Start Informacje Duszpasterskie XX Niedziela ZWYKŁA – 15 VIII 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XX Niedziela ZWYKŁA – 15 VIII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 15 sierpnia 2021 06:41

XX Niedziela Zwykła – 15 sierpnia 2021

W tygodniu:

Niedziela – 15 VIII – XX Niedziela Zwykła; Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Poniedziałek – 16 VIII – wsp. dow. św. Stefana Węgierskiego

Wtorek – 17 VIII – wsp. św. Jacka, prezb.

Czwartek – 19 VIII – wsp. dow. św. Jana Eudesa, prezb.

Piątek – 20 VIII – wsp. św. Bernarda, opata i dok. Kościoła

Sobota – 21 VIII – wsp. św. Piusa X, pap.

Niedziela – 22 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Królowej (opuszcza się)

1. Liturgia Słowa wskazuje dziś każdemu z nas drogę ku wiecznemu szczęściu, jaką już przeszła Najśw. Maryja Panna Wniebowzięta.

2. Dzisiaj, w XX Niedzielę Zwykłą (15 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30. Na każdej poświęcenie ziół.

3. Dziś też odpust w Maciejowej na Wniebowstąpienie NMP – suma o 11:00 (podczas niej instalacja nowego proboszcza).

4. W poniedziałek 16 VIII o 17:00 odpust ku czci św. Rocha w tamtejszej parafii w Nowym Sączu – kazanie ks. prał. St. Ruchała.

5. We wtorek 17 VIII po Mszy św. porannej sprzed katedry wyrusza z Tarnowa ku Częstochowie 39 Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Trwa ona tradycyjnie od 17 do 25 sierpnia. Hasło pielgrzymowania brzmi: „Eucharystia daje życie”. Niestety także w tym roku jest ona tylko w formie sztafetowej. Dziennie idą po trzy grupy. Naszej grupie XXII w udziale przypadł drugi dzień pielgrzymowania 18 VIII (środa) z prowadzeniem wieczornego apelu oraz 25 VIII (też środa) – czyli wejście na Jasną Górę. Opłaty: a) koszt uczestnictwa 50 zł; b) koszt transportu do Zabawy i z powrotem 40 zł; koszt transportu do Częstochowy 60 zł.

6. Z trasy także tegorocznej PPT na Jasną Górę Radio RDN małopolska i Nowy Sącz oraz telewizja pielgrzymkowa będą codziennie przekazywały relacje, a o godzinie 7:30 będą transmitowały Msze św. i o 20.30 Apel Jasnogórski. Zachęcam do przeżywania pielgrzymki korzystając z materiałów formacyjnych, które dostępne są w aplikacji oraz do uczestniczenia w Mszach św. i spotkaniach organizowanych przez przewodników grup pielgrzymkowych.

7. W środę 18 VIII zapraszam także na pielgrzymkę do Zabawy na Drogę Krzyżową szlakiem męczeństwa bł. Karoliny; oraz w sobotę 21 VIII na spotkanie z okazji peregrynacji do diecezji znaków Światowych Dni Młodzieży.

8. Zaś u nas jak zwykle w środę Msza św. o 18:00 połączona jest z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.

9. Także w środę spotkanie z parą narzeczeńską dla omówienia liturgii ślubu (o 19:00).

10. W piątek po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 jak zwykle Msza św.; druga Eucharystia o 18:00.

11. W sobotę 21 sierpnia o g. 14:00 Msza św. ślubna (w cerkwi) – w int. nowożeńców: Karola Gutowskiego i Magdaleny Jabłońskiej.

12. W XXI Niedzielę Zwykłą (22 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.

13. Sierpień to miesiąc trzeźwości – czas powziętej abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych (czy je poczyniliśmy?).

14. Część Mszy św. pogrzebowych odprawiana jest w sierpniu przez ks. Jana podczas jego urlopu poza parafią.

15. Poza parafią od niedzieli 1 VIII do poniedziałku 30 VIII odprawianych jest 6 gregorianek: 1) + Antonina Ptaszkowska; 2) + Józefa Surma; 3) + Genowefa Siedlarz; 4) + Katarzyna Kobus; 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek.

16. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

17. Na czas wakacji nadal zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – będą spotkania jedynie okazjonalne.

18. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Pawła Ap., zel. Ferdynanda Poręby.

19. Zapowiedź przedślubna trzecia: Wojciech Homoncik, zam. Królowa Polska; oraz: Marcelina Pyzik, zam. Mszanka.

Kto zna jakiekolwiek przeszkody do zawarcia tego małżeństwa – ma moralny obowiązek zgłosić je w kancelarii parafialnej.

20. Wydatki tego tygodnia: zakup przez trzy razy paliwa do traktorka-kosiarki.

21. Żarówki ledowe do mieszkania wikariusza. Żarówki oszczędnościowe na schody koło kościoła.

22. Za pizze dla lektorów i ministrantów podczas wyjazdu w poniedziałek i wtorek.

23. Trzy pizze dla pracujących w sobotę (w tym jedna na promocji) + lody, woda mineralna i kawa.

24. Za parafinę do świec (5 l), wino mszalne (6 but.), kadzidło ziołowe (0,5 kg).

25. Składka inwestycyjna (w tym miesiącu dla dofinansowania schodów i barierek) wyniosła 3283 zł.

26. Część ofiary złożonej przez dwie pary sobotnich nowożeńców przeznaczam na schody – dziękuję: Amadeuszowi Budajowi i Karolinie Siedlarz oraz Łukaszowi Radzikowi i Marzenie Wyszowskiej. Amadeuszowi i Karolinie dziękuję też za weselne souveniry.

27. Nadto na schody ofiarę 100 zł złożyli Alicja i Piotr Witek Dziękuję. Teraz całkowita suma wynosi: (100 zł + 37 976 zł) = 38 076 zł.

28. Do zapłaty otrzymaliśmy rachunki: za prąd: 163 zł; za gaz: 245,23 zł i 299,30 zł + 32,30 zł; za telefon: 63,71 zł.

29. Dziękuję za sobotnią pracę 14 sierpnia:

a. 3 mężczyznom z grupy dziesiętnika Eugeniusza Janusza – przy dalszej przycince grabowego żywopłotu na cmentarzu, podcince gałęzi drzew i ich zwózce pracowali: Dominik Ochwat, Stanisław Witek i Edward Nowak.

b. 4 (+ 2) kobietom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz (+ 2 tydzień temu) – dokonały plewienia po kamieniach (przy drodze poza plebanią i pod brzegami koło oczek wodnych – pracowały: Maria Rymanowicz, Kazimiera Ślipek, Małgorzata Mężyk, Monika Stelmach oraz dwie z tej grupy były tydzień temu: Olga Kantor i Elżbieta Poręba.

30. Zapraszam na sobotę 7 VIII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a. mężczyzn z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – w planie jeszcze przycinka krzaków, odrostów i samosiejek oraz wycinka suszu z potoku i ich zwózka i ciupanie gałęzi już zwiezionych (potrzebne są: tradycyjna kosa, sekatory i piła motorowa).

b. kobiety z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – w planie plewienie przy kościele i na cmentarzu.

31. W miniony poniedziałek i wtorek o 19:00 byłem z ministrantami i lektorami na pizzy w Kamionce Wielkiej.

32. Dziś w niedzielę 15 VIII o 16:00 sprzed plebani wyjazd do Kamionki Wielkiej na pizzę z pozostałymi lektorami i ministrantami.

33. Natomiast jutro, tj. w poniedziałek 16 VIIII o 8:00 sprzed plebani wyjazd na lody do Nowego Sącza z dziewczętami z DSM.

