Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkiego Postu – 28 II 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkiego Postu – 28 II 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 28 lutego 2021 14:02

II Niedziela Wielkiego Postu – 28 lutego 2021

W tygodniu:

Niedziela – 28 II – II Niedziela Wielkiego Postu (Niedziela Synodalna)

I Środa – 3 III – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 4 III – Święto św. Kazimierza, Królewicza

I Piątek – 5 III – wotywa o NSPJ

I Sobota – 6 III – wotywa o NSNMP

I Niedziela – 7 III – I Niedziela Wielkiego Postu; albo: wsp. śś. Perpetuy i Felicyty, męcz. (opuszcza się)

1. Lit. Słowa wiedzie nas dziś na dwie góry- z Abrahamem na górę Moria i z Jezusem na górę Tabor, by nas przekonać, że Bóg jest z nami.

2. Przeżywamy dziś II Niedzielę Wielkiego Postu – porządek niedzielny: 7:00 – 9:00 – 10:30 – Gorzkie Żale 14:30 (po nich Msza św.).

3. Dziś, jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu po 7:00 śpiewana jest Droga Krzyżowa (na melodię kalwaryjską), zaś o 14:30 Gorzkie Żale.

4. Na Gorzkich Żalach zbierana jest taca na wystrój, także kwiatowy, Ciemnicy i Grobu Pańskiego (kwiaty są już zamówione).

5. Bezpośrednio po Gorzkich Żalach odprawiana jest Msza św. z bardzo krótką 3-5 minutową homilią.

6. W tę niedzielę 28 lutego, tj. w II Niedzielę Wielkiego Postu przypada „Niedziela Synodalna”.

7. Jest to także „Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami” – tak jest co roku w II Niedzielę Wielkiego Postu.

8. W związku z tym dziś (28 lutego) w całym kraju nastąpi zbiórka do puszek na Ogólnopolski Fundusz Misyjny „Ad Gentes”.

9. W tę niedzielę, zgodnie z zapowiedzią, podczas Mszy św. popołudniowej śpiewać będzie dziecięca schola.

10. Jutro, tj. w poniedziałek 1 marca, przypada rokroczny: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

11. W środę 3 III w naszej parafii comiesięczny „dzień misyjny” – modlitwa, składka na misje oraz zmiana Tajemnic w Różach Misyjnych.

12. W środę 3 marca o 16:30 Droga Krzyżowa przygotowana przez dzieci (DSM); za tydzień dziecięce Róże Misyjne; za 2 tygodnie klasy III.

13. Comiesięczna spowiedź św.: w I środę od 16:30-17:00, w I czwartek od 16:00-17:00, w I piątek od 16:00-17:00).

14. W najbliższy czwartek 4 III przypada Święto św. Kazimierza Królewicza.

15. W I czwartek Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 17:00 (rano Litania do Imienia Jezus, a wieczorem Adoracja Najśw. Sakramentu).

16. W I czwartek od 15:00 do 20:00 Adoracja IHS w bocznej kaplicy dla kandydatów do bierzmowania (klasy VI, VII oraz VIII).

17. W I piątek Msze św. będą: o 6:30 (z litanią do NSPJ); o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia); o 17:00 (z Adoracją IHS).

18. W piątek 5 marca Drogę Krzyżową o 16:30 prowadzi KSM; za tydzień „Siewcy Miłości” i przyjaciele; za 2 tygodnie klasy VIII.

19. Serdecznie zapraszam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak i do wielkopostnych postanowień i wyrzeczeń.

20. Jak zwykle w ten I piątek ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy od 13:30 do 22:00.

21. W I piątek wyjazd do chorych ks. wikariusza tylko na indywidualne zgłoszenie.

22. Przed nami też I sobota marca – Msze św. o 6:30, 8:00 (z litanią do NSNMP) oraz 17:00 z Adoracją IHS.

23. Najbliższa niedziela 7 marca jest I niedzielą miesiąca – po Mszach św. dopołudniowych Adoracja Najświętszego Sakramentu.

24. Składka w tę niedzielę 7 III zbierana będzie jak co miesiąc w I niedzielę miesiąca na cele diecezjalne.

25. Stolica Apostolska wyznacza do omodlenia w marcu intencję ewangelizacyjną pt. „sakrament pojednania”: „Módlmy się, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym”.

