnia 2020 03:14
 

Ewangelia na dziś