Start Informacje Duszpasterskie XII Niedziela ZWYKŁA – 20 VI 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XII Niedziela ZWYKŁA – 20 VI 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 19 czerwca 2021 18:26

XII Niedziela Zwykła – 20 czerwca 2021

W tygodniu:

Niedziela – 20 VI – XII Niedziela Zwykła "Święto Rodziny"

Poniedziałek – 21 VI – wsp. św. Alojzego Gonzagi, zak.

Wtorek – 22 VI – wsp. dow. św. Paulina z Noli, bpa; oraz: śś. Jana Fishera, bpa i Tomasza More`a, męcz.

Czwartek – 24 VI – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela (z wigilią w środę 23 VI)

Sobota – 26 VI – wsp. dow. św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezb. (w Mielcu: wigilia Uroczystości NMPNP – patronki miasta)

Niedziela – 27 VI – XIII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. św. Cyryla Aleksandryjskiego, bpa i dok. Kośc. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa każe nam dziś uciekać się do Boga, który jest Panem wszystkiego, Jezus ucisza także burze duchowe nas – małej wiary.
 2. Porządek Mszy św. 20 VI: w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30 (schola); w cerkwi o 14:30 (po Mszy św. odmówienie tam litanii do NSPJ).
 3. Wysłuchamy też dziś Komunikatu Biskupa Tarnowskiego dotyczącego zniesienia dyspensy od Mszy św. w czasie pandemii.
 4. W tę niedzielę 20 VI przeżywamy „Diecezjalne Święto Rodziny”. Centralne obchody przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu – sumę o 11:00 transmitowaną przez RDN celebruje ks. bp Andrzej Jeż (patrz: afisz).
 5. W środę 23 czerwca obchodzi się Dzień Ojca. Pamiętajmy w modlitwie o żyjących i zmarłych naszych tatach.
 6. Ks. Biskup udzieli 6 naszym kandydatom posługi lektorskiej w Nawojowej w środę 23 czerwca o godz. 18:00 (razem z 40 innymi).
 7. Msza św. wigilijna przed Uroczystością Narodzenia św. Jana Chrzciciela już w środę (23 VI) o 18:00 z Nowenną do MBNP.
 8. W czwartek zaś 24 VI przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – Msze św. parafialne w tym dniu o 6:30 oraz 18:00.
 9. Nadto w czwartek o 10:00 Msza św. na zakończenie szkoły dla klas VIII obu szkół; od 9:30 spowiedź św. dla nich (śpiew: „Uradowani”).

10.  W tym dniu 24 VI przypadają imieniny wikariusza ks. Jana Radzika, pamiętajmy o Nim w modlitwie życząc Mu wszelkiego dobra.

11.  W piątek 25 VI o 9:00 Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla pozostałych uczniów obu szkół (o 8:00 możliwość spowiedzi św.).

12.  Również w piątek Msze św. parafialne po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 oraz o 18:00 z Adoracją i Nabożeństwem Czerwcowym.

13.  Podczas Mszy św. po 15:00 dalej uczyć się będziemy pieśni „Już przyszedł Jezus Ukochany”.

14.  W sobotę 26 VI Msze św. o 6:30 – 8:00 oraz 18:00 – jedną Mszę św. będę odprawiał w Kalwarii Zebrzydowskiej.

15.  W sobotę 26 VI o 6:00 wyjazd dzieci z klas III na pielgrzymkę do Kalwarii, Łagiewnik, a na koniec zwiedzanie ZOO (w środę 23 VI o 19:00 spotkanie organizacyjne tylko z rodzicami w podziemiach kościoła: zapisy i opłaty; w autokarze są 54 miejsca + kierowca i ksiądz).

16.  W niedzielę za tydzień 27 czerwca Msze św. w nowej świątyni o 7:00 – 9:00 – 10:30 oraz w cerkwi o 14:30 (z Litanią do NSPJ).

17.  W niedzielę za tydzień, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca przypada „niedziela synodalna”.

18.  Też w niedzielę 27 VI przypada liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy – stąd wyjątkowo o 6:15 Godzinki o MBNP.

