Start Informacje Duszpasterskie XIX Niedziela Zwykła – 9 VIII 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XIX Niedziela Zwykła – 9 VIII 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 09 sierpnia 2020 10:22

XIX Niedziela Zwykła – 9 sierpnia 2020

W tygodniu:

Niedziela – 9 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Dziew. i męcz. – patronki Europy (opuszcza się)

Poniedziałek – 10 VIII – Święto św. Wawrzyńca, diakona i męcz.

Wtorek – 11 VIII – wsp. św. Klary, dziew.

Środa – 12 VIII – wsp. dow. św. Joanny Franciszki de Chantal, zak.

Czwartek – 13 VIII – wsp. dow. śś. Poncjana, pap. i Hipolita, prezb.

Piątek – 14 VIII – wsp. św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męcz.

Sobota – 15 VIII – Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Niedziela – 16 VIII – XX Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego (opuszcza się)

1. Lit. Słowa przedstawia Jezusa kroczącego po wodzie w czasie wichury, które tak jak trzęsienie ziemi i ogień nie są jego znakiem.

2. W tę niedzielę 9 VIII porządek Mszy św.: w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed świątynią zakrywamy twarze.

3. Powiat nowosądecki znalazł się wśród 19 powiatów w Polsce z obostrzeniami od minionej soboty (10 powiatów strefy żółtej z łagodniejszymi obostrzeniami i 9 strefy czerwonej z większym reżimem sanitarnym, wśród których jesteśmy i my). Mam nadzieję, że krótko.

4. Dlatego mamy zachować obostrzone wymagania także w świątyni: 1 osoba w kościele na 4 m2 czyli stoimy co 2 metry – dlatego znów uruchomiłem dolną kaplicę, zaniesiony jest tam Najświętszy Sakrament i tam przyjdę z Komunią Św. Pozostali uczestniczą na zewnątrz.

5. Odległości 2 metrów nie muszą zachowywać: małżonkowie oraz rodzice z dziećmi i domownicy.

6. Inne obostrzenia: bezwzględnie maski lub przyłbice w przestrzeni publicznej, powszechna dezynfekcja, zamknięte kina i bazary (targi), wesela do 50 zarejestrowanych osób w strefie czerwonej i 100 osób w strefie żółtej, a u nas zamknięta do odwołania siłownia.

7. Funkcjonując normalnie bez zbędnej paniki, jednocześnie sumiennie zachowujmy te reżimy sanitarne (przy powitaniu skłon a nie ręka).

8. W tę 19 Niedzielę Zwykłą opuszcza się Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża czyli (w świecie Edyty Stein), dziewicy i męczennicy czasu II wojny światowej – patronki Europy. Swoim pochodzeniem łączy ona trzy narody: polski, niemiecki i żydowski.

9. Dziś po porannej Mszy św. o 7:00 zmiana tajemnic różańcowych w Różach Kobiet. O godz. 10:30 chrzest Zuzanny Oliwii Kacprowicz.

10. Składka przeznaczona jest dziś na inwestycje w parafii – sfinansowanie chociaż jakiejś części poniesionych kosztów ostatnich prac.

11. Część dzisiejszej kolekty przeznaczona jest także na Papieski Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie.

12. Trwa rozpoczęta w I czwartek miesiąca (6 VIII) nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP w dniu 15 VIII (6-14 VIII).

13. Jutro 10 sierpnia przypada święto św. Wawrzyńca – diakona i męczennika – Msze św. rano o 6:30 i 7:00 oraz wieczorem o 18:00.

14. W czwartek 13 VIII Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00 – po tej Mszy św. procesja Różańca Fatimskiego. Przynieśmy lampiony.

15. Bardzo proszę dziewczęta z DSM o niesienie figury MB Fatimskiej oraz oprawę liturgiczną i muzyczną nabożeństwa w dniu 13 sierpnia.

16. W piątek przypada wspomnienie liturgiczne męczennika obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – św. Maksymiliana Marii Kolbego.

17. Msze św. 14 VIII jak w każdy piątek, tj. o 15:00 z Godziną Miłosierdzia oraz o 18:00 (kończy się nowenna przed Wniebowzięciem NMP).

18. W sobotę przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Msze św. w porządku niedzielnym: 7:00; 9:00; 10:30; 14:30.

19. Wszystkie Msze św. odprawiane są w tym dniu w nowym kościele – a pod koniec każdej celebry nastąpi błogosławieństwo ziół i kwiatów.

