Start Informacje Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła – 29 VIII 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXII Niedziela Zwykła – 29 VIII 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 29 sierpnia 2021 04:34

XXII Niedziela Zwykła – 29 sierpnia 2021

W tygodniu:

Niedziela – 29 VIII – XXII Niedziela Zwykła (synodalna); albo: wsp. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

I Środa – 1 IX – dzień misyjny w parafii

I Czwartek – 2 IX – wotywa o Eucharystii

I Piątek – 3 IX – wsp. św. Grzegorza Wielkiego, pap. i dokt. Kośc. (wotywa i NSPJ)

I Sobota – 4 IX – wsp. dow. bł. Marii Selli i Towarzyszek, dziew. i męcz. (wotywa o NMP)

I Niedziela – 5 IX – XXIII Niedziela Zwykła (adoracyjna); ODPUST ZEWNĘTRZNY

1. Liturgia Słowa zaprasza nas dziś do wierności Bogu, zachowania jego nakazów wszak nie literalnie lecz w duchu i prawdzie – w prawości serca.

2. W XXII Niedzielę Zwykłą – synodalną (29 VIII) Msze św.: o 7:00 – 9:00 – 10:30 i w cerkwi o 14:30 (o 10:30 podczas „sumy” oficjalne powitanie nowego wikariusza ks. mgr Mateusza Migacza pochodzącego z niedalekich Stróż – dotychczasowego wikariusza w Otfinowie na Powiślu).

3. Dziś odpust „ku czci św. Bartłomieja” w sąsiedniej Kamionce Wielkiej – suma o 11:00 przy starym kościele.

4. Kończą się dziś odpusty ku czci MB Pocieszenia: u ks. Jezuitów w Sanktuarium (tj. w parafii Ducha Świętego); oraz w Pasierbcu.

5. W poniedziałek 30 VIII o 18:00 w Białym Klasztorze w N. Sączu Msza św. w intencji Ojczyzny w 41 rocz. podpisania porozumień sierpniowych.

6. We wtorek 31 VIII przypada Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności (rocznica podpisania porozumień sierpniowych 1980).

7. Zmarł pierwszy mój rocznikowy kolega ks. Marek Łabuz, proboszcz w Radgoszczy: wyprowadzenie we wtorek o 18:00; pogrzeb w środę o 13:00.

8. Jak zwykle w I środę Msza św. o 18:00 połączona jest z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy, ale to także comiesięczny „dzień misyjny w parafii” – w związku z tym jak zwykle modlitwa za misjonarzy i ofiara na misje oraz zmiana tajemnic w „różach misyjnych”.

9. W tę I środę (1 IX) na rozpoczęcie nowego roku szkolnego Msza św. „szkolna” o 8:30 (od 7:30 spowiedź dla uczniów). Dzieci idą z domów.

10. Podczas tej Mszy św. szkolnej pobłogosławione będą dla I klas: tornistry z książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi.

11. Też w środę 1 września przypada rocznica wybuchu II wojny światowej (1939 r.) – modlimy się w intencji poległych za Ojczyznę.

12. W środę 1 IX jak co roku przypada „Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia”.

13. W tym tygodniu przypada też I czwartek miesiąca (2 IX) – Msze św. o 6:30 i 18:00 z Adoracją IHS (od 17:00 – spowiedź św.).

14. Rozpoczyna się rok szkolny, a więc w związku z tym od 15:00 do 20:00 powracamy do zwyczajowej półgodzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy bocznej dla kandydatów do bierzmowania – zapraszam zwyczajowo uczniów klas: VI – VII – VIII.

15. Przed nami I piątek września (3 IX) – Msze św. o 6:30 – 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00 (z Adoracją IHS).

16. W I piątek w „okienku międzylekcyjnym” nowy ks. wikariusz uda się do chorych z Komunią Św. (możliwa też spowiedź św. i namaszczenie).

17. Też w I piątek (3 IX) godzinna pierwszopiątkowa spowiedź święta od 17:00.

18. W I piątek w ramach przygotowania do bierzmowania na obowiązkowe spotkanie comiesięczne przychodzą uczniowie klas VII i VIII (razem z przynajmniej jednym rodzicem).

19. Comiesięczna prywatna adoracja w I piątek 3 września, jak zwykle w kaplicy bocznej od 13:30 do 22:00.

20. W I sobotę 4 IX Msze św. również rano o 6:30 i 8:00 oraz wieczorem o 18:00 (z Adoracją IHS).

21. Wieczorem w I sobotę 4 IX przeżywamy wigilię parafialnego odpustu zewnętrznego „ku czci Narodzenia MB” (wewnętrzny 8 IX).

