Start Informacje Duszpasterskie Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 23 V 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 23 V 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 23 maja 2021 18:14

Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 23 maja 2021

W tygodniu:

Niedziela – 23 V – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – „Zielone Świątki”

Poniedziałek – 24 V – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła; albo: NMP Wspomożycielki Wiernych (opuszcza się)

Wtorek – 25 V – wsp. dow. św. Bedy Czcigodnego, prezb. i dokt. Kośc.; albo: św. Grzegorza VII, pap.; albo: Marii Magdaleny de Pazzi, dziew.

Środa – 26 V – wsp. św. Filipa Nereusza, prezb.

Czwartek – 27 V – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana; albo: św. Augustyna z Canterbury, bpa; albo: św. Pawła VI, pap (opuszcza się)

Sobota – 29 V – wsp. św. Urszuli Ledóchowskiej , dziew.

Niedziela – 30 V – Uroczystość Najświętszej Trójcy (synodalna)

1. Liturgia Słowa rzuca światło nadziei, że wiedzie nas przez życie sam Duch Święty, który jest dany Kościołowi, by ożywiać i uświęcać.

2. W tę niedzielę (23 V) przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego na pamiątkę Dnia Pięćdziesiątnicy (Pentekosty).

3. Porządek Mszy św. 23 V: Msze śpiewane: 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowane o 13:30 (w kościele) oraz o 14:30 (w cerkwi).

4. Podczas „wotywy” o 9:00 śpiewa zespół młodzieżowy „Uradowani”, zaś podczas „sumy” o 10:30 śpiewa schola dziecięca.

5. W tę niedzielę zbierana jest jedyna w tym roku 2021 składka w kopertach na schody (za granit i robociznę) i na kainerowe barierki (materiał i robociznę) – musimy na te prace zgromadzić około 40 tysięcy złotych.

6. Niedzielą Zielonych Świąt 23 V kończy się „Święty Okres Wielkanocy” – jednak okres przyjmowania Komunii Świętej wielkanocnej regulowanej przykazaniem kościelnym: „przynajmniej raz w roku (…) w okresie wielkanocnym przystąpić do Komunii Świętej” trwa jeszcze ten tydzień, tj. do Niedzieli Trójcy Przenajświętszej (30 maja).

7. Uroczystość Pentekosty poprzedziła wczorajsza sobotnia Wigilia – nie miała ona jednak charakteru chrzcielnego, jak Wigilia Paschalna, ale to wytrwała modlitwa zanoszona na wzór apostołów i uczniów, którzy przebywali jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa, oczekując Zesłania Ducha Świętego w Dniu Pięćdziesiątnicy (50 dzień po Zmartwychwstaniu Jezusa).

8. Od południa soboty do północy w tę niedzielę można zyskać odpust zupełny za wspólny śpiew: „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.

9. W tę niedzielę 23 V w przedsionku świątyni można złożyć podpis w obronie życia dzieci nienarodzonych w ramach społecznej inicjatywy ustawodawczej – trzeba podać nazwisko, pesel i podpisać się. Jeszcze raz usilnie do tego zachęcam!

10. W poniedziałek 24 maja przypada II dzień Zielonych Świąt – Msze św. o godz. 7:00 – 9:00 (szkolna) – 10:30 – 18:00 (z Majówką).

11. W poniedziałek 24 V, tj. w Święto NMP Matki Kościoła przypada święto szkoły w KG – o 9:00 Msza św. połączona z krótką akademią.

12. Także w poniedziałek 24 V jeden z księży udaje się do Kamionki Wielkiej, by pomóc tam w I spowiedzi św.

13. 24 V to także Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.

14. Faktycznie od wtorku 25 V (a kalendarzowo właściwie od poniedziałku 24 V) rozpoczyna się II Okres Zwykły (trwa aż do jesieni).

