Start Informacje Duszpasterskie VI Niedziela Zwykła – 14-21 II 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VI Niedziela Zwykła – 14-21 II 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 13 lutego 2021 16:35

VI Niedziela Zwykła – 14 lutego 2021

W tygodniu:

Niedziela – 14 II – VI Niedziela Zwykła; albo: wsp. śś. Cyryla, mnicha i Metodego, bpa (opuszcza się)

Środa Popielcowa – 17 II – rozpoczęcie okresu Wielkiego Postu; albo: wsp. śś. Siedmiu Założycieli Zakonu Serafitów NMP (op. się)

Niedziela – 21 II – I Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. św. Piotra Damianiego, bpa i dok. Kośc. (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa w uzdrowionych trędowatych każe nam widzieć grzeszników – czyli nas, uzdrawianych przez Jezusa Lekarza ciał i dusz.

2. Dziś ostatnia VI Niedziela Okresu Zwykłego przed Wielkim Postem – zwyczajny porządek niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30.

3. W tę niedzielę po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Kobiet.

4. Również w tę niedzielę 14 II , jak co miesiąc w II niedzielę miesiąca, składka inwestycyjna.

5. Niedzielę ta rozpoczyna się „54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu” pod hasłem: „Trzeźwością pokonywać kryzys” (do soboty 20 II).

6. Obok świętych Cyryla i Metodego dziś także wspomina się świętego kapłana Walentego – patrona chorych na epilepsję oraz wszystkich kochających ludzi (a nie tylko zakochanych).

7. Dziś o 9:00 podczas „wotywy” śpiewa zespół „Uradowani” zaś o 10:30 podczas „sumy” zaśpiewa dziecięca schola.

8. W poniedziałek Msze św. są rano o 6:30 i wieczorem o 17:00.

9. We wtorek 16 II kończy się część pierwsza Okresu Zwykłego.

10. We wtorek też przypada 13. rocznica sakry ks. bpa Wiesława Lechowicza, biskupa pomocniczego i delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

11. Przed nami „ostatki” do północy z wtorku na Środę Popielcową rozpoczynającą tegoroczny Wielki Post (czytania: Rok II i Cykl B).

12. Przed Środą Popielcową kończy się karnawał (dawne zapusty) – Wielki Post jest okresem pokutnym bez zabaw, o czym przypominają nam przykazania kościelne.

13. W Popielec też rozpoczyna się czas Komunii Świętej wielkanocnej (trwa on od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Trójcy Świętej).

14. Msze św. w Popielec (17 II) będą do południa o 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz ze względu na pracujących – po południu o 17:00.

15. Podczas każdej Mszy św. 17 II na znak pokuty i pragnienia nawrócenia posypanie naszych głów popiołem (z palm sprzed roku).

16. Podczas posypania głów popiołem usłyszymy zamiennie słowa: „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Na którekolwiek z tych słów odpowiadamy „amen”.

17. Przypominam też, iż 17 II, czyli w Środę Popielcową obowiązuje:

a. ścisły post, czyli trzy posiłki w tym jeden do syta (dla osób między 18 a 60 rokiem życia)

b. oraz abstynencja od pokarmów mięsnych (od 14 lat do końca życia)

18. W Popielec (17 II) składka rokrocznie zbierana jest na cele charytatywne.

19. Wedle starodawnego zwyczaju w Popielec można ściąć i umieścić w wodzie gałązki (wierzbiny, wikliny bądź drzew owocowych) przeznaczone do sporządzenia palm na Niedzielę Palmową, tak aby mogły wypuścić zielone pędy.

20. Nabożeństwa pasyjne w tym roku będą:

a. Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka)

b. Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym (w tym roku głosi je ks. Jan), a po nich od razu Msza św. z bardzo krótką homilią (w tym roku na prośbę wielu parafian Gorzkie Żale godzinę później niż dotychczas, bo były o 13:30)

21. Zachęcam do licznego udziału w tych wymownych i rzewnych nabożeństwach wielkopostnych, jak i do wielkopostnych postanowień.

22. Za udział w tych przejmujących pasyjnych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

23. Podobnie odpust zupełny można zyskać za udział w rekolekcjach (o ile uczestniczymy przynajmniej przez trzy dni z naukami).

24. Już w Środę Popielcową 17 lutego o 16:30 pierwsza Droga Krzyżowa przygotowana przez dzieci (schola); za tydzień – ministranci.

25. W Środę Popielcową 17 lutego rozpoczynają się „Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty” (trwają do niedzieli 21 II marca).

26. W ten piątek 19 II Drogę Krzyżową o 16:30 prowadzą lektorzy, zaś za tydzień 26 II zespół młodzieżowy „Uradowani” (potem KSM).

27. Rozpoczęty w Środę Popielcową (17 II) okres Wlk. Postu trwać będzie do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek 1 IV.

28. IV Niedziela Wielkiego Postu 14 III, to tzw. Niedziela „Laetare” (różowa) – „Raduj się Jerozolimo” (na 9-ce śpiewał będzie zespół).

29. V Niedziela Wlk. Postu 21 III rozpocznie czterodniowe rekolekcje wielkopostne w naszej parafii – głosi je ks. dr Tadeusz Michalik.

30. VI Niedziela Wielkiego Postu 28 III to Niedziela Palmowa, czyli „Męki Pańskiej” – i rozpoczyna ona „Wielki Tydzień”.

31. W Wlk. Poście nie ma „Chwała” i „Alleluja” (w to miejsce padają słowa: „Chwała Tobie Słowo Boże”, „Chwała Tobie Królu wieków”.

