Start Informacje Duszpasterskie II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia) – 11 IV 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia) – 11 IV 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 11 kwietnia 2021 12:35

II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego) – 11 kwietnia 2021

W tygodniu:

Niedziela – 11 IV – II Niedziela Wielkanocna czyli Miłosierdzia Bożego; zakończenie Oktawy

Wtorek – 13 IV – wsp. dow. św. Marcina I, pap. i męcz.

Niedziela – 18 IV – III Niedziela Wielkanocna (Biblijna)

1. Liturgia Słowa odnosi nas do kultu Miłosierdzia Bożego i naszej wdzięczności Bogu; trwajmy więc w Kościele w jedności serc.

2. W tę II Niedzielę Wielkanocy (11 IV) przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia (11-17 IV).

3. Z okazji Święta Miłosierdzia Bożego można zyskać odpust zupełny od południa wczorajszego dnia do północy tej niedzieli.

4. Jak już podawałem, Ks. Biskup Niedzielę Miłosierdzia Bożego wyznaczył na nasz parafialny wiosenny odpust „ku czci Opatrzności Bożej”, której dedykowana jest nasza świątynia (cała parafia i cerkiew mają jesienny odpust ku czci Narodzenia NMP).

5. Dziś porządek Mszy św. niedzielny z małą modyfikacją, czyli: 7:00 – 9:00 – 11:00 (a nie o 10:30) – oraz 13:30 i 14:30.

6. „Sumę” odprawi oraz dopołudniowe kazania odpustowe wygłosi ks. Piotr Adamczyk, niegdyś rekolekcjonista w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim, przez dwa lata dyrektor RDN, a obecnie koordynator Centrum Duchowości im. św. Andrzeja Boboli w Blechnarce w powiecie gorlickim. Po sumie procesja eucharystyczna wokół kościoła. Witam Go serdecznie w naszej wspólnocie.

7. Proszę różne stany o zabranie feretronów na procesję, a strażaków z OSP (którym dziękuję za straż przy Grobie) – baldachimu.

8. W tę II Niedzielę Wielkanocy (Miłosierdzia) po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Niewiast.

9. Podczas „wotywy” (o 9:00) zagra i zaśpiewa zespół młodzieżowy „Uradowani”, zaś podczas „sumy” (o 11:00) śpiewa chór.

10. Też w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (11 IV) składka inwestycyjna, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca.

11. Natomiast przed kościołami rokroczna zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

12. Po odpuście 18 IV wracamy z popołudniową niedzielną Mszą św. o 14:30 do starego kościoła (i tak będzie do odpustu jesiennego).

13. Po odpuście wracamy też do wypominków parafialnych przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.

14. Dziś kończy się Oktawa Wielkanocy (8 pierwszych dni po Passze).

15. Wszystkie popołudniowe Msze św. w dni powszednie są już o godz. 18:00 (a nie jak dotychczas o 17:00).

16. We wtorek przypada „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”. Wczoraj zaś wspominaliśmy 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej.

17. W piątek (16 kwietnia) przypadają 94 urodziny papieża emeryta Benedykta VI (1927 r.).

18. Kurs lektorski dla naszych chłopców odbędzie się w domu Św. Elżbiety u sióstr Elżbietanek na ul. Puławskiego w Krynicy w dniach 16 – 17 kwietnia 2021. Wyjazd w piątek o 8:00 (zbiórka przy kościele), a powrót w sobotę po południu. Koszt 160 zł (pełne wyżywienie + transport). Dopłacam po 100 zł (a ministranci po 60 zł). Jest ich sześciu. Jedzie z nimi ks. Jan i p. Edward Nowak.

19. Stąd w piątek (16 IV) po południu i w sobotę (17 IV) rano niektóre Msze św. będą odprawione przez ks. wikariusza na wyjeździe.

20. Niedziela za tydzień jest tzw. „Niedzielą Biblijną”, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny (18-24 kwietnia).

21. W tę III niedzielę Wielkanocy (18 IV), jak wspomniałem,  wracamy po odpuście do wypominków przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.

22. Również w niedzielę za tydzień wracamy z Mszami św. o 14:30 do cerkwi – tak będzie co niedzielę do odpustu jesiennego.