22. W I niedzielę września (5 IX) w naszej parafii przypada „odpust zewnętrzny” zaś „ipsa die” czyli „w sam dzień” przypada 8 IX.

23. W XXIII Niedzielę Zwykłą (5 IX) Msze św.: w nowym kościele o 7:00 – 9:00; na ołtarzu polowym o 11:00, czyli pół godziny później niż zwykle (połączone z dożynkami parafialnymi) i w cerkwi o 14:30 (z nieszporami).

24. Podczas „sumy odpustowej” (5 IX) przypadają „parafialne dożynki” przygotowane w tym roku przez sołectwo Królowej Górnej.

25. Na „sumie” 5 IX poświęcone też będzie ziarno siewne – natomiast 8 IX takie poświęcenie będzie podczas każdej Mszy św.

26. Jak już zapowiadałem 5 IX podczas odpust ku czci Narodzenia NMP kazania odpustowe do południa wygłosi ks. dr hab. Jan Bartoszek – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, dyrektor diecezjalnego radia RDN, z nadania Biskupa prowadzący też diecezjalne dzieło Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców. Zaś kazania podczas odpustu wewnętrznego (w sam dzień czyli „ipsa die”) w środę 8 IX wygłosi nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz.

27. W związku z tym już teraz proszę o przygotowanie oprawy i asysty na 5 oraz 8 IX.

28. Proszę, by 5 IX zabrać feretrony na procesję o 11:00 wokół cerkwi, a chór o śpiew).

29. Składka za tydzień przeznaczona jest na cele diecezjalne.

30. Zaś przed kościołem zbiórka do puszek na Afganistan – Episkopat ogłosił na 5 VIII „Dzień Solidarności z Afgańczykami” (apel).

31. Po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień 12 IX zmianka w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).

32. W niedzielę 5 IX rozpoczyna się triduum modlitw w intencji matek przed Uroczystością Narodzenia NMP (8 IX).

33. Kończy się sierpień miesiąc trzeźwości i abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych – jak się w nim zachowałem?

34. Intencja do omodlenia we IX przez Róże (o ekologicznie zrównoważony styl życia): „Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują”.

35. Jeszcze do 31 sierpnia część Mszy św. pogrzebowych odprawiana jest w sierpniu przez ks. Jana poza parafią.

36. Poza parafią od niedzieli 1 VIII do poniedziałku 30 VIII odprawianych jest 6 gregorianek: 1) + Antonina Ptaszkowska; 2) + Józefa Surma; 3) + Genowefa Siedlarz; 4) + Katarzyna Kobus; 5) + Jan Stanek; 6) + Maria Stanek.

37. Zaś od środy 1 IX (do czwartku 30 IX) rozpocznie się kolejnych 6 gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2); + Kazimierz Kruczek 3); + ks. Stanisław Pasyk; 4) Grażyna Stelmach; 5) + Genowefa Siedlarz; 6) + Jan Stanek.

38. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

39. Jeszcze w tym tygodniu zawieszona jest większość spotkań formacyjnych grup parafialnych – są jedynie spotkania przedodpustowe:

a. wszyscy ministranci i lektorzy – środa 1 IX o 17:00 w salce pod kościołem

b. dziewczęta z DSM – środa 1 IX o 17:00 w salce w starej plebanii

c. schola dziecięca – sobota 4 IX o 9:00 na chórze kościoła

d. chór parafialny – ma próby umówione indywidualnie przez telefon (przez dyrygenta)

40. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. bł. ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniewa Strzałkowskiego, zel. Marii Rymanowicz.

41. Wydatki tego tygodnia: środek do oczyszczania granitu „Jurga” (5 litrów) oraz do oczyszczenia ze rdzy.

42. Trzy wysokie drewniane regały na książki (kolor orzech i olcha). Dorobienie dwóch kluczy.

43. Lampa do korytarza koło zakrystii. Lampa na klatkę koło chóru. Dekiel puszki elektrycznej w prezbiterium.

44. Wymiana żarówek: 3 energooszczędne na schodach (Philips), 3 energooszczędne w kinkietach i w żyrandolu w kościele (LuminaMercad), 5 zwykłych w pomieszczeniach kościoła i plebanii (Polamp); 2 ledowe w salkach starej plebanii (Palladium) – 2 ledowe w salce ministranckiej nad zakrystią (Onelux). Dwa przedłużacze do prądu.

