Start Informacje Duszpasterskie XXIII Niedziela Zwykła – 5 IX 2021
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
XXIII Niedziela Zwykła – 5 IX 2021 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. Proboszcz   
niedziela, 05 września 2021 05:15

XXIII Niedziela Zwykła – 5 września 2021

W tygodniu:

I Niedziela – 5 IX – XXIII Niedziela Zwykła (adoracyjna); ODPUST ZEWNĘTRZNY

Wtorek – 7 IX – wsp. dow. św. Melchiora Grodzieckiego, prezb. i męcz.

Środa – 8 IX – Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – głównej Patronki diecezji

Czwartek – 9 IX – wsp. dow. św. Piotra Klawera, prezb.

Niedziela – 12 IX – XXIV Niedziela Zwykła; albo: wsp. Najświętszego Imienia Maryi

1. Liturgia Słowa zachęca nas do wychwalania Pana „hymnami, psalmami i pieśniami pełnymi ducha” – jak to czyniła Maryja.

2. Wczorajszą wigilią odpustu zewnętrznego „ku czci Narodzenia MB” rozpoczęliśmy dzisiejszą odpustową uroczystość w parafii.

3. W tę I niedzielę września (5 IX) w naszej parafii przypada „odpust zewnętrzny” zaś „ipsa die” czyli „sam dzień” przeżywać będziemy 8 IX.

4. W tę XXIII Niedzielę Zwykłą (5 IX) Msze św. są z racji odpustu bez Adoracji IHS:

a. w nowym kościele o 7:00 – 9:00

b. na ołtarzu polowym o 11:00, czyli pół godziny później niż zwykle (połączone z dożynkami parafialnymi)

c. w cerkwi o 14:30 (z nieszporami).

5. Podczas „sumy odpustowej” 5 IX przeżywamy też parafialne dożynki w tym roku przygotowane przez sołectwo Królowej Górnej.

6. Na „sumie” 5 IX pobłogosławione będą:

a. przyniesiony wieniec żniwny

b. a także ziarno siewne (natomiast 8 IX takie poświęcenie będzie podczas każdej Mszy św.)

7. Dziś 5 IX kazania odpustowe do południa wygłosi ks. dr hab. Jan Bartoszek – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, dyrektor diecezjalnego radia RDN, z nadania Biskupa prowadzący też diecezjalne dzieło Duszpasterstwa Parlamentarzystów i Samorządowców. Witam go w naszej wspólnocie parafialnej.

8. Dziękując za przygotowanie asysty na 5 oraz 8 IX, jeszcze raz proszę, by zabrać feretrony na procesję o 11:00 wokół cerkwi.

9. Podczas liturgii odpustowej na ołtarzu polowym:

a. zaśpiewa nasz parafialny chór

b. zagra orkiestra dęta z Kamionki Wielkiej

10. Natomiast zespół „Uradowani zagra i zaśpiewa podczas „wotywy”, tj. o 9:00 w nowym kościele.

11. Część składki odpustowej jak w każdą I niedzielę miesiąca przeznaczona jest na cele diecezjalne.

12. Zaś przed kościołem dziś zbiórka do puszek na Afganistan – Episkopat ogłosił na 5 VIII „Dzień Solidarności z Afgańczykami” – w związku z tym podczas Mszy św. popołudniowej w cerkwi o 14:30 wysłuchamy Apelu Episkopatu na ten temat – podpisany przez abpa Stanisława Gądeckiego.

13. Po „prymarii” (po 7:00) zmiana tajemnic w Różach Mężczyzn (za tydzień 12 IX zmianka w Różach Kobiet i składka inwestycyjna).

14. W niedzielę 5 IX rozpoczyna się triduum modlitw w intencji matek przed Uroczystością Narodzenia NMP (8 IX).

15. W środę 8 IX przeżywamy odpust wewnętrzny (ipsa die, czyli w sam dzień) na Narodzenie NMP – Patronki naszej parafii; wszystkie Msze św. w cerkwi o godzinach: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 17:00 (z Nowenną do MB Nieustającej Pomocy).

16. Kazania podczas odpustu wewnętrznego (w sam dzień czyli „ipsa die”) w środę 8 IX wygłosi nowy wikariusz ks. Mateusz Migacz.

17. W środę 8 IX pod koniec każdej Mszy św. poświęcenie ziarna siewnego.

18. Dziecięca schola zaśpiewa 8 IX podczas popołudniowej Mszy św. o godz. 17:00.

19. Po 8 IX wracamy już ze wszystkimi Mszami św. do nowego kościoła.

20. Przed nami też piątek (10 IX) – Msze św. o godz. 15:00 (po Godzinie Miłosierdzia) oraz o 18:00.

21. W sobotę 11 IX – spotkanie modlitewne szafarzy, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej.

22. W niedzielę za tydzień 12 IX Msze św. już wszystkie w nowym kościele: 7:00 – 9:00 – 10:30 – 14:30 (i tak do odpustu na wiosnę.

