Start Informacje Duszpasterskie I Niedziela Adwentu – 29 XI 2020
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
I Niedziela Adwentu – 29 XI 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 listopada 2020 08:12

I Niedziela Adwentu – 29 listopada 2020

 

W tygodniu:

Niedziela – 29 XI – I Niedziela Adwentu

Poniedziałek – 30 XI – Święto św. Andrzeja Apostoła

I Środa – 2 XII – „dzień misyjny” w naszej parafii

I Czwartek – 3 XII – wsp. św. Franciszka Ksawerego, prezb.; wotywa o Eucharystii

I Piątek – 4 XII – wsp. dow. św. Jana Damasceńskiego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Barbary, dziew i męcz.; wotywa o NSPJ

I Sobota – 5 XII – wotywa o Niepokalanym Sercu NMP

I Niedziela – 6 XII – II Niedziela Adwentu; albo: wsp. dow. św. Mikołaja (opuszcza się)

  1. Liturgia Słowa adwentowo wzywa ludzi zabłąkanych do nawrócenia i czuwania, bo Pan łaskawy nadchodzi, by nas zbawić.
  2. W tę niedzielę (29 XI) w I Niedzielę Adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny z dwoma jego częściami (do 17 XII i od 17 XII).
  3. Dziś także rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.
  4. Zamiast homilii wysłuchamy dziś Listu Pasterskiego Biskupa Tarnowskiego na rozpoczęcie tegorocznego Adwentu.
  5. Wysłuchamy też Apelu prezydium Konferencji Episkopatu Polski na czas Adwentu.
  6. Porządek Mszy św. niedzielnych (do 29 XI): 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 (chrzest) – 14:30 (14:00 różaniec wspominkowy) – 17:00.
  7. W tę niedzielę 29 XI podczas Mszy św. o 12:00 – chrzest kolejnego dziecka w naszej parafii – łaski tej dostąpi Lilianna Matusik.
  8. Wraz z Adwentem następują zmiany tomów: ● w Liturgii Godzin – tom I; ● w lekcjonarzu mszalnym dni powszednich – Rok I; ● w cyklu czytań niedzielnych – Cykl B.
  9. Symbolami Adwentu są: świeca „roratka” symbolizująca Maryję Oczekującą, lampiony i wieniec adwentowy z czterema świecami.

10.  Po tejże niedzieli od poniedziałku 30 XI rozpoczną się Roraty, czyli Msza oczekiwania z Brzemienną Maryją na tegoroczne BN.

11.  Roraty będą w tygodniu od poniedziałku do soboty o g. 17:00, natomiast w soboty o g. 6:00 rano, a więc jak tradycyjnie dawniej.

12.  Za Biskupami wszystkich zachęcam do udziału w codziennych Roratach oraz wyrzeczeń adwentowych i dobrych postanowień.

13.  Dzieci otrzymywać będą wyklejanki na planszę (na temat Mszy św.), losować figurki Jezusa i Maryi – przychodźmy z lampionami.

14.  Do końca listopada (czyli jeszcze do poniedziałku 30 XI) codziennie są „wypominki listopadowe” – od grudnia już „roczne”.

15.  W poniedziałek przypada Święto św. Andrzeja Apostoła (popularne andrzejki) – Msze św. o 6:30 i 17:00.

16.  W poniedziałek 30 XI kończy się gregorianka za śp. Marię Siedlarz sprawowana od 1 XI przez ks. Macieja Zielińskiego w Zambii.

17.  We wtorek 1 XII kończy się gregorianka za śp. Janinę Ptaszkowską sprawowana od 2 XI przez ks. dr Roberta Dytko w Tarnowie.

18.  Przed nami pierwsza środa grudnia (2 XII) – to „dzień misyjny” w parafii: modlimy się i wspieramy misjonarzy i zmiana tajemnic.

19.  W czwartek 3 XII przypada I czwartek miesiąca grudnia – wotywa o Najświętszej Eucharystii i modlitwa o powołania.

20.  Msze św. w I czwartek 3 XII rano o 6:30 oraz po południu o 17:00 (Roraty) – z Adoracją IHS (odprawiajmy dziewięć I piątków).

21.  W I czwartek od 15:00 do 20:00 comiesięczna adoracja Najśw. Sakramentu dla kandydatów do bierzmowania (VI-VII-VIII klasy).

