Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Zmartwychwstania – 4 IV 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Zmartwychwstania – 4 IV 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 04 kwietnia 2021 06:38

Niedziela Wielkanocna – 4 kwietnia 2021

W tygodniu:

Niedziela Wielkanocna – 4 IV – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (koniec Triduum Paschalnego); albo: wsp. św. Floriana i Izydora (op. się)

Poniedziałek Wielkanocny – 5 IV – II dzień świąt: poniedziałek w Oktawie Wielkanocy; albo: wsp. dow. Wincentego Ferreriusza, prezb. (op. się)

Środa – 7 IV – Oktawa Wielkanocy; albo: wsp. św. Jana Chrzciciela de la Salle, prezb. (opuszcza się)

Sobota – 10 IV –Oktawa Wielkanocy; wigilia Święta Miłosierdzia Bożego

Niedziela – 11 IV – II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego; zakończenie Oktawy

1. Liturgia Słowa niesie wyrażoną w sekwencji radość ze zmartwychwstania Pana, który pogrzebał w nas śmierć grzechu i dał życie.

2. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego kończy Triduum Paschalne (po procesji i prymarii zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn).

3. Poranną procesją rezurekcyjną trzy razy wokół świątyni rozpoczęliśmy radosne świętowanie Wielkanocy.

4. W Niedzielę Wielkanocną zamiast aktu pokutnego wypada pokropić wiernych wodą poświęconą w Wigilię Paschalną – podczas pokropienia należy śpiewać pieśń o charakterze chrzcielnym („Com przyrzekł Bogu” albo „Przez chrztu świętego wielki dar”).

5. Porządek Mszy św. w tę Niedzielę Wielkanocną jest następujący: 6:00 (Rezurekcja) – 9:00 (zespół „Siewcy Miłości”) – 10:30 (chór) – 12:00 (schola) – oraz recytowane 2 dodatkowe Msze św. o godz. 13:30 i 14:30.

6. Zaś jutro, tj. w Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. przedstawia się następująco: 7:00 – 9:00 (zespół „Uradowani”) – 10:30 (schola) – 12:00; – oraz recytowane 2 dodatkowe Msze św. o godz. 13:30 i 14:30.

7. W Poniedziałek Wielkanocny, czyli w drugi dzień świąteczny, składka przeznaczona jest rokrocznie na KUL i UPJPII.

8. Z racji pandemii, bardzo proszę, darujmy sobie masowe tradycyjne oblewanie się wodą z racji „lanego poniedziałku”.

9. Od Wielkanocy przez cały jej okres płonie paschał (aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego włącznie).

10. Krzyż z przewieszoną czerwoną stułą oraz figura Zmartwychwstałego Pana umieszczone są w tym czasie przy ołtarzu.

11. Od Niedzieli Zmartwychwstania Pana do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego zamiast „Anioł Pański” odmawia się „Regina Coeli”.

12. Osiem pierwszych dni okresu Wielkanocy stanowi Oktawę Paschy.

13. W Niedzielę Wielkiej Nocy śpiewa się „sekwencję”, ale można ją śpiewać przez całą Oktawę Wielkanocy (do przyszłej niedzieli).

14. W Oktawie Wielkanocy nie odprawia się Mszy św. żałobnych z wyjątkiem pogrzebu.

15. We wtorek w Oktawie Wielkanocy, czyli pojutrze, Msza św. będzie wyjątkowo nie o 6:30 rano ale o 18:00 po południu.

16. W tym tygodniu w naszej parafii – jak co miesiąc w I środę – przypada „dzień misyjny” (zmiana tajemnic w różach misyjnych).

17. W piątek w Oktawie Wielkanocy o godz. 17:00 godzinna spowiedź św. przed zbliżającym się odpustem.

18. Z racji Oktawy Wielkanocy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

19. W sobotę 4 IV o 14:00 przed ołtarzem sakramentalnie zawiąże się nowe małżeństwo: Ewa Siedlarz oraz Kamil Morański.

20. Z racji zbliżającego się Święta Miłosierdzia Bożego można zyskać odpust zupełny od południa w sobotę do północy w niedzielę.