23. Też w niedzielę 12 IX o 10:30 (na „sumie”) – kolejny chrzest dziecka w parafii – łaski tej dostąpi Leon Dawid Wolak.

24. W niedzielę 12 września w Warszawie – wielekroć razy odkładana beatyfikacja sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego i s. Elżbiety Róży Czackiej (będzie na ten temat specjalne wydanie Gościa Niedzielnego – po 10 zł).

25. Także 12 IX odczytany będzie list biskupów polskich z okazji beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej (przeniesiony z naszej odpustowej niedzieli 5 IX).

26. Też w niedzielę 12 IX rozpoczyna się XI Tydzień Wychowania w Polsce (12-18 IX) – w związku z tym w niedzielę za 2 tygodnie (19 IX) wysłuchamy Listu Episkopatu Polski: „W blasku Ojcostwa św. Józefa”.

27. W niedzielę 12 IX odpust w Ptaszkowej „ku czci MB Radosnej” – suma o 11:00 (patrz: afisz w gablocie).

28. W niedzielę 12 IX w remizie OSP w Królowej Górnej obędzie się zebranie wiejskie – porządek zebrania w gablocie nowego kościoła.

29. Od minionej środy 1 IX (do czwartku 30 IX) rozpoczęło się 6 kolejnych gregorianek: 1) + Teresa Ptak; 2); + Kazimierz Kruczek 3); + ks. Stanisław Pasyk; 4) Grażyna Stelmach; 5) + Genowefa Siedlarz; 6) + Jan Stanek.

30. Gdyby jeszcze ktoś chciał złożyć „gregorianki” z Mszy św. pogrzebowych do odprawienia poza parafią – proszę o kontakt.

31. Terminy i godziny spotkań formacyjnych i zbiórek oraz prób różnych grup parafialnych:

● we wtorek od 17:00 – spotkanie na sali gimnastycznej w Królowej Górnej ceremoniarzy, lektorów, ministrantów i aspirantów.

● w środa o 18:00 – comiesięczne spotkanie Akcji Katolickiej (na starej plebanii)

● w czwartek o 17:00 – cotygodniowe spotkanie DSM (na starej plebanii)

● w piątek o 19:00 – spotkanie KSM (na starej plebanii)

● w piątek o 19:30 – spotkanie organizacyjne z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych (obecnych klas III) w salce pod kościołem

● w sobotę o 9:00 – próba scholii dziecięcej (na chórze)

● w sobotę o 10:00 – zbiórka aspirantów i ministrantów (w salce w kościele)

● w sobotę o 11:00 – spotkanie ceremoniarzy i lektorów (w salce w kościele)

32. Za tydzień w niedzielnych Godzinkach o NMP przewodniczyć będzie Róża Misyjna p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zel. Janiny Siedlarz.

33. Wydatki tego tygodnia: Znów zakup kilku żarówek energooszczędnych do różnych pomieszczeń w nowym kościele – 74, 85 zł.

34. Zakup do kuchni plebani chłodziarki „Amica” (185 cm) w komplecie do wcześniej kupionej zamrażarki „Amica”.

35. Klosz do starego kościoła na figurę MB w przedsionku cerkwi.

36. Na zawóz i przywóz animatorek na kurs DSM do katedry; wpisowe dla nich; na benzynę (obwózka do chorych).

37. Wkręty hartowane różnej długości (do drewna).

38. Owoce, napoje, lody i inne artykuły na odpust.

39. Za pizze i pepsi dla młodzieży z KSM w czasie wyjazdu w niedzielę 29 VIII.

40. Pizze dla pracujących w sobotę oraz woda mineralna, kawa i lody.

41. Składka na misje z I środy wyniosła – 279 zł.

42. Ofiarę 50 zł na kościół złożył Bartosz Górka. Dzięki.

43. Dziękuję za sobotnią pracę 4 sierpnia:

a. 4 mężczyznom z grupy dziesiętnika Jana Nowaka – przy dalszym czyszczeniu potoku koło cmentarza, przycince krzaków, odrostów i samosiejek oraz suszu ich zwózce i ciupaniu gałęzi już zwiezionych pracowali: Jan Nowak; Artur Ogorzałek (za niego syn Filip); Krzysztof Gaborek (za niego Michał Poręba); Szczepan Łudzik (za niego Andrzej Poręba). Mężczyźni i młodzieńcy zastępujący kobiety pracowali przy wycince.

b. aż 10 kobietom z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza – przy plewieniu w obejściu kościoła w kosodrzewinie, na parkingu i nad potokiem pracowały: Ewa Ruszkowicz (za nią mąż Stanisław + piła motorowa); Stanisława Poręba; Maria Wyszowska; Alicja Czernecka (za nią syn Arkadiusz + piła motorowa); Maria Janus (za nią córka Justyna); Marzena Apola (za nią syn Karol); Katarzyna Wolak (za nią Karol Kowaczek); Renata Poręba (za nią Jacek Janus); Bożena Wolak (za nią syn Piotr); Stanisława Wolak (za nią Maciej Ogorzałek).

c. również zamiast pracy ofiarę złożyli: Krystyna Świgut – 50 zł i Izabela Michalik – 50 zł (z grupy dziesiętnika Stanisława Ruszkowicza); Romana Pancerz – 100 zł (z grupy dziesiętnika Edyty Ząber); Marian Kościółek – 50 zł (z grupy dziesiętnika Marii Rymanowicz); Edyta i Dariusz Wielocha – 200 zł (z grupy dziesiętnika Jana Nowaka).

