Start Informacje Duszpasterskie XV Niedziela Zwykła - 11 VII 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XV Niedziela Zwykła - 11 VII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
poniedziałek, 12 lipca 2021 22:25

XV Niedziela Zwykła – 11 lipca 2021


W tygodniu:
Niedziela – 11 VII – XV Niedziela Zwykła; albo: Święto św. Benedykta, opata (opuszcza się)
Poniedziałek – 12 VII – wsp. św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, bpa i męcz.
Wtorek – 13 VII – wsp. śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników, patronów diecezji
Środa – 14 VII – wsp. dow. św. Kamila de Leliis, prezb.; albo: św. Henryka
Czwartek – 15 VII – wsp. św. Bonawentury, bpa i dokt. Kośc.
Piątek – 16 VII – wsp. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Niedziela – 18 VII – XVI Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Szymona z Lipnicy (opuszcza się)


 1. Liturgia Słowa uczy nas dziś chrześcijańskiego realizmu, że nie jest łatwo być uczniem Pana, ale On daje moc i błogosławieństwo.
 2. W tę niedzielę 11 lipca (XV Zwykła) Msze św. : o 7:00 – 9:00 – 10:30 (chrzest) i w cerkwi o 14:30.
 3. Po „prymarii” dziś 11 VI zmianka w Różach Kobiet.
 4. Co niedzielę po 7:00 udają się już do chorych z Komunią Świętą czterej nasi szafarze. Proszę się do nich zgłaszać telefonicznie!
 5. Natomiast na „sumie” chrzest kolejnego dziecka – ochrzczony będzie: Maksymilian Stanisław Źrałaka. Chrztu udzieli krewny ks. Stanisław Kościółek. Msza św. za to dziecko odprawiona będzie w piątek 23 VII o 15:00.
 6. Dziś także zapowiadana comiesięczna składka inwestycyjna (z racji II niedzieli miesiąca).
 7. We wtorek 13 VII we wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta Msze św. rano o 6:30 i wieczór o 18:00.
 8. Obaj pustelnicy są patronami naszej tarnowskiej diecezji.
 9. Z racji 13 lipca wieczorem we wtorek po Mszy św. jak zwykle comiesięczny procesyjny Różaniec Fatimski (tajemnice bolesne).
 10. Przynieśmy lampiony, a DSM-ki zwyczajowo proszę o zabranie figury MB Fatimskiej.
 11. Podczas liturgii Mszy św. i Różańca Fatimskiego zaśpiewa zespół młodzieżowy „Uradowani”.
 12. W środę 14 VII Msze św. rano o 6:30 i wieczorem o 18:00.
 13. Po południu w czwartek 15 VII gościć będziemy na nocleg z czwartku na piątek Pielgrzymkę Biegowo-Rowerową z Częstochowy w Polsce do Zarwanicy na Ukrainie. Trasa biec będzie w dniach 15-18 VII z Jasnej Góry przez: Kraków – Królowa Górna – Jasło – Przemyśl – Medyka (granica PL/UA) – Mościska – Lwów – Złoczów Zborów – Tarnopol – Zarwanica. Pielgrzymi z Polski i Ukrainy biec będą sztafetowo (zmiennicy) 710 km. Organizatorem pielgrzymki jest pochodzący ze Śląska Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy Marian Płaszczyk przy współpracy rzymskokatolickiego przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholińskiego i grekokatolickiego rektora Maryjnego Duchownego Centrum w Zarwanicy ks. mitrata Vołodymyra Firmana. Hasłem pielgrzymki są słowa św. JP II wypowiedziane w Kijowie: „Gdziekolwiek jest Maryja tam obfituje łaska i tam dokonuje się uzdrowienie ciała i duszy”.
 14. W związku z tym zarówno w czwartek 15 VII jak i piątek 16 VII zamknięta będzie siłownia (przepraszam młodych).
 15. W piątek 16 VII we wspomnienie NMP z Góry Karmel Msze św. są po południu: o 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00.
 16. Też w piątek 16 VII w Tarnowskim Karmelu odpust – suma o 11:00 pod przewodnictwem ks. bpa Artura Ważnego (patrz: afisz).
 17. Zaś w sobotę 10 VII obie Msze św. parafialne są rano o 6:30 oraz o 8:00.
 18. Porządek Mszy św. w niedzielę 18 lipca (XVI Zwykłą): w kościele o 7:00 – 9:00 – 10:30; w cerkwi o 14:30.
