Start Informacje Duszpasterskie IV Niedziela Wielkiego Postu – 14 III 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
IV Niedziela Wielkiego Postu – 14 III 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 15 marca 2021 15:02

IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” – 14 marca 2021

 

W tygodniu:

Niedziela – 14 III – IV Niedziela Wielkiego Postu „Laetare” czyli „Różowa” (Raduj się, Jerozolimo)

Wtorek – 16 III – rozpoczęcie triduum dla mężczyzn przed „św. Józefa”

Środa – 17 III – wsp. dow. św. Patryka, bpa

Czwartek – 18 III – wsp. dow. św. Cyryla Jerozolimskiego, bpa i dok. Kościoła

Piątek – 19 III – Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP

Sobota – 13 III – 8 rocznica wyboru papieża Franciszka

Niedziela – 21 III – V Niedziela Wielkiego Postu

 1. Liturgia Słowa roztaczając niewolę ludu spustoszonej Judy i Jerozolimy przywraca nam nadzieję wybawienia od Boga-Miłości.
 2. Przeżywamy dziś IV Niedzielę Wielkiego Postu zwaną „Różową” czyli „Laetare” (od słów „Raduj się, Jerozolimo”) – zwyczajowy porządek niedzielny, czyli: 7:00 – 9:00 – 10:30 – Gorzkie Żale 14:30 (po nich Msza św.). Dziś mogą być kwiaty przy ołtarzu.
 3. W tę niedzielę „Radości” podczas Mszy św. o 9:00 zaśpiewa i zagra nasz młodszy zespół młodzieżowy „Uradowani”.
 4. Natomiast podczas „sumy” zaśpiewa nasza dziecięca schola.
 5. W tę niedzielę tradycyjnie, jak w każdą II niedzielę miesiąca, składka inwestycyjna.
 6. Po 7:00 jak zwykle w Wielkim Poście śpiewana jest Droga Krzyżowa (na melodię kalwaryjską), zaś o 14:30 Gorzkie Żale.
 7. Ale przed tą Drogą Krzyżową – zmiana tajemnic w Różach Kobiet.
 8. Podczas Gorzkich Żali zwyczajowo składka na wystrój Ciemnicy i Grobu Pańskiego.
 9. Tuż po Gorzkich Żalach odprawiana jest Msza św. z króciutką 3-5 minutową homilią do Ewangelii.

10.  We wtorek 16 III rozpoczyna się triduum za mężczyzn i starszą młodzież męską przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP i Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu – trwać będzie do czwartku 18 III.

11.  We wtorek 16 III kończy się „gregorianka” za śp. Józefa Witka (odprawiana od poniedziałku 15 II przez ks. Piotra Zaborskiego).

12.  W tę środę 17 marca o 16:30 Droga Krzyżowa prowadzona jest przez dzieci klas III (przygotowujące się do I Spowiedzi św. oraz I Komunii Świętej); a podczas rekolekcji we wtorek o 16:30 – przez dzieci będące po I Komunii Świętej czyli uczniów klas IV.

13.  Do czwartku 18 III trwa „gregorianka” za śp. Władysławę Pokrzywa (odprawiana od Popielca 17 II przez ks. Mariusza Bakalarza).

14.  W piątek przypada Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna św. Rodziny z Nazaretu – Msze św. o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 15:00 Godzina Miłosierdzia (i Msza św.) – 17:00; 16:30 – Droga Krzyżowa.

15.  Mimo że nie jest to święto obowiązkowe, zachęcam do udziału w tym dniu we Mszy św. (19 III nie obowiązuje post piątkowy).

16.  W ten piątek 12 III Drogę Krzyżową o 16:30 poprowadzą uczniowie klas VIII (kandydaci do bierzmowania); zaś podczas rekolekcji w środę o 15:00 w przerwie w spowiedzi – Akcja Katolicka; natomiast w piątek po rekolekcjach o 16:30 – czterej szafarze.

17.  Oprócz tych wspólnych Dróg Krzyżowych w środy, piątki i niedziele, zachęcam też do odprawiania indywidualnie Dróg Krzyżowych o jakiejkolwiek porze dnia. Nowa świątynia w Wielkim Poście otwarta od rana do wieczora.

