Start Informacje Duszpasterskie XVIII Niedziela ZWYKŁA – 1 VIII 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XVIII Niedziela ZWYKŁA – 1 VIII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
sobota, 31 lipca 2021 21:45

XVIII Niedziela Zwykła – 1 sierpnia 2021

W tygodniu:

I Niedziela – 1 VIII – XVIII Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Alfonsa Marii Liguoriego, bpa i dokt. Kośc. (opuszcza się)

Poniedziałek – 2 VIII – wsp. dow. św. Euzebiusza z Vercelli, bpa; albo: św. Piotra Juliana Eymarda, prezb.

I Środa – 4 VIII – wsp. św. Jana Marii Vianneya, prezb. – patrona proboszczów „dzień misyjny w parafii” (modlitwa o powołania)

I Czwartek – 5 VIII – wsp. dow. św. Rocznicy poświęcenia rzymskiej bazyliki NMP

I Piątek – 6 VIII – Święto Przemienienia Pańskiego

I Sobota – 7 VIII – wsp. dow. bł. Edmunda Bojanowskiego; albo: śś. Sykstusa II, pap. i Towarzyszy, męcz.; albo: św. Kajetana, prezb.

Niedziela – 8 VIII – XIX Niedziela Zwykła; albo: wsp. św. Dominika, prezb. (opuszcza się)

 1. Liturgia Słowa, jako mannę i przepiórki wobec szemrzących Żydów i Jezusowy cud rozmnożenia chleba, tak nam zapowiada cud Eucharystii.
 2. W tę XVIII Niedzielę Zwykłą (1 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.
 3. Z racji I niedzieli miesiąca do południa w kościele po Mszach św. Adoracja Sanctissimum; a w cerkwi o 14:30 Msza św. z Nieszporami o NMP.
 4. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele diecezjalne (oraz przeniesiona z 8 VIII składka na UP JP II w Krakowie i Tarnowie).
 5. Jak zwykle po „prymarii” zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (zaś 8 VIII w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).
 6. Dziś na „sumie” chrztu dostąpi kolejne dziecko w parafii: Ignacy Jan Siedlarz.
 7. 1 sierpnia przypada 77 Rocznica Powstania Warszawskiego (1944 r.).
 8. W tę niedzielę rozpoczyna się sierpień, „miesiąc trzeźwości” – czas dobrowolnej abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych.
 9. Na początku miesiąca dobrowolnej abstynencji wysłuchamy Apelu Episkopatu Polski (Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych).

10.  Jeszcze raz zachęcam do osobistych sierpniowych postanowień i wyrzeczeń ofiarowanych za tych, którzy popadli w jakiekolwiek uzależnienia, by się wyplątali z tych zgubnych nałogów.

11.  Dziś też od południa (1VIII) do północy jutro (2 VIII) można zyskać „Odpust Porcjunkuli” ofiarując go za siebie lub za zmarłych na sposób wstawiennictwa. Jest to odpust zupełny związany ze św. Franciszkiem z Asyżu i udzielany przez Kościół za nabożne nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła i odmówienie w tym czasie „Ojcze nasz” i „Wierzę”.

12.  Pozostałe warunki tego odpustu są takie same jak przy innych zyskiwanych odpustach: spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej); przyjęcie Komunii Świętej; modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Mario” lub inna modlitwa); dyspozycja wewnętrzna (czyli wykluczenie jakiegokolwiek przywiązania do grzechu nawet powszedniego i wzbudzenie intencji zyskania tego odpustu)

13.  W I środę (4 VIII) tradycyjnie o 18:00 Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – to „dzień misyjny” w parafii.

14.  Stąd w środę tradycyjnie zmiana tajemnic w Różach Misyjnych oraz modlitwa i zbiórka pieniężna na rzecz misji.

15.  W I środę (4 VIII) przypada wspomnienie liturgiczne św. Jana Marii Vianneya, prezb. – patrona proboszczów (modlitwa za poprzedników i o powołania).

16.  W pierwszy czwartek 5 VIII Msze św. rano o 6:30 (z litanią o Krwi Chrystusa) i wieczorem o 18:00 (z Adoracją IHS).

17.  Spowiedź św. w tym dniu od 17:00 do 18:00 – z racji wakacji w tym dniu nie ma Adoracji IHS dla kandydatów do bierzmowania z klas VI-VIII.

