Start Informacje Duszpasterskie III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 18 IV 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 18 IV 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 17 kwietnia 2021 18:19

III Niedziela Wielkanocna (Biblijna) – 18 kwietnia 2021

W tygodniu:

Niedziela – 18 IV – III Niedziela Wielkanocna (Biblijna)

Środa – 21 IV – wsp. dow. św. Anzelma, bpa i dok. Kośc.

Piątek – 23 IV – Uroczystość św. Wojciecha, bpa i męcz. – głównego patrona Polski

Sobota – 24 IV – wsp. dow. św. Fidelisa z Sigmaringen, prezb. i męcz.; albo: św. Jerzego, męcz.

Niedziela – 25 IV – IV Niedziela Wielkanocna czyli „Dobrego Pasterza” (synodalna); albo Święto św. Marka, Ewangelisty (opuszcza się).

1. Liturgia Słowa ustami Piotra i Łukasza jeszcze raz przypomina nam grzesznym odkupieńczą historię męki i zmartwychwstania.

2. Dziś przypada „Niedziela Biblijna” (III Niedziela Wielkanocy, która rozpoczyna Ogólnopolski Tydzień Biblijny (18-24 IV).

3. Tegoroczne obchody rozpocznie V Narodowy Dzień Czytania Pisma Św. Przedmiotem lektury – Ewangelia według św. Marka.

4. W tę niedzielę wracamy z Mszami św. o 14:30 do cerkwi – tak będzie co niedzielę do odpustu jesiennego włącznie.

5. Z racji ograniczeń związanych z pandemią będzie jeszcze dodatkowa Msza św. recytowana w koście o 13:30 (a w cerkwi o 14:30).

6. Porządek Mszy św. jest następujący – Msze śpiewane: 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowane: o 13:30 (w kościele) i 14:30 (w cerkwi).

7. Po odpuście wracamy też od dziś do wypominków parafialnych przed Mszami św. o 7:00 i 9:00.

8. Też w tę niedzielę 18 IV o 10:30 ochrzczone będzie kolejne dziecko w parafii: Aleksy Stanisław Plata (Msza św. za dziecko – 1 V).

9. W tę niedzielę 18 IV podczas „sumy” o 10:30 śpiewa dziecięca schola.

10. W poniedziałek (19 kwietnia) przypada 16 rocznica wyboru papieża emeryta Benedykta VI (2005 r.).

11. W piątek 23 kwietnia przeżywamy Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski.

12. Dlatego też w piątek (23 IV) Msze św. są rano o 6:30, po południu o 15:00 (z Godziną Miłosierdzia) oraz wieczorem o 18:00.

13. Podczas Mszy św. w łączności z Godziną Miłosierdzia o 15:00 Akcja Katolicka uczci swego św. Patrona obstawą liturgii.

14. W piątek z racji Uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych – jeśli chcemy możemy skorzystać z dyspensy.

15. Niedziela za tydzień (25 IV) jest tzw. „Niedzielą Dobrego Pasterza” jest „Światowym Dniem Modlitw o Powołania”.

16. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele” (18 IV – 1 V): kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego w świecie. Tenże „Tydzień Modlitw” przeżywany jest w ramach „kwartalnych dni o powołania”.

17. Składka w tę niedzielę Dobrego Pasterza tradycyjnie przeznaczona jest na WSD w Tarnowie.

18. Także niedziela 25 kwietnia obchodzona jest jako „niedziela modlitw za kierowców” (na rozpoczęcie sezonu drogowego).

19. Z racji niedzieli 25 IV opuszcza się w liturgii Święto św. Marka Ewangelisty.

20. Porządek Mszy św. za tydzień 25 V: w kościele: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz recytowane w kościele o 13:30 i w cerkwi o 14:30.

21. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Apostoła zel. Ferdynanda Poręby.

22. Wspólną decyzją, moją i Rady Parafialnej, po odpuście w I niedziele miesiąca zamiast Adoracji po południu Msza św. będzie z nieszporami – i tak do odpustu jesiennego. To oznacza, iż pierwsze nieszpory będą już 2 maja w starym kościele o 14:30.

23. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w środę o 17:00 – zbiórka ministrantów w salce nad zakrystią

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w czwartek o 18:30 – próba chóru na starej plebanii

● w piątek o 17:00 – spotkanie kandydatów na lektorów

● w piątek o 19:00 – spotkania w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Św.