18.  Zapraszam do udziału w nabożeństwach wielkopostnych – ale i do wytrwania wielkopostnych postanowieniach i wyrzeczeniach.

19.  Już w tym tygodniu sobotnim Apelem Jasnogórskim 20 III przed najbliższą V Niedzielą Wielkiego Postu 21 III rozpoczną się czterodniowe rekolekcje wielkopostne w naszej parafii – jak podawałem głosić je będzie je ks. dr Tadeusz Michalik.

20.  Program rekolekcji jest do zabrania na oddzielnych kartkach – tu podaję jedynie stanowe nauki niedzielne: po 9:00 stanówka dla młodzieży; po 10:30 stanówka dla rodziców i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich; 14:30 kazanie pasyjne.

21.  Dzieci szkolne przychodzą razem z rodzicami – bo z racji nauki zdalnej, nie ma dla nich oddzielnych rekolekcji szkolnych.

22.  Porządek Mszy św. i nabożeństw pasyjnych taki sam jak w dzisiejszą niedzielę (po 7:00 Droga Krzyżowa; o 14:30 Gorzkie Żale).

23.  V niedziela Wielkiego Postu rozpoczyna 2 ostatnie wielkopostne tygodnie dawniej zwane „okresem Męki Pańskiej”.

24.  Episkopat Polski uznaje za pożyteczne zachowanie zwyczaju zasłaniania krzyży i obrazów pasyjnych (czyni się to w sobotę popołudniu przed I nieszporami). Krzyże pozostają zasłonięte do końca Liturgii Męki Pańskiej, a obrazy do początku Wigilii Paschalnej.

25.  W niedzielę 21 III o 10:30 łaski chrztu św. dostąpi Magdalena Maria Popiela (Msza św. za to dziecko we wtorek 23 III o 17:00).

26.  Cotygodniowe Nabożeństwa pasyjne w Wielkim Poście:

 1. Drogi Krzyżowe: w środy o 16:30 dla dzieci; w piątki o 16:30 ogólne; w niedziele po Mszy św. o 7:00, tj. około 8:00 (na melodie kalwaryjskie prowadzone przez Józefa Kościółka)
 2. Gorzkie Żale: w niedziele o 14:30 z kazaniem pasyjnym (w tym roku głosi je ks. Jan), a po nich od razu Msza św. z bardzo krótką homilią (w tym roku na prośbę wielu parafian Gorzkie Żale godzinę później niż dotychczas, bo były o 13:30).

27.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny, zel. Anny Poręba.

28.  Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 15:45 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w czwartek o 18:30 – próba chóru na starej plebanii

● w piątek o 18:00 – nie ma spotkania w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Św. (bo przychodzą w środę)

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:000 – próba scholii dziecięcej na chórze

29.  Wydatki tego tygodnia: Za strojenie organów i naprawy piszczałek drewnianych zapłaciłem 3 stroicielom 2000 zł (tylko!).

30.  Za materiał do spięcia ławek w kaplicy dolnej (listwy kainerowe oraz amortyzację) zapłaciłem Jarosławowi Kachniarzowi 2000 zł.

31.  Za robociznę malowania korytarza, 2 przedsionków i klatki schodowej nowej plebanii i za zużytą emulsję białą i szarą zapłaciłem 3500 zł; za materiały malarskie (wałki i taśmy malarskie) – 190 zł. Zaś bardzo drogą masę szarej „struktury” zafundował parafianin.

32.  Nabycie używanego monitora komputerowego – 30 zł; naprawa krzyża na świece do Dróg Krzyżowych – 10 zł.

33.  Renowacja pasyjki Ukrzyżowanego (piaskowanie i malowanie na złoto) oraz naprawa krzesła – 100 zł.

34.  Za cztery pizze dla pracowników i sosy 148,96 zł. Razem wydałem sumę aż: 7948,96 zł.

35.  Znów otrzymaliśmy do zapłacenia pokaźne rachunki za gaz w kościele – 3049,39 zł + 21,86 zł + 22,37 zł.

36.  Także dostaliśmy kolejny rachunek za telefon w kancelarii 148,14 zł.

37.  Dzięki za ofiarę 100 zł na kościół złożoną przez Genowefę i Teresę Kasprzyk.

38.  Dziękuję za ofiarę 100 € na kapliczkę dróżek maryjnych złożoną przez Grzegorza Sekułę (dołożył się do zbiórki z Wyrębów).

