Start Informacje Duszpasterskie V Niedziela Wielkanocna – 2 V 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
V Niedziela Wielkanocna – 2 V 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 02 maja 2021 18:44

V Niedziela Wielkanocna – 2 maja 2021

W tygodniu:

I Niedziela – 2 V – V Niedziela Wielkanocna; albo: wsp. św. Atanazego, bpa i męcz. (opuszcza się)

Poniedziałek – 3 V – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski – głównej Patronki Ojczyzny

Wtorek – 4 V – wsp. św. Floriana, męcz.

I Środa – 5 V – wsp. dow. św. Stanisława Kazimierczyka, prezb.

I Czwartek – 6 V – Święto śś. Filipa i Jakuba, Apostołów

I Piątek – 7 V – wotywa o NSPJ

Sobota – 8 V – Uroczystość św. Stanisława, bpa i męcz. – głównego patrona Polski i diecezji

Niedziela – 9 V – VI Niedziela Wielkanocna.

1. Liturgia Słowa przypomina, iż tylko trwanie w miłości we wszczepieniu w krzew winny Chrystusa daje owoce, jakie przynosiła misja nawróconego Pawła.

2. Porządek Mszy św. 2 V: w kościele z Adoracją: 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz recytowana w kościele o 13:30 i z nieszporami w cerkwi o 14:30.

3. Jak już podawałem, po odpuście we wszystkie I niedziele miesiąca zamiast Adoracji po południu w cerkwi Msza św. będzie z nieszporami – i tak do odpustu jesiennego. Oznacza to, iż pierwsze nieszpory będą już w tę niedzielę 2 maja w starym kościele o 14:30.

4. Przed nami zaczęty w tę sobotę „maryjny miesiąc” maj – Majówki w świątyni w dni powszednie codziennie o 18:00; zaś w niedzielę w cerkwi o 14:00 z Adoracją IHS (i czytanką), a po niej tam już w tę I niedzielę pierwsza Msza św. z Nieszporami.

5. W tę I niedzielę (2 maja) po „prymarii” (o 7:00) zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn, zaś za tydzień – w Różach Niewiast.

6. Także w tę niedzielę 2 V podczas „wotywy” o 9:00 śpiewa zespół „Uradowani”; zaś podczas „sumy” o 10:30 śpiewa dziecięca schola.

7. Wypominki parafialne tradycyjnie przed „prymarią” i „wotywą” (przed 7:00 i 9:00).

8. Dzisiejsza składka jak zwykle w I niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.

9. Dziś kończą się odprawiane poza parafią Msze św. „gregoriańskie” za śp. Marię Wyszowską.

10. W tych trzech wolnych i świątecznych państwowo dniach przeżywamy:

a. w sobotę 1 maja – Święto Pracy (w Kościelne: wsp. liturgiczne św. Józefa Rzemieślnika albo Robotnika)

b. w niedzielę 2 maja – Dzień Flagi RP i Dzień Polonii i Polaków za Granicą (w Kościele: Dzień Modlitw za Emigrację)

c. w poniedziałek 3 maja – Święto Uchwalenia Konstytucji 3-Maja (w Kościele: Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej Patronki Ojczyzny)

11. Jutro, tj. w poniedziałek 3 maja Msze św. są o: 7:00 – 9:00 – 10:30 (w intencji Ojczyzny) – 18:00 (Majówka i Msza św.).

12. Bardzo proszę, by w tych trzech dniach powiewały w naszych obejściach biało-czerwone flagi.

13. We wtorek 4 maja przypada wspomnienie liturgiczne św. Floriana – to Święto Patronalne strażaków (Msza św. za druhów OSP 3 V o 18:00).

14. We wtorek 4 maja rozpoczynają się egzaminy maturalne – pamiętajmy w modlitwie o zdającej je naszej młodzieży z parafii.

15. W I środę maja (5 V) „dzień misyjny w parafii” – o 18:00 zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz ofiara i modlitwa za misje.

16. W czwartek 6 V przypada Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba – męczenników (modlić się będziemy o powołania).