22.  Spowiedź św. grudniowa – przez godzinę od 16:00 w I czwartek oraz też od 16:00 w I piątek (będzie jeszcze spowiedź świąteczna).

23.  W I piątek 4 XII Msze św. o 6:30, 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) oraz o 17:00 (Roraty) – z Adoracją IHS.

24.  Adoracja ogólna IHS w I piątek w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00. Zapraszam.

25.  Kandydatów do bierzmowania (klasy VII i VIII) zapraszam w I piątek o g. 17:00 na Roraty – proszę przynieść lampiony (asysta).

26.  Do chorych wyjazd księdza tylko na indywidualne zgłoszenie w zakrystii, w kancelarii lub telefonicznie.

27.  W piątek 4 XII przypada wspomnienie liturgiczne św. Barbary (popularna górnicza „barburka”).

28.  W piątek 4 XII przypada: ● Święto patronalne górników; ● Dzień modlitw za bezrobotnych.

29.  W I sobotę grudnia (5 XII) sprawuje się wotywę o Niepokalanym Sercu NMP – Msze św. 6:00 (Roraty) – 8:00 i 17:00.

30.  W sobotę 5 XII rozpoczyna się też triduum dla młodzieży żeńskiej przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.

31.  Zachęcam do odprawiania pięciu I sobót miesiąca.

32.  Przed nami II Niedziela Adwentu – jest to jednocześnie I niedziela grudnia Msze św. z Adoracją IHS: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 12:00 – 14:30 – 17:00.

33.  II Niedziela Adwentu (6 XII) to także „Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie”.

34.  Z tej racji w niedzielę 6 XII przed świątyniami zbiórka do puszek na „Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie”.

35.  Intencja ewangelizacyjna na grudzień – za życie modlitwy: „Módlmy się, aby nasza osobista relacja z Jezusem Chrystusem żywiła się Słowem Bożym i życiem modlitwy”.

36.  Ksiądz wikariusz nadal jest na leczeniu w szpitalu w Opolu. Przy przedłużającej się hospitalizacji, dziś mnie wspiera na Mszach o 7:00 i 9:00 ks. Piotr Adamczyk, niegdyś rekolekcjonista w DCP „Opoka” Starym Sączu, przez 2 lata do sierpnia 2020 dyrektor Radia RDN w Tarnowie, a obecnie koordynator Centrum Duchowości im. św. Andrzeja Boboli w Blechnarce w powiecie gorlickim.

37.  Podczas nieobecności w parafii ks. wikariusza nie ma koncelebry, ale „drugie” intencje odprawiane są przez niego poza świątynią.

38.  Dzięki: za śpiew zespołu młodzieżowego „Uradowani” sprzed tygodnia (o 9:00); oraz Akcji Katolickiej za obstawę liturgii o 10:30.

39.  Nadal proszę o zachowanie reguł segregacji odpadów przy sprzątaniu cmentarzy po W. Świętych i w kontenerach i na pryzmach.

40.  Spotkania i zbiórki różnych grup parafialnych: ● DSM – w piątek o 16:00; ● KSM – w piątek o 18:00.

41.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. MB Niepokalanie Poczętej, zel. Heleny Ptaszkowskiej.

42.  Wydatki tego tygodnia: Za drewno (stemple na słupy, kanciaki, łaty, deski strugane i tarcica) z tartaku Jarosława Gronia użyte do odeskowania oraz wymiany niektórych krokwi słupów nośnych drewnianych garaży (z tego za ostruganie 4 kubików dech parafia nic nie płaciła – to od pana Jarka dar na kościół) – dziękuję.

43.  Za pracę przerobienia krokwi, ołatowania, wymiany słupów i obicia drewnianych garaży (ze wstawieniem 4 okien) zapłaciłem firmie Andrzeja Janusa. Należność jest pomniejszona o część prac wykonanych darmowo na rzecz parafii.

44.  Wywrotka podsypki (3 tony), wywrotka pisaku (3,5 tony) 12 worków cementu (425 kg) ze „składu na Bani”.

45.  Za materiał i wykonanie 20 podstaw pod lampy koło kościoła.

46.  Jeszcze gwoździe oraz hartowane i zwykłe śruby (brane w firmie „DoMar”).

47.  Prócz gwoździ zakupionych, wykorzystaliśmy też część gwoździ znalezionych w szopie z dawnych lat jeszcze od budowy kościoła.