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej na chórze

24. Wydatki tego tygodnia: Dopłata do kursu lektorskiego w Krynicy dla 6 ministrantów.

25. Za albumowe i książkowe pamiątki dla pracujących przy parafii w minionych 2 tygodniach.

26. Za zakup 4 sprężyn do drzwi garażowych na plebanii + robocizna (ich montaż oraz naprawa jednego silnika).

27. W suszarni „Drewmex” zapłaciłem za kilka sesji suszenia dech lipowych – za zużytą energię (usługa zaś za darmo).

28. Jak za darmowe pocięcie dech lipowych z klocków od rodziny Wacławiaków i parafialnych w tartaku u Jarosława Gronia tak i za ich transport do suszarni (tam i z powrotem) nic nie zapłaciłem p. Jarosławowi – jedynie za paliwo do ciężarówki.

29. Za produkty na śniadanie i obiad odpustowy. Za owoce, napoje i lody. Za wodę i kawę.

30. Za naprawę rowerów do ćwiczeń w siłowni (została jeszcze do naprawy ćwiczebna ławeczka).

31. Za baterie do mikrofonów bezprzewodowych –2 sztuki.

32. Składka inwestycyjna z Niedzieli Miłosierdzia wyniosła 3804,12 zł. Dziękuję.

33. Coroczna zbiórka do puszek na Caritas Diecezji Tarnowskiej wyniosła 683,40 zł.

34. Do zapłaty za telefon w kancelarii parafialnej – 130,20 zł.

35. Do zapłaty otrzymaliśmy rachunki za ogrzewanie gazem: w kościele – 4217,17 zł (kopia w gablocie); na starej plebanii – 415,61 zł.

36. Bardzo proszę, by ci którzy jeszcze nie uiścili opłat za zimowe ogrzewanie w kościele, uczynili to niezwłocznie, bo z tym rachunkiem znajdziemy się na debecie zgromadzonych środków zebranych na te cele z ofiar. Z góry dziękuję z zrozumienie!

37. Spora jeszcze liczba rodzin nie uiściła opłat za ogrzewanie i utrzymanie cmentarzy, podczas gdy inni złożyli ofiary wyższe niż wymagane.

38. Lektorski kurs w Krynicy ukończyło 6 naszych ministrantów – a oto ich nazwiska: Krzysztof Cienki, Konrad Kmak, Kacper Król, Wiktor Kumorek, Dawid Świgut, Karol Wielocha (termin ich wyświecenia podam niebawem po ustaleniu z udzielającym posługi).

39. Dziękuję przy tej okazji Maciejowi Ogorzałkowi z Wyrębów za użyczenie busa do ich transportu do Krynicy oraz za paliwo.

40. Dziękuję też ks. Janowi Radzikowi i Edwardowi Nowakowi za pomoc i zajęcie się chłopcami podczas tego wyjazdowego turnusu.

41. Podaję spis mieszkańców Wyrębów, którzy jako darczyńcy chwilę temu złożyli się na V kapliczkę (rodziny z dziesiątki Romana Pazgana): Teresa Mężyk; Zofia Poręba; Zofia Kruczek; Helena Zdziarska; Renata i Andrzej Kowaczek; Marcela Kowaczek; Stanisław Dobosz; Leszek Dobosz; Bogusława i Krzysztof Pazgan; Danuta i Krzysztof Budaj; Katarzyna i Zbigniew Górka; Grażyna i Jan Górka; Rozalia i Stanisław Ogorzałek; Agnieszka i Maciej Ogorzałek; Krystyna i Mieczysław Sekuła; Maria i Roman Pazgan; Marta i Rafał Leśniara; Wojciech Pazgan; Anna Sikora; Monika Hombek (+ Grzegorz Sekuła 100 €). Bóg zapłać.

42. Również z wdzięcznością upubliczniam spis ofiarodawców IX kapliczki (rodziny z dziesiątki Marii Rymanowicz): Józef i Kazimiera Ślipek; Małgorzata Mężyk; Krystyna i Janusz Górscy; Monika i Kazimierz Stelmach; Maria i Stanisław Rymanowicz; Maria i Marian Kościółek; Maria Buczek; Małgorzata i Krzysztof Tomera; Stanisława Wyszowska; Marian Wyszowski. Bóg zapłać.