15. W dniach 25-26-27 maja (wtorek, środa, czwartek) uczniowie klas VIII zdają egzamin kompetencyjny (dla innych wolne).

16. W środę 26 V przypada Dzień Matki.

17. W czwartek 27 V przypada Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – Msze św. o 6:30 i 18:00 z Majówką.

18. W czwartek przeżywana jest „Pielgrzymka kapłanów diecezji tarnowskiej” – rozpoczęcie o 9:45 o 12:00 Msza św.

19. Także w czwartek 27 V o 14:00 wyjazd z przedstawicielami VIII klas do hurtowni dewocjonaliów dla zakupu krzyży.

20. W piątek przypada rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego (1901-1981).

21. W piątek 28 V, w sobotę 29 V oraz w poniedziałek 31 V w naszym kościele o 18:00 przypada Triduum Modlitw dla młodzieży klas VIII z obu szkół przed ich wtorkowym bierzmowaniem 1 VI o 16:00 w Białym Klasztorze w Nowym Sączu.

22. Po Mszy św. z Adoracją w te dni krótkie dla nich spotkania w sali podziemiach kościoła.

23. W niedzielę za tydzień 30 V przypada Niedziela Trójcy Świętej, która kończy czas Komunii Świętej wielkanocnej.

24. Będzie to także Niedziela Synodalna w naszej diecezji (ostatnia maja – 30 V).

25. Porządek Mszy św. 30 V: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 i recytowana w kościele o 13:30; w cerkwi o 14:30 (14:00 – Majówka).

26. Majówki w dni powszednie w łączności z Mszą św. o 18:00 w kościele, zaś w niedziele o 14:00 przed Mszą św. w cerkwi o 14:30.

27. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie II „Róża rodziców modlących się za swe dzieci" – p.w. św. Jana Pawła II, zel. Katarzyny Gruca.

28. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w czwartek o 16:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 17:00 – spotkanie kandydatów na lektorów (salka nad zakrystią)

● w piątek o 20:00 – spotkanie KSM na starej plebanii

29. Wyjazd scholi do Krynicy (Park Linowy i grill) w sobotę 29 V o 8:00 (zbiórka k. kościoła). W razie deszczu wyjazd przełożony na 5 VI.

30. Rocznicowe dzieci komunijne z IV klas udają się na pielgrzymkę do Tuchowa, Zabawy i Dębowca 1 VI o 8:00. Zbiórka przy kościele.

31. W sobotę 26 VI o 6:00 dzieci pierwszokomunijne udają się ze mną na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik (i do ZOO).

32. Bierzmowanie VIII klas (21 uczniów z obu szkół) w Nowym Sączu (parafia MNP Niepokalanej) o 16:00 – podziękowanie biskupowi wyrażą po bierzmowaniu przedstawiciele naszej parafii: Marta Jelito z KP i Kacper Janus z KG). Grać będą „Uradowani”.

33. Rocznica I-Komunii Świętej dla dzieci z klas IV obu szkół będzie dopiero 6 VI (tj. Niedziela w Oktawie Bożego Ciała).

34. Jest już wiadomy termin egzaminu bierzmowanych w naszej parafii (31 uczniów klas VII z obu szkół) ustalony z wizytatorem katechetycznym – to wtorek 15 czerwca o godz. 15:00 w sali pod kościołem (razem z jednym rodzicem od każdego bierzmowanego).

35. Trasa tegorocznej procesji „Bożego Ciała” wieźć będzie od kościoła starą drogą ku Widaczowi i potem ku Ptaszkowej (zakończenie koło pp. Marii i Eugeniusza Mężyków. Długość trasy wynosi 2300 km.

36. Ołtarze w Boże Ciało będą: I – koło Edyty i Dariusza Wielochów (po 1200 m); II – koło Andrzeja Pancerza (po 1500 m); III – koło Agaty i Roberta Ząbrów (po 2000 m); IV – koło Marii i Eugeniusza Mężyków (po 2400 m) – i tam zakończenie i rozwiązanie procesji.

37. Bardzo proszę, by wszyscy sąsiedzi w pobliżu wyznaczonych miejsc ołtarzy zaangażowali się w ich urządzenie! I z góry dziękuję.

38. Hasła na czterech ołtarzach podczas procesji Bożego Ciała: I. „Wieczerza, która przemienia człowieka”; II. „Bez Boga na zawsze głodny”; III. „Eucharystia, która leczy”; IV. „Wieczerza przełamuje samotność”.

39. Drugie zapowiedzi przedślubne 2 par narzeczeńskich:

· Paweł Jan Świder, zam. Królowa Górna; oraz: Gabriela Kinga Morańska, zam. Królowa Polska .

· Piotr Edmund Witek, zam. Mszalnica-Zagóra; oraz: Alicja Agata Bocian, zam. Żabów.