45. Benzyna do traktorka-kosiarki. Olej do silnika w tym traktorku.

46. Trzy pizze dla pracujących w sobotę oraz lody, woda mineralna i kawa.

47. Za pizze i colę dla zespołu „Uradowani”; za lody dla dzieci ze scholii.

48. Dziękuję za sobotnią pracę 28 sierpnia:

a. 7 mężczyznom z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz – przy czyszczeniu potoku koło cmentarza, przycince krzaków, odrostów i samosiejek oraz suszu ich zwózka i ciupanie gałęzi już zwiezionych pracowali: Stanisław Rymanowicz; Adam (Józef) Ślipek; Kazimierz Stelmach (+ ciągnik i piła motorowa); Marian Wyszowski; Mieczysław Kantor (za niego syn Paweł); Krzysztof Tomera (za niego syn Sławomir); Jerzy Janus (za niego syn Jacek).

b. 3 kobietom z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – przy plewieniu za plebanią i w obejściu kościoła pracowały: Agata Ząber (za nią córka Karolina); Anna Witek (za nią córka Magdalena); Janina Witek (za nią Barbara Janus). Zamiast pracy ofiarę po 50 zł złożyli: Bernarda Grybel; Kazimiera Kiełbasa; Wioletta Kowalczyk; Janusz Kowalczyk.

c. Również zamiast pracy ofiarę złożyli: z dziesiątki Krystyny Michalik Józef Kruczek (100 zł); z dziesiątki Edwarda Nowaka Agnieszka i Robert Duda (50 zł + 50 zł).

49. Zapraszam na sobotę 28 VIII na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a. mężczyzn z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – w planie jeszcze ciąg dalszy przycinki krzaków, odrostów i samosiejek oraz wycinka suszu z potoku i ich zwózka i ciupanie gałęzi już zwiezionych (potrzebne są piły motorowe i ciągnik z wozem).

b. kobiety z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza (bo dziesiątka Andrzeja Królewskiego odrobiła wcześniej jeszcze w 2020)– w planie nadal plewienie w obejściu kościoła.

50. Jeszcze na schody ofiarę złożyli: Barbara i Józef Świgut, M-Z 8 (100 zł); Bogusława i Sławomir Ptak, KG 228 (130 zł). Dzięki. Teraz całkowita suma zbliża się do 39 tyś. (dokładnie wynosi 38 606 zł).

51. W minionym tygodniu byłem: w niedzielę o 16:00 z zespołem „Uradowani” na pizzy w Kamionce Wielkiej oraz w poniedziałek o 9:00 z dziecięcą scholą na lodach w Nowym Sączu.

52. Zaś dziś o 16:00 zapraszam młodzież z KSM – wyjazd sprzed plebanii do Nowego Sącza na lody.

53. Trwa już ostatni etap prac przy schodach: mycie „kärcherem”, czyszczenie 3 szczotkami z opiłkami diamentu (szlifierka kątową) i finalne impregnowanie – mam nadzieję, że prace zakończą się do odpustu 5 IX. Prace te tak jak i schody wykonuje Janusz Gaborek.

54. Dziękuję też Jarosławowi Kachniarzowi za użyczenie profesjonalnego „kärchera”.

55. Dzięki kamieniarzowi spod Wrocławia za ofiarowanie parafii poprzez ręce Janusza Gaborka 3 szczotek do czyszczenia granitu (za 150 zł).

56. W sobotę 4 VIII pielgrzymka do Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej. Koszt 40 zł. Kontakt Jan Kos z Jamnicy – tel. 602554521. Patrz: afisz.

57. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

58. Raz jeszcze zachęcam do szczepień przed przewidywaną kolejną falą koronawirusa o odmianie „delta”, atakującego szczególnie niezaszczepione osoby młode – skorzystajmy z tej ostatniej szansy, skoro mamy jeszcze względnie spokojny czas na tę decyzję.

59. Dzięki za ofiarę 600 zł na sprzątanie 6 rodzinom: Renata, Grzegorz Siedlarz; Kamil Siedlarz; Krzysztof Siedlarz; Janina, Józef Siedlarz; Stanisław Surma; Bożena, Zbigniew Legutko. Do sprzątania dokłada się 5 kolejnych rodzin z Królowej Polskiej: Paulina, Paweł Kmak; Patrycja, Mateusz Świder; Marian Ogórek; Monika, Jan Krok; Beata, Wiesław Krok.

60. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: niedziela, 29 sierpnia 2021 04:36
 

Ewangelia na dziś