43. Dogrzebałem się na strychu starej plebanii do: 9 starodawnych rzymskich ornatów (tzw. „skrzypcowych” czyli takich jakich używamy w starym kościele), 5 kap procesyjnych; oraz welonów: 6 na kielich, 1 naramiennego, jak również 4 wyszywanych stół. Wszystkie wymagają oczyszczenia, a niektóre reperacji – są piękne! Wszystko to trafi do cerkwi na nowo przywrócone liturgii.

44. Dziękuję różnym stanom za niesienie feretronów na procesji, a strażakom nadto także za niesienie baldachimu.

45. Dziękuję chórowi parafialnemu i zespołowi „Uradowani: za oprawę muzyczną podczas odpustu parafialnego.

46. Dziękuję za przewiezienie z suszarni od Ryszarda Górskiego lipowych desek i złożenie ich na przekładkach w dwóch zabezpieczonych pomieszczeniach – auta użyczył Jarosław Groń, który też pomógł w rozładunku wraz z Januszem Gaborkiem i Szymonem Kmakiem. Januszowi Gaborkowi i Szymonowi Kmakowi dziękuję też za pozbieranie flag i banerów po odpuście.

47. Jarosław Groń te lipowe kłody wcześniej również darmowo pociął w swoim tartaku. Dziękuję.

48. Janusz Gaborek kontynuuje kładzenie przywiezionego kamienia na wjazdach do drewnianych garaży i altany. Dzięki.

49. Dziękuję też Sławomirowi Hajdudze za wywóz śmieci od cmentarza w Królowej Górnej.

50. Dziękuję także Mariuszowi Hatlasiowi za naprawę uszkodzonego silnika od drzwi uchylnych w nowej plebanii w garażu ks. wikariusza i założenie zamówionych w firmie „Wiśniowski” 4 sprężyn – ich koszt 200 zł + 100 zł robocizna.

51. Dziękuję Stanisławowi Kmakowi za darmowe podłączenie pralki w ogólnej łazience na plebanii (zafundował też części: trójnik i kran).

52. Również wielkie dzięki za odśnieżanie przed kościołem minionej środy: rano przez traktor gminny i po południu przez J. Gaborka.

53. Po odpuście ruszyliśmy z pracami dziesiątkami i tak:

a. Minionej soboty przy przenoszeniu i układaniu skrajek desek, klocków i ścinków płyt oraz przewiezieniu rusztowań i palet pracowało 5 mężczyźni z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka – byli to: Roman Bochenek, Jan Kachniarz, Marek Ślipek (był za żonę Annę) oraz dorośli synowie Mariana Marszałka: Grzegorz oraz Miłosz. Dziękuję.

b. Także minionej soboty przy sprzątaniu wszystkich pomieszczeń starej plebanii pracowało kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – były to: Anna Michalik, Lucyna Górka, Maria Lebda (za nią Łukasz Morański), Jadwiga Aleksandrowicz (za nią Mateusz Michalik, Anna Ślipek (za nią mąż Marek); Ewelina Lebda (ofiara 50 zł zamiast pracy). Dziękuję.

c. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Karpiela. Będzie praca przy układaniu kamienia na małej skarpie (lub malowaniu garaży, jeśli pogoda na to pozwoli).

d. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. W planie prace porządkowe przy parkingu i w obrębie kościoła.

54. Od soboty 27 III wprowadzono obostrzenia, które znów przedłużono do 25 IV – to narodowa kwarantanna w całym kraju tzw. lock down. Wśród wielu rygorów jest też zaostrzenie ilości osób w świątyniach do 1 osoby na 20 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

55. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Tadeusz Kobus; Teresa i Robert Kościółek; Arleta i Piotr Haza; Marcelina i Przemysław Źrałka. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin: Władysława i Stanisław Kachniarz; Justyna i Fabian Baran; Józef Ruszkowicz; Szymon Ruszkowicz; Faustyna i Jarosław Szczepanik.

56. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

57. Od 18 IV w katolickim kinie internetowym WWW.RafaelKino.pl premiera filmu „Wyrok na niewinnych”. Polecam. Patrz: plakat.

58. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: sobota, 17 kwietnia 2021 18:24
 

Ewangelia na dziś