18.  Modlić się też będziemy w I czwartek jak zwykle o powołania kapłańskie, zakonne oraz misyjne (zaś w I piątek nabożeństwo wynagradzające).

19.  W I piątek (6 sierpnia) przypada Święto Przemienienia Pańskiego – Msze św. w porządku półświątecznym: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00 (kościół).

20.  W I piątek o 15:00 w bocznej kaplicy tylko Godzina Miłosierdzia (bez Mszy św.).

21.  Rano po 7:00 odmawiana jest Litania do NSPJ, zaś po Mszy św. o 17:00 z Adoracją IHS.

22.  Do zgłoszonych chorych z racji Święta Przemienienia Pańskiego udaję się nie w I piątek ale wyjątkowo w I czwartek o godzinie 8:30.

23.  Także w I piątek (6 VII) Adoracja IHS w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.

24.  Spowiedź św. w I piątek przez godzinę od 16:00 do 17:00 (zaś w I czwartek jak podawałem od 17:00).

25.  Spotkania pierwszopiątkowe dla klas VII i VIII na wakacjach są zawieszone (powrócimy do nich w roku szkolnym).

26.  Zachęcam wszystkich do praktyki „dziewięciu pierwszych piątków” – przypominam o tym zwłaszcza rodzinom dzieci pierwszokomunijnych.

27.  W I piątek (6 sierpnia) rozpoczyna się Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP (6-15 VIII).

28.  Przed nami też I sobota sierpnia – Msze św. wotywne rano: o 6:30 i 8:00 (z litanią do MB); oraz wieczorem o 18:00 (z Adoracją IHS).

29.  Także zachęcam do „pięciu pierwszych sobót” – trzeba w tej praktyce wypełnić w tym dniu cztery warunki:

a.  spowiedź św. w tym dniu (stan łaski uświęcającej)

b.  Komunia Św. w tym dniu przyjęta (z intencją wynagradzającą )

c.  różaniec wynagradzający (za zniewagi wyrządzane Niepokalanemu Sercu Maryi)

d.  piętnastominutowe rozmyślanie (nad 15 tajemnicami różańcowymi)

30.  Dla ułatwienia polecam chętnym zabrać z tyłu ulotkę wyjaśniającą szczegółowo te warunki i zamieszczone tam modlitwy.

31.  Za tydzień w XIX Niedzielę Zwykłą (8 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

32.  W niedzielę za tydzień (8VII ) jak zwykle składka inwestycyjna – postaramy się dozbierać brakującą kwotę potrzebną do sfinansowania w pełni wykonanych schodów i barierek (piaskowanie stopni i podestu, zakupiony szwedzki brązowo-czerwony granit, zaprawa, delatacyjne listwy aluminiowe i inne materiały do czyszczenia i impregnacji; robocizna przy przebudowaniu całych schodów; a także materiał i robocizna przy ośmiu kainerowych barierkach). Wykonawcami są: Janusz Gaborek i Jarosław Kachniarz. Serdecznie obu dziękuję!

33.  Na sierpień, miesiąc dobrowolnej abstynencji, Stolica Apostolska wyznaczyła do omodlenia intencję ewangelizacyjną o Kościele: „Módlmy się za Kościół święty, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii”.

34.  Dziś rozpoczyna (1-8 VIII) się Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Krużlowej pt. „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” (patrz: plakat).

35.  Także w tę niedzielę 1 VIII w Bazylice św. Małgorzaty rozpoczyna się tygodniowy Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego trwający do 8 sierpnia. Jego hasło brzmi: „Soli Deo – Jedynemu Bogu”. Plan odpustu wywieszony jest w gablocie.

36.  W bazylice św. Małgorzaty 6 VIII o 9:00 „w sam dzień” tygodniowego odpustu – Msza św. zamówiona przez NSZZ RI „Solidarność” w intencji: rolników, sadowników, pszczelarzy, właścicieli winnic, myśliwych i Kół Gospodyń Wiejskich (potem spotkanie).