32. Również w Wielkim Poście nie przyozdabia się ołtarzy kwiatami, a organy grają tylko dla podtrzymania śpiewu (wyjątkiem są: IV Niedziela czyli „Laetare” oraz przypadające uroczystości i święta).

33. Cały miesiąc luty jest poświęcony modlitwom za konających.

34. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. siostry Faustyny, zel. Marty Chochla.

35. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 15:45 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w piątek o 18:00 – spotkanie w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Świętą

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej na chórze

36. Wydatki tego tygodnia: Opłaciłem rachunki za prąd z obu kościołów i starej plebanii z garażami zużyty w okresie zimowym (czasie świąt wyższe z racji dekoracji bożonarodzeniowych).

37. Wydałem na środki zwalczające powierzchniową wilgoć, preparaty ochronne, farby, akcesoria malarskie, jak i robociznę.

38. Zapłaciłem za trzydniową pracę trzech robotników przy ocieplaniu od środka drewnianych garaży (wzięto zapłatę za 2 dniówki, bo po jednej trzej pracownicy ofiarowali od siebie na rzecz parafii).

39. Wyrównałem za kwiaty na dekoracje do kościoła użyte w minionym czasie.

40. Za 5 pizz dla pracujących przy ocieplaniu garaży i malowaniu pokojów ks. wikariusza.

41. Dziękuję za ofiary od czterech kolejnych rodzin na wybrane płaskorzeźby do stacji Dróżek Świąt Maryjnych:

a. Mariuszowi i Stanisławie Górkom z synem (z Boguszy) za ofiarę 2000 zł (MB Częstochowska Królowa Polski – stacja 8).

b. Ewelinie i Stanisławowi Książkiewicz z dziećmi za ofiarę 2000 zł (NMP Nieustającej Pomocy – stacja 10)

c. Katarzynie i Zbigniewowi Górkom z synami za ofiarę 2000 zł (MB Różańcowej – Fatimska – stacja 14)

d. Helenie i Józefowi Kościółek za ofiarę 4000 zł (Ukoronowanie (NMP Królowej – stacja duża 17).

42. Dziękuję za odśnieżanie koło kościoła: Stanisławowi i Szymonowi Mężykom (ciągnikiem), Szymonowi Kmakowi (quadem) i jak zwykle Januszowi Gaborkowi (ręcznie i odśnieżarką).

43. Wykonano ocieplanie od środka drewnianych garaży płytami prasowanymi (styropian i pilśnie) zakupionymi niegdyś w cenie odpadów z „Fakro” – pracę tę wykonała firma Andrzeja Janusa (Andrzej Janus, Bronisław Szeptak, Wojciech Maziarz. We trzech pracowali przez trzy dni – Zapatę wzięli za dwa dni, a po jednej dniówce ofiarowali „na rzecz parafii”. Bóg zapłać.

44. W ostatnich 2 dniach, już drugi raz za mojej bytności na tej parafii, zostały przemalowane pokoje wikariusza (po wcześniejszym zwalczeniu wilgoci spowodowanej eksploatacją) – prace te odpłatnie ze zniżką wykonali: Grzegorz i Maciej Kaczówka. Dzięki.

45. Dziękuję też Mariuszowi Hatlasiowi za podjęcie się naprawy uszkodzonego silnika od drzwi uchylnych w garażu ks. wikariusza.

46. Dziękuję za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła i na utrzymanie obu cmentarzy – część z nich jest wyższych od ustalonego 70 zł. Najczęściej składano ofiary 100 zł.

47. Przy okazji składania w kopertach ofiar na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy złożono także dodatkowe datki ze wskazaniem: „na utrzymanie strony internetowej parafii i wydawanie biuletynu” – byli to: Anna i Józef Kocemba (30 zł); Grażyna i Marian Radzik (30 zł); Ilona i Andrzej Śmierciak (30 zł); Katarzyna i Zbigniew Górka (30 zł); Stanisława Groń (30 zł).

48. Opłaty za zimowe ogrzewanie kościoła i sprzątanie cmentarzy nadal pozostają bez zmian – tj. 40 zł + 30 zł (razem 70 zł). Można je ciągle składać w formie tradycyjnej w kopertach na tacę lub przelewem na pierwsze podane (lub któreś z 3 kont parafialnych).

49. Trwa przedłużona do 28 II narodowa kwarantanna. Jednak już od piątku 12 II, na razie na dwutygodniową próbę, rząd wprowadza kolejne poluźnienia dotyczą jak dotychczas galerii handlowych, galerii sztuki i muzeów; lecz nastąpią nowe otwarcia z pięćdziesięcioprocentowym obłożeniem: hoteli, kin i teatrów, a także otwarcie stoków narciarskich i otwartych obiektów sportowych. Inne obostrzenia pozostają bez zmian. W kościołach nadal może być 1 osoba na 15 m2. Po 28 lutego planowane są dalsze poluzowania (o ile będzie spadek zakażeń). Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W). Zaś w wielu krajach na zachodzie Europy są odwrotne ruchy rządów – wprowadza się dalsze zaostrzenia.

50. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Zbigniew i Wiesława Ząber; Tadeusz i Marzena Ząber. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z granicy Królowa-Cieniawa-Mszalnica: Edyta i Stanisław Uroda; bracia Adam, Józef, Marcin Kruczek; Tomasz i Anna Witek.

51. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

52. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: sobota, 13 lutego 2021 16:38
 

Ewangelia na dziś