34. W miniony czwartek do południa nowy wikariusz przewiózł do KG swoje meble i inne uposażenie oraz podręczne rzeczy.

35. Dziękuję wszystkim za udział w Różańcu Fatimskim (i za asystę lektorom, ministrantom i DSM-kom). Za oprawę muzyczną dzięki zespołowi „Uradowani”, za fanfary trębaczom z Kamionki Wielkiej: Krzysztofowi Słabemu, Przemysławowi Kocembie i Patrykowi Sawickiemu oraz z naszej parafii Miloszowi Marszałkowi.

36. Trwa rozpoczęty w poniedziałek (2 VIII) ostatni etap prac przy schodach: fugowanie, silikonowanie, czyszczenie i impregnowanie. Teraz nastąpi przerwa na tydzień, by powrócić do pracy po 22 VIII już dla wykończenia wszelkich robót przy schodach.

37. Jak widzimy mamy już na ścianach kolejne 4 kainerowe barierki – to już ostatnie z zaplanowanych w sumie 8. Po 4 stojących teraz kolejne 4 barierki przyścienne: 2 na podjeździe inwalidzkim i 2 na ścianach. Całą pracę wykonał Jarosław Kachniarz. Dziękuję. Rozliczenie za materiał i robociznę przy nich – za tydzień.

38. W dniach 19-22 sierpnia organizowana jest pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej na Wniebowzięcie NMP. Wyjazd sprzed kościoła MB Bolesnej w Zawadzie. Koszt transportu w obie strony 40 zł. Noclegi: po 15-20 zł za noc – są trzy noce. Program na plakacie w gablocie przed naszym kościołem. Kontakt i zgłoszenia: Jan Kos, N. Sącz, ul. Wczasowa 6. Tel/kom. 602-554-521.

39. W czwartek 19 VIII od godz. 17:00 do 21:37 na Czarnej Kępicy spotkanie z okazji kolejnej rocznicy śmierci JP II. W programie: panel dyskusyjny „młodzież i rodzina w nauczaniu JP II”, koncert: „szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście”, agapa przy ognisku, Apel Jasnogórski, światełko do nieba. Wstęp bezpłatny (poczęstunek z grilla i kremówki papieskie). Organizator: LGD Korona Sądecka. Patrz: afisz w gablocie.

40. Zawczasu informuję, iż w środę 8 IX przypada nasz odpust wewnętrzny, ale parafialny zewnętrzny odpust ku czci Narodzenia NMP przeżywać będziemy w tym roku już w niedzielę 5 IX (bo 12 IX ma Ptaszkowa) i będzie on połączony z parafialnymi dożynkami na „sumie” o 11:00 (nie o 10:30), które przygotowują w tym roku mieszkańcy sołectwa KG. Kazania odpustowe 5 IX do południa wygłosi ks. dr hab. Jan Bartoszek – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, dyrektor diecezjalnego radia RDN, z nadania Biskupa prowadzący też diecezjalne dzieło Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców. Zaś kazania podczas odpustu wewnętrznego (w sam dzień czyli „ipsa diem”) w środę 8 IX wygłosi nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz. W związku z tym już teraz proszę o przygotowanie oprawy i asysty (a chór o śpiew o godz. 11:00).

41. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

42. Na to wygląda, że również w Polsce przed nami kolejna fala koronawirusa o odmianie „delta”, bardziej zakaźna atakująca szczególnie niezaszczepione osoby młode; skoro mamy jeszcze „ciszę przed epidemią” skorzystajmy z tej ostatniej szansy i zaszczepmy się! Przedyskutujmy tę sprawę z bliskimi i jeśli nie ma lekarskich przeciwwskazań to zaszczepmy się. Decyzja należy do nas.

43. Dzięki za ofiarę 100 zł na sprzątanie 1 rodzinie: Maria i Emil Damian. Do sprzątania dokładają się 3 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Maria, Józef Ziębiec; Małgorzata Ziębiec; Artur i Barbara Długopolscy.

44. Reklamuje się Liceum Ogólnokształcące z internatem w Częstochowie oraz Niższe Seminarium tej Archidiecezji (patrz: ulotki).

45. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

46. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 15 sierpnia 2021 06:43
 

Ewangelia na dziś