39.  Dzięki za udział w Adoracji IHS w czasie inicjatywy „24 godziny dla Jezusa” zarówno w nocy w piątek jak i nad ranem w sobotę.

40.  Wciąż można nabyć wielkanocne baranki i paschaliki „Caritas” – jedne i drugie minimum po 6 zł (na stoliku koło zakrystii).

41.  Zakończyło się strojenie organów – w tym 2 głosów, które po zamontowaniu organów nie były dostrojone z braku czasu organmistrza, jak również naprawy piszczałek drewnianych, które były wypaczone po zalaniu przed wielu laty wodą z wieży.

42.  Też zakończyło się kładzenie „struktury” na ścianach korytarzy plebanii i w przedsionkach. Z noclegiem 2 robotników.

43.  Za wykonanie kainerowych listew spinających ławki w dolnej kaplicy Jezusa Ukrzyżowanego jeszcze raz dziękuję Jarosławowi Kachniarzowi. Rozliczenie za zużyty materiał wyniosło 2000 zł. zł Natomiast nie chciał nic za robociznę – to jego dar dla parafii.

44.  Dzięki za ofiary na ogrzewanie kościoła i na utrzymanie obu cmentarzy – część z nich jest wyższych od ustalonego 70 zł (100 zł).

45.  Z początkiem tego tygodnia przewiezione zostaną do suszarni Ryszarda Górskiego dechy z lipy ofiarowane przez M. i T. Wacławiaków oraz pozyskane z wykrotu przy parafii – przewiezie je Jarosław Groń, który też je pociął w swoim tartaku. Dziękuję.

46.  Przy okazji składania w kopertach ofiar na ogrzewanie kościoła i utrzymanie cmentarzy złożono także dodatkowe datki ze wskazaniem: „na utrzymanie strony internetowej parafii i wydawanie biuletynu” – byli to: Teresa i Zenon Popiela (30 zł); Jolanta i Grzegorz Marszałek (50 zł); Władysława i Jan Królewscy (50 zł); Monika i Jan Krok (30 zł).

47.  Opłaty za zimowe ogrzewanie kościoła i sprzątanie cmentarzy nadal pozostają bez zmian – tj. 40 zł + 30 zł (razem 70 zł). Można je ciągle składać w formie tradycyjnej w kopertach na tacę lub przelewem na pierwsze podane (lub któreś z 3 kont parafialnych).

48.  Dziękuję anonimowemu parafianinowi za środki dezynfekujące do kościoła – 2 bańki, 2 dozowniki i butelkę (Andrzej Królewski).

49.  Niestety znów nie zamknięto drzwi po skorzystaniu z ogólnodostępnej ubikacji na plebanii i znów został uszkodzony na mrozach grzejnik CO (tym razem w WC męskim) co spowodowało zejście wody przy odwilży z układu grzewczego i awarię ogrzewania w całej plebanii. Dlatego z powodu nieodpowiedzialności niektórych na czas zimowy od teraz zmykam WC. Otworzę z wiosną.

50.  Hydraulikowi Stanisławowi Kmakowi dziękuję za poratowanie nas i usunięcie awarii.

51.  Trwa przedłużona po 14 III narodowa kwarantanna bez planowanych poluzowań, z zaostrzeniami od tej soboty w warmińsko-mazurskim oraz pomorskim a od poniedziałku w mazowieckim i lubuskim. Zagrożone: kujawsko-pomorskie a w perspektywie rozważa się lock down całego kraju. Nie można już nosić przyłbic i bawełnianych maseczek. Tylko atestowane. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

52.  Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Maria Ząber; Robert i Agata Ząber; Kazimiera Kiełbasa; Wioletta i Janusz Kowalczyk; Maria Janus; Regina i Grzegorz Król. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Stanisława Groń; Małgorzata Groń; Marcin Groń; Teresa i Wojciech Jelito.

53.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

54.  Na drugim stoliku obok gazet z tyłu kościoła do nabycia zapowiadany Gość Niedzielny w formie książki o św. Józefie: cena 9 zł.

55.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 21 marca 2021 16:32
 

Ewangelia na dziś