Start Informacje Duszpasterskie XXI Niedziela Zwykła – 23 VIII 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXI Niedziela Zwykła – 23 VIII 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 sierpnia 2020 04:28

XXI Niedziela Zwykła – 23 sierpnia 2020

W tygodniu:

Niedziela – 23 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew. (opuszcza się)

Poniedziałek – 24 VIII – Święto św. Bartłomieja, Apostoła

Wtorek – 25 VIII – wsp. dow. św. Ludwika; oraz: św. Józefa Kalasantego, prezb.

Środa – 26 VIII – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Czwartek – 27 VIII – wsp. św. Moniki

Piątek – 28 VIII – wsp. św. Augustyna z Hippony, bpa i dok. Kośc.

Sobota – 29 VIII – wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Niedziela – 30 VIII – XXII Niedziela Zwykła (synodalna)

1. Liturgia Słowa daje nam przesłanie o Piotrowej „władzy kluczy” w Kościele i że Jezus utożsamia się ze swym dziełem Kościołem.

2. W tę niedzielę 23 VIII porządek Mszy św.: w kościele o 7:00, 9:00, 10:30 i w cerkwi o 14:30. Przed świątynią zakrywamy twarze.

3. W poniedziałek 24 VIII przypada święto św. Bartłomieja Apostoła – Msze św. w tym dniu o 6:30 i 18:00.

4. Trwa 38 PPT – jej zakończenie w najbliższy wtorek 25 sierpnia w wigilię Uroczystości MB Częstochowskiej – na ten dzień z domów przyjeżdżają pielgrzymi wszystkich grup na Mszę św. o godz. 1700 na Jasnej Górze. A oto program: a) Jasna Góra – spotkanie na alejach na wysokości parku przed figurą Matki Bożej Niepokalanej od grupy 13 – 26, 1 – 12; b) 1400 – 1630 – Wejście i uwielbienie; c) 1700 – Eucharystia.

5. W środę 26 VIII przeżywać będziemy jak co roku Uroczystość NMP Częstochowskiej – Msze św. w tym dniu rano o godz. 7:00 i 9:00 oraz wieczorem o 18:00 (z Nowenną do MBNP).

6. Podczas każdej Mszy św. odnowimy we wspólnocie wiernych „Jasnogórskie Śluby Narodu”.

7. Też w środę o 15:00 Msza św. pogrzebowa (14:30 różaniec przy trumnie w kaplicy w podziemiach kościoła).

8. W czwartek 27 VIII wspominamy w liturgii św. Monikę, matkę wytrwałą w modlitwie o nawrócenie syna Augustyna.

9. Zaś w piątek czcimy w liturgii św. Augustyna późniejszego biskupa Hippony, doktora kościoła – syna św. Moniki – Msze św. o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) oraz o 18:00.

10. W sobotę wspomina się „Męczeństwo św. Jana Chrzciciela – Msze św. o 6:30 i 8:00 oraz ślubna o 15:00 (w cerkwi).

11. W najbliższą sobotę 29 VIII o 15:00 w naszej parafii w cerkwi wspomniany wyżej ślub Anny Mucha i Dominika Hatlasia, którzy do tego sakramentu zostali przygotowani w Belgii (dokumenty i licencję przesłano poprzez kurię tarnowską).

12. Za tydzień 30 sierpnia już XXII Niedziela Zwykła – porządek Mszy św. niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

13. Ostatnia niedziela sierpnia, jaka przed nami na koniec tego tygodnia 30 VIII, jest „Niedzielą Synodalną” z własną liturgią.

14. W poniedziałek za tydzień (31 sierpnia) – od 16:30 do 18:00 możliwość spowiedzi św. szkolnej dla uczniów.

15. We wtorek za tydzień (1 września) o 8:00 Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021.

16. Przychodzimy z domu bezpośrednio do kościoła z rodzicami lub opiekunami, a nie wspólnie ze szkoły. Potem klasami spotkania w szkole. Dyrekcja i grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców bardzo proszą o galowy ubiór uczniów z tej okazji.