21. Od minionego piątku 2 IV (rocznicy śmierci Jana Pawła II) trwa nowenna przed niedzielnym Świętem Miłosierdzia Bożego.

22. W najbliższą sobotę (10 IV) tradycyjnie w Oktawie Wielkanocy przypada „Diecezjalne Święto Caritas”.

23. W najbliższą II Niedzielę Wielkanocy przypada Święto Miłosierdzia Bożego (11 IV).

24. Z tej okazji coroczna zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

25. Dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza na Niedzielę Miłosierdzia Bożego przypada nasz parafialny wiosenny odpust „ku czci Opatrzności Bożej”, której dedykowana jest nasza nowa świątynia (cała parafia i cerkiew mają jesienny odpust ku czci Narodzenia NMP).

26. Za tydzień porządek Mszy św. niedzielny z małą modyfikacją, czyli: 7:00 – 9:00 – 11:00 (a nie o 10:30) – oraz 13:30 i 14:30.

27. Na „sumie” oraz dopołudniowe kazania odpustowe wygłosi ks. Piotr Adamczyk, przez dwa lata dyrektor RDN, a obecnie koordynator Centrum Duchowości im. św. Andrzeja Boboli w Blechnarce w powiecie gorlickim.

28. Po odpuście 18 IV wracamy z popołudniową niedzielną Mszą św. o 14:30 do starego kościoła (i tak będzie do odpustu jesiennego).

29. W II Niedzielę Wielkanocy (Miłosierdzia) po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Niewiast.

30. Też w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (11 IV) składka inwestycyjna, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca.

31. Wraz ze zmianą czasu wszystkie popołudniowe Msze św. w dni powszednie są już o godz. 18:00 (a nie jak dotychczas o 17:00).

32. Nadal nie ma wypominków parafialnych – od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Miłosierdzia (do odpustu).

33. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.

34. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów, ministrantów, lektorów (całej LSO) w salce nad zakrystią

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w czwartek o 18:30 – próba chóru na starej plebanii

● w piątek o 19:00 – spotkania w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Św.

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:30 – próba scholii dziecięcej na chórze

35. W sobotę o 9:00 rano krótkie (30 minutowe) spotkanie Rady Parafialnej głównie w sprawie wyboru koloru granitu na podstopnice.

36. Jak się wszystko dobrze poskłada (i pogodowo i w zależności od innych okoliczności), to w tym tygodniu będzie piaskowanie nacieków na blatach poziomych schodów głównych.

37. W tym tygodniu też przywiezione będzie 50 m2 piaskowca warstwowego na ułożenie wjazdów koło altany i drewnianych garaży.

38. Wydatki tego tygodnia: Zakup kwiatów do Ciemnicy i Grobu Pańskiego (20 hortensji: 5 białych, 5 niebieskich, 5 czerwonych, 5 różowych oraz 10 azalii: 5 czerwonych i 5 białych) = razem 1100 zł; 25 białych osłon donic do tych kwiatów – 25 x 4 zł = 100 zł.

39. Zapłaciłem rachunki za prąd w 2 kościołach i budynkach parafialnych: 1298,09 zł + 921,18 zł + 59,81 zł + 105,56 zł + 157,26 zł.

40. Nabycie ze składu budowlanego „na Bani” 2 wywrotek klińca na podbudowę pod kładzenie kamieni na wjazdach do drewnianych garaży – 250 + 240 zł. Tamże cement (5 worków) – 5 x 13,65 zł = 68,25 zł.

41. Żarówki kolorowe „Omnilux” (czerwona, zielona, niebieska, fioletowa, żółta, biała) do Ciemnicy i Grobu: 6 szt. x 12 zł = 72 zł.

42. Klosz na akolitki, bo rozbili go ministranci 46 zł. Razem wydałem sumę: 4418,15 zł.

43. Składka z Niedzieli Palmowej przeznaczona na WSD w Tarnowie, jako jałmużna wielkopostna wyniosła 2168,40 zł.

44. Małe dzieci w 22 z 50 rozdanych w klasach skarbonkach jałmużny postnej złożyły przy krzyżu sumę niebagatelną: 605,96 zł.