17. Przed nami I czwartek oraz I piątek – rano Msze św. z odpowiednimi litaniami a wieczorem z Adoracją IHS podczas Majówki”

18. Jednak w I piątek nabożeństwa są: rano o 6: 30, a po południu w łączności z Godziną Miłosierdzia o 15:00 i wieczorem Majówka o 18:00.

19. W nadchodzący I czwartek i w I piątek możliwość godzinnej spowiedzi św. od godziny 17:00.

20. W I czwartek w bocznej kaplicy jak zwykle półgodzinna Adoracja IHS dla klas VI, VII oraz VIII w godzinach od 15:00 do 20:00.

21. Zaś w I piątek także w bocznej kaplicy zwyczajowa comiesięczna ogólna Adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinach: 13:30-22:00.

22. Kandydaci do bierzmowania z klas VII i VIII przychodzą w I piątek na Majówkę i Mszę św. z konferencją dla nich.

23. Z racji ciągle jeszcze obowiązujących restrykcji do chorych ks. wikariusz udaje się w I piątek tylko po uprzednim zgłoszeniu.

24. Mam jednak cichą nadzieję, iż niebawem wyruszą do chorych także nasi szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej.

25. W sobotę przypada Uroczystość św. Stanisława Szczepanowskiego, głównego patrona Polski i diecezji – Msze św.: 6:30, 8:00 i 18:00.

26. I Spowiedź Święta dla dzieci będzie w najbliższą sobotę 8 maja o godz. 10:00 po Nabożeństwie Pokutnym (będzie też zaproszony ksiądz).

27. W tę sobotę 8 V przypada „rocznica zakończenia II wojny światowej” (1945).

28. DSM w sobotę 8 maja przeżywa tylko wirtualną pielgrzymkę w diecezji: o 10:00 Msza Święta, sprawowana w parafii św. Stanisława BM w Pustyni, transmitowana będzie na profilu fb DSM diecezji tarnowskiej, oraz (jeśli warunki techniczne pozwolą również na kanale YOUTUBE). Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/DSMTarnow

29. Przed nami niedziela 9 maja – „Dzień Pierwszej Komunii Świętej” w naszej parafii.

30. Podczas „sumy” 9 V o 10:30 I Komunia Święta 17 dzieci z Królowej Górnej oraz 8 dzieci w Królowej Polskiej i Mszalnicy-Zagóry.

31. Usilnie proszę, by 9 maja o 10:30 nie przychodził „na sumę” pierwszokomunijną nikt niezainteresowany – będą bilety wejścia rozdane tylko rodzinie dzieci (dla 5 osób z rodziny każdego dziecka) i absolutnie nie wejdzie nikt spoza nich, bo są restrykcje. Przykro mi!

32. Pozostałe osoby z rodzin powyżej wyznaczonej limitowanej liczby 5 osób od każdego dziecka muszą pozostać na zewnątrz świątyni lub w dolnej kaplicy.

33. Niezainteresowanych wyjątkowo w tę niedzielę 9 V zapraszam na inne cztery Msze św.

34. Porządek Mszy św. 9 V jest następujący – Msze śpiewane: 7:00 – 9:0010:30 i recytowane: o 13:30 (w kościele) i 14:30 (w cerkwi).

35. Także w niedzielę za tydzień składka inwestycyjna (i wspomniana zmianka tajemnic w Różach Niewiast).

36. Rozpoczęły się Nabożeństwa Majowe w tym roku od razu w łączności z Mszą św.: w dni powszednie odprawiane codziennie o 18:00 (sam śpiew litanii loretańskiej bez Komunii Św. i czytanki), te zaś będą podczas Mszy św., która rozpoczynać się będzie już koło 18:15.

37. Zaś we wszystkie niedziele maja Nabożeństwa Majowe odprawiane będą przed IHS o 14:00 w starym kościele (z czytanką majową).

38. Zapraszam jeszcze raz! Tych zaś, którzy z racji pracy czy choroby nie mogą przybyć do świątyni zachęcam do praktykowania śpiewu „majówki” jak za przodków przy kapliczkach przydrożnych i przydomowych oraz przy krzyżach.

39. Ojciec św. Franciszek wprowadził do litanii loretańskiej do MB 3 nowe wezwania: Matko Miłosierdzia, Matko Nadziei i Pociecho Migrantów („Mater misericordiae”, „Mater spei” i „Solacium migrantium”) – jest ich teraz 55. Wyświetlamy je na ekranie – wprowadźmy je też do książeczek.