19.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach tym razem o MB Nieustającej Pomocy przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. św. Antoniego Padewskiego, zel. Stanisławy Hatlaś.

20.  W niedzielę za tydzień 27 VI o 10:30 (na „sumie”) chrzest dziecka: Filip Andrzej Socha.

21.  To także dzień imienin ks. bpa Władysława Bobowskiego – seniora diecezji tarnowskiej.

22.  Dwa odpusty w tym dniu (27 VI): w Kamionce Wielkiej oraz w Paszynie – sumy o 11:00.

23.  Również w najbliższą niedzielę po południu 27 czerwca o 15:30 wyjazd DSM na dwie sesje przewodniczek do Ciężkowic – wysyłam: Annę Jelito, Martynę Jawor i Julię Kruczek (będą tam przez poniedziałek, wtorek i środę).

24.  W niedzielę 27 VI o 14:00 będzie odprawiona Msza św. na Jaworzu.

25.  Zaś dzień skupienia dla organistów będzie w przyszły poniedziałek 28 VI w kościele bł. Karoliny w Tarnowie w godz. od 10.00-16.00.

26.  Podczas codziennych „nabożeństw czerwcowych” – w dni powszednie rano odmawiamy samą litanię do NSPJ i Akt Zawierzenia NSPJ, zaś po południu z Adoracją IHS. Jeszcze raz zachęcam do udziału w nich.

27.  Od wtorku 1 VI do środy 30 VI odprawiane jest 8 gregorianek za: + Stanisław Kruczek; + Maria Ząber (2); + Krzysztof Janus; + Jan Szeptak; Jan Stanek; + Maria Stanek (2).

28.  Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

29.  Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● w poniedziałek o 16:00 – próba dla 6 kandydatów na lektorów

● w środę o 17:00 – zbiórka aspirantów w salce nad zakrystią

● w czwartek o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM na starej plebanii

● w piątek o 20:00 –spotkanie KSM na starej plebanii

30.  Trzecie zapowiedzi przedślubne 3 par narzeczeńskich:

 • Łukasz Mateusz Radzik, zam. Gródek (koło Stróż); oraz: Marzena Karolina Wyszowska, zam. Królowa Górna.
 • Amadeusz Krzysztof Budaj, zam. Królowa Górna; oraz: Karolina Ewa Siedlarz, zam. Królowa Górna.
 • Karol Gutowski, zam. Królowa Górna; oraz: Magdalena Maria Jabłońska, zam. Kraków.

Znając jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych sakramentalnych związków małżeńskich, należy je zgłosić w kancelarii parafialnej.

31.  Wydatki tego tygodnia: Popłaciłem rachunki za gaz.

32.  Zapłaciłem za piasek i cement; lakier bezbarwny do pomalowania obu drzwi od piwnic pod drewnianymi garażami.

33.  Jeszcze za środek do konserwacji drewnianych garaży; trzy pędzle; dwa silikony szare.

34.  Za dwie ledowe żarówki (łezki) marki „heda” do kinkietu; za trzy żarówki oszczędnościowe.

35.  Za książki dla bierzmowanych. Za materiały misyjne (plakaty, informatory, ulotki i pomoce duszpasterskie).

36.  Woda mineralna, lody i pizze dla pracujących w sobotę.

37.  Zbiórka do puszek na Uniwersytet Papieski JP II zbierana 13 VI świątyniami w diecezji wyniosła 630,62 zł.

38.  Comiesięczna składka inwestycyjna z II niedzieli czerwca wyniosła 3252 zł.

39.  Minionej niedzieli 13 VI w kopertach złożono jeszcze 2000 zł na schody i barierki – odtąd CAŁKOWITA SUMA wynosi: 2000 zł (+33 376 zł) = 35 376 zł. To jest kolejnych 18 rodzin. Imienne podziękowania umieszczone są jak zwykle w gablocie.

