Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Zwykła – 7-14 II 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Zwykła – 7-14 II 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 07 lutego 2021 03:41

V Niedziela Zwykła – 7 lutego 2021

W tygodniu:

I Niedziela – 7 II – V Niedziela Zwykła (z Adoracjami IHS)

Poniedziałek – 8 II – wsp. dow. św. Hieronima Emilianiego; albo: św. Józefiny Bakhity, dziew.

Środa – 10 II – wsp. św. Scholastyki, dziew.

Czwartek – 11 II – wsp. dow. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Niedziela – 14 II – VI Niedziela Zwykła; albo: wsp. śś. Cyryla, mnicha i Metodego, bpa (opuszcza się)

1. Lit. Słowa z Hiobem i Pawłem przestrzega o znikomości i trudzie życia, które ma być bojowaniem dla wspomagającego nas Jezusa.

2. Dziś V Niedziela Okresu Zwykłego przed Wielkim Postem – zwyczajny porządek niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

3. W tę niedzielę 7 II z racji I niedzieli lutego – po każdej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. Dzisiejsza składka jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.

5. Również w tę niedzielę po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn.

6. Też dziś (7 II) o 11:30 na starej plebanii pierwsze w 2021 roku spotkanie Rady Parafialnej. Jeszcze raz zapraszam.

7. We wtorek 9 lutego kończą się trzy Msze św. „gregoriańskie” odprawiane (od 11 I) poza parafią: za śp. Józefę Surma (w kaplicy radia Doxa w Opolu); za śp. Eugeniusza Surmę (w kurii w Częstochowie); za śp. Annę Pazgan (w jednej z parafii w Częstochowie).

8. W tym tygodniu w tzw. „tłusty czwartek” 11 lutego w naszej parafii całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu.

9. Rozpocznie się ona Mszą św. o 6:30, po której o 7:00 Jezus będzie wystawiony w monstrancji, a zakończy depozycją Najśw. Sakramentu o 20:55 i Apelem Jasnogórskim o 21:00. Też o 17:00 będzie Msza św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

10. A oto całodniowy porządek adoracji IHS w ramach „Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego”, którą poprowadzą Róże Różańcowe i Grupy Apostolskie: 6:30 – Msza św. z Adoracją ogólną IHS; 7:00 – róża Marty Chochla; 8:00 – róża Stanisławy Hatlaś; 9:00 – róża Renaty Janus; 10:00 – róża Władysławy Królewskiej; 10:00 – róża Anny Poręby; 11:00 – róża Heleny (Antoniny) Ptaszkowskiej; 12:00 – róża Heleny Ptaszkowskiej; 13:00 – róża Heleny Wacławiak; 14:00 – róża Piotra Jelito; 15:00 – róża Ferdynanda Poręby; 16:00 – Józefa Ruszkowicza; 17:00 – Msza św. z namaszczeniem chorych; 18:00 – 7 róż misyjnych: Marii Rymanowicz, Janiny Siedlarz oraz Justyny Janus, Karola Wielochy, Karola Kowaczka; Kingi Jelito, Martyny Jawor; oraz cztery róże „rodziców modlących się za swoje dzieci” (zelatorek: Stanisławy Bogdańskiej, Katarzyny Gruca, Elżbiety Kogut, Janiny Siedlarz); 19:00 – Grupa Modlitewna Godziny Miłosierdzia oraz Akcja Katolicka i Caritas; 20:00 – na zakończenie zespół „Uradowani” i młodzież; 20:55 – Depozycja Sanctissimum; 21:00 – Apel Jasnogórski.

11. Przychodźmy, rzecz jasna w miarę możliwości, na wyznaczone godziny, by ani przez chwilę nie było pustej świątyni.

12. Z przodu ławek będzie włączony mikrofon – tam też będzie książka z „Adoracjami Czterdziestogodzinnymi”. Można z nich skorzystać wedle uznania.

13. Przedostatnią godzinę od 19:00 do 20:00 proszę, by poprowadzili uczestnicy grupy modlitewnej G. Miłosierdzia, AK i Caritas.

14. Natomiast na ostatnią godzinę od 20:00 do 21:00 zapraszam młodzież – adorację ze śpiewem poprowadzi zespół „Uradowani”.

15. Za udział w Nabożeństwie Czterdziestogodzinnym, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami nawiedzając kościół w celu chociaż półgodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

16. Czwartek 11 lutego, z racji liturgicznego wspomnienia MB z Lourdes, jest też Światowym Dniem Chorych – zapraszam wszystkich starszych i chorych parafian na wieczorną Mszę św. o 17:00 – pół godziny wcześniej możliwość dla nich spowiedzi św.

17. Po homilii św. wszystkim „źle się mającym na duszy i ciele” udzielony będzie sakrament namaszczenia chorych – z racji obostrzeń pandemicznych udzielane będzie to namaszczenie czoła i rąk oddzielnie dla każdego użytym patyczkiem (potem będą spalone).

18. „Tłusty czwartek” (11 lutego) oznacza, iż do „ostatków” i Środy Popielcowej rozpoczynającej Wielki Post pozostał raptem tydzień.

19. Przypominam, iż Środa Popielcowa i rozpoczęcie tegorocznego Wielkiego Postu przypada na 17 II – kończy ona tegoroczny karnawał (zapusty).

20. W niedzielę za tydzień 14 II, tj. ostatnią VI Niedzielę „małego” Okresu Zwykłego przed tegorocznym Wielkim Postem – zmiana tajemnic w Różach Niewiast, jak również składka inwestycyjna.

21. W niedzielę za tydzień 14 II rozpoczyna się także „Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu”.

22. Cały miesiąc luty jest poświęcony modlitwom za konających.

23. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie IV „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Rity, zel. Janiny Siedlarz.

24. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 16:00 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w piątek o 18:00 – spotkanie w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Świętą

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej na chórze

25. Wydatki tego tygodnia: nabyłem bułeczki, które poświęcone były z przeznaczeniem do zabrania „na św. Agatę”.

26. Opłaty za domenę strony parafialnej i za Internet w kościele do transmisji oraz Internet dla strony parafialnej (1/2 opłaty, bo druga część opłacana jest ze środków prywatnych).

27. Składka z 2 II, jak co roku, przeznaczona na zakony klauzurowe działające w diecezji wyniosła 1403 zł.

28. Kolekta na misje z pierwszej środy lutego z „dnia misyjnego” wyniosła 358,50 zł.

29. Przy szopce „u aniołka” zebrano za okres bożonarodzeniowy sumę 754,57 zł.

30. Otrzymaliśmy rachunki za prąd z obu kościołów i starej plebanii z garażami zużyty w okresie zimowym (czasie świąt wyższe z racji dekoracji bożonarodzeniowych): 1262,02 + 1203,78 zł + 129,69 zł + 27,72 zł +35,96 zł = razem 2659,17 zł.

31. Dziękuję Ilonie i Tadeuszowi Rams z synami za ofiarę 2000 zł na kolejną płaskorzeźbę do stacji Dróżek Świąt Maryjnych.

32. Dziękuję też Robertowi Świgutowi za wykonanie (sklejenie i wyszlifowanie) kolejnych pięciu mniejszych i jednej większej lipowej dechy do rzeźbienia następnych płaskorzeźb (to razem już 7 mniejszych i 2 większe). Jutro zawożę je do rzeźbiarza w Jamnicy.

33. Dechy te o wymiarach 60/90 cm i 80/120 cm robione są z lip ofiarowanych przez różne rodziny z parafii o czym już informowałem.

34. Robert Śwugut rozmierzył też zaplanowane meble do kaplicy podziemnej – już niebawem rozpocznie się ich wykonywanie.

35. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za wykonanie w swojej stolarni czterech drzwiczek zasłonowych do 2 konfesjonałów w cerkwi – w tym tygodniu po pomalowaniu będą zamontowane w miejsce starych zjedzonych przez korniki.

36. Dzięki Januszowi i Bożenie Gaborkom oraz Krystynie Michalik za rozbiórkę dekoracji w cerkwi, w kościele i podziemnej kaplicy.

37. Dziękuję też trzynastu młodym z parafii za pomoc w środowej rozbiórce dekoracji bożonarodzeniowych w kościele – pracowali: Joanna Janus, Kacper Janus, Martyna Jawor, Kacper Górka, Karol Kowaczek, Kamil Janiczek, Jacek Janus, Łukasz Rymanowicz, Szymon Kmak, Konrad Kmak, Karol Groń, Kamil Czyżycki oraz Adrian Grybel.

38. Dziękuję zespołowi „Uradowani” oraz p. Organiście za prowadzenie śpiewu kolęd pół godziny przed „wotywą” oraz przed „sumą”.

39. Dziękuję 7 uczniom i uczennicom z klas VIII za poprowadzenie I-szo piątkowej Adoracji IHS – byli to z Królowej Polskiej: Marta Jelito, Julia Kruczek, Aleksandra Potoniec; oraz z Królowej Górnej: Anna Jelito, Kamil Janiczek, Kacper Janus i Karol Rams.

40. Dziękuję za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła i na utrzymanie obu cmentarzy – część z nich jest wyższych od ustalonego 70 zł. Najczęściej składano ofiary 100 zł.

41. Przy okazji składania w kopertach ofiar na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy złożono także dodatkowe datki ze wskazaniem: „na utrzymanie strony internetowej parafii i wydawanie biuletynu” – byli to: Arkadiusz i Ewelina Walawscy (30 zł); Stanisława i Stefan Wolak (30 zł).

42. Opłaty za zimowe ogrzewanie kościoła i sprzątanie cmentarzy nadal pozostają bez zmian – tj. 40 zł + 30 zł (razem 70 zł). Można je ciągle składać w formie tradycyjnej w kopertach na tacę lub przelewem na pierwsze podane (lub któreś z 3 kont parafialnych).

43. Trwa do 14 II „narodowa kwarantanna”. Jednak już od piątku 12 II, na razie na dwutygodniową próbę, rząd wprowadza kolejne poluźnienia dotyczą jak dotychczas galerii handlowych, galerii sztuki i muzeów; lecz nastąpią nowe otwarcia z pięćdziesięcioprocentowym obłożeniem: hoteli, kin i teatrów, a także otwarcie stoków narciarskich i otwartych obiektów sportowych. Inne obostrzenia pozostają bez zmian. W kościołach nadal może być 1 osoba na 15 m2. Po 14 lutego planowane są dalsze poluzowania (o ile będzie spadek zakażeń). Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W). Zaś w wielu krajach na zachodzie Europy są odwrotne ruchy rządów – wprowadza się dalsze zaostrzenia.

44. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Jurand i Edyta Ząber; Artur i Lidia Kachniarz. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Górnej: Zbigniew i Wiesława Ząber; Tadeusz i Marzena Ząber; Eugeniusz i Maria Mężyk.

45. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 85 zł.

46. Trwa ogłoszony przez ojca Świętego „Rok św. Józefa”. Na niedzielę 14 II oprócz zwykłego bieżącego numeru, zaplanowane jest też wydanie specjalnego numeru „Gościa Niedzielnego Extra” (cały o św. Józefie – 100 stron) w cenie 9 zł.

47. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny – z szopką bożonarodzeniową do sklejenia (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 07 lutego 2021 03:44
 

Ewangelia na dziś