Start Informacje Duszpasterskie VII Niedziela Wielkanocna – 16 V 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
VII Niedziela Wielkanocna – 16 V 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 16 maja 2021 09:05

VII Niedziela Wielkanocna (Wniebowstąpienie Pańskie) – 16 maja 2021

W tygodniu:

Niedziela – 16 V – Wniebowstąpienie Pańskie (VII Niedziela Wielkanocy); albo: Święto św. Andrzeja Boboli, prezb. i męcz. (op. się)

Wtorek – 18 V – wsp. dow. św. Stanisława Papczyńskiego, prezb.

Czwartek – 20 V – wsp. dow. św. Bernardyna ze Sieny, prezb.

Piątek – 21 V – wsp. dow. śś. Krzysztofa Magellanes`a, prezb. oraz Towarzyszy, męcz.

Sobota – 22 V – wsp. dow. św. Rity z Cascii, zak.

Niedziela – 23 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego („Zielone Świątki”)

1. Liturgia Słowa nasze oczy kieruje dziś ku niebu, gdzie po 40 dniach wstępuje nasz Pan, Zmartwychwstały Zbawiciel świata.

2. W tę VII Niedzielę Wielkanocy przypada Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego (z poprzedzającą ją sobotnią wigilią).

3. Porządek Mszy św. 16 V następujący – Msze śpiewane: 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowane: o 13:30 (w kościele) i 14:30 (w cerkwi).

4. Dziś (16 V) w czasie „sumy” ochrzczone będzie kolejne dziecko w parafii – darów tego sakramentu dostąpi Adela Bochenek.

5. We Wniebowstąpienie Pańskie w prezbiterium nadal pozostają: paschał, figura Zmartwychwstałego i czerwona stuła na krzyżu.

6. W tę niedzielę 16 maja z racji tejże Uroczystości opuszcza się w liturgii Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika.

7. Jednak 16 V jest dniem imienin naszego ks. biskupa Andrzeja Jeża – zachęcam do modlitwy w jego intencji.

8. We wtorek 18 V wspomina się pochodzącego z niedalekiego Podegrodzia św. Stanisława Papczyńskiego.

9. We wtorek 18 V od g. 18:30 „Dzień Skupienia” dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej rejonu nowosądeckiego w parafii MB Niepokalanej, ul. Królowej Jadwigi 44 – dla dekanatów: Nowy Sącz Centrum; Nowy Sącz Wschód; Nowy Sącz Zachód.

10. W piątek 21 V w Nowym Sączu rozpoczyna się trzydniowy odpust ku czci św. Rity (do 23 V) – program na plakacie.

11. Trwa rozpoczęta w piątek 14 V Nowenna do Ducha Świętego przed Pięćdziesiątnicą czyli „Zielonymi Świątkami” (14-22 V).

12. Uroczystość Pentekosty poprzedza sobotnia Wigilia – nie ma ona jednak charakteru chrzcielnego, jak Wigilia Paschalna, ale jest wytrwałą modlitwą zanoszoną na wzór apostołów i uczniów, którzy przebywali jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa, oczekując Zesłania Ducha Świętego w Dniu Pięćdziesiątnicy (50 dzień po Zmartwychwstaniu Jezusa).

13. Od południa soboty do północy w niedzielę można zyskać odpust zupełny za wspólny śpiew „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.

14. Zaś w niedzielę za tydzień 23 V przeżywać będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na pamiątkę Dnia Pięćdziesiątnicy.

15. Porządek Mszy św. 23 V: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowana w kościele o 13:30; w cerkwi o 14:30 (14:00 – Majówka).

16. Podczas „wotywy” o 9:00 śpiewa zespół młodzieżowy „Uradowani”, zaś podczas „sumy” o 10:30 śpiewa schola dziecięca.

17. Niedzielą Zielonych Świąt 23 V kończy się „Święty Okres Wielkanocy” – jednak okres przyjmowania Komunii Świętej wielkanocnej regulowanej przykazaniem kościelnym: „przynajmniej raz w roku (…) w okresie wielkanocnym przystąpić do Komunii Świętej” trwa jeszcze do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (30 maja).

18. W przyszły poniedziałek 24 V drugi dzień „zielonych świątek” czyli Święto NMP Matki Kościoła – święto szkoły w KG (o 9:00).

19. Majówki w dni powszednie w łączności z Mszą św. o 18:00 w kościele, zaś w niedziele o 14:00 przed Mszą św. w cerkwi o 14:30.

20. Przeszkodzonych zachęcam do śpiewu litanii loretańskiej do MB przy kapliczkach i krzyżach – jak dawniej.

21. W dni powszednie przez 15 minut przed majówką (od 17:30) codziennie na trąbkach na schodach kościoła brzmią pieśni maryjne

22. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie I „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jadwigi Andegaweńskiej, zel. Stanisławy Bogdańskiej.

23. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● środę w o 19:00 – spotkanie Akcji Katolickiej na starej plebanii

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 17:00 – spotkanie kandydatów na lektorów (salka nad zakrystią)

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

● w sobotę o 9:00 – próba dziecięcej scholi (na chórze)

24. W piątek ostatnie spotkanie z dziećmi i rodzicami po I Komunii Świętej (21 V o 19:00).

25. Rocznica I-Komunii Świętej dla dzieci z klas IV obu szkół będzie dopiero 6 VI (tj. Niedziela w Oktawie Bożego Ciała).

26. W niedzielę za tydzień 23 V w przedsionku świątyni można będzie złożyć podpis w obronie życia dzieci nienarodzonych w ramach społecznej inicjatywy ustawodawczej – trzeba podać nazwisko, pesel i podpisać się. Usilnie do tego zachęcam!