17. Cały sierpień jest miesiącem trzeźwości i dobrowolnej abstynencji o co apeluje Episkopatu Polski – zachęcam do wytrwania w tym.

18. Na wakacjach nie ma urlopu od Boga – pamiętajmy o religijnych praktykach wiary katolickiej: o Mszy św., codziennej modlitwie, piątkowym poście od pokarmów mięsnych. Bóg oczekuje od nas świadectwa szlachetnego życia.

19. Do odwołania, zawieszone są na wakacjach spotkania wszystkich grup parafialnych – mogą być jednak okazjonalnie.

20. W „strefie czerwonej” w której znaleźliśmy się wraz z całym powiatem nowosądeckim mamy zachować obostrzone wymagania także w świątyni: 1 osoba w kościele na 4 m2 czyli stoimy co 2 metry – dlatego otwarta jest dolna kaplica; jest tam Najświętszy Sakrament i tam też udzielana jest Komunia Św. Jest ona nagłośniona z górnej części świątyni. Pozostali uczestniczą na zewnątrz.

21. Odległości 2 metrów nie muszą zachowywać: małżonkowie oraz rodzice z dziećmi i domownicy.

22. Maski chronią innych przed nami, zaś częste mycie rąk i dezynfekcja chroni nas przed innymi; pamiętajmy też o wietrzeniu pomieszczeń; bezpiecznych odstępach (dystans społeczny) i unikanie ciżby.

23. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła – zelatora Ferdynanda Poręby.

24. Zapowiedzi przedślubne pierwsze – w związek małżeński zamierzają wstąpić: Marcin Dawid Gaborek, zam. Kamionka Wielka; oraz: Weronika Anna Wielocha, zam. Królowa Górna.

Kto znałby jakąś przeszkodę do zwarcia tego sakramentu, winien ją zgłosić w kancelarii parafialnej.

25. W sobotę zmarł śp. Stanisław Pazgan spod Wyrębów: pogrzeb w środę o 15:00. Różaniec przy trumnie: poniedz. i wtorek o 19:00.

26. Wydatki tego tygodnia: Nabyłem różne wymiary gwoździ i śrub hartowanych do skręcania konstrukcji gospodarczej altany koło starej plebanii oraz wkręty. Zakup 10 wzmacnianych kątowników do altany (30 zł) i 4 zawiasów (20 zł) = 50 zł.

27. Praca koparki na starym i nowym cmentarzu przez 7,5 godziny + koszt dojazdu.

28. Pizza (4 sztuki) dla robotników przy altance oraz sobotnich:; woda mineralna, lody i kawa (w sobotę).

29. Za litery wykonane w Grawerni w N. Sączu w złotym laminacie z napisem franciszkańskim „Pax et bonum” (Pokój i Dobro).

30. Zakup 15 litrów płynu do dezynfekcji rąk z Orlenu.

31. Składka z soboty 15 VIII (Wniebowzięcie NMP) wyniosła 1863,50 zł.

32. Zbiórka do puszek na dla wsparcia pomocy humanitarnej i dla odbudowy Bejrutu i ofiar wybuchu w Libanie wyniosła 2697,50 zł.

33. Ofiarę na kościół (100 zł) – złożyło małżeństwo z Boguszy: Monika i Jarosław Jurkiewicz. Dziękuję.

34. Otrzymaliśmy rachunki za gaz w kościele oraz telefon w kancelarii: 485 zł + 21,89 zł + 55,32 zł.

35. Minionej soboty pracowało tylko 2 mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana. Przy sprzątaniu po koparce wysypiska „śmieci z lat” na cmentarzach w Królowej Polskiej oraz w Królowej Górnej robili: Bronisław Szeptak, Sławomir Jelito (za niego Kamil Czyżycki); dołączyli też poproszeni przeze mnie z innych grup: Paweł Morański; Karol Morański; oraz sąsiad Arkadiusz Czernecki. Zamiast pracy ofiarę złożyli: Janusz Pazgan (50 zł); Czesław Radzik (50 zł); Irena Radzik (50 zł); Kazimierz Gromala (50 zł); Bronisław Kumorek (50 zł); Tomasz Kumorek (50 zł); Krzysztof Gaborek (50 zł).