23. Z racji ograniczeń związanych z pandemią będzie jeszcze dodatkowa Msza św. recytowana w koście o 13:30 (i w cerkwi o 14:30).

24. Porządek Mszy św. w niedzielę 18 IV: Msze śpiewane: 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowane: o 13:30 (w kościele) i 14:30 (w cerkwi).

25. Też w niedzielę 18 IV o 10:30 łaski chrztu dostąpi kolejne dziecko w parafii: Aleksy Stanisław Plata (Msza św. za dziecko – 1 V).

26. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Piotra Apostoła, zel. Piotra Jelito.

27. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów, ministrantów, lektorów (całej LSO) w salce nad zakrystią

● w środę o 19:00 – spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w czwartek o 16:30 – próba scholi dziecięcej na chórze

● w czwartek o 18:30 – próba chóru na starej plebanii

● w piątek o 19:00 – spotkania w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Św.

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

28. W sobotę o 9:00 rano odbyło się krótkie (30 minutowe) spotkanie Rady Parafialnej głównie w sprawie wyboru koloru granitu na podstopnice – decyzja została podjęta, będą koloru brązowego nawiązującego do dachu i do elementów posadzki w kościele.

29. Wydatki tego tygodnia: Zakup z demobilu 8 komputerów o dobrych parametrach (sześć z nich jest już postawione: w kancelarii parafialnej, w biurze „Caritas”, Akcji Katolickiej i w bibliotece parafialnej, w mieszkaniu po ks. prałacie, w saloniku gościnnym i w gościnnym pokoju – a dwa jeszcze czekają na swą kolej).

30. Siedem używanych ekranów do komputerów (trzy sztuki 17-calowych, dwa 19-calowe, dwa 15-calowe) oraz sześć myszy i pięć klawiatur.

31. Zakup 4 sztuk zewnętrznych kości Wi-fi na USB oraz jednej wewnętrznej płytki Wi-fi.

32. Zakup mechanizmów do restaurowanych wybrakowanych świec, które walały się po różnych kątach, a są przywrócone do życia; jak również zakup knotów i jeszcze trzech wkładów do świec. Siedem z nich już jest przywrócone do życia.

33. Auto dostawcze wysiewki i piasku do betonu (3 tony) oraz cement (10 worków) ze składu „na Bani” .

34. Naprawa dwóch maszyn do ćwiczeń w siłowni.

35. Naprawa uszkodzonego włącznika w mikrofonie bezprzewodowym.

36. Olej, kadzidło, hostie, papier. Toner do kserokopiarki i toner do drukarki.

37. Napoje i owoce dla ks. rekolekcjonisty. Za posiłki dla niego oraz za podwieczorek dla księży spowiedników.

38. Kawa, zgrzewka wody i cukier dla strażaków i przy robotach.

39. Przy adoracji Krzyża w Wielki Piątek zebrano 4267,34 zł + 50 €; środki te zbiera się na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.

40. Składka z Poniedziałku Wielkanocnego przeznaczona corocznie na KUL i UPJPII wyniosła 2639 zł + 5 €.

41. Składka z I środy czyli z „dnia misyjnego” w parafii wyniosła 388 zł.

42. Na kościół ofiarę złożyli: Maria Basta (100 zł); anonimowo na tacy (100 zł) oraz Jan i Edward Chochla (30 + 30 zł).

43. Dziękuję za zatknięcie uroczystych flag – pracę te wykonali: Władysław Siedlarz z synami Dominikiem i Patrykiem, jego brat Józef Siedlarz, Szymon Śmierciak i Stanisław Surma.

44. W tym tygodniu przywieziono grubo ponad 50 m2 piaskowca warstwowego na ułożenie wjazdów koło altany i drewnianych garaży.

45. Kamień ten został przywieziony z Kamionki Wielkiej od anonimowego ofiarodawcy, który dał nam go za darmo.

46. Przy jego zwózce pracowali we wtorek: z Mszalnicy-Zagóry: Daniel Kruczek, Stanisław Witek oraz z Królowej Górnej: Janusz Gaborek, Mariusz Michalik, Szymon Mężyk (z ciągnikiem i dwukółką), Paweł i Patryk Janus, Krystian Radzik. Wszystkim dzięki!