26. Od poniedziałku można nabyć wielkanocne baranki oraz paschaliki „Caritas” – jedne i drugie minimum po 6 zł (na stoliku koło zakrystii).

27. Jeszcze raz przypominam, iż cotygodniowe Nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście:

a. Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka)

b. Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym (w tym roku głosi je ks. Jan), a po nich od razu Msza św. z bardzo krótką homilią (w tym roku na prośbę wielu parafian Gorzkie Żale godzinę później niż dotychczas, bo były o 13:30)

28. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Kingi, zel. Renaty Janus.

29. W związek małżeński zamierzają wstąpić – zapowiedź druga: Kamil Miłosz Morański, zam. Kamionka Wielka; oraz: Ewa Maria Siedlarz, zam. Królowa Górna. Jeśli ktoś zna jakąś przeszkodę do zawarcia małżeństwa, niech zgłosi w kancelarii parafialnej.

30. 27 II ochrzczono pierwsze dziecko w tym roku: Leon Franciszek Kois – Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w środę 10 III o 17:00.

31. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 18:00 – spotkanie w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Świętą

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej na chórze

32. Usilnie proszę nie wydzwaniać telefonami i domofonem w godzinach przedpołudniowo-popołudniowych, bo obaj księża prowadzą z plebanii zdalne nauczanie katechezy w obu szkołach i można dostać rozstroju nerwowego, gdyż nie idzie przeprowadzić w spokoju tegoż katechizowania (dla przykładu w miniony wtorek 23 II w czasie trwania półgodzinnej katechezy VIII klasy ze szkoły z KP podczas jednej lekcji zakłócano mi naukę 8 razy zarówno domofonem jak i 2 telefonami, stacjonarnym i komórkowym, czego ci uczniowie są świadkami). Proszę sprawy kancelaryjne załatwiać osobiście w godzinach jej otwarcia, czyli po każdej Mszy św. Z racji RODO i tak przez telefon nie udziela się informacji personalnych czy poufnych. W innych dowolnych godzinach – tylko w sprawach chorych i pogrzebowych.

33. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunek za urzędowy telefon stacjonarny w kancelarii parafialnej.

34. Zapłaciłem zimowe poświąteczne rachunki za gaz w kościele i na starej plebanii oraz w kuchni.

35. Wyrównałem spóźniony rachunek za prąd (+ opłaty pocztowe za te 4 rachunki).

36. Naprawa uszkodzonego żywicznego grającego aniołka przy szopce w nowym kościele (dzieci urwały mu głowę).

37. Pizze dla malarzy korytarzy.

38. Składka z poprzedniej niedzieli na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie wyniosła 2176,60 zł.

39. Bardzo dziękuję pewnemu młodemu małżeństwu za ofiarę 10 tyś zł „na kościół” – odkładam je na liczne wydatki związane z uzyskaniem różnych formalnych dokumentów, jakie są w niedalekiej perspektywie przed nami.

40. Dziękuję za ofiary od kolejnych rodzin na ostatnie 2 płaskorzeźby do stacji Dróżek Świąt Maryjnych oraz na pięć kamiennych kapliczek:

FUNDATORZY OSTATNICH DREWNIANYCH PŁASKORZEŹB:

a. MB Śnieżnej (5 VIII), Janina i Edward Nowak, 2000 zł (przelew) – stacja 12

b. Matki Kościoła (po zesłaniu D. Św.), Barbara Wacławiak, 2000 zł – stacja 15

FUNDATORZY JUŻ PIĘCIU Z KAMIENNYCH 17 KAPLICZEK:

c. Narodzenie NMP (8 IX), Anna i Wojciech Janus z rodziną, 2000 zł (kapliczka 1)

d. Zwiastowanie NMP (25 III), Janina Groń, 2000 zł (kapliczka 2)

e. Narodzenie Pańskie (25 XII), Maria i Dominik Skwarkowie, 2000 zł (kapliczka 4)

f. Ofiarowanie Pańskie = MB Gromnicznej (2 II), Mieszkańcy Wyrębów (20 rodzin z dziesiątki R. Pazgana), 2000 zł (kapliczka 5)

g. Ukoronowanie (NMP Królowej – 22 VIII), Antonina i Jan Geniec z rodziną, 2000 zł (kapliczka 17)

41. Przywiozłem kolejną płaskorzeźbę „Narodzenie NMP (8 IX) - jest to jedna z 2 większych zaplanowanych (jako pierwsza i ostatnia).