37.  Od tej niedzieli (1 sierpnia) miesięczny urlop rozpoczyna ks. Jan Radzik. Początkiem sierpnia przewozi swoje rzeczy na nową parafię w Chorzelowie. W połowie sierpnia w mieszkaniu po nim rozpocznie się remont podłóg- wymiana wszystkich paneli (bo ściany są już odnowione). Po remoncie pokoi nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz sprowadza się na naszą parafię, by od 26 VIII rozpocząć pracę duszpasterską.

38.  Dzień wcześniej, tj. 25 sierpnia w środę o 18:00, tuż przed przyjściem ks. Mateusza Migacza, odprawiona będzie Msza św. pożegnalna ks. Jana Radzika.

39.  Po przejściu na nową parafię ks. Jan będzie jeszcze odprawiał do końca sierpnia (do 31 VIII) intencje Mszy św. wyznaczonych mu przeze mnie.

40.  Poza parafią od tej niedzieli 1 VIII do poniedziałku 30 VIII odprawianych jest także 6 gregorianek: 1) + Antonina Ptaszkowska; 2) + Józefa Surma; 3) + Genowefa Siedlarz; 4) + Katarzyna Kobus; 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek.

41.  Planowana też na sierpień druga seria „gregorianek” za + Teresę Ptak przesunięta jest na wrzesień (pierwsza seria była w lipcu).

42.  Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

43.  Na czas wakacji nadal zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalnie.

44.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Kobiet p.w. NMP Matki Kościoła, zel. Heleny Wacławiak.

45.  W tym miesiącu tradycyjnie od 17 do 25 sierpnia rusza Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Zapisy są w tym tygodniu – w najbliższą sobotę 7 sierpnia 2021 od godz. 14:00 do 19:00 tylko w Nowym Sączu w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Sączu przy ul. Batalionów Chłopskich 39 a.

46.  Pielgrzymka jest w formie sztafetowej. Dziennie idą po trzy grupy. Naszej grupie XXII w udziale przypadł drugi dzień pielgrzymowania 18 VIII (środa) z prowadzeniem wieczornego apelu oraz 25 VIII (też środa) – czyli wejście na Jasną Górę. Opłaty: a) koszt uczestnictwa 50 zł; b) koszt transportu do Zabawy i z powrotem 40 zł; koszt transportu do Częstochowy 60 zł. Hasło pielgrzymowania brzmi: „Eucharystia daje życie”.

47.  Zapowiedzi przedślubne:

a.  pierwsze: Wojciech Homoncik, zam. Królowa Polska; oraz: Marcelina Pyzik, zam. Mszanka.

b.  drugie: Mirosław Władysław Ogorzałek, zam. Rzeszów; oraz: Aneta Katarzyna Mężyk, zam. Rzeszów.

Kto znałby jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tych sakramentalnych małżeństw – ma obowiązek sumienia zgłosić to w kancelarii parafialnej.

48.  Wydatki tego tygodnia: Znów zakup paliwa do traktorka-kosiarki.

49.  Ostrzenie noży w traktorku, naprawa łańcucha, wymiana oleju w skrzyni i silniku, napawa cięgła do kosy i lewarka hamulcowego.

50.  Zapłaciłem za drugą część otrzymanych rachunków za prąd w budynkach parafialnych (tym razem za nowy kościół).

51.  Za 75 odbitek czarnobiałych zdjęć z historii Łemków do robionego muzeum parafialnego (z zakładu fotograficznego „Furmanek” w N. Sączu).

52.  Zakup narzędzi do finalnych prac przy schodach: gąbka glazurniczna, packa z gumą do fugowania, pędzel itp.

53.  Dla pracujących w sobotę: woda mineralna, kawa, lody; oraz dwie pizze.

54.  Przy okazji błogosławieństwa pojazdów złożono do koszyczka ofiarę w wysokości 2630 zł – wspiera ona fundację MIVA POLSKA dokonującą zakupu środków transportu dla misjonarzy. Bóg zapłać.

