Start Informacje Duszpasterskie XXI Niedziela ZWYKŁA – 22 VIII 2021
Błąd
 • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXI Niedziela ZWYKŁA – 22 VIII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 22 sierpnia 2021 00:54

XXI Niedziela Zwykła – 22 sierpnia 2021

 

W tygodniu:

Niedziela – 22 VIII – XXI Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszej Maryi Panny Królowej (opuszcza się)

Poniedziałek – 23 VIII – wsp. dow. św. Róży z Limy, dziew.

Wtorek – 24 VIII – Święto św. Bartłomieja, Apostoła

Środa – 25 VIII – wsp. dow. św. Ludwika; albo: św. Józefa Kalasancjusza, prezb.

Czwartek – 26 VIII – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Piątek – 27 VIII – wsp. św. Moniki

Sobota – 28 VIII – wsp. św. Augustyna , bpa i dokt. Kośc.

Niedziela – 29 VIII – XXII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

 1. Lit. Słowa zachęcając do wzajemnego szacunku stawia nas dziś przed wyborem komu chcemy służyć: Bogu czy bóstwom czasów?
 2. Dzisiaj, w tę XXI Niedzielę Zwykłą (22 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30.
 3. We wtorek 24 VIII przypada Święto św. Bartłomieja Apostoła – Msze św. o 6:30 i 18:00.
 4. Jak zwykle w środę Msza św. o 18:00 połączona jest z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy.
 5. Podczas wieczornej Mszy św. nastąpi pożegnanie w parafii ks. Jana Radzika, który będzie tej Mszy św. przewodniczył.
 6. Do środy 25 VIII trwa rozpoczęta we wtorek 17 VIII XXXIX Piesza Pielgrzymka Tarnowska. W tym roku jest ona tylko w formie sztafetowej. Dziennie idą po trzy grupy. W drugim dniu szło od nas w sumie 8 osób. Naszej grupie XXII w udziale przypadł jeszcze jeden dzień pielgrzymowania 25 VIII (też środa) – czyli wejście na Jasną Górę. Opłaty: koszt transportu do Częstochowy 60 zł.
 7. Z trasy tegorocznej PPT na Jasną Górę Radio RDN małopolska i Nowy Sącz oraz telewizja pielgrzymkowa codziennie przekazują relacje, a o godzinie 7:30 transmitowane są Msze św., zaś o 20:30 Apel Jasnogórski. Jeszcze raz zachęcam do duchowego przeżywania pielgrzymki i korzystając z materiałów formacyjnych, które dostępne są w aplikacji oraz do uczestniczenia w Mszach św. i potem do spotkań organizowanych przez przewodników grup pielgrzymkowych.
 8. Odpust u ks. Jezuitów w Sanktuarium MB Pocieszenia (tj. w Parafii Ducha Świętego) od środy 25 VIII do niedzieli 29 VIII. Szczegóły na plakacie w gablocie.
 9. W czwartek 26 VIII przypada Uroczystość NMP Częstochowskiej – Msze św. w tym dniu o 7:009:00 oraz o 18:00.

10.  W Uroczystość MB Częstochowskiej można z wiernymi odnowić „Jasnogórskie Śluby Narodu” – co my uczynimy o 18:00.

11.  W sierpniu w czwartek 26 VIII o godz. 7:00 kończą się Msze św. pogrzebowe za śp. Władysława Kruczka.

12.  W czwartek nieoficjalnie powitamy w parafii nowego wikariusza ks. Mateusza Migacza (który już od rana zagości w parafii).

13.  W piątek 27 sierpnia o godz. 9.30 – odprawa katechetyczna dla księży w auli przy Bazylice świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

14.  W piątek 27 VIII wspomina się w liturgii św. Monikę – matkę wytrwałą w modlitwie o nawrócenie syna Augustyna.

15.  W piątek po Godzinie Miłosierdzia o 15:00 jak zwykle Msza św.; również wieczorem o 18:00 druga Msza św.

16.  W sobotę 28 VIII wspomina się św. Augustyna, biskupa Hippony – nawróconego syna św. Moniki: Msze św. o 6:30 i 8:00.

17.  W XXII Niedzielę Zwykłą – synodalną (29 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30  i w cerkwi o 14:30 (o 10:30  podczas „sumy” oficjalne powitanie nowego wikariusza ks. Mateusza Migacza).