 19. W niedzielę 18 lipca rokroczna składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie (III niedziela września).
 20. Na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.
 21. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. śś. Joachima i Anny rodziców Maryi, zel. Anny Poręba.
 22. Wydatki tego tygodnia: Za materiał i robociznę przez kilka dni przy wymianie instalacji kablowych nad potokiem (bo nornice przegryzły kable doprowadzając do zwarcia) jak i na starej plebanii (tu kable naruszyły kuny) i dalsze przygotowanie do stawiania lamp koło kościoła końcem wakacji); a także za kilka nowych suwakowych bezpieczników przeciążeniowych „esów” i nowe puszki, za kinkiet i ledy na jadalni itp. (wszystko to wykonała firma Mariusza Poręby).
 23. Za cement ze składu „na Bani”, za klej „Atlas+”, za dysk do polerowania kamienia, za wirnikową szczotkę drucianą.
 24. Za kwiaty do dekoracji obu świątyń i kaplicy za czerwiec. Zgrzewka wina mszalnego.
 25. Zakup paliwa do traktorka-kosiarki.
 26. Jeszcze dopłata po 30 zł od osoby do kursu animatorek DSM; zakup lodów dla nich.
 27. Za kupno wkrętów hartowanych do skręcania dolnych pasieczek z okrąglaków zabezpieczających oba oczka wodne.
 28. Za dwie pizze dla pracujących w sobotę.
 29. Zbiórka „Caritas” do puszek na poszkodowanych przez pożar w Nowej Białej i trąbę powietrzną z gradem w Nowosądeckiem wyniosła aż 5418,82 zł. Dziękuję za waszą szczerość serca i aż taką szczodrobliwość ofiar.
 30. Jeszcze tydzień wcześniej do rąk własnych na ten cel złożona została anonimowo przez młodą rodzinę ofiara 400 zł. Dzięki.
 31. Składka ze środy misyjnej 7 VII wyniosła: 317 zł.
 32. Praca na rzecz wspólnoty parafialnej w tym tygodniu kolejnych dziesiątek:
  • Minionej soboty 10 VII przy ciesielce pracowało 6 mężczyzn z grupy dziesiętnika Janusza Pazgana – zrobili zabezpieczenie „oczek” dodając dolne pasieczki (przy większym zbiorniku wodnym już zapuścili je przepalonym olejem z ropą). Pracowali: Janusz Pazgan, Zbigniew Świgut, Bronisław Szeptak, Grzegorz Jelito z synem Filipem, Sławomir Jelito (za niego Kamil Czyżycki); zamiast pracy ofiarę złożyli: Czesław Radzik (50 zł) oraz Tomasz Kumorek (50 zł). Dziękuję.
  • Także w tę sobotę 10 VII przy plewieniu pracowała tylko 1 kobieta z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – wyplewiła rabaty koło schodów głównych – pracowała: Maria Skwarek; a zamiast pracy ofiarę (50 zł) złożyła Kinga Skwarek-Bochenek.
  • Zamiast pracy jeszcze z poprzedniej dziesiątki ofiarę złożył dziesiętnik Alojzy Barski (100 zł).
  • Znów następuje dwutygodniowa przerwa do soboty 24 lipca.
 33. Dobiegła końca kamieniarska praca z granitem przy schodach głównych kościoła i wstępne sprzątanie (w tym czyszczenie kostki).
 34. Jeszcze, po położeniu cokolików i wyschnięciu zaprawy pod płytami granitowymi, przed nami fugowanie, silikonowanie, czyszczenie i impregnowanie granitu. Prac tych także podjął się Janusz Gaborek, któremu dziękuję za cały trud kamieniarskiej pracy.
 35. Tak jak się z nim umówiłem, rozliczenie za te prace nastąpi po zakończeniu wszelakich robót przy schodach.
 36. Już poczynione są pomiary dla wykonania ośmiu kainerowych barierek – wykona je w swoim warsztacie Jarosław Kachniarz.
 37. Pracę te sfinalizuje w 2 etapach: najpierw 4 barierki stojące (2 na schodach głównych i 2 na schodach bocznych po jednej i drugiej stronie kościoła przy zakrystii i kaplicy bocznej), potem 4 barierki na ścianach przed świątynią (podjazd inwalidzki i schody).
 38. Dziękuję Adamowi Ślipkowi za dorobienie i przyspawanie skobli na drzwiach zewnętrznych i na strych z kotłowni starej plebanii.