36. Też minionej soboty pracowało 5 kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka. Przy plewieniu i sprzątaniu badyli koło kościoła i nad potokiem robiły: Agata Ptak; Maria Skwarek; Dorota Marchacz: Sylwia Dadał; oraz z następnej grupy Alicja Gutowska. Zamiast pracy ofiarę złożyły: Maria Hebda (50 zł); Jadwiga Hebda (50 zł).

37. Na najbliższą sobotę 29 VIII na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. Będzie praca przy kamieniach, agrowłókninie i skalniku (oraz jeszcze sprzątanie po koparce).

38. Też na sobotę 22 VIII proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa. W planie pielenie koło kościoła.

39. W oczekiwaniu na wygrawerowane szyby z zaprojektowanymi symbolami Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi w górnej części obu skrzydeł drzwi wejściowych do kaplicy podziemnej usunięta została przez pracownika firmy „Bogdański” dotychczasowa biała pleksa (zamieniona ona będzie niebawem na wspomniane szyby wygrawerowane w firmie „Kryształ”).

40. Altanę koło starej plebanii podął się postawić nasz parafianin Andrzej Janus ze swoją ekipą.

41. Pracowali przez 3 dni: Andrzej Janus z ekipą: Bronisław Szeptak, Wojciech Maziarz, pomagał też Krzysztof Janus. Dziękuję.

42. Krawędziaki filarów i inne kanciaki (krokwie, płatwy, łaty i kontrłaty) przygotował w tartaku (wyciął i ostrugał) parafianin Jarosław Groń.

43. Także Jarosław Groń poratował nas i dostarczył deski na obicie tej gospodarczej altany; dowiózł je Władysław Groń. Dziękuję.

44. Altana później pokryta będzie pasami zielonej blachy (metodą na felc). Podobnie na jesień odnowione będą szopy nad garażem i po zdjęciu rakotwórczego eternitu również przekryte zieloną blachą (metodą na klik).

45. Będą one służyły jako budynki gospodarcze i magazynowe na maszyny i różne użyteczne przedmioty (dotąd są jeszcze pod kościołem i po garażach nowej plebanii oraz w stodole, która – po wypaleniu składowanego tam opałowego drewna oraz przeniesieniu desek – przeznaczona jest w przyszłości na rozbiórkę).

46. Dziękuję też trzem parafianom za różne dary: Tadeuszowi Górka – ojcu panny młodej (za weselne souveniry); Romanowi Pazganowi (za zgrzewkę jajek); Janowi Królewskiemu (za jabłka ofiarowane kilka razy).

47. Romanowi Pazganowi składam też wyrazy chrześcijańskiego współczucia z powodu śmierci jego brata śp. Antoniego.

48. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie rodzinom: Janusz i Elżbieta Chełminiak; Tadeusz i Ilona Rams; Edward i Janina Nowak. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Eugeniusz i Stefania Janusz; Dominik i Kazimiera Ochwat; Wojciech i Renata Sadowscy.

49. Od 26 do 30 sierpnia (środa-niedziela) u ks. jezuitów odpust ku czci MB Pocieszenia. Program – na plakacie w gablocie.

50. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), w którym umieszczona jest też nasza parafia (od strony 120). Album ten, w prezentowanym tomie IV, obejmuje wszystkie kościoły 5 sąsiadujących dekanatów naszej części diecezji: Limanowski, N. Sącz Centrum, N. Sącz Wschód, N. Sącz Zachód i Ujanowicki – koszt 85 zł (80 zł dla wydawnictwa i 5 zł cegiełka dla parafii).

51. W wakacyjnych numerach „Gościa Niedzielnego” przez całe lato odwiedzamy urokliwe a mniej znane sanktuaria maryjne – chociażby takie jak: Sejny, Leżajsk, Górka Klasztorna, Studzieniczna, Wąwolnica, Bardo, Kodeń, Rywałd, Wiktorówki, Charłupia Mała i inne.

52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Idziemy” (4 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 23 sierpnia 2020 06:24
 

Ewangelia na dziś