40. W tym roku słuchać będziemy 1 części czytanek o mszalnej Liturgii Słowa autorstwa ks. Piotra Spyry pt. „Z Maryją zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”; zaś o mszalnej Liturgii Eucharystii wysłuchamy 2 części czytanek w październiku podczas Nabożeństw Różańcowych.

41. Minionej soboty rozpoczęło się aż sześć „gregorianek za: 1) + Piotr Krok; 2) + Janina Ochwat; 3) + Krzysztof Janus; 4) + Leon Szeptak; 5) + Eugeniusz Kocemba. Również 1 V rozpoczęła się dołączona na ostatnią chwilę szósta „gregorianka” za: + Marię Stanek.

42. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymanowicz.

43. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● we wtorek i środę o 19:00 – próba liturgiczna w kościele z dziećmi klas III i ich rodzicami przed I Komunią Św.

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 16:15 – spotkanie kandydatów na ministrantów (salka nad zakrystią)

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

44. Są już znane terminy bierzmowania w Dekanacie Nowy Sącz-Wschód, to 31 V i 1 VI. Wszystko tylko w Białym Klasztorze. Dla naszych VIII klas – we wtorek 1 czerwca o 16:00 w parafii MB Niepokalanej w N. Sączu. Bierzmowania udzieli ks. bp dr Leszek Leszkiewicz.

45. Dowiozłem kolejną już czwartą płaskorzeźbę na „Dróżki Świąt Maryjnych” ze sceną ze stajenki betlejemskiej – stąd 3 daty na niej: główna data maryjna 1 I czyli Świętej Bożej Rodzicielki (Nowy Rok) obudowana datami 25 XII (Boże Narodzenie) oraz 6 I Objawienie Pańskie (pokłon Trzech Króli) – fundatorką jest śp. Janina Ochwat, która część wpłaty dokonała osobiście na krótko przed śmiercią (resztę dopłaciła rodzina).

46. Informuję, iż zgłoszone z naszej parafii 7 osób starszych i chorych z najmniejszymi dochodami lub też bez dochodów zostało zakwalifikowanych do programu centrali „Caritas Diecezji Tarnowskiej” i sklepów „Biedronka” – otrzymali roczną zniżkę na zakup produktów spożywczych.

47. Wydatki tego tygodnia: Za kwiaty cięte do dekoracji od Wielkanocy do teraz.

48. Zapłata geodecie i klasyfikatorowi za zmianę klasyfikacji gruntu (temat znany Radzie Parafialnej).

49. Za wywrotkę piasku i znów za 10 worków cementu kupionych w składzie budowlanym „na Bani”.

50. Za 2 pizze dla mężczyzn pracujących w sobotę. Za wodę mineralną, lody, kawę, herbatę (i cytryny).

51. Za 100 metrów bali geotkaniny o szerokości 3,20 metra.

52. Za 100 sztuk plansz i nalepek (banderoli) majowych dla dzieci za uczęszczanie na majówki.

53. Za 25 sztuk obrazów, różańców, etui, modlitewnych książeczek pierwszokomunijnych (zwrócili już to rodzice tych dzieci).

54. Założyłem za 25 książeczek dla bierzmowanych.

55. Składka z niedzieli Dobrego Pasterza przeznaczona na WSD w Tarnowie wyniosła 2268,70 zł.

56. Dziękuję za ofiary po 30 zł na biuletyn złożone przy okazji opłat na ogrzewanie: Jolanta i Ryszard Ochwat; Agnieszka i Grzegorz Wolak; Barbara i Grzegorz Jelito.