 39. Dziękuję Krystynie i Janowi Michalikom za darowanie parafii kilku żerdek, bo brakło nam naszych okrąglaków przy „oczkach”.
 40. Dziękuję za ofiarowane parafii przez jedną z rodzin rozsad różnych bluszczy (zostały zadołowane a będą posadzone przy pergolach).
 41. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. Zachęcam też do szczepień.
 42. Do sprzątania dokładają się kolejne rodziny (rozpoczyna się kolejka od początku z Królowej Polskiej): Janina, Ryszard Ogórek; Anna Bochenek; Janina Basiaga; Jerzy i Grażyna Michalik; Kazimierz i Danuta Ogórek; Rafał i Joanna Ogórek
 43. Rozpoczęły się zapisy na 39. Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę – ze względu na sytuację epidemiczną będzie ona w formie sztafetowej jak przed rokiem. Pielgrzymka trwać będzie od 17 do 25 sierpnia. Dziennie idą po trzy grupy. Naszej grupie XXII w udziale przypadł drugi dzień pielgrzymowania 18 sierpnia (środa) z prowadzeniem wieczornego apelu oraz 25 sierpnia (też środa) – czyli wejście na Jasną Górę. Opłaty: a) koszt uczestnictwa 50 zł; b) koszt transportu do Zabawy i z powrotem 40 zł; koszt transportu do Częstochowy 60 zł. Zapisy: tylko w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu przy ul. Batalionów Chłopskich 39 a w dniu 7 sierpnia 2021 od godz. 14:00 do 19:00. Zapisu dokonujemy osobiście równocześnie dokonując płatności za pielgrzymkę. Zapisu osób niepełnoletnich dokonują rodzice. Hasło pielgrzymowania brzmi: „Eucharystia daje życie”.
 44. Zapisy na wakacyjne oazy prowadzone są na stronie diecezjalnej WWW.tarnow-oaza.pl Zachęcam i zapraszam do tej formy.
 45. Od 1 VII wniosek o świadczenie „Dobry Start 300+” dla ucznia można składać elektronicznie np. na WWW.zus.pl (patrz: plakat) lub osobiście podczas spotkania z ekspertem ZUS w Urzędzie Gminy Kamionka Wielka 15 lipca od 9:00 do 12:00 (w sali posiedzeń).
 46. Reklamuje się tą drogą Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie zapraszając na studia magisterskie z teologii z przeznaczeniem dla osób świeckich i zakonnych dla nauczania religii w szkole podstawowej i średniej. Także od 1 X rozpoczną się też studia podyplomowe „Katecheza Przedszkolna” dla absolwentów studiów wyższych posiadających uprawnienia pedagogiczne. Daje to uprawnienia do nauczania religii we wszystkich przedszkolnych grupach wiekowych. Szczegółowe informacje: Sekretariat WTST, ul. Piłsudskiego 3, 33-100 Tarnów, Tel. 14622-33-31, na stronie wt. diecezja.tarnow.pl e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (patrz: afisz).
 47. Także reklamuje się Wyższa Szkoła Wymiaru Sprawiedliwości zachęcając do bezpłatnego studiowania tam prawa i zdobycia magisterium o profilu praktycznym z tegoż prawa – kontakt: ul. Wiśniowa 50, 02-520 Warszawa, Tel. 22 602 44 14 albo e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub facebook @SWWS.edu (patrz: plakat). Uczelnia ta naucza w oparciu o wartości chrześcijańskie.
 48. Szpital powiatowy w Limanowej w ramach specjalnego projektu zachęca do bezpłatnych badań kolonoskopowych w znieczuleniu dla wykrywania i profilaktyki raka jelita grubego. Projekt jest adresowany do mieszkańców powiatów: dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego. Kontakt: Szpital Powiatowy w Limanowej Imienia Miłosierdzia Bożego, ul. Piłsudskiego 61, 34-600 Limanowa, Tel. 668-535-114; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (Patrz też: ulotki).
 49. Polecam świetny film: „Wyrok na niewinnych – sprawa Roe przeciw Wade” w kinach i na stronie WWW.RafaelKino.pl
 50. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.
 51. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).


Poprawiony: poniedziałek, 12 lipca 2021 22:35
 

Ewangelia na dziś