18.  Do tej niedzieli 29 VIII trwać będzie rozpoczęty wczoraj na Pasierbcu tygodniowy Odpust ku czci MB Pocieszenia (patrz: plakat).

19.  Sierpień jest miesiącem trzeźwości i powziętej abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych.

20.  W dalszym ciągu część Mszy św. pogrzebowych odprawiana jest w sierpniu przez ks. Jana podczas jego urlopu poza parafią.

21.  Poza parafią od niedzieli 1 VIII do poniedziałku 30 VIII odprawianych jest 6 gregorianek: 1) + Antonina Ptaszkowska; 2) + Józefa Surma; 3) + Genowefa Siedlarz; 4) + Katarzyna Kobus; 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek.

22.  Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

23.  Nadal na czas wakacji zawieszone są spotkania formacyjne wszystkich grup parafialnych – spotkania są jedynie okazjonalnie.

24.  Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Mężczyzn p.w. św. Józefa, zel. Józefa Ruszkowicza.

25.  W poniedziałek 16 VIII zmarł wikariusz w Nawojowej śp. ks. Piotr Głód. Pogrzeb miał dwa etapy: w czwartek 19 VIII o 15:00 w Nawojowej oraz w piątek 20 VIII o 12:00 w rodzinnej parafii MB Nieustającej Pomocy w Mielcu. Niech odpoczywa w pokoju.

26.  Wydatki tego tygodnia: zapłata za materiał i robociznę przy 8 schodowych kainerowych barierkach.

27.  Opłaciłem otrzymane rachunki: za prąd; za gaz; za telefon – z opłatami pocztowymi.

28.  Benzyna do traktorka (10 litrów).

29.  Zgrzewka (6 butelek) wina mszalnego, duże hostie (300 szt.), olej parafinowy do świec (5 litrów).

30.  Za 3 pizze dla pracujących w sobotę (z rabatem). Za lody, wodę, kawę.

31.  W skarbonce „u św. Antoniego” znalazło się 281 zł (za czas od 7 I do 17 VIII 2021 r.) – są to środki na rzecz potrzebujących.

32.  Dziękuję za sobotnią pracę 21 sierpnia:

a.  6 (+ 1 z poprzedniej grupy) mężczyznom z grupy dziesiętnika Krystyny Michalik – przy czyszczeniu terenu po przycince grabowego żywopłotu i odrostów na cmentarzu i ich zwózce oraz ciupaniu zwiezionych gałęzi pracowali: Jan Michalik (za niego Aleksander Kmak), Jakub Michalik (z podkaszarką), Jerzy Ochwat (z kosą i innymi narzędziami), Bogusław Hreniak, Rafał Rymanowicz (za niego syn Łukasz), oraz z poprzedniej dziesiątki Marian Ptaszkowski (za niego Kamil Czyżycki) + 2 z grupy kobiet. Zamiast pracy ofiarę złożyli: Stanisław Kmak (100 zł), Jerzy Małysa (100), Stanisław Zaczyk (50 zł).

b.  3 (+ 2 z poprzedniej dziesiątki) kobietom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – plewiły za plebanią i na cmentarzu – pracowały: Maria Gaborek (za nią Emilia Poręba), Bogusława Ogorzałek (za nią syn Maciej), Maria Siedlarz (za nią Piotr Wolak); oraz jeszcze z dziesiątki Marii Rymanowicz: Krystyna Górska i Maria Kościółek. Zamiast pracy ofiarę złożyła Anna Nowak (50 zł).