20. We wniebowzięcie NMP przypada odpust w Maciejowej – suma o 11:00.

21. Dzień 15 sierpnia jest też dniem patronalnym – lotnictwa polskiego, wojska i pilotów wojskowych.

22. 15 sierpnia przypada też „Rocznica Cudu nad Wisłą” (1920).

23. Za tydzień 16 sierpnia już XX Niedziela Zwykła – porządek Mszy św. niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

24. Episkopat Polski przypomina: cały sierpień jest miesiącem trzeźwości i dobrowolnej abstynencji – zachęcam i ja wszystkich parafian.

25. Pamiętajmy podczas wakacyjnego odpoczynku o religijnych praktykach wiary chrześcijańskiej – o Mszy św., codziennej modlitwie, piątkowym poście od pokarmów mięsnych. Nie ma przecież „wolnego” od prawa Bożego i kościelnego.

26. Na wakacjach, do odwołania, zawieszone są spotkania wszystkich grup parafialnych – mogą być jednak okazjonalnie.

27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła – zelatorki Heleny Wacławiak.

28. Wydatki tego tygodnia: Za 1,5 kubika betonu C-25 (dawny B-25) od firmy „Stelmach” w Cieniawie na fundament pod krzyż.

29. Za kainerowe jarzmo wykonane przez Jarosława Kachniarza – za materiał + za pracę symbolicznie.

30. Za robociznę przy kładzeniu kamienia pod tablicę ŚDM zapłaciłem

31. Za sobotni pięciogodzinny wynajem koparki (z dojazdem)

32. Za kwiaty do dekoracji ołtarzy: przed moim urlopem oraz wyrównanie po urlopie.

33. Za benzynę do traktorka-kosiarki

34. Za cement na „Bani” do murowania cokołu pod pamiątkową tablicą ŚDM

35. Za 1,4 litra farby „Hammeirte” koloru miedzianego z efektem młotkowym (2 puszki) na barierkę przy starej plebanii

36. Za 5 litrów farby „Hammerite” koloru złotego z efektem młotkowym na obie bariery przy potoczku – (2 x 2,5 litra).

37. Dwa pędzle do malowania.

38. Za fotopułapkę ściągniętą z Chin.

39. Za pizze dla pracujących w sobotę. Za wodę mineralną, kawę i herbatę oraz lody.

40. Za lody i napoje dla młodzieńców pracujących w tym tygodniu.

41. Środki higieniczne na starą plebanię i czyszczące do płytek.

42. Za czyszczenie i malowanie trzech barierek – 250 zł.

43. Składka z pierwszej niedzieli 2 VIII miesiąca przeznaczona na cele diecezjalne wyniosła 1820,50 zł.

44. Składka z I środy miesiąca 5 VIII z dnia misyjnego w parafii wyniosła 412,70 zł.

45. Dziękuję 5 mężczyznom z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Pracowali przy zwózce i układaniu kamienia na zakręcie drogi koło dolnego parkingu i przy wierzbach koło oczka. Do prac tych zgłosili się: Mariusz Hatlaś (on też użyczył skrzyniowego busa); pomagał mu syn Karol; Jan Hatlaś; Andrzej Ptaszkowski; Marek Siedlarz (za niego syn Kamil, który na paletach układał pocięte klocki).

46. Zamiast pracy ofiarę: 2 x po 50 zł złożyli: Stanisław Siedlarz oraz Sebastian Siedlarz. Kamień Ofiarował Roman Pazgan. Dzięki.

47. Dziękuję też 3 kobietom z grupy dziesiętnika Władysława Stanka (z dziećmi 6 osób). Posprzątały starą plebanię i wykonały prace pielęgnacyjne koło roślin: Małgorzata Czyżycka, Monika Ochwat (z dziećmi Oliwią i Jakubem); Agata Janus (za nią dzieci Barbara i Karol).

48. W najbliższą sobotę 15 VIII nie ma prac przy kościele „dziesiątkami”, bo przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP – przerwa!

49. Stąd do przyjścia do pracy proszę dopiero za dwa tygodnie na sobotę 22 VIII na 7:00 – mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. Będzie sprzątanie po koparce wysypiska „śmieci z lat” na cmentarzu w Królowej Polskiej (potrzebna na nie jakaś przyczepka).