42. Zaległe Msze św. „za parafian” (pro populo) jako „dantis” odprawia w Świdnicy od 27 II do 28 III ks. infułat Kazimierz Jandziszak – ks. proboszcz ma obowiązek sumienia co tydzień odprawić jedną taką Mszę św.; wielu parafian prosi, by ich intencja odprawiana była w niedzielę, stąd na miejscu odprawiam intencje „za parafian” tylko w większe święta, a pozostałe odsyłam poza parafię.

43. Dzieci młodszych klas otrzymały rozdane przez ks. wikariusza skarbonki „Caritas” na jałmużnę wielkopostną „Czas Miłosierdzia”.

44. Jak można zauważyć dzisiejszy biuletyn „Informator parafialny” w tę II Niedzielę Wielkiego Postu – ma już okrągły numer „400”.

45. Za tydzień rozpocznie się strojenie organów (w tym 2 głosy po zamontowaniu organów nie były dostrojone z braku czasu organmistrza).

46. Trwa odnowienie dolnego korytarza na plebanii i obu przedsionków oraz klatki schodowej na piętro: wykonano już malowanie ścian i położenie podkładu, bo za 2 tygodnie czeka nas kładzenie na ścianach „betonowej struktury” (tę ofiarował parafii Adam Królewski). W niedalekiej przyszłości położona będzie taka betonowa struktura także w przedsionku kaplicy dolnej. Rozliczenie – za 2 tygodnie.

47. Z piaskowca pozostałego od kładzenia go na ścianie dolnej kaplicy, położony będzie pionowy pas między oknami w jadalni nowej plebanii oraz w gościnnym saloniku na pierwszym piętrze – na razie kamień ten obrabia nasz gospodarz Janusz Gaborek (on go też położy).

48. Dziękuję Adamowi Ślipkowi za naprawę i razem z Januszem Gaborkiem na powrót przytroczenie serca drugiego co do wielkości dzwonu na wieży kościoła, bo odpadło tydzień temu podczas dzwonienia – na szczęście nie spadło z wieży, a jedynie rozbiło na niej właz.

49. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za dorobienie 4 przymykanych na spowiedź drzwiczek nad drzwiami 2 konfesjonałów w cerkwi.

50. Dziękuję krawcowej Annie Michalik z KP za reparację mojej sutanny.

51. Dziękuję (firmie „DoMar”) za zafundowanie parafii wkrętów do remontu drewnianych garaży (107 zł).

52. Dzięki za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła i na utrzymanie obu cmentarzy – część z nich jest wyższych od ustalonego 70 zł (100 zł).

53. Przy okazji składania w kopertach ofiar na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy złożono także dodatkowe datki ze wskazaniem: „na utrzymanie strony internetowej parafii i wydawanie biuletynu” – byli to: Stanisława Kogut (30 zł); Krystyna i Czesław Świgut (30 zł); Halina Kruczek (30 zł); Stanisława i Jan Szczurek (30 zł).

54. Opłaty za zimowe ogrzewanie kościoła i sprzątanie cmentarzy nadal pozostają bez zmian – tj. 40 zł + 30 zł (razem 70 zł). Można je ciągle składać w formie tradycyjnej w kopertach na tacę lub przelewem na pierwsze podane (lub któreś z 3 kont parafialnych).

55. Trwa przedłużona do 14 III narodowa kwarantanna bez planowanych poluzowań, z zaostrzeniami w warmińsko-mazurskim. Nie można już nosić przyłbic i bawełnianych maseczek. Tylko atestowane. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

56. Zbiórka gabarytów od 7:00 do 18:00: Królowa Polska (pn 1 III); Królowa Górna (pn 8 III); Mszalnica (29 IV) – patrz: afisz w gablocie.

57. Dzięki za ofiarę 300 zł na sprzątanie 3 rodzinom: Romana i Krzysztof Pancerz; Władysław i Maria Michalik; Bernarda i Józef Grybel. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Maria Ząber; Robert i Agata Ząber; Teresa Ząber; Jadwiga i Krzysztof Tokarczyk.

58. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

59. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 28 lutego 2021 17:10
 

Ewangelia na dziś