48.  Cztery zawiasy, wkręty czarne regipsowe i wkręty do drewna (5 cm).

49.  Zapłaciłem rachunek za zużyty gaz, za telefon urzędowy w kancelarii  opłaty manipulacyjne.

50.  Za pizze dla robotników przez 5 dni.

51.  Jeszcze ofiarę w kopertach poprzedniej niedzieli 22 XI złożyła 1 rodzina – w sumie 100 zł.

52.  I tak dodając tę kwotę do poprzedniej sumy 27 262 zł 2 gr., razem jest teraz: 27 362 zł 2 gr. (+ 1000 koron norweskich).

53.  Także ofiarę 1000 zł na kościół złożyła rodzina Agaty i Roberta Ząber. Także złożyli oni ofiarę 150 zł za pracę. Dzięki.

54.  W tym tygodniu już zakończono dwie prace przy drewnianych garażach: wstawienie plastikowych białych uchylnych okien w tylnej ścianie drewnianych garaży (czyli od strony rzeki), deskowanie ostatniego boku i tyłu tych garaży, nabicie desek na ścianie wewnętrznej oraz wykonanie regału: prace te wykonała firma Andrzeja Janusa (z nim Bronisław Szeptak i Wojciech Maziarz). Dzięki.

55.  Deski i krawędziaki na bieżąco „od ręki” przygotowywał w swoim tartaku i dowoził Jarosław Groń. Bóg zapłać.

56.  Dziękuję Andrzejowi Janusowi oraz Bronisławowi Szeptakowi i Wojciechowi Maziarzowi także za ocieplenie części tych garaży.

57.  Kończy się też się krycie dachu tych drewnianych szop felcowaną zieloną blachą – pracował przy niej Andrzej Pancerz. W sobotę po raz drugi dołączył do tej roboty także Kazimierz Stelmach. W nadchodzącym tygodniu powinien być już finał. Dziękuję.

58.  Kończy się też układanie kamiennej „podłogi” w nowo wykonanej altanie, kamień jest już oblany betonem – pracował przy tym: Janusz Gaborek. W tej chwili układa on na agrotkaninie resztki kamieni na zboczu pod starymi garażami.

59.  Dzięki Stanisławowi Kmakowi za odwierty przez kamienny mur koło drewnianych garaży, by wstawić rurki odwodnienia gruntu.

60.  Dzięki Szymonowi Kmakowi za bańkę przepalonego oleju do konserwacji drewna.

61.  Dziękuję Krzysztofowi Groniowi za użyczenie otwornicy do ziemi pod zalewanie betonem podstaw 14 lamp koło kościoła.

62.  Dziękuję Krystynie Michalik za adwentową dekorację kościoła i ciągłe układanie bukietów kwiatów dla wystroju naszych świątyń.

63.  Zamykajmy drzwi kościoła, bo jest już od dawna ogrzewany – przypominają nam o tym zawieszone kartki. Z góry dziękuję.

64.  Od 7 XI cała Polska jest „czerwoną strefą” z jej ograniczeniami. Bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie) czyli DDM A+W. W kościele może być 1 osoba na 15 m2 czyli średnio w odstępach prawie co 4 m – co u nas teraz daje razem: 58 + osoby w asyście (nawa główna + kościół dolny + kaplica + chór + prezbiterium).

65.  Chrońmy osoby starsze i schorowane – zaopiekujmy się nimi i pomóżmy im w sprawunkach i w innych powinnościach.

66.  Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Tomasz i Elżbieta Kogut; Kazimierz i Monika Stelmach; Janusz i Krystyna Górski. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Józef i Kazimiera Ślipek; Małgorzata Mężyk; Mieczysław i Olga Kantor.

67.  Można już nabyć: opłatki na stół wigilijny (ofiara dowolna); świece „Caritas”: małe – nie mniej niż 5 zł i duże – nie mniej niż 15 zł.

68.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 85 zł.

69.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” – z kalendarzem na 2021 r. (6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny – z płytą Magdy Anioł „Cud nad cudami” (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 29 listopada 2020 09:23
 

Ewangelia na dziś