50. Też na sobotę 22 VIII proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka. W planie sprzątanie koło kościoła.

51. Trwają prace kamieniarskie przy cokole pod tablicę upamiętniającą pobyt w naszych rodzinach młodzieży z Francji podczas ŚDM.

52. Na cmentarzu zabetonowano też stopę ze składanym kainerowym jarzmem pod krzyż. Po zupełnym zaschnięciu będzie przytroczony krzyż z umieszczonym na nim nowym wizerunkiem Pana Jezusa, jak już podawałem, zafundowanym przez spoczywającego tam śp. Władysława Pazgana. Beton przywiózł swoim dostawczym autem Sławomir Hajduga, a zabetonował stopę Janusz Gaborek. Dziękuję.

53. W sobotę wynajęta z Podegrodzia koparka pracowała przez 5 godzin przy: a) wykarczowaniu 11 wystających z ziemi pni; b) wykopaniu rowu pod mostek wjazdowy za nową plebanią i zakopanie rur; c) skarpowaniu (w kształt podkowy) terenu za nową plebanią; d) wyplantowaniu w brzegu podejścia z parkingu ku starej plebanii. Dzięki.

54. Dziękuję lektorom Pawłowi Janusowi i Szymonowi Janusowi za darmową konserwację drewnianych maskownic 2 zbiorników na wodę.

55. Dziękuję lektorom Mateuszowi Michalikowi i Rafałowi Homoncikowi za pracę odczyszczenia i przemalowania na kolor złoty z efektem młotkowym barierki na werandzie starej plebanii odraz obu barierek przy potoczku.

56. Pracownicy firmy „Bogdański” zdemontowali zewnętrzne drzwi do kaplicy w podziemiach, następnie zostały pistoletem przemalowane z białego na szary kolor – tylko część zewnętrzną połaci drzwi i pierzei (ościeżnice), by dostosować je kolorystycznie do całego nowego wejścia, czyli schodów i kamiennego murku; pracy tej dokonał nasz parafianin Grzegorz Król. Dziękuję.

57. Wnet w górnej części obu skrzydeł białe pleksy (blindy) zamienione będą na szyby z symbolami wypiaskowanymi w firmie „Kryształ”.

58. Dzięki Przedstawicielom Rady Parafialnej, Akcji Katolickiej i DSM za życzenia imieninowe a zespołowi „Uradowani” za śpiew w liturgii.

59. Dziękuję nowożeńcom Kamili Ptaszkowskiej i Marcinowi Chmielikowi za weselne placki. Sąsiadowi za owoce.

60. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie rodzinom: Józef i Anna Poręba; Ferdynand i Cecylia Poręba; Roman i Edyta Gaj. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Grzegorz i Alicja Ząber; Maria Rams; Krzysztof i Ewa Michalik.

61. W niedziele i święta kancelaria czynna jest tylko w sprawach intencji Mszy św. i jedynie bezpośrednio po Mszach św.

62. Zwyczajnie do kancelarii na plebanii podchodzimy z dolnego placu po schodach koło garaży. Natomiast wychodząc z kościoła można od razu podjeść z górnego placu od strony świątyni.

63. 7 VIII zmarła nasza parafianka Kazimiera Rosiek z Basiagówki; pogrzeb jej będzie w Mogilnie i tam pochówek w rodzinnym grobowcu.

64. Pamiętajmy o tym, by zachowywać porządek na cmentarzach oraz dbać o sortowanie odpadów w kontenerach na: szkło oraz plastik i sztuczne kwiaty, natomiast żywe rośliny i wieńce zrzucamy na oznaczoną pryzmę. Dziękuję.

65. Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamionce Wielkiej z racji wzrostu zachorowań na korona wirusa wnioski o zasiłek rodzinny oraz „Dobry Start” przyjmuje tylko na trzy sposoby: drogą elektroniczną (przez portal emp@tia) albo w wersji papierowej wypełnione wnioski wrzucane do urny w ośrodku lub też przesłane drogą pocztową.

66. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

67. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego” przez całe lato odwiedzamy urokliwe a mniej znane sanktuaria maryjne – chociażby takie jak: Sejny, Leżajsk, Górka Klasztorna, Studzieniczna, Wąwolnica, Bardo, Kodeń, Rywałd, Wiktorówki, Charłupia Mała i inne.

68. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 10 sierpnia 2020 03:13
 

Ewangelia na dziś