Jeśli ktoś znałby jakieś przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa, powinien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

40. Wydatki tego tygodnia: Zapłaciłem rachunek za gaz w kościele + rachunki przesyłowe.

41. Aktywne penetrujące środki do izolacji i konserwacji betonu schodów oraz impregnaty: aktywny spodni i zabezpieczający wierzchni do granitu.

42. Aluminiowe listwy kątowe jako dystanse podstopnic pierwszych od gruntu (30 mb).

43. Silikon szary i bezbarwny na zewnątrz (dekarski) w 4 tubach

44. Sadzonki różnokolorowych begonii (35 sztuk).

45. Paliwo do traktorka przy koszeniu otoczenia kościołów i w rejonie cmentarza

46. Pizze dla pracujących w sobotę + woda mineralna, kawa i herbata

47. Ofiarę po 100 zł na kościół złożyli: Andrzej Stanek z KG oraz anonimowa parafianka z KP. Dzięki.

48. Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a. Minionej soboty przy dalszym wywozie niesortu z kupy przy potoku oraz przewózce kamieni pracowało 8 + 1 mężczyzn z grupy dziesiętnika Marka Kotasa – byli to: Jan Bochenek, Ryszard Ogórek, Wiesław Krok, Kazimierz Poręba, Janusz Poręba (+ traktor), Mieczysław Witek, Arkadiusz Walawski, Andrzej Śmierciak (za niego syn Szymon) oraz Robert Kościółek (z następnej dziesiątki). Dziękuję.

b. Także minionej soboty przy porządkach w obrębie kościoła i przy parkingu oraz Orzy plewieniu, nasadach i konserwacji pniaczków pracowało 4 +1 kobiet z grupy dziesiętnika Romana Pazgana – były to: Katarzyna Górka, Bogusława Pazgan, Rozalia Ogorzałek (za nią Kacper Górka), Krystyna Sekuła (za nią Wiktor Górka) oraz z poprzedniej dziesiątki Teresa Jelito. Dziękuję.

c. Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Roberta Kościółka. Będzie malowanie drewnianych garaży i altany (jeśli będzie gorąco) i przywozie kamieni z kup na polu Michalików i układaniu kamienia na małej skarpie i wykop pod kamienne schody (także przy chłodzie) – potrzebny jest ciągnik z przyczepką.

d. Też na sobotę proszę o przyjście do pracy kobiet z grupy dziesiętnika Stanisława Mężyka. W planie dalsze plewienia i prace porządkowe w obrębie kościoła i cmentarza.

49. Jeszcze z dziesiątki Roberta Kościółka ofiarę po 50 zł złożyły: Małgorzata Kachniarz; Kamila Kruczek; Halina Kruczek; Katarzyna Kois; Paulina Plata; Wioletta Kruczek. Również z dziesiątki Józefa Ziębca ofiarę 2 x po 50 zł złożyli: Renata i Grzegorz Siedlarz. Dzięki.

50. Trwa praca obudowania schodów głównych przed kościołem (na razie 1/3 stopni z wymianą podstopnic).

51. Zostały darmowo wywiezione dwie palety eternitowych falistych płyt z dachu drewnianych garaży – w ramach programu utylizacji.

52. Obostrzenia (od 27 III) znów są luzowane – w tym od 15 V można być bez masek na wolnym powietrzu. Wśród wielu rygorów odnoście świątyń: nadal może być 1 osoba na 15 m2. Zaś między osobami nie mniej niż 1,5 m. Nadal bądźmy ostrożni (higiena, dystans i maski, a także dodatkowo aplikacja covidowa i wietrzenie czyli DDM A+W). Zachęcam tez do szczepień.

53. Dzięki za ofiarę 700 zł na sprzątanie 7 rodzinom: Krystyna i Tadeusz Tarasek; Małgorzata i Paweł Kachniarz; Maria Kachniarz; Agata i Paweł Siedlarz; Dawid Tarasek; Agnieszka i Stanisław Kruczek; Klementyna i Daniel Kruczek. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny: Ewa i Jan Wojciechowska; Jan i Beata Witek; Anna i Wojciech Janus; Renata i Paweł Janus.

54. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

55. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 23 maja 2021 18:24
 

Ewangelia na dziś