47. Przy zwózce na dwa razy pracował też ciągnik gminny – użyczył go wójt Andrzej Stanek. Bardzo dziękuję za ten gest.

48. Dzięki komuś, kto skrycie pewnie jeszcze na jesieni nasadził hiacyntów (i szafirków) przy schodach głównych – właśnie wychodzą.

49. Dwa tygodnie temu bezpośrednio po Mszy św. w Niedzielę Palmową rozdano nagrody albumowe w „konkursie palm” własnoręcznie wykonanych – otrzymało je 47 wykonawców palm. A oto nazwiska osób nagrodzonych w konkursie palm wykonanych własnoręcznie w rodzinie: pierwsze dziesięć miejsc: Marta Siedlarz (1), Karolina Czyżycka (2), Laura Jurkiewicz (3), Julia Janus (4), Klaudia i Filip Jelito (5), Karolina Kociołek (6), Anna i Michał Jelito (7), Aleksandra i Nikodem Mężyk (8), Klasa III KG (9), Emilia i Jan Skoczeń (10); oraz pozostali wyróżnieni ułożeni alfabetycznie: Wioletta Antoniuk, Magdalena Apola, Kacper Borkowski, Szymon Czyżycki, Tymoteusz Górka, Gabriela Górska, Julia Groń, Maciej Groń, Tomasz Groń, Wojciech Groń, Joanna i Karol Janus, Kinga Jelito, Adam i Aneta Kałuzińcy, Karolina Kmak, Kornelia Kowalczyk, Natalia Krok, W. Kruczek, Zuzanna Kruczek, Filip Królewski, Martyna Książkiewicz, Franciszek Legutko, Szymon Mężyk, Anna Michalik, Oliwia Ochwat, Nikodem Ogorzałek, Krystian Poręba, Paweł Poręba, Łukasz Rymanowicz, Julia i Klaudia Siedlarz, Patryk Siedlarz, Magdalena Zdziarska i Maria Stępień, Natalia i Zofia Szmit, Dawid Świgut, Kamil Tarasek, Karol Velarde Vasquez, Stefan i Olaf Wolak, Julia Zaczyk.

50. Dziękuję zespołowi „Uradowani” oraz chórowi parafialnemu za śpiew odpowiednio podczas „wotywy” i „sumy” odpustowej.

51. Janusz Gaborek rozpoczął kładzenie przywiezionego kamienia na wjazdach do drewnianych garażach i altany. Dzięki.

52. Po odpuście ruszamy z pacami dziesiątkami i tak:

a. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Kazimierz Bochenek. Będzie praca przy układaniu kamienia i malowaniu garaży, jeśli pogoda na to pozwoli.

b. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy. W planie prace porządkowe przy parkingu i sprzątanie starej plebanii.

53. W tym tygodniu rozpoczniemy odnawianie znalezionych drągów do chorągwi do starego kościoła. Odszukałem też i skompletowałem stare chorągwie (w tym odzyskanie trzech nich), które niebawem po odpuście powrócą do cerkwi.

54. Informuję, iż żeliwny ukrzyżowany Chrystus, o który pytałem ponoć pochodzi z krzyża na cmentarzu w Królowej Polskiej (był podobno znaleziony w żywopłotowym ogrodzeniu). Obecnie jest on zamontowany na kamiennej ścianie w jadalni plebanii.

55. Znalazłem tez mosiężne kinkiety; są odnowione i zamontowane także na kamiennej ścianie w saloniku gościnnym na plebanii.

56. Od soboty 27 III wprowadzono obostrzenia, które przedłużono do 18 IV – to narodowa kwarantanna w całym kraju tzw. lock down. Wśród wielu rygorów jest też zaostrzenie ilości osób w świątyniach do 1 osoby na 20 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

57. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Maria Bobak; Zofia i Stanisław Bobak; Marcin Bobak; Paweł Bobak. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Tadeusz Kobus; Teresa i Robert Kościółek; Arleta i Piotr Haza; Marcelina i Przemysław Źrałka

58. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

59. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 11 kwietnia 2021 12:45
 

Ewangelia na dziś