44. Zapraszam na sobotę 11 IX na 7:00 do pracy na rzecz wspólnoty parafialnej:

a. mężczyzn z grupy dziesiętnika Edyty Ząber – w planie jeszcze ciąg dalszy przycinki krzaków, odrostów i samosiejek oraz wycinka suszu z potoku i ich zwózka i ciupanie gałęzi już zwiezionych (potrzebne są piły motorowe i ciągnik z wozem).

b. kobiety z grupy dziesiętnika Kazimierza Bochenka – w planie nadal plewienie w obejściu kościoła.

45. Zakończył się ostatni etap prac przy schodach: mycie „kärcherem”, czyszczenie 3 szczotkami z opiłkami diamentu (szlifierka kątową) – jeszcze czeka w tym tygodniu finalne impregnowanie. Całość prac odbudowania schodów wykonał Janusz Gaborek. Wielkie Bóg zapłać!

46. Dziękuję Stanisławowi Mężykowi za darmowe prace stolarskie i malarskie przy remoncie zdezelowanych drągów chorągwi do cerkwi.

47. Za nieodpłatne wytoczenie do nich w drewnie baniek tzw. „cebul” dziękuję Józefowi Ptaszkowskiemu.

48. Dziękuję sołtysowi z KG Krystianowi Janiczkowi i Pawłowi Kruczkowi za przywóz na odpust ławek użyczonych przez „Stowarzyszenie”.

49. Dziękuję paniom z parafii za prace porządkowe przed odpustem: Bożenie Gaborek, Małgorzacie Czyżyckiej i Elżbiecie Poręba.

50. Dziękuję Teresie Olesiak za ofiarowane na odpust kwiaty do ustrojenia ołtarzy i Krystynie Kruczek za owoce dyni do żniwnej dekoracji.

51. Państwu z Akcji Katolickiej dziękuję za placek odpustowy.

52. Dziękuję Eugeniuszowi Januszowi za obwiezienie ks. wikariusza do 12 chorych w piątek o 13:30.

53. Za pudełko książek do biblioteki na starej plebanii dziękuję Monice Wyszowskiej.

54. Dzięki 2 osobom anonimowym: za 2500 sztuk papieru do drukowania biuletynu; za przepalony olej (5 l) do konserwacji drewna.

55. Dziękuję za 20 paczek cukierków odpustowych od Marii Mężyk (z domu Wiktor) z Nowego Sącza (pochodzi z naszej parafii) i innych kramiarzy.

56. Wydział Teologiczny w Tarnowie zaprasza na studia magisterskie z teologii oraz Podyplomowe Studia z Katechezy Przedszkolnej. Druga tura rekrutacji rozpoczęła się 1 września i będzie trwać do 20 września 2021 r. Studia te przeznaczone dla osób świeckich i zakonnych, służą nie tylko pogłębieniu wiary i chrześcijańskiej formacji, lecz także przygotowują do nauczania religii w szkole podstawowej i średniej. Ze względu na otwierające się miejsca pracy dla katechetów tym bardziej zachęcamy do podjęcia studiów na tarnowskim Wydziale. Szczegółowe informacje na stronie: www.diecezja.tarnow.pl

57. Od 26 VI w świątyniach może być 75 % obecnych nie licząc w to zaszczepionych i dzieci do 12 lat.

58. Raz jeszcze zachęcam do szczepień przed przewidywaną czwartą falą koronawirusa o odmianie „delta”, atakującego szczególnie niezaszczepione osoby młode – skorzystajmy z tej ostatniej szansy, skoro mamy jeszcze względnie spokojny czas na tę decyzję, gdy zachorowania już narastają.

59. Dzięki za ofiarę 500 zł na sprzątanie 5 rodzinom: Paulina, Paweł Kmak; Patrycja, Mateusz Świder; Marian Ogórek; Monika, Jan Krok; Beata, Wiesław Krok. Do sprzątania dokładają się 4 kolejne rodziny z Królowej Polskiej: Stefania Groń; Małgorzata i Paweł Jaworscy; nowi lokatorzy koło Stefanii Groń; Anna Kubów.

60. Można nabyć album „Kościoły Diecezji Tarnowskiej – nasze dziedzictwo” (t. IV), parafia w KG (od strony 120) – koszt 90 zł.

61. Do nabycia na stoliku gazety: „Gość Niedzielny” (po 6 zł); „Niedziela” (6 zł); „Miłujcie się” (5 zł); „Mały Gość Niedzielny (5 zł); „Promyczek Dobra” (5 zł); „Mały Promyczek” (5 zł); „Świat Misyjny” (2 zł 40 gr.); „Misje Dzisiaj” (3 zł); „L`Osservatore Romano” (5 zł).

Poprawiony: poniedziałek, 06 września 2021 17:46
 

Ewangelia na dziś