27. Pierwsze zapowiedzi przedślubne 2 par narzeczeńskich:

· Paweł Jan Świder, zam. Królowa Górna; oraz: Gabriela Kinga Morańska, zam. Królowa Polska.

· Piotr Edmund Witek, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Alicja Agata Bocian, zam. Żabów w szczecińskim.

Kto znałby jakieś przeszkody małżeńskie, winien to zgłosić w kancelarii parafialnej.

28. W środę 12 maja odeszła do wieczności śp. Maria Ząber, jej pogrzeb odbył się w piątek o 12:00. Za jej duszę odprawionych będzie 130 Mszy św. pogrzebowych (122 indywidualne i 8 od uczestników pogrzebu). Niech spoczywa w Panu.

29. Wydatki tego tygodnia: Zakup na Dolnym Śląsku czerwono-brązowego granitu na podstopnice.

30. Za paliwo na drogę, olej do silnika, opłaty autostradowe i posiłki dla pracujących przy załadunku i przewozie granitu.

31. Zapłaciłem w składzie budowlanym „DoMar” za: klej do płytek „Dreier”, silikon „Mapesil AC”, impregnat „Sopro”.

32. Wypłacenie robocizny posadzkarza przy obłożeniu schodów bocznych po obu stronach kościoła – 300 zł przekazał na kościół (płytki kupione były wcześniej, tj. końcem lipca 2020 i kosztowały 1667,89 zł).

33. Pizze dla pracujących w sobotę + lody, woda mineralna, kawa, herbata.

34. Za naprawę traktorka-kosiarki (bo przy koszeniu na cmentarzu zerwał się dwustronny pasek zębaty, gdy wpadła w noże porzucona przez kogoś kostka brukowa): pasek + robocizna.

35. Składka inwestycyjna (na potrzeby parafii) z drugiej niedzieli miesiąca ( 9V) wyniosła – 4184 zł. Dziękuję.

36. Ofiara dzieci pierwszokomunijnych (ze środy w białym tygodniu) na misje wyniosła 1213,62 zł.

37. Jeszcze otrzymaliśmy rachunek za gaz w kościele (chyba już ostatnia zimowa opłata) – do zapłacenia jest: 3 401,69 zł.

38. W niedzielę za tydzień zbierana będzie jedyna w tym roku 2021 składka w kopertach na schody (za granit i robociznę) i na kainerowe barierki (materiał i robociznę) – musimy na te prace zgromadzić około 40 tysięcy złotych. Z góry za przychylność dziękuję.

39. Dziękuję wszystkim za udział w „Dniach Krzyżowych” oraz w procesjonalnym Różańcu Fatimskim (także za jego oprawę).

40. Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a. Minionej soboty przy wywozie niesortu z kupy przy potoku pracowało 5 mężczyzn z grupy dziesiętnika Józefa Ziębca – byli to: Tadeusz Wacławiak (za niego Eugeniusz Janusz), Jan Krok (za niego Michał Poręba), Jan Gomółka (za niego Rafał Homoncik), Bogdan Baran (za niego Marcin Homoncik), Marian Ogórek (za niego Jacek Janus). Dziękuję.

Nadto dzięki Eugeniuszowi Januszowi za użyczenie ciągnika i przyczepki.

b. Także minionej soboty przy porządkach w obrębie cmentarza i przy drodze pracowało 5 kobiet z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka – były to: Teresa Kościółek, Teresa Popiela, Beata Jelito, Agnieszka Jawor, Renata Janus. Dziękuję.

Zamiast pracy ofiarę po 50 zł złożyły: Arleta Haza, Marcelina Źrałka, Faustyna Szczepanik, Klementyna Kruczek. Dzięki.

c. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Marka Kotasa. Będzie malowanie drewnianych garaży i altany (jeśli będzie gorąco) lub dalszy wywóz niesortu z kupy przy potoku i układanie kamienia na małej skarpie (przy chłodzie) – wtedy potrzebny jest ciągnik z przyczepką.

d. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Romana Pazgana. W planie dalsze prace porządkowe w obrębie kościoła, nasady i konserwacja pniaczków.

41. Zakończyła się praca wymiany płytek gresowych na bocznych schodach po obu stronach kościoła (prowadzących do zakrystii i do górnej kaplicy bocznej „Miłosierdzia Bożego i Świętej Rodziny”). Dziękuję tę pracę Kazimierzowi Dziedzinie – Bóg zapłać!

42. Kompleksowo wykonane będą przy nich nowe kainerowe barierki, ale dopiero razem z barierkami schodów głównych.

43. Rozpoczęła się praca odbudowania schodów głównych przed kościołem (na razie 1/3 stopni z wymianą podstopnic).

44. Po skończeniu schodów głównych wszędzie robić będziemy nowe kainerowe barierki – takie jak przy schodach od parkingu.

45. Dziękuję Mariuszowi Michalikowi za pomoc Januszowi Gaborkowi w zdjęciu blatów ze stopni schodów.

46. Dziękuję Arkadiuszowi Ziaja za ofiarowane pół worka akcesoriów budowlanych (w tym kołki szybkiego montażu).

47. Obostrzenia (od 27 III) znów są luzowane – w tym od 15 V można być bez masek na wolnym powietrzu. Wśród wielu rygorów odnoście świątyń: nadal może być 1 osoba na 15 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W). Zachęcam tez do szczepień.

48. Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Krystyna Kruczek; Anna i Sebastian Kruczek. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin: Krystyna i Tadeusz Tarasek; Małgorzata i Paweł Kachniarz; Agata i Paweł Siedlarz; Agnieszka i Stanisław Kruczek; Klementyna i Daniel Kruczek.

49. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

50. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 16 maja 2021 09:07
 

Ewangelia na dziś