55.  Dziękuję za sobotnią pracę 31 lipca:

 1. 1 mężczyźnie z grupy dziesiętnika Stanisława Ptaka – z pomocą 1 mężczyzny z innej dziesiątki): podcięli żywopłot za starą plebanią i gałęzie drzew przy ulicy wjazdowej do kościoła – pracowali: Bogdan Ptak (użyczył piły motorowej i sekatorów); pomagał mu dziesiętnik Eugeniusz Janusz z dziesiątki kobiecej. Zamiast pracy ofiarę po 100 zł złożyli: Robert Dadał, Leszek Marchacz oraz Dominik Skwarek.
 2. 4 kobietom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza (+ 2 z innej grupy) – dokonały plewienia na zboczu za kościołem i na rabatach oraz nasadzeń za garażami i przy głównych schodach – pracowały: Stefania Janusz (za nią mąż Eugeniusz); Anna Witek; Stanisława Siedlarz; Janina Nowak (za nią Anna Borkowska); a także dwie panie z grupy Krystyny Michalik: Maria Małysa i Halina Małysa-Legutko.

56.  Z poprzedniej soboty 24 VII złożono też zamiast pracy ofiarę po 50 zł: Cecylia Poręba; Alicja Poręba-Ząber.

57.  Zapraszam na sobotę 24 VII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

 1. mężczyzn z grupy dziesiętnika Tadeusza Ramsa – w planie: dalsza wycinka gałęzi, malowanie drzwi piwnic i starej plebanii, zwózka desek.
 2. kobiety z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – w planie plewienie kolejnych fragmentów otoczenia kościoła.

58.  Od tego poniedziałku (2 VIII) zacznie się też ostatni etap prac przy schodach: fugowanie, silikonowanie, czyszczenie i impregnowanie.

59.  Jutro oddaję do szkoły w KG przywiezione do starej plebanii 20 materacy na nocleg biegaczy z Częstochowy (PL) do Zarwanicy (UA). Jeszcze raz dziękuję Pani Dyrektor za ich użyczenie, a za pomoc w załadunku Stanisławowi Szkardkowi (także chłopcom z siłowni).

60.  Wikariuszowi ks. Janowi dziękuję za wieszak stojakowy na kółkach – przeznaczam go do starego kościoła na szaty liturgiczne (ornaty).

61.  Marii i Jerzemu Małysom dziękuję za rozsady skalników i bluszczy ofiarowane wczoraj jak i wcześniej. Komuś – za nasady w donicach przy cmentarzu.

62.  Dzięki Janowi Królewskiemu za pomoc w koszeniu traw (i za owoce).

63.  Przywieziono z Mazur kilkadziesiąt dużych brązowych polodowcowych otoczaków (będą wykorzystane użytkowo-udekoracyjnie).

64.  Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat. Zachęcam też do szczepień.

65.  Rekolekcje powołaniowe „w drodze” w Zakopanem / willa pod krzyżem i na szlakach górskich– 7-12 sierpnia. Są to rekolekcje dla mężczyzn (16+) IDŹCIE DO JÓZEFA! (Rdz 41,55). Będzie to spotkanie z biblijną postacią Józefa Egipskiego, aby w świetle Słowa Bożego odkrywać drogę osobistego powołania. Pan Bóg nieustannie mówi do człowieka. Trzeba ten głos rozpoznać i wyruszyć w drogę. Będzie to czynione w drodze; z kaplicy na górskie szlaki. Życie ma sens! Odkryj takie życie! Rekolekcje prowadzą klerycy WSD w Tarnowie z grupy SEMERON razem z jej opiekunem Ks. Tomaszem Rąpałą, ojcem duchownym w WSD w Tarnowie. Do udziału zaprasza również Rektor WSD Ks. Jacek Soprych oraz Ks. Sylwester Brzeźny z Dzieła Powołań naszej Diecezji. Zapisy przez: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/ a także informacje na stronie: https://www.wsd.tarnow.pl/ http://www.rusz-dusze.pl/category/rekolekcje/

66.  Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Stanisława, Kazimierz Poręba; Monika, Janusz Poręba; Maria, Marek Kotas; Jacek i Iwona Pałka; Joanna Kotas. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Bernadetta, Jan Bochenek; Daniel i Monika Bochenek; Sławomir i Agnieszka Bochenek.

67.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

68.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: sobota, 31 lipca 2021 21:49
 

Ewangelia na dziś