57. Dziękuję za ofiarę na kościół: Adamowi Zielińskiemu z Ptaszkowej (200 zł) oraz osobie anonimowej (100 zł).

58. Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a. Minionej soboty przy plantowaniu i wywózce dużej ilości kamieni i ziemi sprzed drewnianych garaży pracowało 9 mężczyzn z grupy dziesiętnika Stanisława Lebdy – byli to: Stanisław Lebda (za niego Jan Poręba); Edward Michalik; Edward Homincik; Tadeusz Górka; Jacek Kachniarz; Marek Ślipek (za niego Przemysław Mężyk); Przemysław Lebda (za niego Mateusz Michalik); Rafał Homoncik; Dariusz Aleksandrowicz (za niego Eugeniusz Janusz). Dziękuję.

b. Także minionej soboty przy obcince suszu kwiatów, układaniu kamyków koło bukszpanów i rozwalaniu Kretówek w obrębie kościoła pracowało 7 kobiet z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – były to: Maria Ziębiec; Elżbieta Groń; Renata Baran; Lucyna Gomółka (za nią córka Sabina); Barbara Wacławiak (za nią Karolina Czyżycka); Maria Wacławiak (za nią Kinga Czyżycka); Maria Groń (za nią syn Krzysztof); oraz jako ósma Dorota Szkaradek (za dziesiątki Stanisława Lebdy); zaś zamiast pracy po 50 zł złożyły: Monika Krok i Beata Krok. Dziękuję.

c. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Krzysztofa Ruszkowicza. Będzie nawożenie leśnej ziemi przy garażach, sianie trawy i wywóz niesortu z kupy przy potoku oraz nadal praca przy układaniu kamienia na małej skarpie.

d. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Marka Kotasa. W planie układanie kamyków oraz dalsze prace porządkowe w obrębie kościoła.

59. Jeszcze zamiast pracy z soboty 17 kwietnia ofiarę 100 zł złożył Jan Kachniarz (KP Nr 3). Dzięki.

60. Za kończyło się kładzenie warstwowego piaskowego kamienia na wjazdach do drewnianych garaży i altany. Dzięki Januszowi Gaborkowi.

61. Dziękuję mu także za wykonanie kanalizacji odprowadzającej do jednego z oczek wodnych deszczówki z rynien altany i garaży.

62. Jego żonie Bożenie Gaborek dziękuję za porządki na różnych działkach parafialnych oraz sprzątanie przy drogach i kościołach.

63. Janusz Gaborek ofiarował parafii przywiezione mu z Niemiec przez Jana Michalika używane elektroniczne kościelne trójmanuałowe organy „Electone” – we wciągnięciu ich na chór w cerkwi i podpięciu pomogli mu: Jan Michalik, Jakub Michalik i Szymon Kmak. Dziękuję!

64. Dziękuję Marii Skwarek za ofiarowane 17 dużych sadzonek bukszpanów wsadzonych przy wejściu z dolnego parkingu ku starej plebanii (+ 2 na robionym placu za nową plebanią – z nią sadzili je: mąż Dominik, zięć Krzysztof Bochenek oraz Eugeniusz Janusz.

65. Dziękuję komuś anonimowemu za rozsady pnącej trzmieliny.

66. Gdyby ktoś jeszcze miał różne pnącza na pergole albo skalniaki do posadzeń na brzegach, to chętnie przyjmę.

67. Dziękuję Mateuszowi Kachniarzowi za 10 litrów przepalonego oleju (do impregnacji elementów drewna).

68. Dziękuję Krystynie Kruczek z Mszalnicy-Zagóry za dany mi lek na kaszel (kit pszczeli na spirytusie).

69. Od soboty 27 III wprowadzono obostrzenia, które przedłużono do 3 V – to narodowa kwarantanna w całym kraju tzw. lock down. Wśród wielu rygorów odnoście budynków kultu od 3 V następuje nieznaczne poluźnienie ilości osób w świątyniach do 1 osoby na 15 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W).

70. Proszę jeszcze raz o ostrożność w dniach 1-3 V – bądźmy na tyle wytrzymali, cierpliwi i rozsądni, by wszystkiego nie popsuć!

71. W środę 5 V (9:00-10:30) w świetlicy wiejskiej w Boguszy bezpłatne komputerowe badanie wzroku- Tel. 960 070 902.

72. Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Leonia Witek; Marek Witek; Stanisław Witek; Agnieszka i Mirosław Jawor. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin: Jolanta i Łukasz Mordarscy; Sylwia Lompart; Iwona i Mariusz Lompart; Maria i Olek Lompart; Wioletta i Bartłomiej Wysowscy.

73. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

74. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: środa, 05 maja 2021 20:57
 

Ewangelia na dziś