 1. Również zamiast pracy ofiarę złożyli: z dziesiątki Eugeniusza Janusza: Stanisław Laskosz (100 zł); z dziesiątki Władysława Stanka: Teresa i Aleksander Ochwat (50 zł + 50 zł); z dziesiątki Marii Rymanowicz: Małgorzata Tomera (50 zł).

33.  Zapraszam na sobotę 28 VIII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a.  mężczyzn z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – w planie jeszcze przycinka krzaków, odrostów i samosiejek oraz wycinka suszu z potoku i ich zwózka i ciupanie gałęzi już zwiezionych (potrzebne są piły motorowe i ciągnik z wozem).

b.  kobiety z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – w planie plewienie w obejściu kościoła.

34.  W minioną niedzielę o 16:00 i w poniedziałek o 8:00 zaplanowany był wyjazd z ministrantami i lektorami na pizzę w Kamionce Wielkiej oraz z DSM-kami na lody do Nowego Sącza.

35.  Zaś dziś o 16:00 z zespołem „Uradowani” i jutro o 9:00 z dziećmi ze scholi – wyjazd sprzed plebanii do Nowego Sącza na lody.

36.  W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Markowi Prorokowi, właścicielowi firmy „Marex” w Łabowej, ale także placu i budynku wydzierżawianego sklepowi „May-Mat” i Florencję w Kamionce Wielkiej, który minionej niedzieli zafundował lektorom i ministrantom 4 pizze, 3 litry coca-coli oraz 9 lodów (na koszt prawie 207 zł).

37.  Od jutra 23 VIII, po fugowaniu i silikonowaniu, rozpoczyna się już ostatni etap prac przy schodach: czyszczenie i impregnowanie.

38.  Dziękuję Jarosławowi Kachniarzowi za wykonane 8 barierek (koszt materiału i robocizny wyszedł 11 tyś. zł – jednak zapłaciłem tylko 8 tyś. zł, bo życzeniem pana Jarosława było ofiarować od siebie 3 000 zł na rzecz parafii, co niniejszym uczynił.

39.  Dziękuję firmie „DoMar”, która ma skład budowlany w KP za zafundowanie dla parafii fugi do schodów (za około 200 zł).

40.  Dziękuję też rodzinie Bożeny i Andrzeja Poręba z parafii Mystków za kolejny kwiat ofiarowany do parafii (jest koło zakrystii).

41.  Za zorganizowanie przewozu tego kwiatu do naszego kościoła dziękuję Jadwidze Hebda i Sławomirowi Jelito.

42.  Dziękuję Krystynie Kruczek z Mszalnicy-Zagóry za kwiaty (mieczyki) do ustrojenia ołtarza w tę niedzielę.

43.  Dzięki Januszowi Gaborkowi za posortowanie do 10 worków nadmiaru śmieci w 2 kubłach przy cmentarzu w Królowej Polskiej.

44.  Dzięki Marianowi Wyszowskiemu za pomoc w przerzuceniu do worków śmieci z 3 kubłów przy cmentarzu w Królowej Górnej.

45.  Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

46.  Jeszcze raz zachęcam do szczepień przed przewidywaną kolejną falą koronawirusa o odmianie „delta”, atakującego szczególnie niezaszczepione osoby młode; skorzystajmy z tej ostatniej szansy, skoro mamy jeszcze czas względnie spokojny. Przedyskutujmy tę kwestię z bliskimi i gdy nie ma innych medycznych zaleceń, to się zaszczepmy. Decyzja wszak jest naszym osobistym wyborem.

47.  Dzięki za ofiarę 400 zł na sprzątanie 4 rodzinom: Maria, Józef Ziębiec; Małgorzata Ziębiec; Artur i Barbara Długopolscy; Dorota i Dariusz Łabuś (i córka Magdalena). Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Renata, Grzegorz Siedlarz; Janina. Józef Siedlarz; Stanisław Surma; Bożena, Zbigniew Legutko.

48.  Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

49.  Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 22 sierpnia 2021 00:56
 

Ewangelia na dziś