45. Dziękuję naszej kucharce Elżbiecie Zielińskiej z Ptaszkowej za złożoną ofiarę 200 zł na kościół.

46. Za tydzień przedstawię nazwiska prawie 50 osób nagrodzonych w konkursie palm wykonanych własnoręcznie w rodzinie.

47. Z serca dziękujemy za życzenia „w dniu kapłańskim” od przedstawicieli Rady Parafialnej i Akcji Katolickiej (także za upominki).

48. Serdecznie także dziękuję za życzenia świąteczne od różnych osób publicznych, instytucji, urzędów i osób prywatnych.

49. Dziękuję za dary żywnościowe i higieniczne złożone w przedsionku w koszach „Caritas” na wielkopostną jałmużnę – dary te dotarły do potrzebujących w parafii w Wielką Środę.

50. Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Sącza dziękuję za przekazane parafii: 5 baniek (25 litrów) płynu dezynfekującego; 55 opakowań (=2750 sztuk) maseczek higienicznych – były po jednej do zabrania podczas wszystkich adoracji w Triduum. Jeszcze są!

51. Dziękuję rodzinom Królewskich za świeże kwiaty donicowe przy figurze Matki Bożej przy plebanii oraz przy krzyżu karawaka.

52. Dziękuję sąsiadowi oraz organiście za podarowane na plebanię wędliny na „święconkę”.

53. Krystynie Michalik oraz Januszowi i Bożenie Gaborkom dzięki za zrobienie dekoracji, Ciemnicy i Grobu Pańskiego i sprzątanie.

54. Bożenie Gaborek nadto wielkie dzięki za porządki w otoczeniu obu świątyń i przy drogach oraz pranie bielizny ołtarzowej i alb.

55. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w prowadzenie Dróg Krzyżowych przez cały Post. Niech Pan wam błogosławi!

56. Dziękuję wszystkim parafianom za Adorację w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim (w tym także: LSO, DSM, OSP i harcerzom).

57. Także wielkie dzięki za niesienie feretronów na procesji rezurekcyjnej, baldachimu jak i ogień podczas Wigilii Paschalnej.

58. Za śpiew Pasji w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek dziękuję 4 kantorom: Sławomirowi Siedlarzowi, Sławomirowi Jelito, Grzegorzowi Jelito oraz Danielowi Chełminiakowi.

59. Chórowi i dyrygentowi dziękuję za śpiew w Niedzielę Palmową oraz oprawę liturgii w Triduum Paschalnym.

60. Nadto za śpiew wielkanocny dziękuję chórowi, zespołom młodzieżowym „Siewcy Miłości” i „Uradowani” oraz dziecięcej scholii.

61. Seminarium wraz z życzeniami wielkanocnymi wystosowało też podziękowanie za złożone jesienne płody ziemi (list w gablocie).

62. Janusz Gaborek rozpoczął prace przygotowawcze pod kładzenie kamienia na wjazdach do drewnianych garażach (wykorytował pasy najazdowe i nawiózł taczkami klińca z pryzmy kiprowanej dwa razy oraz ubił go użyczoną zagęszczarką. Dziękuję.

63. Dziękuję Andrzejowi Janusowi za użyczenie tejże zagęszczarki do klińca w podbudowie pod kładzenie kamienia.

64. Dziękuję Mariuszowi Porębie za dokonanie przed Triduum Paschalnym naprawy światła w kaplicy.

65. Dziękuję lektorom i kilku parafianom za pomoc w zniesieniu kwiatów donicowych z samochodu do przedsionka kościoła.

66. Od soboty 27 III wprowadzono dwutygodniowe obostrzenia do 11 IV – to narodowa kwarantanna w całym kraju tzw. lock down. Wśród wielu rygorów jest też zaostrzenie ilości osób w świątyniach do 1 osoby na 20 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

67. Dzięki za ofiarę 700 zł na sprzątanie 7 rodzinom: Kazimiera i Piotr Jelito; Beata i Paweł Jelito; Teresa i Zenon Popiela; Patrycja i Tomasz Popiela; Grzegorz Popiela; Dariusz Popiela; Teresa i Wojciech Jelito. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Maria Bobak; Zofia i Stanisław Bobak; Marcin Bobak; Paweł Bobak.

68. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

69. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 04 kwietnia 2021 06:40
 

Ewangelia na dziś