40.  Przypominam, iż musimy zgromadzić około 40 tysięcy złotych – myślę ufnie, że się nam to uda.

41.  Podsumowanie pracy społecznej dziesiątek na rzecz naszej wspólnoty parafialnej w minionym tygodniu:

a.  Minionej soboty przy malowaniu „z pierwszego” ostatniej strony drewnianych garaży i pracy w drewnie przy wymianie próchna w drzwiach pracowało 6 mężczyzn z grupy dziesiętnika Alojzego Barskiego – był to: Michał Janus, Paweł Janus, Krzysztof Janus (za niego syn Patryk), Mieczysław Janus (za niego syn Łukasz), Andrzej Janus (za niego syn Marcin), Ireneusz Siedlarz (za niego Kamil Czyżycki).

Nadto Andrzej Janus pożyczył rusztowań i ciągnika, którym przyjechał i piłą motorową posłużył Michał Janus. Dzięki.

b.  Także minionej soboty przy plewieniu wzdłuż korytek ściekowych i za nową plebanią pracowały 3 kobiety z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – były to: Jadwiga Hebda, Maria Świgut, Dorota Jelito (ca nią córka Anna); zamiast pracy ofiarę 50 zł złożyła Maria Hebda.

c.  Na najbliższą sobotę na 7:00 – proszę mężczyzn z grupy dziesiętnika Mariusza Hatlasia. Czeka ich dalsze malowanie i prace porządkowe.

d.  Też na sobotę do pracy proszę o przyjście kobiet z grupy dziesiętnika Władysława Stanka. Trzeba wykonać dalsze plewienia i prace porządkowe w obrębie kościoła, plebanii i cmentarza.

42.  Nadal trwa praca obudowania granitem schodów głównych przed kościołem. Pracę tę wytrwale wykonuje Janusz Gaborek.

43.  Od 13 VI w świątyniach może być 50 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. A od 26 VI odpowiednio 75 %. Zachęcam też do szczepień.

44.  Dwie ważne prośby porządkowe:

 1. bardzo proszę nie parkować samochodów koło stojaków na rowery, bo dzieci się skarżą, że nie mają gdzie postawić swych rowerów.
 2. również proszę o rodzicielskie zgody dla małoletnich synów zezwalające na korzystanie z siłowni (bez nich nie mogę ich wpuścić).

45.  Na 2 lipca na Mszę św. o 18:00 (tj. w piątek) planowana jest z parafii autokarowa pielgrzymka organizowana przez naszą Akcję Katolicką na odpust do Tuchowa – wyjazd z dolnego parkingu przed kościołem o godz. 16:00. Zapisy chętnych parafian do niedzieli 27 VI u członków AK: Heleny Ptaszkowskiej, Marii Rymanowicz, Jadwigi Aleksandrowicz. Koszt 20 zł od osoby. Proszę pamiętać o maseczkach!

46.  Dziękuję za udział wszystkim obecnym w poniedziałkowej diecezjalnej Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, jaka w tym dniu rokrocznie przypada na naszą parafię. W czasie tych Adoracji poszczególne parafie modlą się też o nowe powołania do naszego WSD.

47.  W dniu, w którym parafia ma swoją całodzienną Adorację IHS, alumni naszego seminarium modlą się za tę wspólnotę parafialną w kaplicy seminaryjnej. Oby ta duchowa „wymiana” darów przyniosła błogosławione owoce.

48.  Dziękuję kilku paniom z Królowej Polskiej za zafundowanie 50 sztuk dużych podstawek pod doniczki na pniakach przy parkingu.

49.  Dzięki za ofiarę 200 zł na sprzątanie 2 rodzinom: Monika i Łukasz Ząber; Sara i Paweł Ząber. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny: Ilona i Andrzej Śmierciak; Stanisława Śmierciak; Agnieszka, Stanisław Rams; Danuta i Władysław Siedlarz.

50.  Prowadzony jest nabór do Studium Organistowskiego. Dokumenty należy wysłać e-mail'em na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 30 VI. Dodatkowy termin: do 15 IX (w miarę wolnych miejsc). W razie pytań – dzwonić na Tel.: 606 332 134).

51.  Na stoliku wystawione są jeszcze do zabrania ulotki o różnych rekolekcjach i dniach skupienia na cały rok 2021 prowadzanych u sióstr karmelitanek w Czernej (gdzie przebywa na formacji i pracuje nasza rodaczka s. Rita (Sylwia Kałuzińska).

52.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

53.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 21 czerwca 2021 09:49
 

Ewangelia na dziś